Bebek Beslenmesi 15 aylık bebeği olan anneler bakarmısınız

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Mister81

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ağustos 2008
688
410
43
arkadaşlar 15 aylık bir oğlum var biraz fazlaca hareketli bir çocuk.yapmadan anlamıyor dolap kapılarını açıyor kavanozları dağıtıyor priz üzerindeki fişlere asılıyor tüm çekmeceleri dağıtıyor.ve asla yapmadan anlamıyor gözümün içine baka baka bildiğini okuyor.kızıyorum olmuyo anlatıyorum olmuyo ne yapacağımı şaşırdım.25 haftalık hamileğim ve çok zorlanıyorum.acaba bi geçiş dönemimi bu yoksa böyle geldi böyle gidecekmi....

canim benimde
15 aylik bir oglum ve
tam anlatigin gibi
ama napalim saglik olsun bence gecis dönemi yasiyoruz
insallah düzelecekler
tabi senin durumun farkli hamile olgudun icinn sana zor gelebiolir
ama hayirlisi
allah yardimcin olsun

canim benimde
15 aylik bir oglum ve
tam anlatigin gibi
ama napalim saglik olsun bence gecis dönemi yasiyoruz
insallah düzelecekler
tabi senin durumun farkli hamile olgudun icinn sana zor gelebiolir
ama hayirlisi
allah yardimcin olsun

seninkide aynı demek.neyse sağol canım umduğumuz gibi bi geçiş dönemidr diyelim bari

Şenizkaydirigubbakcemile5
arkadaşlar 15 aylık bir oğlum var biraz fazlaca hareketli bir çocuk.yapmadan anlamıyor dolap kapılarını açıyor kavanozları dağıtıyor priz üzerindeki fişlere asılıyor tüm çekmeceleri dağıtıyor.ve asla yapmadan anlamıyor gözümün içine baka baka bildiğini okuyor.kızıyorum olmuyo anlatıyorum olmuyo ne yapacağımı şaşırdım.25 haftalık hamileğim ve çok zorlanıyorum.acaba bi geçiş dönemimi bu yoksa böyle geldi böyle gidecekmi....

canım allah yardımcın olsun.erkek çocuğu büyütmek çok zor.benimde 2 yaşında oğlum var.çok hareketli,kaşala göz arasında dünya dağınıklık çıkarıyor,çekmeceleri boşaltıyor,mutfak kap kaçaklarını alıyor salonun ortasına taşıyor,kitaplıkta ne kadar kitap varsa indiriyor,yırtıyor.uzanamadığı yerlere sandalye çkiyor uzanıyor yapacağını yapıyor.yapma oğlum demekten anlamıyor.aslında anlıyor ama işine gelmiyor beni takmıyor.beni inanılmaz yaruyor.çok kez başedemediğimden oturup ağlıyorum saatlerce.doğduğundada çok hareketliysi.1 yaşında durulur dediler.2 yaşında oldu dahada azdı.bonyoya giriyor ç.makinanın üstünden deterjanı alıp devirdi geçen çıldırdım.aynamın önünden y.odasının önüne sandalye çekip tüm makyaj malzemelerimi kırmış,dökmüş.ne yapacağımı şaşırmış durumayım ben.dr getirdim hipermidir diye.dr yok değil dedi.çok zeki olan çocuklar bu kadar yaramaz olur dedi.çok zeki olmasın ne olur biraz uslansın allahııım.benim yanımda yakınımda yok ailem istanbulda yardım edecek kimse yok.inan bazen diyorum nolur biri yanımda olsaydıda çocuğu 1 saatline bıraksayım bende biraz kendime gelseydim diyorum.çok zooorrr
seni çok iyi anlıyorum canım.maalesef geçiş dönemi değil.bide 2.hamilesin seni çok zor bir dönem bekliyor.allah yardımcınn olsun.
bazen çok kızdırıyor çok bağırıyorum inan vurmamak için kendimi frenliyorum.ama kıyamıyorum.ona zarar veremem o benim herşeyiim.anne yüreği işte.​

dr bana bu çocuk böyle gidecek dedi.çocuk enerji doluymuş
okul çağında belki biraz durulur dedi.geçen ay hamile kaldım ama düştü.diyorum çok stres yaptım ondan mı düştü.şimdi ise hiç düşünmüyorum 2. 4 yaşına olana kadar

inan masaya oturup yemek yiyemiyorum oda çıkıp masanın ortasına oturuyor
döküyo saçıyor.

