Mezhep farklılığı bir ilişkiyi bitirebilecek kadar güçlü mü???

vegateryan

bu ara burda takılıcam, az öteye kayın
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2008
425
5
34
meraba bi erkek arkadaşım var ve bir buçuk yıldır cıkıyoruz..birbirimize gerçektende cok seviyoruz..hersey cok iyi gidiyo..okullar bitip bir iki yıl çalıştıktan sonra evlenmeyi düşünüyoruz..ama ayrı mezheplerdeniz..bunu annem biliyo ve bu konuda çok katı..annemden çok etkileniyorum bu konuda..onun aileside kendince tutucu ama bizim aile bişey demez falan diyo..onu çok seviyorum ve ilerde sorun yaşamak istemiyorum..ilişkiminde bitmesini istemiyorum.......

siz istemezseniz hiç birşey güçlü diildir...
güçlü olan mezhepler diil,bağlılığınız,sevginiz...
bu şekilde birbirinizi sevip ,kabullenecekseniz bir ömür saygı ile güç burda...

arkadaşım aynı senin durumunda bir arkadaşım vardı.senelerdir çıkıyorlardı belki 6 sene olmuştur.belki daha fazla.dediğin gibi mezhep farklılığı vardı.kızın annesi tutturdu ben başka mezhepten birini istemem diye.erkek tarafı kaç kere istemeye gidecekoldu ama kadın gelmesinler vermem diyodu.sonra ayrıldılar.yani aslında ailelere ayrıldık gibi gösterdiler.şimdi bugün öğrendim ki sözlenmişler.demekki aşk engel tanımadı.ailen senin ondan başkasıyla evlenmeyeceğine inanmalılar bence.üzülme arkadaşım.sen sevginin arkasında dur.

sevgi olduktan sonra,dilin,mezhepin,dinin,ırkın ne önemi var.....sevgi her türlü sorunun altından kalkar

hiçbirşeyi sevginizin önüne getirmeyi düşünmeyin bence,
sevgi herşeyin üstesinden gelir anlayış ve saygıyla birlikte:teselli:

iki tarafta birbirine anlayışlı yaklaşırsa hiç bir sorun çıkmaz
saygınızı ve sevginizi ön planda tuttugunuz sürece mezhep bir sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.

Neden bitirsin ki? Mezhepler sonradan çıkan olgulardır..Herşeyden önce insanlık önemli ..Saygı önemli....Mezheplere bağlı olanlarında hepsi Allah(cc) inanır,Kur'an-i Kerim i Esas alır,Peygamber Efendimizi(s.a.v.) sever ve onun ümmeti içerisindedir....Ailen sanırım bunu bilmiyor.Bunun dışında onlar için daha önemli olan nedir ki ?

bu mezhep olayı bana çok saçma geliyor yıllar önce iki kabile makam yüzünden kavga ediyor ikiye bölünüyorlar yada bir grup insan o zamanın hocalarına aşırı bağlılıktan yine mezhep çıkıyor bana çok saçma geliyor eğer müslümansan senin tek kitabın tek ilahın vardır bence bunlar yeterli insanlar iyice saçmalıyor zaten genelde cahil insanlar yapar bunları Kuran da mezhep diye birşey yok zaten müslümanları sınıf sınıf ayırmak iyi değildir bunu yapanlar önce bi kuranı okusunlar ben birazını okudum özellikle bakara süresini yada ondan sonra geleni orda yazması lazım yanlış hatırlamıyorsam müslümanları ayırmak iyi değil gibi neyse canım bence mühim olan sizin aşkınız eğer gerçekten seviyorsan mezhep değil ayrı dinden olsanızda size kimse karşı koyamaz zaten mezheplerinizaynı olsada aileler ilk başta bi karşı çıkarlar boşver sen eğer senin ne kadar kararlı oldğunu görürlerse onlarda vazgeçerler

çok saçma..benim eşim kürt..çok da güzel anlaşıyoruz.
önemli olan insan olması ve iyi anlaşmanız..gerisi boş..
hala böyle saçma şeylerle kafa yoran insanlara da şaşırıyorum

mezhepten kasıt kürt Türk değil ki..
ben bunun hanefi , hanbeli,alevi tarzında farklı görüşler oldugunu biliyorum ...:nazar:
ve baska mezheplerle evliliğin günah oldugunu biliyorum ve suan araştırıyorum ayrıntılı olarak atıcam buraya...
evlilikte tabiki sorunlara neden olur mezhep farklılıgı ben böyle düşünüyorum..gamyoncuiremsu

mezhepten kasıt kürt Türk değil ki..
ben bunun hanefi , hanbeli,alevi tarzında farklı görüşler oldugunu biliyorum ...:nazar:
ve baska mezheplerle evliliğin günah oldugunu biliyorum ve suan araştırıyorum ayrıntılı olarak atıcam buraya...
evlilikte tabiki sorunlara neden olur mezhep farklılıgı ben böyle düşünüyorum..gamyoncuiremsu

tabii ki canım.ben arkadaşın demek istediğini anladım.
ben sadece gereksiz bir şey olduğunu belirtmek istemiştim.yani ha öyle ha böyle ne farkeder.sonuçta gereksiz bir şey demek istedim.
önemli olan anlaşmak,iyi bir insan olması demek istedim.yoksa alevi,sünni vs demek istediğini anladım

tabii ki canım.ben arkadaşın demek istediğini anladım.
ben sadece gereksiz bir şey olduğunu belirtmek istemiştim.yani ha öyle ha böyle ne farkeder.sonuçta gereksiz bir şey demek istedim.
önemli olan anlaşmak,iyi bir insan olması demek istedim.yoksa alevi,sünni vs demek istediğini anladım

peki bitanem:1hug: bende günah olduguna dair bir şeyler bulamadım henüz cok fazla bilgi var...dikkatimi çeken bi kısmı yollamak istiyorum canıma.s.

