Demir hapı olarak doktorunuz size ne önerdi?

bende gyno ferro sanol kullanıyorum günde bir kere aç karna ama süt çay içilmeyecek öncesinde ve sonrasında çok dikkat ediyorum bende içip yatıyorum bide balık yağı hapı kullanıyorum doktorum verdi balıkla pek aram yok açığı böyle kapatıyoruz

Arkadaşlar dünya sağlık örgütü WHO sadece gyno ferro sanolü öneriyor.Gebeliğinizde bu ilaçtan başka herhangi birşey kullanmayın.Tek başına hem demir,hem folik asit hem de b12 içeriyor.Bebeğiniz ve sizin için en sağlıklısı bu.

ewt benim dr'da ferro sanol duodenal önerdi şuan kullanıyorum 1 hafta oldu 1 ay devam etcekmişim.......

bende gyno ferro sanol kullanıyorum günde bir kere aç karna ama süt çay içilmeyecek öncesinde ve sonrasında çok dikkat ediyorum bende içip yatıyorum bide balık yağı hapı kullanıyorum doktorum verdi balıkla pek aram yok açığı böyle kapatıyoruz

canım ya ben ilacın içeriğini okudum sadece çay ve sütle alınımını uygun görmüyolar öncesinde bunları almanı deil ama yinede sen bilirsin eğer öyleysede ben normalde yemek ve kahvaltıdan 1 saat sonra felan alıyorum günde iki kez....

Arkadaşlar,GYNO FERRO SANOL dünya sağlık örgütünün önerdiği tek ilaç.Lütfen bebeğinizi ve kendinizi riske atmayın.Avrupa da ve amerikada ferimax,ferrum fort,ferplex asla kullanılmayan ürünler.Çünkü 3 değerlikli demir içeriyor.Emilimi ve biyoyararlanımı sıfır.Doktorlar,o firmalarla çalışma yaptıkları için bol bol reçeteliyorlar.Ama eşi hamile kalınca GYNO FERRO SANOL içiriyorlar.

canım kaç haftalık hamilesin ve hangi balık hapını kullanıyorsun? ben 12 haftalığım balık hapı bir kez aldım ve balık da yiyemiyorum :1no2:

canım kaç haftalık hamilesin ve hangi balık hapını kullanıyorsun? ben 12 haftalığım balık hapı bir kez aldım ve balık da yiyemiyorum :1no2:

canım 21+6 haftalık hamileyim hapın ismi marincap içinde 60 adet var bir aydır kullanıyorum hapı günde birtane yutuyorum 30 tane daha var sende doktoruna sor kullan ben balık sevmiyorum omega 3 ü böyle kapatıyorum bende napalım:CüvCüv:

ya arkadaşlar bu kan kapını doğuma kadarmı kullanıcaz çünki aşı olmak için gittiğimde sordular bende yeni bitti dedim hemen birtane daha yazdı aynısından bu bitince gel dediler

Bende gyno ferro sanol kullanıyorum öğlen yemeğinden önce içiyorum.Akşam yemeğinden sonra da elevit içiyorum.

17 haftalık hamileyim, doktorum bana demir hapı olarak şurup mu istersin hapmı dedi. Bende şurup olsun dedim bana "Ferimakx" yazdı... Siz ne kullanıyordunuz.

Bu arada hatırlatmak istiyorum bu demir ilaçlarını süt,çay, yoğurt tarzı şeylerle almamanız gerekiyor yani yemeği yediğinizde bunlar varsa bu öğünde almayın. Demirin emilimi azalıyormuş.En az 2 saat geçmesi lazımmış sanırım. Portakal suyu gibi C vitamini ile alırsanız demir emilimi artıyormuş.

ben ferrum fort kulanıyorum ve sütle içiyodum verdigin bilgiler için saol birdaha sütle içmiyim ben.17.haftalık hamileyim bende:CüvCüv:

Banada dr gyno ferro sanol yazdı onu kullanıyorum.Aç karnına 7 de içiyorum 1 saat kadar uyuyup kalkıyorum işe gitmek için 9 gibide kahvaltımı yapıyorum :) Burada yazan arkadaşlar genelde yemeklerden sonra kullanmışlar acaba benim kullanımım yanlış mı?

Merhabalar, 30 haftalık hamileyim :) demir ilacı olarak santafer fort kullanıyorum.
Yalnız doktorum beni uyardı, ilacın etkili olması için süt yoğurt peynir gibi süt ve süt ürünleri aldıktan hemen sonra içmemelisin dedi. Böyle durumlarda ilacı 2 saat sonra almak gerekiyormuş.
Sizinle de paylaşmak istedim...

