Erkek İnfertilitesi Erkek İnfertilitesine İyi Gelecek Bilimsel Araştırmalar,Doktor Tavsiyeleri,Haberler

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Merhabalar Herkese,
dün eşimin spermiogram sonuçlarını aldıktan sonra (ve hatta sonuçları tahmin ettiğimden daha önce tüp bebek girişimimiz nedenli) epeydir sperm sayı, hız arttırımı ve morfoloji düzetme gibi pek çok Türkçe ve İngilizce kaynağı inceledim, okudum, araştırdım. Bazen hiç bir neden tespit edilemiyorken, bazen nedenleri belli olabiliyor bu durumun.
Bizede sayı 100 bin/ml
Hareketli sperm yok ve
morfoloji 0
yani hamile kalmam mümkün değil. 1 tane normal sperm bulunamadığı için örnekte tüp bebek ve aşılamada mümkün değil şu anda. Eşimde herhangi bir yapısal sorun, varikosel vb durum yok. Hepsi incelenmişti. Ben genetik olma ihtimali, küçüklüğünde geçirmiş olduğu şiddetli kabakulak ve X bacak olmasından kaynaklı yumurtalık bölgesinin aşırı ısınması olabilir diye düşünüyorum. Olay genetikse yapabilinecek hiç birşey yok ne yazıkki. Isınma sorununa aklım çok takılıyor. Normalde yumurtalıkların dışarda olma sebei vucut sıcaklığı olan 36,5 derecede sperm üretiminin yapılamaması. 34-34,5 derece olması gerekiyor. Ama ne yazıkki X bacak olduğundan yani bacaklar kalçadan itibaren dizlere doğru birleşiyor sürekli bir sürtünme ve ısı var. Onun için bir çare bulmaya çalışıyorum. Pek çok yabancı üniveristenin yaptığı deneysel girişmleri inceliyorum şu aralar. 3 aya sonuç alırsak yöntemin detaylarını paylaşabilirim. Yoksa erkeğe eziyet. Ama genel olarak eşinizin aşağıdaki durumlara dikkat etmesi gerekiyor:
1. Sigara kullanmamalı
2. Alkol ve diğer kimyasal maddelerden uzak durmalı
3. Bisiklet kullanmamalı
4. Özellikle sıcaklarda aşırı derecede yürüyüş yapmamalı
5. Günlük cep telefonu ile konuşma süresi 4 saati aşmamalı
6. Diz üstü laptopu kucağında kullanmamalı
7. Sıcak duş, banyo yapmamalı, hamam ve sauna kullanmamalı
8. Dengeli beslenmeli, günlük gıdası içerisinde yeterli protein, karbınhidrat ve yağ alımını gerçekleştirmeli ve özellikle C vitamini tüketmeli (bu arada portakaldan günlük C vitamini alabilmesi için 1 kg portakal yemesi gerekirsen, kırmızı biberi tercih ederseniz 2 tane yemesi yeterli)
9. Her gün boşalma sağlanmalı (bunu sperm üretiminin sürekli ve düzenli hale gelebilmesi için öneriyorlar)
10. Sentetik iç çamaşırı kullanmamalı. Sentetik kıyafet giymek zorunda ise örneğin takım elbise vs minimum seviyede tutulmalı bu süre.
11. Günlük egzersiz yapmalı ama mümkünse serin saatlerde yada kapalı ve serin bir ortamda.
12. Kilo almamalı
13. Aşırı araba kullanımından kaçınmalı (sürtünme nedeni ile sıcaklık arttığından)
14. Uyduğunuz ortam serin olmalı ve kalın yorgan örtmekten kaçınmalısınız.

Bunların hepsi farklı makale ve kaynaklardan özellikle ingilizce kaynaklardan toparladığım maddeler. Gördüğünüz gibi çoğunluğu yumurtalık bölgesindeki aşırı sıcaklığı önlemeye yönelik. Serin tutun hamile kalın gibi sloganlar bile mevcut. belki işinize yarar.

