Endometriosis (Çikolata kisti)

minimania

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2008
185
8
Sol yumurtalığımda 9,2 cm, sağda ise 4 cm ebatında çikolata kisti var. 3 farklı doktora gittim hepsi ameliyat dedi. Son gittiğim doktor laparoskopi yömtemini önerdi, diğer doktorum ise açık ameliyat önerdi. Hiç bebeği olmayan bayanlarda açık ameliyatı tercih ediyorlarmış çünkü laparoskopide yumurtaların zarar görme riski yüksekmiş. Bu da hiç bebeği olmayan hanımlarda çocuk sahibi olmayı güçleştiriyormuş. Sormak istediğim açık çikolata kisti ameliyatı olan var mı? Açık ameliyat zor mu geçiyor? Kişi ne kadar zamanda ayağa kalkıyor? Bu tür ameliyat geçirmiş olanlar fikirlerini iletirlerse sevinirim.

Teşekkürler.:a015:

Sol yumurtalığımda 9,2 cm, sağda ise 4 cm ebatında çikolata kisti var. 3 farklı doktora gittim hepsi ameliyat dedi. Son gittiğim doktor laparoskopi yömtemini önerdi, diğer doktorum ise açık ameliyat önerdi. Hiç bebeği olmayan bayanlarda açık ameliyatı tercih ediyorlarmış çünkü laparoskopide yumurtaların zarar görme riski yüksekmiş. Bu da hiç bebeği olmayan hanımlarda çocuk sahibi olmayı güçleştiriyormuş. Sormak istediğim açık çikolata kisti ameliyatı olan var mı? Açık ameliyat zor mu geçiyor? Kişi ne kadar zamanda ayağa kalkıyor? Bu tür ameliyat geçirmiş olanlar fikirlerini iletirlerse sevinirim.

canım ben geçen yıl kasım ayında çikolata kisti amiliyatı oldum 6,5 cm di açık amiliyat yaptılar sezaryan gibi 1 haftada kendini toprarsın zaten ama amiiyattan sonra tekrarladı benim kistim zaten tekrralıyan bir kist benim arkadaşımında 8 cm di amliyat oldu oda açık amiliyatla alındı şimdi iyi... ama kapalımı daha iyi yoksa açık amiliyat mı onu bilmiyorum işte canım.... kimilerine göre kapalı amliyat kimilerine göre açık amliyat güvenmek zor
ama sen bir an önce amliyat ol patlıyabilir kistinm ağır kaldrma canım
birde ibrahim saraçoğlunun soğan kürüü duydunmu onun sitesine gir o kürü uygula canım durumundan haberdar et benim özel msj kutuma msj yazabilirsin sana elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım

minimania merhaba öncelikle geçmiş olsun bende 6 ay önce ameliyat oldum benim 6 cm sol taraftaydı benim drum da açık ameliyat tercih etti zaten anestezili oluyo sen uyuyosun hiç bişey hissetmiyosun yarım saatlik bi operasyon 2 gün hastanede kaldım 3.gün taburcu oldum 2-3 gün evde dinlendim snr normal hayata döndüm bide laparoskopi olduğu zaman içerde küçük kistler varsa onlar kalabiliyomuş en temizi açık ameliyat üzülme korkulacak bişey deil yaniiyerimseniben

Çok teşekkür ederim. Açık ameliyat olanları duyunca rahatlıyorum. Çünkü son yıllarda laparoskopi ile yapıldığı için acaba yanlış bir yöntemin peşinden mi gidiyorum diye korktum, Doktoruma da güveniyorum. Evet soğan kürünü duydum ama o kür, henüz başlangıç aşamasında olan küçük kistlerde etkili oluyormuş. Deneyeniniz var mı ? Bir de şunu merak ediyorum. Ameliyattan hemen sonra yeniden kist oluşuyor mu? Bunun bir zamanlaması var mı?

Çok teşekkür ederim. Açık ameliyat olanları duyunca rahatlıyorum. Çünkü son yıllarda laparoskopi ile yapıldığı için acaba yanlış bir yöntemin peşinden mi gidiyorum diye korktum, Doktoruma da güveniyorum. Evet soğan kürünü duydum ama o kür, henüz başlangıç aşamasında olan küçük kistlerde etkili oluyormuş. Deneyeniniz var mı ? Bir de şunu merak ediyorum. Ameliyattan hemen sonra yeniden kist oluşuyor mu? Bunun bir zamanlaması var mı?

canım benim amiliyattan 3 ay sonra tekrarladı

canım benim amiliyattan 3 ay sonra tekrarladı

Çok kısa bir süreymiş... Doğum kontrol hapıyla engellenebilir diyorlar, doktorum doğum kontrol hapının işe yaradığı kişiler var demişti. Sen onu denedin mi? Ya da bahsettiğin soğan kürünü denedin mi? :Saruboceq: ameliyat olduktan sonra yine mi çıkacak, korkunç bir şey, hayatımız ameliyatla mı geçecek.

