Bu mektubu dikkatle okuyun, okutun.

realist

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2006
3.073
132
62
BU MEKTUBU DİKKATLE OKUYUN, OKUTUN.

Merhaba Efendim.

(DİYARBAKIR) Dicle Universitesi Öğrencisiyim. Adım ............ Bu mesajı olaylar anlatmakta çaresiz kaldıgımız ıcın sıze yazıyorum. Çünkü Sesimizi korkmadan
duyurabileceğimiz pek fazla insan kalmadı. Konuya gelince: 2 gündür Diyarbakır'da çıkan olayları az-çok duymuş ya da takip etmişsinizdir. Soruyorum Diyarbakır ili hangi ülkeye bağlı!? Hangi ülkenin sınırlarında?Bu Unv ye geleli yıllar oldu ama hemen hergün abartısız)devlet aleyhıne,bölücübaşı terörist Abdullah öcalan lehine eylemler,forumlar yapılmasın, bildiriler okunmasın.
Fakultelerin ortak bahcesinde satılan apo posterli,kurtce yazılı bölücü dergileri satılması da cabası...Tabi bunlara tuvaletlerdeki 'Turk,Turkcu,Turkce giremez'' vs gibi sayısız
yazıların varlığını da ekleyecek olursak varın siz durumun ciddiyetini düşünün. Ve ilginçtir bunları yapan sözüm ona öğrencilerin büyük kısmını cumle alem artık biliyor, tanıyor.Çoğu defalarca hapse girmiş, çıkmış kişiler ve unv yonetımınce (nasıl yonetımse artık hıcbır sekılde cezalandırılmamış ınsanlar...ve son olaylarda da yine bu insanlar başı çekiyorlardı.Afedersiniz ama azdılar demek daha doğru gelecek sanırım.

2 gündür Diyarbakır da şehir merkezinden tutun, Koşuyolu, Bağlar, Kuruçeşme ve daha birçok semtte birçeok noktada devlet aleyhıne gosterıler duzenlenıyor.Ne var canım bunlar doğal hali Diyarbakırın demeyin.Çünkü bunlar gösteri boyutunu aşmış durumda.Hıcbırseyı
göstermeyen medya dahi sokaklarda polis-provokatör çatışmasını defalarca verdi (Bu sadece gösterilen kısım) Şehir şu an da ruh gibi.Emnıyet bınalarının camları inmiş,bankalar yakılmış,okullar,saglık ocakları,karakollar basılmış,otobus durakları darmadagın,yollardakı tabelalara kadar saldırılmış durumda.(Nasıl bir demokrasi arayışıdır ki devletimizin onlara sundugu bu ımkanlara saldıracak kadar küstahça!)

Saat 20.00 sularında dışarı çıktım ve eski OHAL zamanındaki görüntüden pek de farklı bir görüntüye rastlayamadım.Sokaklarda sadece panzerler,emnıyet bırım elemanları ve ara ara catısan gosterıcıler var.Bır polisin uyarısı uzerıne hemen koşarcasına eve dönmek zorunda kaldık.

Olayın bizi en üzen yanı ise bugun Kampuse sıçrayan olaylardı.Üniversite polisinin sehırde gorevde olmasını fırsat bılerek ''şehit namırın,biji serok apo'' seklınde sloganlar eşliğinde YUZLERINDE MASKELERLE bir kısmı zaten belli olan ve onlara katılan pkk sempatizanları once Fen-Edeb/Diş Hekimliği Fakultelerinin ortak bahçesinde
toplandılar.Sonra Fen-Edeb.Fak 'ni bastılar.Tehdıtler ve sloganlarla Butun ogrencıleri zor
kullanarak dışarı cıkardılar.Daha sonra Bızım fakultemız olan Tıp fakultesine baskın yaptılar ve yıne aynı sekılde Derslıklerı ve Kutuphaneyı boşalttırdılar.Karsı koymayı
denedıkse de 1-2 ksının boyle kudurmuş bir grup karşısında ne kadar sözü geçer varın
siz hesab edin...Mecburen çıktık.Ve sonra Diş Hek. ordan da mimarlık sırasıyla bütün
fakülteleri boşalttırdılar ve hiçbirimiz derse giremedik.
Çok sayıda arkadaşmız da magdur oldu ama kimsenın gücü yetmedi bunlara.