Merhaba arkadaşlar,

öncelikle hepinizin evlat sahibi olmasını temenni ederim.
İnşallah vakti gelince benimde olur.
Bir yakınımın sıkıntısını paylaşmak istedim.

yaklaşık 1 yıllık evliler, korunmuyorlar ama henüz doktora gitmemişler.
eşi ortaokul çağlarındayken kalp romatizması rahatsızlığı geçirmiş ve yüksek düzeyde kortizon almış.
bu rahatsızlığından dolayı askerlik yapmamış birisi.

gençlik çağlarında düzensiz yaşam ile birlikte epey alkol ve sigara tüketimi olmuş.

son bir kaç yıldır alkol ve sigara kullanımı yoktur. Bu arada arkadaşım 26 yaşında eşi 31 yaşında.

Sorum şu ki kortizonun spermlere yan etkisi ne kadar dır, çocuk sahibi olmayı ciddi engeller mi?

konuyla ilgili bilgisi olanlar paylaşım yaparsa çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Araştırmalarıma devam ederken C vitaminin etkisi hakkında yapılmış bir deneysel araştırmaya denk geldim ve paylaşmak istedim. Orjinal metni aşağıda ama kısaca özetliyim; yaşları 25-35 arasında 13 infertil erkek üzerinde yapılmış bu araştırma. 60 gün boyunca günde 2 sefer 1000mg C vitamini verilmiş ve sonuçların değişimi şu şekilde:
Eski değerler:
sperm sayısı: 14.3 +/- 7.38 x 10(6) sperms/mL (14 milyon ml +/-7 milyon)
morfoloji: 43 +/- 7.87%,
hareketlilik: 31.2 +/- 9.61%

60 günlük C vitamini kullanımı sonrası:
sperm sayısı: 32.8 +/- 10.3 x 10(6) sperms/mL (14 milyondan 32 milyona çıkmış)
morfoloji: 60.1 +/- 8.47% (%43 den %60 a çıkmış)
hareketlilik: 66.7 +/- 4.77% (%30'dan %66 a çıkmış)

Yalnız günde 2 gr c vtiamini sıradan vitaminler içerisinde kesinlikle bulunmuyor, günlük vitaminlerde genellde 100-200 mg arası C vitamini var. Bu nedenle denemek isteyen arkadaşların direk C vitamini kapsülü alması gerekiyor. Zararı olurmu idyede bir kaç şey araştırdım, herkes bunu merak edecektir sanırım. C vitamini suda eriyen ve depo edilmeyen bir vitamin. Bu nedenle günlük alınması gerekiyor. Fazlası ise terle yada diğer vücut sıvıları ile atılıyor.

This study was carried out to monitor the effect of oral supplementation of vitamin C on various semen parameters in oligospermic, infertile, otherwise healthy individuals. Various semen parameters, including sperm motility, sperm count, and sperm morphology, were studied before and after the vitamin C treatment. A total of 13 infertile patients were included. Their ages ranged between 25 and 35 years. They had no genital infection or varicocele. Physical examination and other routine laboratory investigations were normal. General semen analysis revealed oligozoospermia (mean sperm count was 14.3 +/- 7.38 x 10(6) sperms/mL, mean sperm with normal morphology was 43 +/- 7.87%, and mean sperm motility was 31.2 +/- 9.61%). Testicular biopsy was not done. These patients received in an open trial of 1,000 mg of vitamin C twice daily for a maximum of 2 months. Results showed that the mean sperm count was increased to 32.8 +/- 10.3 x 10(6) sperms/mL (P < .001) after 2 months of vitamin C intake. The mean sperm motility was increased significantly to 60.1 +/- 8.47% (P < .001), and mean sperms with normal morphology increased significantly to 66.7 +/- 4.77% (P < .001). This study showed that vitamin C supplementation in infertile men might improve sperm count, sperm motility, and sperm morphology and might have a place as an additional supplement to improve the semen quality towards conception.

Yok kimse önermedi. Doktora kalsa umutsuz vakayız.. ben kendim araştırdım bunları kullanmaya karar verdim bi umut işte..

Canımm şimdi eski konuları okurken bir baktım ki hamilelik takvimi alttaa. Umutsuz vakadan nasıl bir umut ışığı doğduu.. Senin eşinde benim ki gibi azospermiydi anladığım kadarıyla ne kullandınız hangi doktora gittinizz?? biz bir tese olduk malesef sperm bulunamadı 1 buçuk yıllık evliyiz.. proxeed plus keçiboynuzu ve çakşır suyu kullanmaya başladı eşim 1 haftadır. umut ediyorum ki faydası olsunn.