Gyno ferro sanol önerdi canım GECE YATARKEN İÇİORUM NASILSA BİŞİ YEMEDİĞİMDEN EMİLİMİNİ AZALMIO VİTAMİNİ EMİLİMİ HIZLANDIRIOMUŞ AMA AKLINIZDA BULUNSUN

ama dün bi arkadasımda ciğneme tablet gördüm ferlos die çikolata tadında dio belki hoşuna gidrr dr una sor istersen

ben maltafor dıye bı solusyon içiyorum hergun.onlar kana daha çabuk karıştığı için onu verdi.

arkadaşlar,
midenizde problem varsa doktorunuzdan ferro sanol duodenal yazmasını isteyin,ilacın kapsülü mide asidine duyarlı olduğundan midede çözünmeyerek barsaklarda çözünüyor ve çözününce 2 dakikada da emiliyor.
eşim bir ilaç firmasında çalışıyor yukarıda yazdığınız diğer demir ilaçlarından bazılarının tanıtımını yapıyor ve tüm rakipleri de iyi tanıyor,doktordan bunu yazmasını istedi.

Banada dr gyno ferro sanol yazdı onu kullanıyorum.Aç karnına 7 de içiyorum 1 saat kadar uyuyup kalkıyorum işe gitmek için 9 gibide kahvaltımı yapıyorum :) Burada yazan arkadaşlar genelde yemeklerden sonra kullanmışlar acaba benim kullanımım yanlış mı?

endişelenmeni gerektirecek birşey yok, her ilacın kendi özelliğinden kaynaklı o, demir emilimine göre ve oranına göre doktorunun tercihi, kuzenim sabahları aç karnına içiyor bense gün içinde yemeklerden 2 saat sonra içiyorum. sana en yararlı nasıl olacaksa ona göre veriyorlar zaten ama piyasadaki en iyi demir ilacının ferro sanol duodenal olduğunu biliyorum , eşim doktor olduğu için bu konuda şüphem de yok. yanlışlık yok yani için rahat olsun....

demir ilacini banada doktorum sut ve sut urunleri tukettikten hemen sonra almamami soyledi bende kahvaltidan 2 saat sonra iciyorum.birde askamlari genelde yatmadan once aliyorum

ben ferrum fort kullanıyorum.16 haftalık hamileyim.arkadaşlar demir hapı ishal yaparmı.yani tam ishal değil, kısmen.aç karnına aldığım içinde olabilirmi acaba.bilen varmı?birde dışkıyı siyah yapıyor.ben bir aydır kullanıyorum lullandığımdan beri böyle.bırakınca geçermi?

demir ilacı olarak en güvenilir ve yan etkisi çok az olan ferplex oral süspansiyon tavsiye edilmektedir diğer demir ilaçlarına göre etkisi daha fazladır....

Etken Maddesi
Demir III

FERPLEX 15 ML
Yerli, Beşeri bir ilaçdır.

ıLAÇ FORMÜLÜ
15 ml.’lik bir flakon etken madde olarak 40 mg. Fe3+ (üç değerlikli demir)’e eşdeğer demir proteinsüksinilat; tadlandırıcı olarak sorbitol ve sodyum sakkarin; koruyucu olarak metil ve propil paraben; koku ve tad ajanı olarak vişne esansı içerir. Rezervuarlı kapak içerisinde, bastırmakla çözelti içerisine giren (0.185 mg. folinik asit’e eşdeğer) 0.235 mg. kalsiyum folinat pentahidrat mevcuttur.

ENDıKASYONLARI
Yetersiz beslenme, malabsorbsiyon, hamilelik ve kan kayıplarından ileri gelen demir eksikliği anemilerinde koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır

KONTRENDıKASYONLARI
ıçerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılıkta; hemosiderozis; hemokromatozisde; aplastik, hemolitik veya sideroakrestik anemilerde; kronik pankreatit ve karaciğer sirozunda kullanılmamalıdır. Pernisiyöz anemide kullanılmamalıdır.

