tüp bebekte düşük riski dahamı fazla?

zuzuay

Guru
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2007
176
3
48
arkadaşlar bende nasipse tüp bebek yaptırıyorum pzt günü yumurtalarım toplanacak ama birşey çok kafama takılıyor okuduklarımdan sanki tüp bebekte düşük riski daha fazlaymış gibi anladım tam sona yaklaşmışken bu beni tedirgin etti, doktoruma sorduğumda normal yolla gebelikle aynı demişti ama sanki daha fazla gibi düşük olmaması için acaba çokmu yatmam gerekiyor transferden sonra. hepinize şimdiden teşekkürler.
:CüvCüv:

hayır dğil bende sormuştum dr.ma dedi normal hamilelerden farkınız yok istedğini yapabilirsin öyle 12 gün yatmana gerek yok demişti zaten bende 3.gün işe başladım servisle avrupa yakasına gidiyodum anadolu yakasından hatta hafif kanama oldu adet oldum diye herşeyi yapmaya başlamıştım ama tutmuştu malesef erken doğumla kaybettim

banada doktorum normal hamilelerle aynı sadece normal yoldan hamile kalanlar bazen adetleri gecikmeyle oluyor oluşan gebelik düşmüş oluyor ama düşük yaptıklarının farkına varmıyorlar tüp bebekte özellikle dikkat çekiyor düşük olayı dedi
benimde transferim pazartesi akşamı transferim olmuştu transferden hemen sonra akşam 7 de avrupa yakasından anadolu yakasına geçtim arabayla ananemde dinlendim ve cuma akşamı 3 saatlik yola çıkıp evime döndüm çok şükürki olumlu sonuç aldım
transferden sonra hiçbirşeyi kafana soru işareti yapma hakkında hayırlısı olsun

ben de nette okumuştum normal yolla hamile kalma ile aynı derecede tehlikesi var.

benim bildigim adarıyla embrıyolar dısarda bekledıgı surece her bakmak ıcın cıkarıldıklarında icerde gelisenlere oranla daha kimyasallarla karsılastıkları ıcın cokta dogal olmuyorlar
hanı hergun arıyorlar ya iste su kadar embryo kalıtelı su kadar kaldı dıye o zaman dısarı cıkartmıs oluyorlar makınelerden bakmak ıcın
bide icine kondukları sıvılar sunı yapılıyor
o yuzden normalle farkları var
bende dusuk yapıyorum veya yaptım mıkroyla olmustu

benim bildigim adarıyla embrıyolar dısarda bekledıgı surece her bakmak ıcın cıkarıldıklarında icerde gelisenlere oranla daha kimyasallarla karsılastıkları ıcın cokta dogal olmuyorlar
hanı hergun arıyorlar ya iste su kadar embryo kalıtelı su kadar kaldı dıye o zaman dısarı cıkartmıs oluyorlar makınelerden bakmak ıcın
bide icine kondukları sıvılar sunı yapılıyor
o yuzden normalle farkları var
bende dusuk yapıyorum veya yaptım mıkroyla olmustu

geçmiş olsun elif , inşallah yapmıyorsundur canım ya .
Nasıl oldu , kim dedi düşük yaptığını , ne gibi belirtilerin olmuştu ??

Ben de bu düşük riski için bir şeyler söylemek istiyorm . Çok çok iyi bir dr.mun baba dediği şuydu : "" Normal gebelikte bile oluşan embriyoya vücut tüm hücreleriyle saldırılarmış " kim bu , nerden çıktı bizden değil , hadi yok edelim " hesabı .. o kendiliğinden , en doğalından olmasına rağmen eğer sağlıklı bir bebek olmayacaksa vücudun bu saldırılarına karşı gelemez ve düşük olurmuş . Tüpbebek gebeliklerinde ise biz dr.lar el yapımı bir embriyo oluşturuyoruz ve ilaçlarla hamilenin yaşaması gereken hormon değşikliklerini yapıyoruz , herşey tamamen suni ve böyleyken el yapımı bir embriyonun tutunmasını bekliyoruz. Haliyle bizim el yapımı embriyolarımız Allahın yarattığına göre daha hassas oldukları için - eğer sağlıklı değillerse - malesef düşükler oluyor ve biz transfer edene kadar onları/embriyoları/ görebiliyoruz, gözleyebiliyouz , sonra içeride ne oluyyor ne bitiyor bilmiyoruz "" diye açıklamıştı .

Ha bir deee.........
( şimdi yazacaklarım annem ve bir arkadaşımın bir tüpbebek dr.unun tavsiyelerini tv dan dinlediklerinden aklımda kalanlar .. )
Transferden sonra yememek üzere dikkat edilmesi gereken yiyeceklerden de uzak durulması gerekiyor . Bunlar maydanoz-nane-papates- ilginç gelecek ama kuruyemişlerden fındık-fıstık-badem-ceviz . Bu yiyecekler içerikleri gereği tedavi sırasında ve transfer sonrasında hormonları etkiliyormuş . Dr. demişki bir de : biz herşeyi hesaba katıyor , ince eliyor sık dokuyor sonra size gördüğümüz kadarıyla kusursuz embriyolar veriyoruz , sonra siz önünüze geleni yiyip , hiç bu yediklerim hormonlarımı etkiler ya da olumsuz yönde tetikler mi demeyip önünüze geleni yiyorsunuz " demiş ..
Ayrıca otu çöpü karıştırıp içmemek gerekiyormuş , acılı-sirkeli-asitli / turşu gibi / yiyeceklerden uzak durmak gerekiyormuş .