canım benim tekrar etmedi yani şimdiye kadar bi şikayetim olmadı inşallah tekrar etmez yaaa bebiş için uğraşıyom bide:çok üzgünüm: ben okudum burda tekrar eden var inşallah senin tekrar etmez

canım benim tekrar etmedi yani şimdiye kadar bi şikayetim olmadı inşallah tekrar etmez yaaa bebiş için uğraşıyom bide:çok üzgünüm: ben okudum burda tekrar eden var inşallah senin tekrar etmez

Canım, iyi dileklerin için teşekkür ederim. Umarım tekrarlamaz, zaten haslağın nüksetmemesi için en iyi ilaç gebe kalmakmış. Umarım sağlıklı bi bebiş olur.:emir_bebek:

merhabalar ben de acık amelıyat oldum.açıgı tavsıye etmelerının nedenı kıst 4 cm den buyukse acık dıyorlar ve laporoskopıde yapısıklık yapma ıhtımalı daha cok dıyorlar.benım amelıyat olalı ıkı sne oldu.6 aydır falan barız buyudu benımkı suan 4,5-5 cm cıvarlarında ve yenı bır amelıyat benı beklıyor.15 aydır evlıyım korunmamamıza ragmen hamıle kalamadım.ocak ayında yenıden amelıyat olmayı ondan bir ıkı ay sonra da tup bebek yapmayı dusunuyorum
amelıyata gelınce,ılk 1 hafta zor gecıyor.sezeryandan biraz daha agrılı ve agır dıyebılırım.ama ınsan basa gelınce cekıyor ne yapalım.dr bana ıkıncı amelıyatı söyleyınce sınırden aglamıstım.ama sımdı bu fıkre de alıstım.
güleda ulturasonda kendını belli ellı edıyor.ama agrılı adet,arakanaması,gaz sorunu,karında şişlik,isalle beraber adet vs
allah hepımıze saglık versın ısteyenlere de bebıs nasıb etsın.
.

çikolata kistinin belirtileri nelerdir

bende adetin ilk günü inanılmaz sancılar oluyodu böle bayılcak gibi oluyodum bide adetten bi kaç gün önce kahverengi lekelenmelerim oluyodu ama o hala devam ediyo malesef:bbo:eek:nun dışında hiç belirti olamdı bende!

merhabalar ben de acık amelıyat oldum.açıgı tavsıye etmelerının nedenı kıst 4 cm den buyukse acık dıyorlar ve laporoskopıde yapısıklık yapma ıhtımalı daha cok dıyorlar.benım amelıyat olalı ıkı sne oldu.6 aydır falan barız buyudu benımkı suan 4,5-5 cm cıvarlarında ve yenı bır amelıyat benı beklıyor.15 aydır evlıyım korunmamamıza ragmen hamıle kalamadım.ocak ayında yenıden amelıyat olmayı ondan bir ıkı ay sonra da tup bebek yapmayı dusunuyorum
amelıyata gelınce,ılk 1 hafta zor gecıyor.sezeryandan biraz daha agrılı ve agır dıyebılırım.ama ınsan basa gelınce cekıyor ne yapalım.dr bana ıkıncı amelıyatı söyleyınce sınırden aglamıstım.ama sımdı bu fıkre de alıstım.
güleda ulturasonda kendını belli ellı edıyor.ama agrılı adet,arakanaması,gaz sorunu,karında şişlik,isalle beraber adet vs
allah hepımıze saglık versın ısteyenlere de bebıs nasıb etsın.
.

Yazılanlardan şunu anlıyorum ki tekrarlayan bir süreç,peki bunu durdurmanın yolu yok mu mirmirmirmir

Arkadaşlar bende hiç bir belirtisi yoktu. Mantar nedeniyle doktora gittim ve tesadüfen ortaya çıktı. Zaten kadınların %33'ünde belirti vermiyormuş.

benımde adet donemlerı agrım olurdu ama dayanılmayacak kadar degıldı bu agrılar.bel fıtıgı ıcın cektırfıgım mr da cıktı.durdurmanın kesın bır yolu yok.yalancı menopoza sokan ıgneler var onlar durduruyor ama onları en fazla 6 ay kullanabılıosun.ve yan etkılerı var.drlar cocuk yapın deyıp duruyor.cocuk bıraz yavaslatıyor ıste.hatta kuzenımde tamamen durdurdu.ama bır hamıle kalmayı becerebılsek:KK43:

benımde adet donemlerı agrım olurdu ama dayanılmayacak kadar degıldı bu agrılar.bel fıtıgı ıcın cektırfıgım mr da cıktı.durdurmanın kesın bır yolu yok.yalancı menopoza sokan ıgneler var onlar durduruyor ama onları en fazla 6 ay kullanabılıosun.ve yan etkılerı var.drlar cocuk yapın deyıp duruyor.cocuk bıraz yavaslatıyor ıste.hatta kuzenımde tamamen durdurdu.ama bır hamıle kalmayı becerebılsek:KK43:

9,2 cm'lik bir kisti bekletmek zararlı olur mu?