Son düzenleme:
dr bana bu çocuk böyle gidecek dedi.çocuk enerji doluymuş
okul çağında belki biraz durulur dedi.geçen ay hamile kaldım ama düştü.diyorum çok stres yaptım ondan mı düştü.şimdi ise hiç düşünmüyorum 2. 4 yaşına olana kadar

inan masaya oturup yemek yiyemiyorum oda çıkıp masanın ortasına oturuyor
döküyo saçıyor.

canım 2. bebeğin için çok üzüldüm geçmiş olsun.hayırlısı böyleymiş demek lazım.sen anlatırken oğlum geldi gözümün önüne özellikle şu yemek masasına çıkması durumu.doktor banada öyle dedi zeki bi çocuk çevresindekiler yetersiz kalıyomuş beyefendiye.18 ay üstü çocuklar için kitaplar var onları anlıyo bi durdan yapmadan anlamıyo.bazen çok bunalıyorum.çocuğa vurmaya çok karşıyım ama bazen avazım çıktığı kadar bağırıyorum dayanamıyorum napim.belkide hamilelikten iyice tahammülsüz oldum.neyse canım sanada kolay gelsin banada allah canlarını sağ etsin yeter...herşeye rağmen hayatın anlamı onlar...

benimde kızım var 14 aylık aynı şeyleri bende yaşıyorum...
mutfağın alt dolaplarını boşaltmak zorunda kaldım....
yatak odasındaki çekmeceleri hergün indiriyor....
gözümün içine baka baka döküyor benim geldiğimi görünce daha da hızlanıyor...ne döksem kar dır diyor herhalde....yemek yerken sanki savaş yapıyoruz...hiç bitmiyor enerjisi...ne zaman sakinleşir acaba???

benim cadım 20 aylık , aynı durumları yaşıyoruz .
ne yalan söyleyeyim içim rahatladı benden başkaları da yaşıyormuş aynı durumu .
bazen dişlerimi sıkmaktan ağzım kopacak gibi oluyor,
güzellikle başlıyorum , yapma kızım , bak uff olursun kızım,
hadi kızı bak anne cicileri ütülemiş yapma kızım,
sıra tehditte bak eğer o örtüyü yere atarsan sana bir daha hiç meme vermem,
yoo anlamıyor , tabii benim ses gitgide yükseliyor ve bummm ,
eylülün annesi delirdi.
hergün defalarca tekrar eden bir sahne bu,
oyuncaklar boş, taslar,çatallar,kaşıklar , saç kurutma makinesi ,
şarjlı süpürge , televizyon kumandası , telefonlar vs vs vs,
yazı yazsın diye defter kalem verdik ,
evet yazıyor , ama koltuğa , sandalyeye , dolap kapaklarına ,
ben saldım , kendine zarar verme ihtimali olan durumlar hariç çok kızmıyorum,
canı sağolsun ,
sizin durumunuz çok zor ama hele ikinci hamilelik ,
diğer çocuğunuz daha o kadar ilgiye ve bakıma muhtaç ki,
allah size kolaylık versin ...

aynen canım bende avazım çıktıı kadar bağrıyoum,çığlık atıyorum.
benim eşim çok sabırlı bi adamda maalesef ondada sabır kalmadı.
felaket diyor.tıpkı annesi demez mi birde.:)
bende rahatladım valla.sadece benimki mi böyle diyordum.
çocuğa kızarken oğlum senden başka var mıdır acaba.yoksa sen tekmisin diyorum.:)
bide allah senin evladınıda senin gibi yapsında ,gör bak neler çektiğimi diye kızıyorum
eşimde bana deme öyle diyor gene sen bakacaksın onun çocuğunuda :)

benim oglan da oyle degildi annemlere gide gide simardi uc bucuk yasini doldurdu beni deli ediyor
vallaha bende kendimi zor tutuyorum dovmemek icin, ama bazen poposuna vurmadim degil hani ne yalan soyleyim, dayanamiyorum artik zaten bi de uc bucuk aylik kizim var ikisi bi anda cok zor
ortaligi yikiyor
catal kasik hep salona goturuyor oynuyor yerine gotur diyorum goturmuyor, benim oglanin enerjisi masallah nasil hemde malesef benimki bi de kotu sozler ogrendi sagdan soldan daha fena yani
ne yapsam bilemedim cildirmak derecesine az kaldi gercektden, ne yapcami bilemiyorum
insallah duzelir diye umud ediyorum insallahhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

benimde kızım şuan 13 aylık ama karıştırmadığı yer yok sureklı değişik şeyler arıyo kendıne çok yaramaz sureklı hareklet halınde hıç durmak bılmıyo uyumuyo doğru durust yemesıde yok çok zor valla yanlız değilsiniz

benimde 15 aylık bir oğlum var bu yaramazlıkları o da yapıyor bana hiç rahat vermese de ben pek sinirlenmiyorum kızmıyorum ona. yaptıklarına gülüyoruz beraber.bebekler bu yaşlarda özerklik dönemine giriyorlar sizden ricam lütfen internette biraz araştırın ve sürekli bebeklerinize yapma etme hayır demeyin o zaman daha inatçı ve sinirli oluyorlar yapmasını istemediğiniz birşey yapıyorsa hemen dikketini başka leye çevirin ya da onu orda bırakıp siz başka odaya gidin o da sizi merak edip peşinizden gelecektir unutmayın özerklik dönemini mutlaka araştırın .....

