Endometriosis (Çikolata kisti)

Valla ben de anlamadım .hastanede girdim ultrasona dün dr. yoktu gösteremedim öğleden sonra gidecem tekrar.d.kontrol hapıyla olmaması lazımdı:KK43: Ne inatçı kistmiş:KK43: Ben rahim ağzı kanserine karşı aşı oluyorum canm dr. önermişti 26 yaş geçmeden olunması gerekiyodu.6 ayda olunuyo aşı.3doz.onu bekliyordum.Sonuncusunu bu ay olacam.onu olurken hamile kalmamak gerekiyor.Ben de oyüzden hap kullandım.Bu ay bırakacaktım kontrol içinbigitim kist var:KK43: zaten hissettim ağrım vardı 1haftadır falan batıyordu.Ben yasmin kullanıyorum.Sen ne kullanıyorsun?Yasmin en hafif olanmış ondan mı oldu acaba?:KK43:

yok güzelim ya doktor bana hemen bebek çalışmalarına başlıcaksınız dedi bende ilk ay adetimi bekledim ondan sonra başladık çalışmalara hiç ilaç falan kullanmadım ben doktor dedi 6 ya olmazsa bebeğiniz ozmana başka şeylere bakarız dedi

valla bilemicem şekerim yasminden mi acaba ama moralini bozma ne yapalım bizde bu hastalıkla ömrümüzü geçiricez artık doktor mutlaka ilça falan vericek sana küçültmek için inşallah geçer diyelim bendede olabilir valla korkumdan gitmiyorum gerçi 1 buçuk ay oldu ameliyat olalı ama gende korkuyorum inşallah hemen hamile kalırızda kurtuluruz şu illetten ya... senin bebeğin yokmuydu hiç nekadarlık evlisin

Ben ameliyattan sonra ağustos ayında evlendim . Bu ay 6 ay dolacak.Yok çocuğum benimde.Doğru yaa sen hemen başlamıştın bebek için uğraşmaya.İnş. olur hemen bebeğin.Ben olmazsa Ankarada bi dr.a gideyim diyorum belki gideriz haftasonu..

zonguldağı tam bilmiyorum karaelmas üniveristesi güzel galiba sadece onu biliyorum ama ankara tabi diğer yerlere göre daha iyi sanırım proflar falan bakıyo çoğu zaman ama tabi sen bilirisin yinede tabi valla inşalalh bende hemen kalırım hamilede artık kurtarırım şu illetten yaaaaaaaaaa

Ben zaten ameliyatımı Ankarada Başkent üni. de olmuştum ama şimdi aynı dr.a gitmek istemedim.Bi tanıdıktan başka dr. adı öğrenmek için aradık ama ona tam ulaşamadık ama u dr. da aynı hastanedeymiş bilemedim napacam.Yaa offff.ameliyat olduum dr. çok ilgilenmedi benmle o yüzden ona gitmek istemedim tekrar.Ama o da prof. ve bu konuda çok iyi.ÇOk hastası vardı herbir yerden gelenler vardıı.

anladım canım ama şuda var ben herzaman söylerim birden fazla doktora gidip göstermek lazım aslında tek bi dokotorla yetinmemek lazım çünkü herbiri farklı şeyler söylüyo en devlet hastanesinde ameliyat oldum mesela özeline falan gitmedim yani normal hasta gibi muayenelerimi oldum ve bikaç doktor gördükten sonra ameliyata karar verdiler ve benim ameliyatıma klinik şefi girdi mesela ve çok ilgililerdi yani istediğini sorabiliyosun gayet anlayışlılar nebilim özlelden pek bi fark göremedim ya aslında sende bu hastalık tekrar ettikten sonra yüz tane doktor olsa ne yazar demi :) baksana ameliyat oluyoruz yine tekrar ediyo ben bide laparoskopi oldum 4 tane delik açıldı bende normalde 3 veya 2 yapıyolar ama işte bende yapışıklık olduğu için 4 tane delik açmışlar açık ameliyat yapılmadı benim senin neden açık oldu

Hangi hastaneye gittin canm dr. adını muayenehanesi falan varsa tel.no falan yazar mısın?Ben kararsız kaldım.Benim açık ameliyat oldu çünkü 15 cm di kist.Kapalı ameliyatla alınabilecek kadar küçük değildi.

