Çocuk Hastalıkları Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
E

EU3

Ziyaretçi
Bebeğinizin uyuma ve beslenme zamanı ve süresi bu dönemde giderek daha düzenli bir hal almaktadır. İki beslenme arası zaman 3 saate hatta daha fazlasına uzar. İki aylık bebekler, doğum tartısı ve başka kimi faktörlere de bağlı olarak, gece uyku saatlerini de artırırlar. İkinci ay artık bebeğinizi günlük aile düzeninize alıştırma zamanının da başlangıcıdır. Artık, geceleri yatmadan önce bebeğinizi uyandırıp son bir kez besleyebilir, sabahları onu uyandırarak güne sizin uygun gördüğünüz zamanda başlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin, huzursuzluk ve ağlama dönemleri de artık daha düzenlidir; genellikle günün sonundadır ve huzursuzluğu kaka yapmayla sona erer. Bebeğiniz emmeye ve uyumaya kendini hazırlamıştır.

Dört aylık bebek ve uyku
Bu dönemde uyku konusunda temel sorun bebeğinizin gece uyku düzenidir. Dört aylık bebek, bırakıldığı yerde uyumalı, ve uykusu ortalama 8 saat kesintisiz sürmelidir. Bebek için "kesintisiz uyku" nun anlamı, derin uykudan hafif/yüzeyel uykuya geçiş aşamalarını uyanmadan atlatmasıdır. Hafif uykuya geçen bebek, ağlar, sesler çıkarır, yatakta döner, ama unutmayın, tüm bunlar olurken hala uyumaktadır ve uyku içi bu geçiş aşamalarında kendi kendini sakinleştirerek/rahatlatarak derin uykuya geçmeyi öğrenmelidir. Bebeğin uyumayı “öğrenmesi” konusunda ailelere önemli bir görev düşüyor; bebeklerin mutlak anne baba desteğine ihtiyaçları vardır, ama anne-babaların genellikle yaptıkları, bebeğin sesini duyar duymaz onu kucaklarına alıp, kendi kendilerine derin uykuya geçmelerine engel olmaktır. Bu tür yanlış yaklaşım, 3-4 saatte bir hafif uykuya geçen bebeğin her seferinde uyanma ve beslenmeye alışması ve bunu rutin uykunun bir parçası olarak algılamasıdır. Bu alışkanlık bir yerleşti mi, ilerleyen aylarda değiştirmek çok daha zordur.

Yedi aylık bebek ve uyku
Her ne kadar bebeğiniz 7. Aya kadar geceleri kesintisiz 8-12 saat uyumayı "öğrenmiş" de olsa, oturmak, sürünmek, emeklemek gibi bu dönemde kazandığı yeni yetenekler, geceye de taşınacak ve kimi sorunlar çıkaracaktır. Yeni durum, gece uyanmalarını kolaylaştıracak, tekrar uykuya dalmayı güçleştirecektir.
Benzer güçlükler, gündüz uykuları için de geçerlidir. Anne-babaya düşen, 4. ayda yaptığımız önerileri tekrar uygulamaktır. 7 aylık bebek, kesintisiz gece uykusu yanında öğleden önce ve sonra birer kez olmak üzere toplam en az iki gündüz uykusu uyumalıdır. Uyumasa bile, bu saatleri yatakta kendi başına geçirmeyi öğrenmelidir. Buna sadece bebeğin değil, anne-babanın da ihtiyacı vardır.

Dokuz aylık bebek ve uyku
Daha önce söylediğimiz gibi, kazanılmış yeni yetenekler, uyumayı güçleştirmektedir. Dokuz aylık bebek, artık kendi kendine ayağa kalkabilir, geceleri de kalkacaktır, hem de siz onu uyuması için yatağına bırakıp odasından çıkar çıkmaz! Bu olay, belki on defa tekrarlanacaktır! Bu durumun üstesinden gelebilmek için "kararlı" olmalısınız. Tekrar tekrar ayağa kalkma ve ağlamalar üzerine onu yatağından alıp salona geçmeyin. Kesinlikle yataktan kalkmasına izin vermeyin, kararlılığınızı görsün, uyuması gerektiğini anlasın. Gece uyanmaları sırasında da aynı yöntemi uygulamalısınız.