Nereden curet edebılıyorlar bılmıyorum ama soyle bır tehdıt ekledıler '' yarın okula gelmeyeceksınız ! , gelenleri cezalandıracagız!'' şu an da bütün öğrenci arkadaşlarımız tedirgin ve korkmuş durumda. Okula gidemiyoruz.(Başkasının derdi nedir bilemem ama bizler okumak ıcın memleketlerımızden kalkıp buraya geldık ama durum işte yukarda anlattıgım gibiyken nasıl bunu başarabılecegız varın tahmin edin) Biz yarın yine de derse gidebilmeye çalışacağız ama sonuç ne olur kestiremiyoruz...

Olay anında bazı tv kanallarını aramayı denedıkse de ılgınenen olmadı.Unıversıtedekı bu olaylardan su saat ıtıbarıyle hala hıcbır kanal,gazete vs yayın organı tek kelıme bıle söz
etmedı.Bu nedenle sızlere basvurmayı daha uygun görduk. Lütfen,Allah rızası için bu cağrıyı duyun,duyurun. Burası neresi? Biz nasıl bir yerdeyiz? Biz de anlayalım milletimiz de anlasın. Demokrasi,kardeşlik palavrasını atanlarda görsün.

Kımseyle bir zorumuz yok , bari Okuma hakkımıza mani olmasınlar.

Lütfen!Turk gencleri olarak bizleri sokaklara dokulmek zorunda bırakmasınlar! İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Benim eşim Dicle Üniversitesi'nde öğretim üyesi.Üniversitede yaşananlar gerçek.Hemen hemen hergün bir olay,bir protesto bir eylem çıkıyor.Neden bilmiyorum ama bu medyaya yansımıyor.Şehir merkezine gelince ancak bir protesto olduğu zaman polisler,panzerler oluyor.Yoksa şehir merkezi sakin ve güzel.Gerçi ben 3 aydır buradayım ve gördüklerim bu kadar.

inş sesinizi duyan olur
çok zor bu ülkada ne yapacaklarını sanıyorlar bilmiyorum ... ırak dandamı ders almıyorlar

Bu ne ya! Kendi ülkemizde yaşadığımız olaylara bakın ve bizim bunlardan hiçbir şekilde haberimiz olmuyor. Bizi çok güzel uyutuyorlar. Ülkeyi yönetenlerin artık bu duruma bir dur demeleri gerekiyor. Öğrenciler dersten zorla çıkartılıyor ve okula gelemiyeceksiniz deniyor böyle saçmalık mı olur?:eek:klava:

gerçekten nasıl böyle gamsız oluyor baştakiler aklım almıyor....
inşallah duyarlar sizi....inşallah...

emmniyetin bile caresisi kaldığı bir yer.....
savaş gibi resmen,hatta var ama memleketin haberi yok
noldu gecenlerde demet akalın,diyarbakırlılara bir şey demişti,o günlerce tv,den olsun gazete olsun,ve hatta haberlerde,magazinde günlerce yayınlandı.ne yani bu durum dahamı az vahim ki dile getirilmiyor.neden saklanılıyor.pes yani vallahi bilahi pes.
gerekli mercilerde önlem alamıyorsa???????:eek:klava:
yök olsun bir el atsa,amaaannn herkez korkmuş.tırnağın varsa,başını kaşı hesabı fisfisfis

evet benim ablamlarda görev icabı d.bakırda kaldılar bir sene
hergün olaylar oluyor derdi.
berbat bir şehir derdi.
bence bunları yapanlar kendini bilmez teröristlerin teki.
neden dağlarda terörist aryorlarki.yarısıda şehirde.
illaki terörist i bulmak için dağamı çıkmak lazım.
şehirlerdekilere teröristlerin yandaş deniyor.
ne yandaş ı yaaaaa .bunlar asıl terörist işte.