canım ben etlik zübeyde hanım devlet hastanesine gittim orda infertilite bölümünde berna hanım var klinik şefi ben ona tesadüfen ameliyat oldum canım yani doktor falan seçmemeiştim hangi doktorunda ameliyata gireceğini bilmiyodum açıkcası tesadüfen girdi ama çok tecrübeli bi doktor boşuna klinik şefi yapmamışlardır heralde :) valla güzelim telefonunu falan bilmiyorum ama sana tavsiyem sen ankaraya gelirsen etlik züebeyde hanıma gel çünkü çok fazla kist ameliyatı yapılıyo orda yani anakra dışındna falan hep oraya gönderiyolar 25.polklinik var infertilite bölümü diye geçiyo orada muayene ol istersen ve eğer istersen poliklinikteki sekreterden berna hanıma muayene olmak istediğini söyleyebilirisn yani özelini veya numarasını o yardımcı olur galiba sana çünkü doktor seçme olayı falan varya heralde yardımcı olurlar.birde etlk doğumevinin sitesine gir orda üst tarafta organizasyon ikonu var oradan klinik şeflerine gir ordan berne dilbaz ona tıkla bak kadının geçmişi falan yazıyo ama telefonu yok ben baktım

Çok sağol canım.Not aldım her şeyi.Ben özel hastanede olduğum için ameliyatımı çok fazla fark ödemiştik.Tekrar gitmeye karar verirsem devleti düşünüyorum.Burdaki kendi dr.um yokmuş izne çıkmış-tam vaktini bulmuş- onunla aynı yerde çalışan dr.a sordum ben de dün.Normal olabilir daha fazla büyüyeceğini sanmıyorum hapa devam et yok olunca da bırakırsın dedi.Ama kendi dr.uma da soracam gelsin bakalım bi.Zaten şimdilik yapılacak başka da bir şey yok sanırım.

Kızlar kötü bir haberim var dünden beri moralim çok bozuk.Ben de mayısta kist ameliyatı oldum.6-7 aydır d.kontrol hapı kullanıyorum.Buna rağmen dün yine 2,5 cm lik kistim olduğunu öğrendim.Hap kullanırken nasıl oluyor bu hiçbişey anlamadım:KK43: Çok üzgünüm

Çok sinir bir durum, doktorun ne diyor bu duruma? Çok üzüldüm ya...

2,5 cm den birşey olmaz daha fazla büyümez küçülnce hapı bırakırsın dedi.Ama aslında içim çok da rahat değil.Belki Ankarada da dr.a görünürüm tekrar.

2,5 cm den birşey olmaz daha fazla büyümez küçülnce hapı bırakırsın dedi.Ama aslında içim çok da rahat değil.Belki Ankarada da dr.a görünürüm tekrar.

Bence yeni bir doktora git arkadaşım. Benimde laparoskopi ile olduğum ameliyattan sonra yine ortaya çıktı. Bende doktorumu değiştirdim ve öğrendimki bu tip kistlerin laparoskopi ile temizlenmesi çok mümkün değilmiş. En iyi yol açık ameliyatmış. Şimdi ameliyat olacağım yeniden.

Minimania nasılsın canım? Ameliyattan sonraki durum nasıl?

Çok sağol canım.Not aldım her şeyi.Ben özel hastanede olduğum için ameliyatımı çok fazla fark ödemiştik.Tekrar gitmeye karar verirsem devleti düşünüyorum.Burdaki kendi dr.um yokmuş izne çıkmış-tam vaktini bulmuş- onunla aynı yerde çalışan dr.a sordum ben de dün.Normal olabilir daha fazla büyüyeceğini sanmıyorum hapa devam et yok olunca da bırakırsın dedi.Ama kendi dr.uma da soracam gelsin bakalım bi.Zaten şimdilik yapılacak başka da bir şey yok sanırım.[/QU

valla bilmiyorumda yani özelin tek farkı ne biliyomusun sadece işte işlemlerin daha hızlı ıolabiliyo ama şunuda söyleyim zaten tahlil verdiğinde özelde olsa 1 2 gün sürüyo sonuç alman devlet te aynı zaten farkeden bişi yokki belki davranışları dicem ama bu eskiden olsaydı özelde daha iyi davranıyoar doğru derdim ama şimdi diyorum inanaılmaz güzel ilgileniyolar hep canım cicimle iş yapıyolar hele o senin suratına bakmayan hemşireler inanalımaz iyi olmuşlar çünkü hasta hakları falan çok farklı oldu artık en ufak şikayette personel adına işlem yapılıyo o yüzden artık çok iyiler sanıyorum :) bencede bide etliğe gel eğer gelebilirsen

