göğüs ağrısı acil yardım

macar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2008
37
0
41
arkadaşlar sağ 2 aylık bebeğim var emziriyorum ama bugün sağ göğsüm adeta taşlaştı damarlar okadar sertleşmiş ki elime geliyor sıcak duş yaptım sağdım bebeği emzirdim ama ağrı geçmedi birtürlü ne yapayım lütfen yardım edin

canım emzirmeye devam et bi kaç gün sonra geçiyor bendede olmuştu.

canım bendede oluyor arada cok dolunca.bırden gecmez yavas yavas

canım sagdıktan sonra hafif sağlı sollu yukarıdan aşiagıdan sıkarak devam et sagmaya 2 hafta önce bende de tekrar oldu bende 3 cü oluşu dr.gittim bu son olan geçmedi ve sütyen takmadığım için oluyomuş yani takıyuodumda badilerden takıyodum destekli kullanma<k lazımmış süt doldunda aşagıya çekip beze yaparmış benimki antibiyotikle geçti canım bir dr git çünkü önemli bişe bu eger süngerimsiyse ilaç tedavisiyle geçiyormuş ama sırf iltihap bezesiyse şırıngayla çekiyolarmış benimki süngerimsiymiş çünkü ilk günü gittim geçmiş olsun canım hee canım sagdığında arada durdur bak memenin ucundan sümüksü koyu bişe oluyosa genelde başında hafif veya akmış bi şekilde kalır o zaman sökülüyo demek yarını bekle eger şiddeti geçmezse git o zaman bu arada 2 saatte bir sagıcan tek damla kalmayana kadar geçmiş olsun iğrenç bir agrıdır emzirirken içilen minoset var ondan al iç ben evde içmiştim dr ondan ve antibiyotik verdi korkma agrı kesiciden bir zararı yok bebegine

Geçmiş olsun canım...Mastit olmuşun....Ilık duş,masaj ve bol bol emzir....İstersende doktorunu ara...Bende ilk kızımda olmuştu,sadece göğsümde şişlik ve ağrı oldu kendiliğinden geçti....
İkinci bebişimden yani oğlumun doğumundan sonra çok şiddetlisini yaşadım,elenti ateş ağrı mahvolmuştum....İlk sefer kendiliğinden geçti,sonra ikinci kez tekrarladı doktorumla görüştüm,gidince antibiyotik iğne verdi,bebeğe zararı olmasın diye...Birde A+D diye bir krem çok faydalı oldu...Sonra 3. kez tekrarladı:KK43:((( Krem çok rahatlattığı için doktora gitmedim ama üçüde çok şiddetli geçti....Kabus gibiydi....

Tıkanmış süt kanallarının yada mikroorganizmaların neden olduğu birhastalıktır. Belki de anneler için en rahatsız edici durumdur meme iltihabı. Ateş, halsizlik, yorgunluk, memede ağrı ve kızarıklık gibi belirtileri vardır.

Mastit bebeğini emziren-emzirmeyen her 20 anneden birinde görülür. Enfeksiyon, genellikle meme başında bulunan çatlaklardan süt kanallarına doğru yayılır. Emzirmeyen annelerde göğüslerin şişmesi de mastite yol açabilir. Diğer nedenler arasında, emzirme yoluyla göğüslerin yeterince boşaltılamaması hastalıklara karşı azalan direnç sayılabilir. Nitekim yeni doğum yapmış annelerin çoğu aşırı bir yorgunluk ve stres altındadırlar ve yeterince beslenememektedirler.

Meme başlarının hassaslığı nedeniyle ilk doğum yapan annelerde mastit biraz daha sık görülür, ne var ki bu ikinci, üçüncü doğumlardan sonra görülmeyeceği anlamına gelmez.

Mastitin en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonra 10-28. günler arasıdır.
Nasıl anlaşılır?

Genellikle soğuk algınlığı geçiriyor gibi hissedersiniz. Belirtiler arasında, bir yada iki göğüste kızarıklık, sertlik, sıcaklık, ağrı, ve enfeksiyon olan süt kanallarında şişlik sayılabilir. Ateş ve halsizlik, durumun daha ciddi olduğunu düşündürür.
Mastit, birden fazla sayıda olabilen bir durumdur, ama aynı anda iki göğüste birden gelişmez.