Son düzenleyen: Moderatör:
ya neyi paylasamıyorlar anlam veremiyorum işte bazı insanların hırsı yüzünden okumak için çabalayan yeni aydın ğençlerin önünü kesiyorlar biz hepimiz türk kürt alevi yıllarca bir arada yasamadıkmı birbirlerimizi sevip yuva kurmadıkmı cocuklarımız oldu kardeş olduk akraba olduk şimdi bu hırs bu öfke neden yazık ki bu kötü niyetli insanlar kendilerine kurban bulup kardeşi kardeşe kırdırıyor

Ahh ah...şimdi başımızda Atatürk olsaydı değil böyle kürtlerle uğraşmak,Dünyanın hakimi biz olurduk biz!!!!

Ne güzel kutuplara ayırdılar bizi.Yıllarca onlar çabaladı,bizler uyuduk.Hiç bir şey yapmadık.Şimdi düğmeye basıldı biz hala uyuyoruz.Kardeşi kardeşe kırdırmayı başardılar.İşin kötü yanı 3-5 çapulcu oradaki insanların adını lekeliyor.Onlara karşı olumsuz bir bakış açısı oluşturuyor.Kenetlenmek gerek.

çok garip...
9 sene babamın işi nedeniyle Diyarbakırda yaşadım...
Şehir merkezinde tek bir olay yaşamadım. böyle bakınca sanki ırakda savaş alanından bahsediliyor gibi geliyor insana. Hatta soranlara tam bir Kültür şehri derim...
Üniversiteye gelince diğer böülmlerini bilmem ama Dişçilik fakültesine diş teli taktığım için 4 sene bir fiil gidiyordum. Hemde öyle Ayda 1 falan değil. 3 günde bir. hatta beni orda öğrenci sanıyorlardı:))) Bayağı ciddi bir sorunum vardı. Bir sürüde arkadaşım oldu. Zaten Dicle ünv. de okuyanlar çoğu ülkenin çeşitleri yerlerinden gelme gençler.Oranın halkı okuma imkanı zor buluyor. Bir fişfirme bir art niyet var elbette. Ama çekemeyenler fişfirenler dış güçler bence. Ayrıca böyle herşeyi abartarak anlatmaya bayılan türk medyası böyle bir şeye nasıl ve neden duyarsız kalsın... Ben orda gidip yaşamış ve döneli 1 sene olmuş biri olarak konuşuyorum ve diyorum ki gerçekten kulaktan duyma şeylerle karar vermeyin. Biraz abartılıyor...

Ne güzel kutuplara ayırdılar bizi.Yıllarca onlar çabaladı,bizler uyuduk.Hiç bir şey yapmadık.Şimdi düğmeye basıldı biz hala uyuyoruz.Kardeşi kardeşe kırdırmayı başardılar.İşin kötü yanı 3-5 çapulcu oradaki insanların adını lekeliyor.Onlara karşı olumsuz bir bakış açısı oluşturuyor.Kenetlenmek gerek.

Şiddetle katılıyorumm a.s. kenetlenmeliyiz...

benim eşim dicle üniversitesi'nde öğretim üyesi.üniversitede yaşananlar gerçek.hemen hemen hergün bir olay,bir protesto bir eylem çıkıyor.neden bilmiyorum ama bu medyaya yansımıyor.şehir merkezine gelince ancak bir protesto olduğu zaman polisler,panzerler oluyor.yoksa şehir merkezi sakin ve güzel.gerçi ben 3 aydır buradayım ve gördüklerim bu kadar.

yorumsuz!.............................