Ben de bunlara dikkat ettim bu kez , en çok C vitamini ananas ve kivide varmış , aklıma geldikçe ananas ve kuru incire yedim , kivi yiyemem de :1no2: . Baharat olarak sadece karabiber kullandım , o da az , sonucu aldıktan sonra biraz biraz da kimyon kullanamaya başladım bu günlerde . Dinlenme durumu ise ilk 3 gün özellikle dikkat etmeye çalıştım ama unutup transferin ertesi günü , daha bir gün bile geçmeden yataktan paldır küldür fırladığım da oldu , sürekli yatmadan uzun oturduğum , sadece oturduğum , evin içinde kısa yürüyüşler yaptığım da oldu . hele 10 gün geçtikten sonra kendi kahvaltımı kendim hazırladım , topladım ,, yatağımı düzelttim vs. vs. Bunları yapınca daha rahat oldum , çünkü diğer türlü yatağa bağladığım zaman kendimi / mesela ilk 2 tedavimde öyle olmuştu / hiç aklımdan çıkmıyordu tedvide olduğum ve " acaba....." lar , vesveseler hiç yakamı bırakmıyordu ..
Transferden sonra ilk 3 gün güzelce dinlendikten , sebze ağırlıklı beslenip bol su tüketip , kısa yürüyüşler de yaparak özellikle sabah kahvaltıdan önce busayede kabızlık da çekmezsiniz , biliyorsunuz kabızlık tehlikeli bu dönemde :KK66: ... Kendinizi yormadan / ama merdiven inme ve çıkmamaya ve birşeyler almak için kendinizi gererek uzanmamaya gayret edin yinede / dinlemeye de dikkat ederek biraz normal hayatın içinde olursanız bu sürecin ne zaman , nasıl geçtiğine inanamayacaksınız , tecrübeyle sabit yerimseniben
Diğer 3 denememde ki yanlışlarım ; paso turşu yemiştim yemeklerimde , doğrudur - yanlıştır bilmiyorum çünkü bir çok kişi bunları kullandıkları tedavilerinden sonra hamile kaldırar = böğürtlen yaprağı kaynatıp içtim , buğday çimi tableti yerine yanlışlıkla arpa çimi tableti getirttim Amerikadan kullandım da ha buğday ha arpa deyip sırnaşık şey , dong quai , dhea tabletleri .... yani yemediğim kalmamıştı :tomato:

Biraz dikkat ve dinlenmeye de özen göstermek yeterli sanırım ..
Herkesin Allah yanında , şansı bol , bahtı açık olsun ...

Son düzenleme:
tesekkurle cnm kesın benım dusugum ama 10 gun surermıs o yuzden dustu mu bılmıyorum parcalar dusuyor devamlı
ben cok dınlendım transfer sonrası ama fark eden bısey olmadı embrıyom cok kalıtelıydı ama tutmadı aslında tutundu ama gec tutundu ve bence bu sebepten gelısemedı
12. gun degerım 15 dı
neden tam olarak dr da bılemıyecek bence ama ınsallah bı daha yasamam
hıc bırınız yasamazsınız ınsallah

inşalah canım :S çok çok geçmiş olsun . İnanır mısın bilmem düşüğün arkası doğum derler eskiler , öyle de çok örnek var arkadaşlarımdan bildiğim ... hem de en doğalından , handmade :KK66: inşallah senin miniğin bir daha uğraştırmaz seni dr.dr. gezdirmez kendiliğinden paşa paşa gelir . bir de bir dr. söye demişti ; """ ted. sonrası düşük yapsanız bile keşke hamile kalsanız .. çünkü hamile kalınca vücut hamile kalmayı öğreniyor , en akıllı organ olan rahim kodladığı " ben hamile kalamam " ı siliyor ve " ben hamile kalabiliyorum "u kodluyor ve sonrasında ya kendiliğinden hamile kalıyor ya da bir sonraki ednemenizde hamile kalıyorsunuz """ demişti ...

Hakkında hayırlısı olsun canım ... İnşallah bir mucize en yakın zamanda seni bulur ...

ARKADASLAR BIRSEY SORCAM SLM HERKESE ÖNCELIKLE BEN TUPBEBEK YAPTIM TUTTU KESESINI DE GÖRDUM AMA UC AYI DOLDURMADAN HERAN DUSURECEKMISIM GIBI OLUYO TRANSFERIMIN 24.GUNU BUGUN BU KONU HAKINDA BILGISAI OLAN VARSA LUTFEN CEVAPPP .....:nazar::nazar:

ARKADASLAR BIRSEY SORCAM SLM HERKESE ÖNCELIKLE BEN TUPBEBEK YAPTIM TUTTU KESESINI DE GÖRDUM AMA UC AYI DOLDURMADAN HERAN DUSURECEKMISIM GIBI OLUYO TRANSFERIMIN 24.GUNU BUGUN BU KONU HAKINDA BILGISAI OLAN VARSA LUTFEN CEVAPPP .....:nazar::nazar:

Birincisi şuan yanlış topiktesin bu topiğe en son 2008 de yazılmış. Sanırım kısmetse kasım annesi olacaksın ilk sayfadaki topiğimize bekleriz. İkincisi ise korkularının aynılarını bende yaşadım ve yaşıyorum. Önce dış gebelik olur mu diye korktum sonra boş kese olur mu diye... Çok şükür bebeği ve kalp atışlarını gördük şimdide heran yine korkularım devam ediyor. Bu risk herzaman var ama bunu düşünmeden yaşamamız gerekiyor. ilk 3 ayı atlatıncada kesin gebelik devam edecek diye bir şart yok arkadaşım 18 haftalıkken düşük yaptı. Eskilerin deyimiyle yiyecek ekmeği varsa zaten gelecek. Sakin olmaya çalış ben bunu deniyorum. Allah hayırlısıyla, sağlıkla kucağımıza almamızı nasip etsin.

X