Çocuklar resimle ne anlatır?

1

1_sen

Ziyaretçi
Alman Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Özge Türk, çocukların resimle ne anlatmak istediklerini anlattı:

"Resim, çocuğun içsel dünyasını ortaya koyan, yani duygu ve düşüncelerini yansıtan bir araçtır. Yani, bilişsel ve duygusal süreçlerde neler olup bittiği, ev ya da arkadaş ilişkilerindeki sorunlar ortaya konabilir.

Resim, aynı zamanda çocuğun el-göz koordinasyonu, zihinsel kapasitesi yani gelişimi hakkında da bilgi verir.

Burada çocuğun yaşı temel alınmalıdır, her yaşın çizebileceği çizgi/resimler farklıdır, bunlar gelişimsel bir sürekliliği izlerler. İlk karalamalar 10-12'nci aylar arasında başlar. Çocuk kalem ve kağıt ile ilk kez karşılaşmaktadır."

Hangi yaşta hangi çizim?

"Yaş ilerledikçe karalamalar çizgilerin yerini alır. 2 yaşında bir çocuk yönü olmaksızın çizgi çizmeyi taklit eder. 2.5 yaşında yatay ve dikey çizgileri yapabilmektedir.

3 yaş çocuğu kabaca bir yuvarlak çizebilir. Bu yaş çocuğundan adam çizmesi istendiğinde tipik olarak büyük bir daire ve içine göz-ağızdan oluşan ufak daireler koyabilir.

4 yaş çocuğu bu yuvarlağa bacaklar ve kolları da ekleyecektir. İlerleyen yaşlarda çizdikleri figürlere ayrıntılar ekleyeceklerdir.

Çocuk, kendi için önemli olan ayrıntıları daha büyük olarak çizecektir. 6 yaşından önce mekana yerleştirme ve oranlar abartılı olabilir, 6 yaşından sonra gerçekçi oranlar ortaya çıkacaktır. Karalama döneminde çocuk renkleri ayırt edemez, renklerin ayırt edilip, kullanılması 4-5 yaşlarındadır."

Renkler ruhlarını anlatıyor

"Çocuklar o anki ruhsal dünyalarını en iyi tanımlayacak rengi seçerler. Örneğin ebeveyn kaybı ile yas yaşayan bir çocuk kağıdın tümünü siyah renge boyayabilir ya da öfkeli, kızgın bir çocuk kırmızı rengi daha fazla kullanabilir.

Resimlerdeki boyutlar, çocuğun kağıdı nasıl kullandığı da bize çocuk hakkında ipuçları verir.

Örneğin içe kapanık, çekingen, ürkek bir çocuk kağıdın küçük bir kısmını kullanarak, figürleri de çok küçük çizebilir ya da duygularını kontrol etmekte güçlük çeken bir çocuk tüm kağıda yayılarak çizimini tamamlayabilir."

Taktik öğretin müdahale etmeyin

"Anne ve babalar çocuklarına resim ile ilgili birkaç taktik öğretip, onlara yardımcı olabilirler. Birlikte resim yapma faaliyeti çocuk için eğlenceli, aynı zamanda geliştirici bir faaliyettir.

Ancak, çocuğa resmini tamamlarken müdahale etmemek gerekmektedir, bu şekilde çocuk dış dünyadan algıladıklarını kendi algılarıyla birleştirerek 'kendi' ürününü ortaya koyacaktır.

Anne ve babalar çocuklarına ancak motive etmek ve öğretmek amaçlı küçük yardımlarda bulunmalıdır. Çocuk çizdiği resmi anlatmak isterse anne ve babalar onu yorumsuz dinlemelidir. "

3 yaş çocuğu kabaca bir yuvarlak çizebilir. Bu yaş çocuğundan adam çizmesi istendiğinde tipik olarak büyük bir daire ve içine göz-ağızdan oluşan ufak daireler koyabilir

benim kizim tek daire cizmekle kalmiyo masallah resmen kiz ciziyo tacini yapiyo kabarik etegini kolyesini bile ve hatta cani istedimi kelebek kanadi bile konduruyo
günes ciziyo cicek ciziyo
daha ufaklikdan cok merakliydi ben cok rahat ve sabirli bir insanim eli kalem tutmaya basladigi an kagit kalem verdim önüne ve en önemlisi ben cizdim o bakdi hep kolay seyler mesela günes cicek ay yildiz balik falan sonra zamanla cat pat konusmayi ögrendi annecigim bu ne dedigimde anlatmaya calisdi dogru bildikleride cok oldu daha sonra annecigim ne cizeyim demeye basladim o söyledi ben elimden geldigi kadariyla cizmeye basladim
ve simdide kendince ciziyo yanima geliyo anlatmaya basliyo zevkle dinliyorum hayalinde masal bile canlandirip anlatiyo resmiyle ilgili

paylasimin icin tsklerrrrrrrr

benim oğlum (maşallah süphanallah)2yaş4aylık çöp adam çizio bazı harfleri yazıo ve isimlerini söylüyo.eline kitap dergi geçtiğinde tanıdığı harfleri hemen farkedio ve söylüyo.boyama yapabiliyor ve eksiksiz konuşabiliyor hatta hiç susmuyor sürekli birşeyler anlatıyor.

benim oğlum (maşallah süphanallah)2yaş4aylık çöp adam çizio bazı harfleri yazıo ve isimlerini söylüyo.eline kitap dergi geçtiğinde tanıdığı harfleri hemen farkedio ve söylüyo.boyama yapabiliyor ve eksiksiz konuşabiliyor hatta hiç susmuyor sürekli birşeyler anlatıyor.

masallah canim allah nazarlardan korusun:nazar:
al benimkindende okadar bebek gibi konusdugunu hic bilmem bi basladi tam basladi konusmaya cöp adamlarimiz gecen yilda kaldi bizimde harfleri pek cözemezde renkleri bilir yoldaki isiklarida taniyo kirmizi oldumu anne dur bekle gecme der yesil yandimi hadi yürüyelim falan :)
cocuklar cok seker oluyolar yaa.s.

benım oglum bıldıgınız manzara resmı cızıyo haıka cıcekler yapıyo gunesı yerıne konduruyo resmıde harıka beım tosunumun yesın annesı onun popussunu

X