çok garip...
9 sene babamın işi nedeniyle diyarbakırda yaşadım...
şehir merkezinde tek bir olay yaşamadım. Böyle bakınca sanki ırakda savaş alanından bahsediliyor gibi geliyor insana. Hatta soranlara tam bir kültür şehri derim...
üniversiteye gelince diğer böülmlerini bilmem ama dişçilik fakültesine diş teli taktığım için 4 sene bir fiil gidiyordum. Hemde öyle ayda 1 falan değil. 3 günde bir. Hatta beni orda öğrenci sanıyorlardı:))) bayağı ciddi bir sorunum vardı. Bir sürüde arkadaşım oldu. Zaten dicle ünv. De okuyanlar çoğu ülkenin çeşitleri yerlerinden gelme gençler.oranın halkı okuma imkanı zor buluyor. Bir fişfirme bir art niyet var elbette. Ama çekemeyenler fişfirenler dış güçler bence. Ayrıca böyle herşeyi abartarak anlatmaya bayılan türk medyası böyle bir şeye nasıl ve neden duyarsız kalsın... Ben orda gidip yaşamış ve döneli 1 sene olmuş biri olarak konuşuyorum ve diyorum ki gerçekten kulaktan duyma şeylerle karar vermeyin. Biraz abartılıyor...

yazıyı okuduktan sonra yorum yapıp yapmamak arasında kaldım

diyarbakırda yaşamış biri olarak
çok uzun değil bundan iki sene öncesini hatrlatmak istiyorum sizlere
mart ayıydı
diyarbakıra 7 tane ölü bile demem leş getrdiler
ne olaylar oldu unuttnuzmu
tabii siz sadece medyadan takip ettiğinz içiin
kısıtlı biliyosunz
birebir yaşamk lazım
tüm dışarda oturan rütbelilerin evlerine işaret kondu (bnmki de dahildi)
asker ve poilslerin
polisn evlerine girip karılarını ölesiye dövdüler
gece vaktii herkes evinden oldu yatağından oldu paldır küldür çolçocuk askeriyede misafirhanede kaldılar 1 kaç gün
daha sonra da
çok ii hatrlıyorum askeri hastaneye gtmiştim çok derecede yarlı ve ölü gtrmişerldi
yanlış htrlamıoosam askeri aracın sivilleri yani eşini çocuğunu taşırken ateş açmışlardı
buda medyada yoktu
daha neler ve neler
orda kaldığım sürece o şehirle alakalı çok ii şeyler hatılmıyacam
ama halkında da sevmediğim insanlar olmad daı değil
iiside var kötüsüde
ama oranın asıl terörst başı zaten şuanki büyükşehirbelediye başkanı

şehir bi şehir olarak çok güzel ama mahfetmeye çalışıolar
biz diyarbakır diyoruz
onların bu ismi duymaya bile tahammülleri yok amed diolar

bu vatan bizim bu vatan hepimizin bölünmedik böldürmeyeceğizde

Bravo bizeeeee(!)
Kurtuluş Savaşı'nı övünerek anlatan biz, Osmanlı'nın yükseliş devrini övünerek anlatan biz, şu anda içler acısı halde. Tarihimizle gurur duyarız ve gerçekten de gurur duyulası bir tarihimiz vardır. Ama şu anda açık konuşmak gerekir ki ne ülkemiz tam bağımsız, ne de devlet kendi halkına sahip çıkabiliyor. En küçük bir işimizi ABye, ABDye danışmadan yapamıyoruz, kendi halkımıza sahip çıkamıyoruz. Askeri gücüyle övünen bir toplum, küçücük bir terör örgütünü bitiremiyor. Üstelik tarihte 16 büyük imparatorluk kurmuş bir millet, şu anda kendi teröristbaşını öldüremeyen bir millet haline geldi. Korkarım gelecekte iyi şeyler olmayacak.

Ahh ah...şimdi başımızda Atatürk olsaydı değil böyle kürtlerle uğraşmak,Dünyanın hakimi biz olurduk biz!!!!

canım ya keske kürtler le demeseydin bence herkez aynı değil bir salkım üzümde bir tane çürük olunca hepsini atmamak lazım sevğiler

canım ya keske kürtler le demeseydin bence herkez aynı değil bir salkım üzümde bir tane çürük olunca hepsini atmamak lazım sevğiler

Benim kürtler kelimesini ordaki kullanışım hepsini kapsamıyor,çünkü onlardan Türk olmayı kabul eden,rahatsız olmayanda var,ben onları dahil etmedim o sözcüğün içine,PKK'ya katılıp,kendi abisine bile acımadan kurşun yağdıranları,kendi vatanına ihanet edip şerefsizlik edenleri anlattım ben o kelimeyle... Çok üzgünüm çoook

