Reçeller - Marmelatlar Karpuz kabuğu reçeli

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.744
60
Karpuz kabuklarının yeşil kısımları soyulup atılır. Kalan beyaz kısımlar baklava dilimi şeklinde kesilir ve bir gece sönmemiş kirece yatırılır. Ertesi gün bol suyla yıkanarak üç kez suyu değiştirilmek suretiyle onar dakika pişirilir. Üzerlerine 1,5 kilo toz şeker ekilerek bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün, üzerini örtecek kadar su konup hafif ateşte koyulaşana dek kaynatılır. Kıvama gelince vanilya ve limon suyu eklenerek 15 dakika daha kaynatılır ve indirilir.
kaynak:.bizimmekan.com

vallahi çok hoş görünüyor. o kadarda netkii , bir lokma ekmek alıp batırasım geldii :)) ilk defa duydum , denemek lazım ama tarifi yok canım . nettende bakabilirim aslında ama deneyen birinden tarif almak daha iyi oluyor . o yüzden bekliyorum tamammı .. iyi geceler ..:))

kirecsiz yaptım ben.karpuzun kabuklarını soyuyoruz(yeşil ve kırmızı yerlerini) ben 3 bardak kabuga 2 bardak şekerle yaptım çok şekerli sevmio bizimkiler.önce şeker suyu kaynatıp surup yapıyoruz.kaynamaya başlayınca attım kabukları.baya bi kaynadı(düdüklüde 5 dk falan yeter) sonra kıvamı olmus deyince tarçın ve limon suyu ekledim kapatmaya yakın.cam kaseye koyup balkona gunese attım orda iyice guzelleşio :) afiyet olsun

kirecsiz yaptım ben.karpuzun kabuklarını soyuyoruz(yeşil ve kırmızı yerlerini) ben 3 bardak kabuga 2 bardak şekerle yaptım çok şekerli sevmio bizimkiler.önce şeker suyu kaynatıp surup yapıyoruz.kaynamaya başlayınca attım kabukları.baya bi kaynadı(düdüklüde 5 dk falan yeter) sonra kıvamı olmus deyince tarçın ve limon suyu ekledim kapatmaya yakın.cam kaseye koyup balkona gunese attım orda iyice guzelleşio :) afiyet olsun

teşekkürler, bende yapıcam . o zaman ne demek lazım ? sizede bizede, yapanlarada afiyet olsun ..:)) neye benzedi bu biliyormusun , hani masallarda olurya , gökten üç elma düştüü .. :)) biri yapanın, biri yiyenin, diğeri kimin başına ? :)) sağol canım benim güzel tarifin için..

X