Yabancı bir kültür ve farklı bir din veya mezhep mensuplarıyla evlenildiğinde sorunlar yaşanabilir.Evlenecek bireyler bunu önemsemeyebilirler.Evrensel yada "din kültürü" dışında düşünebilirler, gerçekten bunu aşmışlarsa sorun az çıkar. Ama her iki tarafta kültürüne dinine bağlı ise, çatışma çıkar. Doğacak çocuğa verilecek isimden başlayarak nasıl eğitileceği hangi kıyafetleri giyeceği, hangi okula gönderileceğine kadar her konuda anlaşmazlık çıkabilir...

eger gercekten seviyorsaniz degil mezhep - din, millet farki olsa dahi üstesinden gelinebiliniyor... yeterki ailenize bu kisiyi tam olarak anlatabilin.. onu ne kadar sevdiginizi, kisiligini anlatin..hatta tanistirin bir sekilde ve kendileri görsünler.. eminim sevecekler herseyi unutacaklardir..

genis ailemizde 2 adet var yabanci ve farkli dinden evlilikler... ilkinde aile basta sorun cikardi ama üstesinden gelindi bu yolla.. ikincide zaten artik bunun ssorun olmadigi anlasisldigindan cok kolay oldu :))

Canım yeni nesiller bunu ne kadar sorun etmesede hala bu konuyu çok önemli gören büyüklerimiz var maalesef. Anneni ,arkadaşın ile tanıştırmaya ikna etsen onun insani yönlerini ve sana ne kadar değer verdiğini görmesini sağlasan belki annen onu tanıdıkça sever ve önyargılarından vazgeçer.Ailenin rızası bu konularda çok önemli umarım karşında değil yanında olurlar bu konuda ..

Sual: Farklı mezheptekilerin nikahı, iki mezhebe uygun mu kıyılır?

CEVAP

Bir mezhebe uygun olması kâfidir.

.iki farklı mezhepten olan kişi için iki farklı nikah kıyılmasına gerek kalınmadan bir mezhebe uygun kılınması yeterlidir.Bunu şayet emin olmak isterseniz bir çok sahih kaynaklardan öğrenebilirsiniz.

açıkcası sevginin herşeyin üstesinden geleceğine inanmiyorum
aileler razı olmayınca işler tatsizlaşıyor ve zorlaşıyor.
ilk başlarda sorun olmaz biz birbirimizi seviyoruz densede durum sonradan değişebiliyor. Tabii herkes için ilaki aynı şey geçerli değil.
benimde bi arkadaşım vardı aynı durumda aileler 7 sene kabul etmediler 7si senen sonunda ikiside ailelerine rest çektiler biz evlenecez ister kabul edin ister etmeyin dediler. Evlendiler şimdi. Ama ailelerle araları iyi değil? gene benim arakdaşımın ailesi kabul ediyor bi şekilde damatlarını, ama diğer taraf gelinlerini kabul etmedikleri gibi oğullarınıda görmek istemiyorlar. Şimdi çokmu mutlular? evet mutluyuz diyorlar ama bilemiyorum. Arkadaşım eşi bu durumu kafasına çok taktığını söylüyor annemi babamı ezdim geçtim diyormuş. İnşallah yarında senin yüzünden annemi babamı ezdim geçtim pişmanım demez.

din konusunun sizin için ne kdr önemli olduğu ile alakalı bence bu.. benim sevgilim alevi, aramızda hiç problem olmadı açıkçası.. zaten ben kendi mezhebimi geçen senelerde öğrendim, hambeliymişim.. hatta bazen ona soruyorum ee nası bişey şu hambelilik anlat biraz die :) pek kafam basmaz çünkü bu tip şeylere, zaten benim bi insanı değerlendirmek için kriterlerim daha farklı..

mezhepler var ama bana göre olmamalı, çünkü kitap ve sünnet birdir. İslamiyet tek bir dindir başka yaşayış şekli yoktur Kur'an ve sünnetlere göredir. yaşayış şekillerini ayırmak başka din veya dinler ortaya çıkarmak gibidir.

sanırım kızcağızın ailesi daha tutucu dışardan kız almayız vermeyiz diye bilinen mezhep. erkeğin ailesi de karşı tarafın tutumunun ne olduğunu biliyorsa hani oğulları üzülür dışlanır diye istemiyor olabilirler.

tanıdığım 3 çift mezhep farkı yüzünden kaçarak evlendiler.ama aileleri sonradan kabul ettiler.

Son düzenleme:
din konusunun sizin için ne kdr önemli olduğu ile alakalı bence bu.. benim sevgilim alevi, aramızda hiç problem olmadı açıkçası.. zaten ben kendi mezhebimi geçen senelerde öğrendim, hambeliymişim.. hatta bazen ona soruyorum ee nası bişey şu hambelilik anlat biraz die :) pek kafam basmaz çünkü bu tip şeylere, zaten benim bi insanı değerlendirmek için kriterlerim daha farklı..

canım, alevilerde müslümandır...sadece islamiyeti farklı yaşıyorlar.

X