9-12 ay
Bu aylarda muhtemelen bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüzleri iki kez yarım-2 saat uyuyor olacaktır. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

12-18 ay

Bu aylarda bebeğiniz günde 13-14 saat uyuyacaktır. 18 aylık olduğunda günde iki kez olan kısa gündüz uykularını öğleden sonraları yarım-iki saatlik tek uykuya indirebilir. Size düşen ise yatma zamanı alışkanlıklarını bozmamasını sağlamak, kendi kendine uyuması için gerekenleri yapmak olmalıdır.

18- 24 ay
Geceleri 10-12 saat, gündüzleri 2 saatlik bir öğlen uykusu yeterli olacaktır. Bu aylarda çocuğunuz oluşturduğunuz alışkanlıkları yıkabilmek için çeşitli hilelere başvurabilir.

bebekbilgi​

Keşke daha önce ( 2,5 yıl kadar ) açsandın da bu formu benim kızda erkenden uyuyan çocuklar arasına katılsaydı.....

valla ben cugunu denedım bunlarım ama uyumayan cocuk uyumuyor benımkı 50 gun hıc uyumadı sabah aksam ama 51.gunden ıtıbarende gece kesıksız uyumaya basladı bence hersey bır zamandan sonra rayına gırıyor bırazda cocuga baglı

Bebeğinize 7 günde uyumayı öğretin

--------------------------------------------------------------------------------

Bebeklerin, kendilerine izin verildiği takdirde uyku alışkanlığını kazandığını belirten uzmanlar, alınacak basit tedbirlerle 7 gün içerisinde bebeğin uyumayı öğrendiğini ifade ediyor. Bebeğinize yeni bir düzen kurup bunu uygulamak, ağlayan bebeği sakinleştirmek ve sabırlı davranmak, annelerin sabahlamasına son veriyor.

7 günde bebeğin uykularını düzene sokacak çözüm şöyle:

1. Gün Yeni Bir Düzen Kurun: Uzun saatler süren öğle uykusu nedeniyle birçok bebeğin günü ve gecesi birbirine karışıyor. Böylece bebek uykuda olması gereken bir saatte oyun oynamayı tercih ediyor. Şimdi bu durumu düzeltmenin zamanı geldi. Son araştırmalar bebeklerin gece ile gündüzü ayırt edebildiğini ortaya koyuyor. Bunun için ona gerekli ipuçlarını vermeniz yeterli. Yarından başlayarak onu sabah erkenden kaldırın ve her gün aynı saatte uyandırmaya özen gösterin. Yatağını pencerenin yakınına koyun ve perdeleri aralık bırakın. Gün ışığı onun uyanmasına yardımcı olacaktır. Öğle uykusuna yatırdığınız zaman bile hava kararmadan önce onu uyandırın. Böylece gün ışığında uyanması gerektiğini, gece ise uyuması gerektiğini anlayacaktır. Bebeğinizi akşamları da aynı saatte yatağına yatırın. Gerekirse loş ışıkta ona kitap okuyun veya şarkı söyleyin.

2. Gün Uygulamaya Devam: Başladığınız rutin programa devam edin. Hemen pes etmeyin. Geceleri karnı acıktığı için ağlamaya devam edebileceğini unutmayın. Onu emzirmek ya da beslemek zorunda kaldığınızda bunu hafif karanlık bir ortamda yapın. Özellikle geceleri bebeğinizi nelerin rahatlattığını iyi gözlemleyin. Ilık banyonun bir çocuk için sakinleştirici, bir başkası içinse tam tersi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Gece yatırdığınızda müzik dinletmek ya da ninni söylemek gibi rutin alışkanlıklar kazandırın.