canım benim 15 aylık kızım var senin yazdıkların hepsini yapıyor.bence bir geçiş dönemei çünkü bazen bazı şeyleri yapmamasını söyledim mi inadına daha çk ya yapıyor yada bazen ellemiyor yani geçiş dönemi...

evet canım sana katılıyorum bizim cadıdnın huyu bir de yapamadımı ulaşamadı anne deyip hadi der al yada yapmasında yardımcı olunmasını ister bende bazen başka odaya kaçrım ağlar sonra unutur susar...
benimde 15 aylık bir oğlum var bu yaramazlıkları o da yapıyor bana hiç rahat vermese de ben pek sinirlenmiyorum kızmıyorum ona. yaptıklarına gülüyoruz beraber.bebekler bu yaşlarda özerklik dönemine giriyorlar sizden ricam lütfen internette biraz araştırın ve sürekli bebeklerinize yapma etme hayır demeyin o zaman daha inatçı ve sinirli oluyorlar yapmasını istemediğiniz birşey yapıyorsa hemen dikketini başka leye çevirin ya da onu orda bırakıp siz başka odaya gidin o da sizi merak edip peşinizden gelecektir unutmayın özerklik dönemini mutlaka araştırın .....

aşağıdaki mesajımı konu olarak davranış bozukluğu kısmına açmıştı pek girilmiyor oraya sanırım
banada fikir verin nolurrrrrrrrr

merhaba
benim 17 aylık bir oğlum var. çok haraketli yerinde duramayan bir çocuk.

sıkıntım, neredeyse yürüdüğünden beri ki 10 aylık yürüdü ben bu çocukla daha hiç oyun oynayamadım desem yeridir. çeşit çeşit oyuncaklar aldık, yattığı odasından hariç evin diğer odasındaki koltukları atıp ona oyun odası yaptık, ben devamlı yanındayım hep ilgiliyim. ama gel gör ki çocuk hiçbiri ile ilgilenmiyor oyun odasında en fazla 3 dk kalıyor beni yanlız bırakıp çıkıyor.

en büyük eğlenceleri çekmece dolap boşaltmak, sandalyelere tırmanıp masaya çıkmak, koltuklara tırmanıp sırt kısmının üzerine tırmanıp aya kalkamaya çalışmak gibi çok tehlikeli şeyler yapıyor. bunlarıda ard arda yapıyor kurulmuş bebek gibi birirnden iniyor diğerine çıkıyor sonra birden koşuyor dolap boşalmaya başlıyor. devamlı yapma etme demekten düşmesin diye yanında beklemekten çok yoruldum . uzun zamandır da öptürmüyor sevdirmiyor hep mızmız ağlayıp duruyor acayip bir çocuk oldu.
ne yapmam gerekiyor hiç bilmiyorum bazen sinirlerime hakim olamıyorum kızıyorum bağırıyorum.

oğlumda dikkat bozukluğu mu var acaba pedagoga götürsem mi yoksa geçici bir durum mu bu?

benimde kızım var 14 aylık aynı şeyleri bende yaşıyorum...
mutfağın alt dolaplarını boşaltmak zorunda kaldım....
yatak odasındaki çekmeceleri hergün indiriyor....
gözümün içine baka baka döküyor benim geldiğimi görünce daha da hızlanıyor...ne döksem kar dır diyor herhalde....yemek yerken sanki savaş yapıyoruz...hiç bitmiyor enerjisi...ne zaman sakinleşir acaba???