Ne yapılmalı...
Hemen doktorunuzla görüşün. Muhtemelen antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Bu durumda emziriyorsanız, kullandığınız ilaçların bebeğe zarar vermeyeceğini özellikle açıklığa kavuşturun. Antibiyotik etkisi başlar başlamaz, belirgin bir rahatlama hissedeceksiniz.

Bebeğime süt verebilirmiyim?
Evet. Mastit sırasında emzirmek, çok acı verir. Ancak, gerek biran önce iyileşmek, gerekse süt kanallarınızın boşalarak yeni tıkanıklıklar olmaması ve sütünüzün kesilmemesi için emzirmeniz gerekir. Emzirmeden bir kaç dakika önce sıcak kompres, acı duymanızı bir ölçüde azaltır.

Eğer bebeğiniz emerek iltihaplı göğsünüzü tam boşaltamıyorsa, yada aşırı acı hissi nedeniyle emziremiyorsanız, göğsünüzü bir süt pompasıyla boşaltmanız gerekir. Sağdığınız sütü biberonla bebeğinize verebilirsiniz. Şunu hiç unutmayın, göğsünüzü boşaltmak için en iyi pompa, bizzat bebeğinizdir!

Emme sonucu bebeğim hastalanabilir mi?
Hayır! Zaten sizi hasta eden mikroplar, muhtemelen bebeğinizin ağzı yoluyla bulaşmıştır, ve kendi mikroplarının ona geri verilmesinin bir zararı yoktur.

Mastit kendiliğinden geçebilir mi?
Mastit kendi haline bırakılırsa ilerler, ve daha ciddi sonuçlar -komplikasyonlar- oluşur. En sık görüleni meme absesidir, yoğun antibiyotik tedavisi, belki de cerrahi yolla absenin boşaltılması gerekir. Bu durumda bebeğiniz sizi ememez.

Çoğu zaman olduğu gibi, mastit de erken teşhis edilirse, kolayca tedavisi olan bir durumdur.(ALINTIDIR)

bebeğim doğduktan iki gün sonra benimde aynı şikayetlerim oldu ve bebişim hiç ememedi bir kaç gün boyunca doktora gittim ve 4 tane antibiyotik iğne verdi ayrıca 1 hafta antibiyotik hap kullandım. yani bence doktora gitmelisin

ben de bebeğim tam bi haftalıkken müthiş bir titreme ve ateşle acile gittim grip gibiydi aynı heryerim kırılıyordu acile gittiğimizde kan tahlili yaptırdık röntgen falan çektiler tabi ben sürekli ağlıyorum lohusayım çünkü bu hastalık da ne diyorum meğersem mastit olmuşum doktor antibiyotik yazdı onu kullandım bir hafta bir de ağrı kesici..emzirmem gerektiğini söyledi çünkü sütün boşalması gererkiyormuş ama çok yara oldugu için ilk zamanlar emziremedim pompayla sagıp veriyordum sonra bazı geceler yine ateşim yükselip düşüyordu vücuduma halsizlik ve kırgınlık veriyordu..sürekli ağlıyordum psikolojim hala da düzelmedi..artık emziriyorum acı çeksem de ama hala bazen ateşim yükseliyor elimde ateş ölçerle geziyorum eşim de senin bişeyin yok kendi kendine panik yapıyorsun diyor ama Allahıma çok dua ediyorum geçsin diye hepinize acil şifalar kızlar dua edin..

ilk aylarda çok yaşanıyor bu durum ben iki kızımda da yaşadım.ağlaya ağlaya emzirdim.çünki tek çözümü göğüsteki sütün boşalması.bir de lohusalık döneminde süt geldikten sonra miktarıyla bebeğin aldığı uymuyor süt fazla geliyor o yüzden yaşanıyor bu sorun.bebek emdikçe ihtiyacı olan miktarda salgılanmaya başlıyor ve normale dönüyor.mutlaka emzirin çok acı verdiğini biliyorum ama geçicek sonrasında emzirmek müthiş bir keyif ve haz veriyor insana o acıları hatırlamıyorsunuz bile...