3. Gün Ağlama Başlıyor: Ağlamak çocukların en büyük silahı, anne ve babaların da dayanamadığı bir durum. Ancak, sabırlı olun ve kendi kendinize şunu mırıldanın; 'Sonuç uyku olacak'. Onu uyutmaya çalışırken ağlaması karşısında endişelenmeyin. Bırakın koyduğunuz uyku kurallarına alışsın. Program değişiklikleri 6 aylıktan küçük çocukları çok daha fazla üzüyor. Bebeğiniz en fazla 15-20 dakika ağlar ama kötü uyku alışkanlığı yıllarca sürebiliyor. Unutmayın ki bu çocuğunuzla sizin aranızdaki bir savaş. Onunla ilgilenmeyin ama kendi merakınızı gidermek için 5-10 dakikada bir kapı aralığından onu kontrol edin. Susması için ışıkları açmayın, yataktan çıkarmayın ya da biberon vermeyin, aksi takdirde ertesi gece de dakikalarca ağlayacağından emin olun.

4. Gün Ağlama Savaşı Sürüyor: Geçen gece oldukça uzun sürdü değil mi? Bu gece biraz daha rahat geçecek. Ama bilin ki o yine de ağlamaya devam edecek. Ancak bu kez daha kısa sürecek, bize inanın. Bunun için kurallarınızın kesin olduğunu ona ispatlamanız gerekiyor. Sabırlı davranmaya devam edin. Ona karşı yumuşak olduğunuz hissini uyandırmayın. Yoksa geçen geceye göre 2 kat daha fazla ağlayacaktır. Sakın ona bu kozu vermeyin.

5. Gün Bebeğiniz Sakinleşiyor: Bebeklerin çoğu 3-5 gün içerisinde bu programa alışıyor. Dolayısıyla, bu gece belki de şanslı geceniz. 5 dakikada bir onu kontrol etmeyin, en az 15 dakika aralıklarla odasına uğrayın. Bazı bebekler odaya sık sık girilmesinden rahatsız oluyor. Bu nedenle kapı aralığından onu izleyin. Hem unutmayın ki bu gece daha az ağlıyor. Uyku problemlerinin arasında sıkça rastlananların başında gece emzirmesi ve alt değiştirme geliyor. Tabii ki size bunları yapmayın demiyoruz ama mümkün olduğunca kısa ve sessiz olmasına özen gösterin. Altını değiştirirken bile kesinlikle ışıkları açmayın. Gereğinden çok emzirmeyin. Böylece hem onu rahatsız etmemiş olursunuz hem de yeniden altını değiştirmek zorunda kalmazsınız.

6. Gün Bebeğiniz Uyuyor: İnanılmaz gibi geliyor değil mi? Sakın bu mutluluğu günlerdir uyguladığınız kuralları rafa kaldırarak bozmayın. Uyumasını garip karşılayarak onu sık sık kontrol etmeyin, gevşeyin. Onu sıcak tutan bir pijama giydirin. Böylece üstünü açmasını kendinize dert etmeyin. Bebek monitörünün sesini kısın ve sadece çok ihtiyacı olduğunda onu duyun. Başarınızı gölgeleyecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin.

7. Gün Uyku Sırası Sizde: Kendinize bir iyilik yapın ve bu gece derin bir uyku çekin. Son 6 gündür belki çok uykusuz kaldınız ama buna değdi değil mi? Çocuğunuza muhteşem bir armağan verdiniz; düzenli uyku alışkanlığı. Hiç şüphe yok ki bu program hastalık, tatildeki otel odası gibi etkenler nedeniyle zaman zaman aksaklığa uğrayacaktır. Oysa unutmayın ki, hiç uyku problemi yaşamamış bebekler bile bu durumlarda sorun çıkarıyor. Uyku problemi yeniden baş gösterecek olursa planı en baştan yeniden uygulayın, ikinci sefer ilkinden çok daha kolay olacaktır

canım arkadaşım konu güzel bence herkesin küçük bebeklerine uygulaması lazım görecekler bak nasıl düzene giriyor ben uyguladım ve düzene girdi ama bazı bebekler sorunlu ağlamayı çok sever:) benim kız aynene öyleydi hep ağlama başka bişey yoktu gazını çıkarıyoruz yine aynı altı değişiyor yine mız mız hep öyle geçti ama pes etmedim bu belki yaramaz bebeklerde biraz 7 günü geçebilir:)) ama sakın pes etmeyin anneler...yerimseniben yerimseniben

