Börekler Resimli Patatesli Arnavut Böreği

ozgekrd

evrimdışı
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2008
3.299
271
bu böreğin patlıcanlısını yapıyorum ben aslında ama bu kez de patatesli denemek ve sizlerle de paylaşmak istedim patlıcanlı harcın nasıl hazırlandığını merak ederseniz memnuniyetle paylaşırım aslında patlıcanla yaptığım börek etrafımda meşhurdur :KK66: ama emin olun bu da çok lezzetli oluyor ...

-3 patatesi rendele soğanlarla sotele baharatları ve az da tuz koy
-peynirleri ilave et ve sotelemeye devam et ortalama 10 dakika sonra ocaktan indir.
- un, su , tuz ile hamur yap.

3 adet patates
un
tuz
1-2soğan
peynir(kaşar ve kırık peynir)
baharat(k.biber, pul biber)
sıvı yağ
su

hazırladığınız hamuru 2 eşit parçaya bölün ve ceviz büyüklüğündü parçalara ayırın 1 parça ortalama 15 adet bezeye ayrılıyor
bu bezeleri küçük küçük açın ve aralarına ısıtılmış sıvı yağ sürün ve üst üste koyun
daha sonra tepsinizin büyüklüğünde merdane yardımı ile açın
yağlanmış tepsiye bunu serdikten sonra iç harcı koyun
aynı işlemi 2. beze için de gerçekleştirin yani küçük parçalara ayırarak yağ yardımı ile açın ve üstüne örtün resimde olduğu gibi alt kısmı üste kapayarak düzeltin
daha sonra böreğinizi kesin
kalan sıvı yağa su koyun ve kaynatın ve böreğin üstüne dökün
ısıtılmış 180 derecelik fırında ortalama 50 dakika pişirin afiyet olsun:KK66:

kızlar bu harcın görünümü
22040109um0.jpg

bu şekilde kapatacaksınız :KK66:
83808430iq0.jpg

16030192ri9.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
becerikli arkadaşım benim ellerine sağlık yememek için kendimi zor tutuyorum 10,10,10 puan öptüm.

ayyy çok güzel görünüyo yaaaa. kk sayesinde bisürü tarifim oldu hehehehe:)))) ellerine sağlık.

kızlar bu böreği dediğim gibi patlıcanlı olarak da yapabilirsiniz ki benim favorim odur hemen patlıcanlı harcın da tarifini vereyimm

Patlıcanlı Harç:2- 3 adet soğanı yağda kavuruyorum 2 3 adet patlıcanları küp küp kesiyorum ve tuzlu suda biraz bekletiyorum bir domates yeşil biber ile birlikte soteliyorum az miktarda salça tuz bunu pişiriyorum hiç su koymuyorum tabi patlıcanlar suyunu çekene kadar sonra da patatesi nasıl koyduysan onu koyuyorum enfesss oluyo yeme de yanında yat yanicokacimcoookkaydirigubbakcemile

Son düzenleme:
ben su olayını anlamadım arkadaşım bende selanik göçmeniyim bu böreği yapıyoruz ama su kaynatıp dökmüyoruz piştikden sonra üzerine su serpip havlu fln örtüyoruz ellerine sağlık çok güzel görünüyor seninkide tadınında harika olduğuna eminim :))

harika canim bende denemeyi dusunuyorum.emegine saglik

kizlar bu boregi arkadasim yapmis harika gercekten.herkeze tavsiye ederim.kiymalisida muhtesem

Çok güzel görünüyor. ellerinize sağlık. denemek istiyorum yakında misafirimde gelecek ama hamur açmayı becerebilirmiyim bilmiyorum.

Hamurdaki yaklaşık su ve un oranlarını yazarmısınız.

Canımm tabiki yapabilirsin ve güzel övgüler almak istiyorsan bence kesinlikle patlıcan harçlısını yap :))
ben göz kararı yaptım canım kulak memesi kıvamında standat bir hamur haline gelene kadar un koydum ama yaklaşık olarak bir paket un gidiyor unu önce az koy daha sonra 2 bardağa yakın suyu koy ve azar azar un koy artık ne kadar olursa benim bezelerim seninkinden azz oldu yada çok oldu diye düşünme çünkü biraz sana kalmış ben bazen duruma göre 17 bezeyle de yapıyorum yada 10 ar tane de ayırabiliyorum un durumuma bağlı merdaneyle açarsın canım ben normalde bunu elde yada oklavayla açıyorum ama ogün yaptığım gibi acil durumlarda merdane kullanyorum lezzette bir farklılık olumuyor artık sana kalmış

ay ne çok konuştum umarım faydam olmuştur canım :KK66:)

annem hepsini tabak büyüklüğünde açar sonra aralarına yağ koyarak kat kat koyar yine oklavayla biraz açar sonra iki elini yumruk yapar üstünde çevire çevire açar lahmacuncular yapar ya onun gibi ben birkere bu böreği kendim yaptım ama kollarım koptu

annem hepsini tabak büyüklüğünde açar sonra aralarına yağ koyarak kat kat koyar yine oklavayla biraz açar sonra iki elini yumruk yapar üstünde çevire çevire açar lahmacuncular yapar ya onun gibi ben birkere bu böreği kendim yaptım ama kollarım koptu

bi börek bu kadar güzel anlatılırkaydirigubbakcemile3
kızlar işte tam anlamıyla buydu demek istediğim süpersin:1hug::1hug:

ay ellerine saglik cok deyisik ve lezzetli görünüyo canim
bayildimcokacimcoook
insallah bigün denicem listem cok kabarik cünkü

X