benimde olmuştu ama emzirmeyi hiç bırakmadım.çok acı vericiydi ama bi yol buldum kendime bbeği dizimin üstüne yatırdım kafası el destekli üzerine eğilerek direk verdim.rahatca atlattım hep.

yaa arkadaşlar ben emzirmeyi aylar oldu bıraktım ama hala gögsümde agrı var.sanki emzirdigim zamanlarki gibi.sizde hiç oldumu böyle.merak edyorum.korkuyorum.süt bezelerimi acaba biri beni rahatlatsın yaa.yardım:Saruboceq:

ben de de ilk haftalarda olmuştu. süt sağma makinesi ile sağdım.. her banyoda sıcak su tutup sağdım..
öyle öyle geçti..
sevgiler..

kızlar benim de ateşim var 38.5. Sol göğsümde sertlik ve ağrı vardı. Dün gece göğsümdeki sütü bitiremedi yavrum, benim de cok uykum vardı sağmadan yattım. AKşam da ateşim başladı. Cok sıcak suyun buharına eğildim göğüslerimi tuttum. susam yağı iyi geliyormuş tıkanık damarlara susam yagı ile masaj yaptım bir yandan. ama ateşim daha da yükseldi. Sonra sıcak duşa girdim, hep sağdım sütümü. Biraz rahatladı ama hala bir agrı var, masaj baskısından mı bilmiyorum. ateşim de düşmedi iki tane novalgin aldım, minoset yoktu evde bu saatte de nerden bulayım eczane. aksi gibi eşim de yurtdışında. artık gece taksi tutar giderim ateşim düşmezse napiyim. bir daha emziremeyeceğim tıkalı kalacak diye coook korkuyorum.:KK43:(

kızlar benim de ateşim var 38.5. Sol göğsümde sertlik ve ağrı vardı. Dün gece göğsümdeki sütü bitiremedi yavrum, benim de cok uykum vardı sağmadan yattım. AKşam da ateşim başladı. Cok sıcak suyun buharına eğildim göğüslerimi tuttum. susam yağı iyi geliyormuş tıkanık damarlara susam yagı ile masaj yaptım bir yandan. ama ateşim daha da yükseldi. Sonra sıcak duşa girdim, hep sağdım sütümü. Biraz rahatladı ama hala bir agrı var, masaj baskısından mı bilmiyorum. ateşim de düşmedi iki tane novalgin aldım, minoset yoktu evde bu saatte de nerden bulayım eczane. aksi gibi eşim de yurtdışında. artık gece taksi tutar giderim ateşim düşmezse napiyim. bir daha emziremeyeceğim tıkalı kalacak diye coook korkuyorum.:KK43:(

Geçmiş olsun bende geçen hafta aynı sizin gibi oldum acile gittik mastit olmuşum antibiyotikli serum takıldı rahatlattı,ardından doktor antibakteriyel ilaç yazdı kullanıyorum,sıcak havlu ile kompleks yapmak gerekiyormuş tekrar geçmiş olsun.

benim oglum bi yasinda surekli emziriyorum dun sabah uyandigimda gogsumde sert bi kitle ve bi agri basladi beni bayagi korkuttu yanlislikla tek taraflimi mezirdim hic hatirlamiyorum beynim durdu sanki sadece cok arim var onu biliyorum lutfen bilgisi olan varsa yardimci olsun

ACİL YARDIM KIZLAAAARR benimde göğsümde inanılmaz bir acı ve kızarıklık var hangi doktora gitmeliyim göğüs hastalıklarına mı yoksa kadın doğuma mı?

ACİL YARDIM KIZLAAAARR benimde göğsümde inanılmaz bir acı ve kızarıklık var hangi doktora gitmeliyim göğüs hastalıklarına mı yoksa kadın doğuma mı?
Canim ben gogus agrilari icin kadin dogum, cildiye ve gogus hastaliklarina gittim ama maalesef hicbiri care olmadi. Cozumu yine kendi kendime ugrasarak buldum. Senin agrilarin nasil yarik vs mi yoksa sertlik mi var?

X