Son düzenleme:
Bence yeni bir doktora git arkadaşım. Benimde laparoskopi ile olduğum ameliyattan sonra yine ortaya çıktı. Bende doktorumu değiştirdim ve öğrendimki bu tip kistlerin laparoskopi ile temizlenmesi çok mümkün değilmiş. En iyi yol açık ameliyatmış. Şimdi ameliyat olacağım yeniden.

Minimania nasılsın canım? Ameliyattan sonraki durum nasıl?

Ben de açık ameliyat olmuştum zaten.Temizlenmişti tamamen.Ama hap içmeme rağmen tekrarladı işte.Beni ameliyat eden dr. ile burdaki kontrole gittiğim dr. farklı Zonguldakta olmam sorun oluyor işte.

ya kızlar bence ameliyatın açık yada kapalı olamsı önemli değil çünkü bu hastalık biliyosun adet kanamasının geriye akması ve oradan çıkış bulamayınca toplanıp kist oluşturması yani ameliyatla kist tamamen temizlensede sonra tekrar oluşması normal geliyo banada ama işte kistin oluşmasını engellemek bence önemli olan ama mesela nehir arkadaşımda yumurtlamayı engelleyici hap kullanmış ama gene olmuş bu durumda çok tuhaf yani kızlar bu hastalıktan kurtuluş yok galiba bize :KK43: en iyisi bir an önce hamile kalmak

Evet yeni oluşmuş bir şey bu.Eskisiyle bir alakası yok.2 aydır adetim doğrudüzgün gelmemişti.Ondan oldu gibi geldi bana.İçerde birikti:KK43:
Şu kisti yok edeyim hemen hamile kalmaya çalışacam bende.Ve de hep olumlu düşünmemiz gerekiyor.Stres yapmamak...

öncelikle herkese merhaba ve hepimize geçmiş olsun arkadaşlar.benimde sağ yumurtalığımda 3,5-4 cm ebadında çikolata kistim var.doğum kontrol hapı kullanıyorum ve bekarım.ani bir sancı sonucu acile kaldırılmamla birlikte öğrendim kistimi.yaklaşık 1 senedir şikayetçi olduğum ve adet sancısı diyerek geçiştirdiğim ağrılarımın ve sancılarımın sebebi adı çok tatlı ama ne yazıkki kendi çok acı olan bu kistmiş.çekilen ultrasonlar sonucunda sağ yumurtalıkta 3,5-4cm civarında kistim olduğu ortaya çıktı.ca 125 değerimin 163 çıkması ile beraber başımdan aşağı kaynar sular döküldü.doktorum bu değerin bu hastalıkta yükseldiğini,bekar olmamdan dolayı bir süre doğum kontrol hapı kullanarak kisti baskılamayı önerdi.ancak bu süre içerisinde sancılarımın devam etmesi ve yine ani bir sancıyla acillik olmam sonucunda bu kistin hayatı ne kadar zehir eden bir hastalık olduğunu daha iyi öğrendim.2 gün önce gittiğim kontrolümde doktorumla birlikte laparoskopik yöntemle kistimin alınmasının daha doğru olacağına karar verdim.salı sabahı ameliyat olacağım.tekrarlama olasılığı yüksek olan bu hastalıktan ilk ameliyatımda kurtulmayı umut ediyorum.dilerim bu ameliyatla nerede ne zaman geleceği belli olamayan sancılardan,ağrılardan kurtulurum.benim gibi bu dertten muzdarip olan sizlere de çok geçmiş olsun diyorum.en kısa sürede hep beraber sağlıklı günlere kavuşmak dileğimle...

X