benim kızımda 14. ayın içinde bende aynen muftak çekmecelerini boşaltmak zorunda kaldım.yoksa bütün ev kaşık çatal kepçe oluyor.alttaki diğer dolapların birini bantladım eli yetişmiyo banta diğerinide iple bağlayıp açıyorum napayım başka çarem yok.tv. ve dvd.düğmelerini bantladım dolap ve çok kullanmadığım çekmeceleri bantladım.odaların kapılarını genelde kapalı tutuyorum.muftağın kapısı yok maalesef ve o sorun oluyor gidip çöpü karıştırıyor.mutfağım büyük değil o yüzden heryer tıkış tıkış zaten çöpü koyacak başka yerde yok.boyunun yetişebileceği yerlerdeki ıvır zıvırı tamamen kaldırdım evi ona göre düzenledim yani.
koltuklara çıkıp üstünde geziyor yüksek yerlere tırmanmaya çalışıyor hiç korku falan yok çokta azimli elli kere deneyip zorlayıp yapacağını yapıyor.hayırdan anlamıyor daha doğrusu hepsi gibi anlamak istemiyor aksine oda bana hayır diye bağırıyor.arabasında durmuyor ayağa kalkıp kucağa gelmek istiyor.yere bırakıncada olur olmaz dükkanlara giriyor.hiç biyere gidemez olduk artık.oyuncakları yerine ütü,el blendırı,elektrik süpürgesini kurcalamayı tercih ediyor.hatta bikeresinde elk.süpürgesini açıp torbasını çıkarmış elinde geziniyodu şok oldum görünce gülermisin ağlarmısın.ama ben okadar kasmıyorum artık önlemimi aldım evin içindede sürekli gözüm üstünde.böyle böyle büyüyecekler işte napalım canları sağolsun.kısa zamanda çocuk düşünmüyorum en erken 4 sene sonra.

valla benimkideaynı bir dakka oturmaz altını bile ayakta değiştiriyorum sürekli çekmece karıştırsın elini skıkıştırıyor ağlası geçince yine aynı çekmeceye gidiyor çekmecelere çekmece kilidi aldım zaralı çekmeceleri kapattım. ama ona ait karıştırabileceği bir dolap bıraktım leğenlerle dolu zararsız bir dolap

prizlere elşni sokmaya çalışıyor priz koruyucu ile onunda önüne geçtim

mutfakta çöpü kurcalıyor hayır diyorumm inadına gözümün içine bakarak yapıyor

banyoda klozeti kurcalıyor duşa kabini açıp kapatıyor elini skıkıştırıyor
tüm makinaların düğmelerini açıp kapatıyor bulaşık makinası tam bitmek üzere iken bir düğmesine basıyor hop proğram baştan başlıyor geçen gün bir baktım banyoda çamaşırı kurutma makinasına attı kaspağını kapattı düğmesine bastı şaştım kaldım

koltukların tepesine 30 saniyede bir çıkıp iniyor ve yüzükoyun yere atlıyor yada koltuğun sırt kısmına tırmanıp arkaya geçmeye çalışıyor.

oyuncakları okadar çokki valla 3 çuvala sığmaz okadar onlarla oynamaz sürekli koşturma peşinde ayakta yemek yer ayakta üstünü değiştiririm hatta arkasından koşarken üstünü değiştiriyorum herkes gülüyor altını ayakta değiştiriyorum altını değiştirirken 30 saniye yatmaya tahammül edemiyor sürekli odadan odaya koşuyor

ben neyapacağımı sapıttım güzellikle anlatıyorum olmuyor hayır diyorum olmuyor dikkatini başka yöne çekemiyorum inat çok inat istediği olmazsa titreyerek ağlıyor

kelin ilacı olsa başına sürer misali bende neyapacağım bilmiyorum

Son düzenleme:
kıslar sizi okudukça korkmaya başladım zira oğlum 8 aylık ve dördüncü ayda dönmeye başladığından beri atınız or değiştiriyorum yatmak bilmiyor sırt üstü emeklemeye başladığından beri sürekli peşindeym buna rağmen tv ünitesi alçak çekmecelerini açıyor ve içindkileri almaya çalışıyordu tv ünitesinin önüne uzunca puf koydum henüz ayağa kalkmaya çalışıyor ama içime korku düştü bu ayaklanınca nasıl başa çıkarım diye daha şimdiden benim pilimi bitiriyor akşam babası gelince ona devrediyorum uyuyuncaya kadar onunda pestilini çıkarıyor bende büyüdükçe durulur diyordum meğer daha fena oluyorlarmış yanmışım bende ne yanmışım oy oy

bunların hepsi aynı olduğuna göre normal bir durum demekki
aradığımız ortak yanıt bu davranışlarından ne zaman vazgeçecekleri

büyük çocukları olan anneler 2 yaşından sonra birazda olsa normale dönüyor değil mi bu yavrular. bize biraz moral verin lütfen:KK43:

benimde 15aylık oğlum var
çekmeceleri yada dolapları açıyo bakıp kapatıyo sadece bir dolap hariç onuda nasıl yaptı anlamadım kendi kendine oyuncak dolabı oldu oraya kendi oyuncaklarını koyuyo saklıyo kapatıyo oynamak istediğnde tekrar dolaptan alıyo
ama bazen yapma dediğimde gözümün içine baka baka bildiğini okuyo
bide toprak hastası saksı görmesin hemen elini atıp heryeri toprak yapacak

X