Benim kuzenimin uyku sorunu düzeni bozuldugunda sorun haline geliyordu dershaneye giderken ögleden sonraları bana bırakırdı teyzoş.ve o uyuması gerektiğini bilirdi sorun çıkarmazdı birde biri gelsin yada bir yere gidelim uyutmak imkansız hale geliyordu.ben oyunla uyuturdum hoşunada giderdi zorlamaktan hoşlanmadıgım için keyifle uyuması beni mutlu ediyordu mesela tavandaki kuşları yakalamaca ip verirdim eline kendini kovboyt falan sanardı herhalde yada hikaye anlatarak.lütfen zorlamayalım cocuklarımızı o uyku onun saglıgı için sonuçta psikolojik olarak baskı uygulanırsa o uykunun hiç bir faydası kalmazki.

benimki zaten erken yatip erken kalkiyo,eline saglik canim sagol

Bebeklerin akşam uyuması gündüz uyumalarından daha zordur. Akşamları yattıklarında daha çok ağlarlar, uykuya dalmaları daha uzun sürer. Bunun en büyük nedeni akşam anne babadan ve sosyal hayattan ayrılmak istemezler. Kısa olan gündüz uykusundan sonra anne babaya kısa süre sonra kavuşacaklarını, akşam uykusuyla ise çok daha uzun süre onlardan ayrı kalacaklarını sezerler. Ayrıca akşamın karanlığı onlar için daha belirsiz ve korkutucu olabilir. Akşam için bir uyku rutini oluşturun, her gece aynı işlerden oluşan bir rutin bebeğinizin kendini güvende hissetmesini ve bu güvenle uykuya daha rahat dalabilmesini, ayrıca bu rutin başladığında kendini uykuya yavaş yavaş hazırlamasını sağlar. Tipik bir rutin şöyle oluşturulabilir. Bebeğinize yaşına göre en anlayabileceği şekilde sözel olarak artık uyku vaktinin geldiğini ve biraz sonra gidip yatılacağını bir kaç kez söyleyin. Küçük bebekler “ee yapacağız” gibi kısa sözleri daha kolay anlayabilirler. Daha sonra belki sıcak bir banyo, ya da sadece elini yüzünü ılık suyla yıkama; dişleri fırçalama alışkanlığı kazanması için en başlarda sadece kemirmesi için daha sonra taklit becerileri geliştikçe fırçalama taklidi yapması için eline vereceğiniz ufak bir diş fırçası; sonra pijamalarını giyme; daha sonra yaşına uygun bir kitap okuma (birlikte kitabın resimlerine bakma); daha sonra meme veya biberonla beslenmesi; sonra hafif ve sakinleştirici bir müziğin açılması; ışıkların kapanması ve belki ufak bir gece lambasının açılması; bebeğin yatağa konulması (mutlaka henüz uykuya dalmamış olarak); belki bir şarkı veya ninni söylenmesi ve odanın terk edilmesi. Bütün bu rutin her gece tutarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Uygulama sırasında fazla aksiyon içinde olmamaya, oyun oynamamaya, (şimdi oyun değil uyku zamanıdır) sakin olmaya, sakin bir şekilde konuşmaya çalışarak çocuğunuzun uyku için kendisini hazırlamasına yardımcı olmalısınız. Bebekler ve çocuklar her şeyi anlamıyor gibi gözükse de ses tonunuzdaki veya hareketlerinizdeki duyguları hemen fark ederler. Dolayısıyla bebeğinizin yine uyumayacağından korkan kaygılı ses tonunuz bebeğinizi olumsuz etkiler.