UYARILAR ÖNLEMLER
Aşağıdaki durumlarda kullanımı dikkatle değerlendirilmelidir : Alkolizm, hepatit, aktif enfeksiyonlar, enterit, kolit, divertikülit ve ülseratif kolit gibi intestinal sistemin inflamatuvar hastalıkları, pankreatit ve peptik ülser. Dışkıda kan aranması için yapılan testler Ferplex Fol kullanımı sırasında yapıldığında yanıltıcı olabilir. Araç ve Taşıt Kullanımına Etkileri Ferplex Fol, araba veya iş makinalarının kullanımına etki etmez. Gebelik ve Emzirmede Kullanım Gebelik kategorisi A’dır. Ferplex Fol’un gebelikte ve emzirme döneminde kullanımında sakınca yoktur

YAN ETKıLER
Hastaların bir kısmında gastrointestinal rahatsızlıklar (diare, bulantı, epigastrik ağrı) görülebilir ve ilacın kesilmesi ya da dozun azaltılması ile geçer. Aç karnına alınması gastrik irritasyon riskini arttırır. Allerjik belirtiler görülebilir.

ETKıLEŞıMLER
Demir türevleri tetrasiklinlerin emilimini azaltabilir; bu nedenle aynı zamanda uygulanmamaları gerekir. Magnezyum trisilikat ve karbonat içeren antiasitler, demirin absorpsiyonunu engeller. Bazı antineoplastik ve antilösemik ilaçlar (aminopterin, metotreksat ve diğer pterinik türevleri) folik asidin kompetitif antagonistleri olarak rol oynarlar. Bu yüzden folik asit veya folinik bazlı tüm preparatlar gibi Ferplex Fol uygulanması da neoplastik hastalıklar veya lösemi gibi antifolinik ilaçlarla tedavi gören hastalarda kullanılmamalıdır. Etkinliğin azalmasına yol açabileceği için sülfamid ve trimetoprim gibi antibakteriyel ajanlarla aynı zamanda uygulanmaması gerekir. Süt ve yumurta ile birlikte kullanılması halinde demirin emilimi engellenecektir.

DOZU KULLANMA VE DOZ AŞIMI
Ferplex Fol, oral yoldan uygulanmalıdır. Erişkinler Hekimin önerisine göre, 1 – 2 flakon iki eşit doza bölünmüş olarak ve tercihen yemeklerden önce alınır. Çocuklarda Hekimin önerisine göre tercihen yemeklerden önce günde 1.5 ml./kg. şeklindeki dozaj 2 veya 3’e bölünerek uygulanır. Kullanım Şekli Flakon üzerindeki koruyucu kapak kuvvetlice ileriye itilip kaldırıldıktan sonra kapağın tam ortasındaki hazneli kısım kuvvetlice aşağıya bastırılır ve flakon iyice çalkalanır. Daha sonra kapak açılıp su veya sütle ya da direkt olarak flakondan içilir.Ferplex Fol, oral yoldan uygulanmalıdır. Erişkinler Hekimin önerisine göre, 1 – 2 flakon iki eşit doza bölünmüş olarak ve tercihen yemeklerden önce alınır. Çocuklarda Hekimin önerisine göre tercihen yemeklerden önce günde 1.5 ml./kg. şeklindeki dozaj 2 veya 3’e bölünerek uygulanır. Kullanım Şekli Flakon üzerindeki koruyucu kapak kuvvetlice ileriye itilip kaldırıldıktan sonra kapağın tam ortasındaki hazneli kısım kuvvetlice aşağıya bastırılır ve flakon iyice çalkalanır. Daha sonra kapak açılıp su veya sütle ya da direkt olarak flakondan içilir. DOZ AŞIMI: Akut toksisite çalışmalarında demir proteinsüksinilatın çok iyi tolere edildiği gösterilmiştir; fare ve ratlarda oral uygulama sonrası LD50 değerleri 4000 mg./kg. üzerindedir. Demirin yüksek dozda alınımını izleyen 6 – 8 saat süresinde hastada abdominal ağrı, bulantı, kusma, diare ve hematemez görülebilir. Bu semptomlara uyku hali, sararma siyanoz, şok ve koma hali de eşlik edebilir. Ipeka şurubu ile emesis oluşturulur; hasta komatoz ise sodyum bikarbonatla lavaj yapılır. Sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanması ve asidoz için i.v. sodyum bikarbonat uygulanır. Antidotu deferoksamindir. Şiddetli vakalarda yavaş i.v. enjeksiyon şeklinde uygulanır.

Bende ferrum kullanıyorum...İshal yapacağını sanmıyorum bende olmadı...ama yatarken alıyorum ben hapı...doktor yemeklerden 2 saat sonra al dedi bana ...demir hapını alacağın saatlere yakın birşeyler yememek gerekiyor...tabi genelde benimde 2 yemek aram hiç 2 saati bulmuyor :kedi: onun için birkaç gündür gece yatarken alıyorum kalsiyumu sabah kahvaltıdan sonra içiyorum..yalnız demir hapları dışkıyı siyah yapıyor bu doğru...olması çok doğalmış bilginize ...

X