Benim kürtler kelimesini ordaki kullanışım hepsini kapsamıyor,çünkü onlardan Türk olmayı kabul eden,rahatsız olmayanda var,ben onları dahil etmedim o sözcüğün içine,PKK'ya katılıp,kendi abisine bile acımadan kurşun yağdıranları,kendi vatanına ihanet edip şerefsizlik edenleri anlattım ben o kelimeyle... Çok üzgünüm çoook

arkdaşım bunlar çok hassas ve ince konular
onun için yazarken kimseyi kırmamaya dikkat etmeliyiz
evet kürtler die bi genelleme yaparsak o olmaz
çok çok ii insanlarda var nasıl bizlerin iisi ve kötüsü varsa onlarda öyle
ve maaalesef kandırlıyorlar
yada aileden birini dağa kaçırıyorlar
daha neler neler
birde şu dikkatimi çekti

Türk olmayı kabul eden

bu kelimede yanlış biz onları türkleştrmeye çalışmıoruz
şimdi biri sana gelse almanyada yaşıyosun alman VATANDAŞISIN ama almansın dese sen kabul edersmisin asla
onlarda öyle işte
kürtler ama türk vatandaşılar türk değiller
bunu bi ayıralım öncelklee

ama tabiki onlara bizim güzel ülkemizi bölme hakkını vermiyor
ozmn zamnında düşünüp çook zamn önce sınırlar çizilrken onlarda savaşaıp toprak alacaklardı bizim safımızda olmayacakdı
ozmn nasıl safımızdalardı kardeşimzdi şimdi de öle olması gerekrdii
bitane yılanın başı çıktı aramıza nifak tohumları ektikötükedihüso

az önce miting resimlerine bakıyorduk esimle
daga cıkanlar dagdan inenler ünüversitede olanlar bir cogu cocuk yasta ve yasını basanı almıs kadınlar
kimin ne oldugunu bilmeden günlük hayatımızda sürekli karsımızda
o karsılastıgımız insanlar bize karsı asker ve polis diyecegim duyguları kinini bilmeden yasıyoruz ve resimlere bakınca cok medeni insanlar gibi
ama ya yaptıkları biz bingöldeyken alt komsumuz 2 cocuk annesi kadın bir roket atar yüzünden felc olmus bizden önce ve bingölde yol kesip o bir otobüs dolusu askerimizi kursuna dizen ve biz ordayken bingöl gencte polis karakolunu basıp kadınlar cocuklar evdeyken alt karokol üst lojmandı 1 polisimizi sehit eden ve telsizden bir bir dinliyorduk cok acı bir duyguydu o ve insan mahvoluyordu bir sey yapamamaktan dolayı
ve bu gün o miting resimlerine bakınca acıkcası beni cok ürküttü ve kızdırdı devletimizin süt yardımına kadar okul yardımı kömür yardımı herseyinden yararlanıp onun vatandasına askerine polisine ve hatta ögrencisine kadar yaptıkları zulüme ve hic bir sey yapmamıs gibi ortalıkta dolanmalarına elini kolunun sallaya sallaya halay cekmelerine
allahım herseyin iyisini bilir insallah cezalarını cekerler bir bir
ama benim polisimize askerimize güvenim sonsuz hepsinin nerde ne yaptıklarını nerde olduklarını hepsini biliyorlar ve hepsi cezasını cekecek emin olun

bence düşünülmesi gereken daha önemli bir nokta var.
birincisi cahil,fikirsiz insanları dağa çıkarıp eğitecek kaynak nereden geliyor?teröristin ülkesi varmıdır?galiba yoktur?pkk nın ilk eğitimcileri marksist ruslardır.
ikincisineden ülkenin bu kısmı teröre daha açık?yaşam koşulları daha zor,okuma yazma oranı daha düşüktür.
babamın hep söylediği bir söz vardır.cehelet kanserden kötüdür der.nede olsa kanser bir kişiyi alabilir bulaşıcı değildir,ama cehelet salgın gibi topluca götürür der.

X