Bebek yatağa konulduktan sonra:

Meme, biberon, emzik emerek, kucakta veya ayakta sallanarak veya buna benzer bir alışkanlıkla uykuya dalabilen bir bebek gece uyandığında da bu alışkanlığını isteyecek ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekecek, hatta bu alışkanlığını bırakması da güç olacaktır. Bu nedenle böyle bir alışkanlığa hiç başlamadan yatağa yatırarak uyutmaya çalışmak en iyisidir. (emzik bebeğinizin gündüz emme güdüsünü karşılamak üzere verilebilir fakat uykuya dalarken sizin kontrolünüzdeki emzik yerine kendi kontrolünde olan parmağını emerek kendini sakinleştirip uyumaya alışması bireysellik, bağımsızlık gelişimi için daha uygundur-parmak emmek bizim toplumumuzda nedense hoş karşılanmaz; oysa çocuğun 4 yaşına kadar, hatta kalıcı dişleri çıkana kadar, parmak emmesi son derece normaldir, zaten bu yaştan sonra parmak emmeyi kendi kendine bırakır. Eğer 6 yaşına gelmiş ve hala bırakamamışsa anne babayla ilişkide bir problem yaşanıyor olması gibi başka olumsuz faktörler işin içine karışmış olabilir, o zaman da bu olumsuzluklar üzerinde çalışılmalıdır) Akşam yatağına yatırdığınız bebeğiniz uyumuyor ve ağlıyor. Elbetteki bebeğiniz kan ter içinde kalana kadar onu savunmasız ağlatmak istemeyiz-bu onun sizinle olan güven ilişkisini de zedeleyebilir- fakat bebeğiniz en ufak bir hoşnutsuzluk sesi çıkardığında hemen yatağının kenarında soluğu almak ta doğru değil. 3-4 dakika ağlamasına izin verip sonra yanına gidip kucağınıza almadan sırtını sıvazlayarak, sakin ve sevgi dolu sesinizle ona “uyuyoruz bebeğim, ee yapıyoruz” diyebilirsiniz, veya ona uyku şarkısını söyleyebilirsiniz. Bebeğiniz sakinleşmeyecek gibi görünüyorsa kucağınıza alıp bir dakika gibi kısa bir süre sallamadan tutup tekrar yatağına koyabilirsiniz. Tekrar ağlamaya başladığında, veya gece uyandığında da yapılacak olan şey işte bu sistemi bebeğiniz ağlamaya başladığı her seferde bıkıp usanmadan ve sakinliğinizi koruyarak tekrar tekrar uygulamaktır. 4 aylık bebeğinizi siz gece yatarken saat 11-12 civarında beslemeniz onu sabaha kadar idare eder, dolayısıyla onu artık bütün gece beslemeden uyumaya alıştırabilirsiniz. Saat 3’te uyanan bebeğinizi o saatte beslerseniz ertesi gece tekrar aynı saatte uyanıp karnını doyurmak isteyecektir.
sevgilerimle!

Çocuğunuzu nasıl uyutacaksınız ?

Çocukların tek başına uyumayı öğrenmesi çok önemli ama en önemlisi uykusunun kalitesi.

Hepimiz gece boyunca defalarca uyanırız, bu durum çocuklar için de geçerli. Ancak tek bir fark var. Onlar uykuya geçerken kucağa alınmak, ayakta sallanmak, biberon veya emzikle uyumak gibi anne ve babanın uyku düzenini bozabilecek her türlü koşulu da yanlarında istiyorlar.

- Yatma zamanı ile ilgili protestoları duymayın.

- Çocuğunuzu uykusu geldiğinde ancak hala uyanıkken yatırın.

- Her sabah aynı saatte kalkmasını sağlayın. (Haftasonları dahil)

- Her gün açık havada bir süre oynamasına ve güneş ışığı ile temasına olanak verin.

- Emzik, biberon, ayakta sallama gibi yöntemlerden kaçının.

- Zaman içinde çocuğunuzun yatma saatini birkaç günde bir 15 dakika erkene alın.

- Sizden gece boyunca ayrı kalma kaygısını azaltacak en sevdiği oyuncağı veya battaniyesi ile uyumasına izin verin.