Canımm şimdi eski konuları okurken bir baktım ki hamilelik takvimi alttaa. Umutsuz vakadan nasıl bir umut ışığı doğduu.. Senin eşinde benim ki gibi azospermiydi anladığım kadarıyla ne kullandınız hangi doktora gittinizz?? biz bir tese olduk malesef sperm bulunamadı 1 buçuk yıllık evliyiz.. proxeed plus keçiboynuzu ve çakşır suyu kullanmaya başladı eşim 1 haftadır. umut ediyorum ki faydası olsunn.

Canım bizim çıkış oldu ama %48 hasarlı sperm. Toplamda 1mil. Vardı ilaçlar kurler işe yaramadı bize göre 2 seneye yakın kullandi eşim ve değerlerde düşüş yaşanıyordu.

Benim tup bebek tedavisiyle oldu. 2 tedavi yaptık öyle nasip oldu. Mikro enjeksiyon oldu

Canım bizim çıkış oldu ama %48 hasarlı sperm. Toplamda 1mil. Vardı ilaçlar kurler işe yaramadı bize göre 2 seneye yakın kullandi eşim ve değerlerde düşüş yaşanıyordu.

Benim tup bebek tedavisiyle oldu. 2 tedavi yaptık öyle nasip oldu. Mikro enjeksiyon oldu

Gözün aydınn canımm rabbim bebişini sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inş

sevgili kızlar gerek erkek,gerekse bayan için kasık bölgesine ve kuyruk sokumu(ARKA TARAF) her defasında 10 yada 12 sülük yapıştırın.Allahın izni ile sorun çözülecektir.kendiniz yapamazsanız kakınınızdan yardım alın.3 ya da 4 seanstan sonra bakın kist,yumurtlama sorunu,agrılı adetler kolayca cozumlenır.deneyın.bebişi de kucagınıza alıverırsınız.

canlarım ilk testte esimde hic sperm cıkmadı. Keci boynuzu kürü ve bazı ilaclar kullanıyoruz acaba keciboynuzunun yanında nohut kürü de yapsak sakıncası olurmu? ikisi aynı anda olur mu

canlarım ilk testte esimde hic sperm cıkmadı. Keci boynuzu kürü ve bazı ilaclar kullanıyoruz acaba keciboynuzunun yanında nohut kürü de yapsak sakıncası olurmu? ikisi aynı anda olur mu

İkisi bır arada tavsiye edilmiyor. Bence sadece nohut kürü uygula en az 2ay.

Bizim 1Mil altında çıktı 3aydır kullanıyoruz nohut kuru yanında başka birşey vermedim eşime. Sonuç 13Mil.

Arkadaşlar merhaba
Azosperm hastaları için bir seminer düzenlenecek aşağıdaki hocalara davet gidecek hocalar konuşma yapacaklar tedaviler hakkında bilgi verecek ,sorularımızı iletmemiz mümkün olacak,kök hücre çalışmasını yapan hoca da orada olacak .sunumlara yer verilecek 19 martta istanbulda yer henüz belli değil
Bilgilerinize
1. Prof Dr. Seda Vatansever
2. Prof Dr. Volkan Baltacı
3. Prof Dr. Kaan Aydos
4. Prof Dr. Ümit Özekici
5. Jinekolog Dr Sare Davutoğlu
6. Embriyolog Ferhat Cengiz
7: Embriyolog Tolga Yıldız
8: Celalettin Peru

Arkadaşlar merhaba
Azosperm hastaları için bir seminer düzenlenecek aşağıdaki hocalara davet gidecek hocalar konuşma yapacaklar tedaviler hakkında bilgi verecek ,sorularımızı iletmemiz mümkün olacak,kök hücre çalışmasını yapan hoca da orada olacak .sunumlara yer verilecek 19 martta istanbulda yer henüz belli değil
Bilgilerinize
1. Prof Dr. Seda Vatansever
2. Prof Dr. Volkan Baltacı
3. Prof Dr. Kaan Aydos
4. Prof Dr. Ümit Özekici
5. Jinekolog Dr Sare Davutoğlu
6. Embriyolog Ferhat Cengiz
7: Embriyolog Tolga Yıldız
8: Celalettin Peru
Merhaba, benim esimde de varikosel vardi bende proxeed plus ve asagidaki linkteki ilaclari aldim ciddi etkili link amerika`nin linki ancak tanidik falan varsa amazon dan falan siparis verebilirsiniz.
http://www.fairhavenhealth.com/male-infertility.html

X