9,2 cm'lik bir kisti bekletmek zararlı olur mu?

ca testlerini yaptırdın mı?renkli doppler çekildi mi?başka bir dr a daha göründü mü?yani kistin boyutu hakkında emin misin?
hepsine cevabın evet ise yakın zamanda bebek planın olabilir mi?yanı dusunuyorsan bence amelıyat olmadan bı sure denemekte fayda var.sanırım bekar yazmısın.bu kıstlerın belırlı bır boyutu gecınce patlama rıskı oluyor.patlarsa bagırsaklarda ve tuplerde yapısıklık yapabılıyor.o acıdan tehlıkelı.bekletmeyı dusunuyorsan dr una sunı menapoz olayını bır sor.yanı bır ısın varsa ve suan amelıyat olamıyorsan bısure o sekılde buyumesıne engel olabılırsın.ama malesef bu hastalıktan kacamıyoruz:sm_confused:

ay canım ya valla hayırlısıyla bi hamile kalsak hiç böle sorun olmıcak ama işte kısmet bi türlü olmuyo sen hiç aşılama falan denedin mi?

ca testlerini yaptırdın mı?renkli doppler çekildi mi?başka bir dr a daha göründü mü?yani kistin boyutu hakkında emin misin?
hepsine cevabın evet ise yakın zamanda bebek planın olabilir mi?yanı dusunuyorsan bence amelıyat olmadan bı sure denemekte fayda var.sanırım bekar yazmısın.bu kıstlerın belırlı bır boyutu gecınce patlama rıskı oluyor.patlarsa bagırsaklarda ve tuplerde yapısıklık yapabılıyor.o acıdan tehlıkelı.bekletmeyı dusunuyorsan dr una sunı menapoz olayını bır sor.yanı bır ısın varsa ve suan amelıyat olamıyorsan bısure o sekılde buyumesıne engel olabılırsın.ama malesef bu hastalıktan kacamıyoruz:sm_confused:

Ca testi verenkli doppler önümüzdeki günlerde yapılacak. Evet 3 ayrı doktora gittim. İlki sadece 4cm lik kistten bahsetti, 2. ve 3. sünün söyledikleri birbirini tuttu. Her ikisi de ameliyat dedi. Ama işin kötü yanı ben önümüzdeki yaza evlenicem ve evlenince de hemen çocuk yapmıcam. Dolayısyla bu ameliyatı olmam gerekiyor değil misenağlama

ay canım ya valla hayırlısıyla bi hamile kalsak hiç böle sorun olmıcak ama işte kısmet bi türlü olmuyo sen hiç aşılama falan denedin mi?

yok canım daha denemedim ama dediğim gibi ocaktan sonra ameliyatımı olup dr un tavsiyesi doğtultusunda tüp bebek yada aşılama yoluna gideceğim.peki sen hiç yaptırdın mı?

Ca testi verenkli doppler önümüzdeki günlerde yapılacak. Evet 3 ayrı doktora gittim. İlki sadece 4cm lik kistten bahsetti, 2. ve 3. sünün söyledikleri birbirini tuttu. Her ikisi de ameliyat dedi. Ama işin kötü yanı ben önümüzdeki yaza evlenicem ve evlenince de hemen çocuk yapmıcam. Dolayısyla bu ameliyatı olmam gerekiyor değil misenağlama

önce şu testleri bir yaptır,dopplerde daha kesin çıkıyor boyutu vs..ca lardan da az cok anlasılıyor.benım oncekı amelıyattan once 71 idi ca 125 degerım.şimdi 90 çıkıyor.ameliyattan sonra düşüyor.
dr una bu evlılıkle ılgılı planlarından bahsettın mı?yanı amelıyatımı ben ekım de olmustum. lucrin diye bir iğne var menopoza sokuyor 3 aylık ıkı ıgne seklınde vuruldum ama o benı agustosa kadar menopoza soktu.dr um un tavsiyeleriyle bu tedaviyi uyguladım.e işte üstünden 15 ay gectı bende bebek falan yok.korunmadıgımız halde.bu kist ilerlerse daha fena.yanı yumurtalıgını kaybedenler bile var.hemen istemiyorsan bebeği ameliyatı olmanda fayda var.ama panik olma.allahın taktiri ne yapalım.bize de bir çıkış yolu gösterecektir.yaşın kaç bu arada?bence bebek işini erkek arkadasına kabullendırmeye calısmanda fayda olabılır.

X