- Uyumadan önce onu canndıracak oyunlardan kaçının. Aynı şekilde gece uyandığında da sıkıcı olmaya özen gösterin.

- Yatak odasında televizyon bulundurmayın.

- Uyumadan 3-4 saat önce kola ve çay içmesine izin vermeyin.

- Çocuğunuzu yatırdıktan sonra ara ara kontrol edin. Bu çocuğa güven verdiği gibi kurallarınızdaki ciddiyeti de anlatacaktır.

- Çocuğunuz kurallarınıza uyduğunda onu ödüllendirin.

- Kurallarınızı siz dahil çocuğun bakımı ile ilgilenen herkes tarafından aynı ciddiyet ve kararlılıkta uygulanmasını sağlayın.

fatma su ve beyzaya teşekkürler ama bişie sorucaktım inşallah cevep gelir benim oglum 1yasında şuana kadar deliksiz 1gece bile uyumadı hala 5kere uyanıyo nolur yardım edin bazı geceler çıldırıyorum derdi emmek meme emzik gibi agzında olucak sallıyorum dalsın diye nafile ben beyzanın yazdıklarını uygulicam beşikte aglıcak babası izin verirmi sustur sunu der

sevgi8 cok güzel yazmıssın ama benimki, 1 yasında hala geceleri en az 3 5 kez kalkıyo dahası yanımda uyuyor cok kötü alıştırdım napıcam bilmiyorumemzirmek çok zor iş bırakmakta istemiyorum güzel emiyoken bide sütüm varken.

husel bunu yapan varmi cidden ???
- Yatak odasında televizyon bulundurmayın.

- Uyumadan 3-4 saat önce kola ve çay içmesine izin vermeyin.
Benim oglan 4 yasinda daha kola siyah cayin tadini bilmiyor tv ise sadece sabah 1 saat en fazla seyreder seyretmez uyumadan once tv seyreder uykuya dalarsa kesin korkar ruyasinda ve uyanir.

Birde en kolayi biberonu eline verip icerken uykuya dalmasina alistirmayin kulak enfeksiyonunun sebebiymis.Emzirerek uyutmaya alistirirsaniz memeden kesmenizde cok zor olur.

Benim oglumla uyku konusuna hic sorunumuz olmadi ufak tefek seyler olunca gormezlikten geldim.Ama her gun mutlaka en az 2-3 saat hava ne olursa olsun sokaga cikarttim yemeken sonra banyo yaptirip yatirdim birde yatmadan once kitap okuduk beraber.Ogleden sonra tum bu yaptigimiz isler hep ayni duzendeydi hic bozmamaya calistim sanirim bu yuzden hic uyku derdi cekmedim.Bide kafama hic takmadim nasil uyucak diye.Bi kotu aliskanligimiz var arada gelir yatagima bana sarilir uyuruz ama hic sikayet etmyiorum cok hizli buyuyo zaten gel desem ilerde kendi gelmicek yanima:)

ne güzel yazmışın meltem masallah ogluna imrendim ben ne kadar anlatırsam dahada kötü oluyor seninki arada yanına geliyosa tabiki al yanına benimki hergece yanımda gerci 1yasında insallah düzelir bende takmamaya calısacagım

nihalaycim daha kucukmus inan bi an duzene girdi diyosun sonra bisi oluyo hele disler tamamlanir 1 yasta ya surekli duzen degisir ben oyle dalgalanmalari hic kafaya takmadim 1,5 yasina kadar ben delirmis gibi gozunun icine bakiyodum benim oglanin nerdeyse uyurken bile bakiyodum ya ama cok yoruldum olacak is degil.1 yasinda anlatmayi anlamiyor canim o yuzden sana tavsiyem uyku ile ilgili kitap bul buyuk resimli anlamaz deme mesela bizde vardi fare yatiyo ama uyuyamiyo annesinin yanina gidiyo :)yalniz ara ara bulur getiri oku demezmi bikmiyo.

ya arkadaşlar benim oğlum bebekliğinden beri erkenden uyur şimdi mesela 1 yaşında ama akşam 9 da uyuyor uyumazsa eziyet ediyor uyuduğurdada geceleri 30 kere uyanıyor ve mızıldıyor napmam lazım sanırım çalıştığım için bana doymuyor ve o yüzden yapıyor diye düşünüyorum

dilekcim nasil uyutuyorsun 13 14 aydan itibaren cocuklar uyumadan once anne ile bi 15 dakikada olsa birebir bisiler paylasmak istiyorlar bizde bu surekli degisti bi banyo oldu bi yatakta uzanma uzun zamandir kitap okuma seklinde bide cocuk aman hadi bir an once uyu ayak altindan kalk bizde kendimize bi vakti ayiralim gibi bisi hissederseki antenler tam acik oluyo bu yasta 15 dakik ailgi yeticekse yarim saate cikartip anneden tam intikam aliyorlar bi ara ben laf dinletmeye calisiyorum ama ev kalabalik o ara benim yaptigim ehrseyi alt ust ediyor insanlar cocuktan cok evdekilerle ugras veriri duruma gelmisim dusunebilyiomusun tam cocugu kandirmisim uyutmak uzereyim biri lak odaya daliyo butun gun gormedim ozlemisim diyo sonra cekip gidiyo bekleki cocuk uyusun sonra cocuk peslerine dusuncede yatir allah askina diyorlardi cocugu alip doktor dolasasim gelmisti ama cok basit biseyle hepsinden kurtuldum yorgani basimiza cektik kucuk bi fener yaktik parmaklarimada kas goz buruna giz cizdim onlari konusturdum varya cocuk ne baska bisiyle ilgilendi gozu bendne ayrilmadi en sonunda hadiparmaklar tek tek yataga dedigimde oda onlarla yatti uyudu:))diger can SIKAN insanlarda bi iki baktilar cocuk ilgilenmiyo vazgectiler ben katil olmadim ya allahim ne sabrim varmis dedim sukrettim.

offf..su uykuuuuuuuuu ...
nasil problemli ve nasil zahmetli benim icin anlatamam.omrumden omur gidiyor..valla sabir tasi olsa catlar..
17 aylik kizim var.. sac tutmadan (illa benimki olacak) ve parmak emmeden uyumuyor..bir ara (aslinda halen devam ediyor..) kucagimda yuruyerek uyuttum..simdi yan yana yatip uyumasi icin ugrasiyorum aama, birkere alisti yuruyerek uyumaya 1-2 saat yatakta oyle yatiyoruz o tabi cuuk cuuuk parmak emiyor gozu tavanda..bir elindede sacim (lutfen siz dusunun benim pozisyonumu..)haa simdi uyudu derken..pillini desarj edip tekrar oynamak icin cin gibi oluyor..dun gece saat 2 de uyuduuu..
ne yapacagim bilmiyorum bundan nasil vazgecirecegim..peruklarda aldim sacli oyuncak bebeklerde koydum tuylu yastiklar oyuncaklar banamisin demiyor...isin kotusu hadi saat 2 de uyudu diyelim 1 saat bilemedin 2 saat sonra uyanip yanina beni istiyor..tekrar saclarimi avuclamak icin..valla kocayla bebek olduktan sonra mecburiyetten ayri ayri yatiyoruz..gecenin yarisini kocayla yarisini kizimla..:))) biktim hergece boyle elimde yastik gocebe gibi gezmekten..ne yapmam lazim yaaaaaaaaa........:uhm:

ebrucum 2.sayfadaki yazıları okursan nerdeyse seni anlatmış.çözüm önerileri var.onları uygularken belki birkaç gün zorluk çekip direnişle karşılaşabilirsin kararlı olduğunu sakin ses tonuyla belirt kızına bir inatlaşma gibi hissttirmeden sakin sakin yazımda yazdığı gibi yavaşca uykuya hazırla.kararlı ve tutarlı olman çok önemli ama atlatılamıycak bir şey değil.sabır ve sevgiyle aşılır endişelenme!hemen olmasada en fazla bir haftada sonuca ulaşacağını tahmin ediyorum.kolay gelsin canım!
Önce Çocuklar

X