gülümsemenin inanılmaz öyküsü

sel

🦁🧚‍♀️
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2008
9.980
1.381
[FONT=times new roman, times, serif]Gülümsemek insan hayatında çok ufak bir detay belki ama gülümsemek ve güzel sözler söylemek kadar güzel bir şey yok hayatta.Zaten fani olan şu dünyada güzel anılmak için belkide yapacığımız en ufak bir eylem. [/FONT]

Japon bilim adamı gülümsemenin önemini araştırmış. Bir sürahiden iki ayrı bardağa su doldurmuş. 1.bardağın içindeki suya; Sen negüzelsin,şirinsin,bitanesin,canımsın,çiçeksin,tatlısın demiş ve sürekli güleryüzle bakmış bardağa.2. bardağa ise; Sen iğrencsin,Çirkinsin,Mikropsun,Kötüsün demiş ve sürekli kararmış. Sonra özel cihazlarla su moleküllerini incelmeye almış.

1.Bardaktaki suyun moleküllerine bakıyor,ne görsün? Moleküller adeta çiçek bahçesi gibi olmuşlar,böyle huzur veren bir görüntü oluşmuş,dakikalarca izlemiş,izledikçe izleyesi gelmiş.

2.Bardaktaki suya baktığında ise,su moleküllerinin iğrenç bir görüntü haline dönüştüğünü görmüş,mide bulandırıcı bir görüntüymüş ve derhal son vermiş bu görüntüleme işine. Yüce Yaradıcının Dünyaya Gönderdiği en önemli nimet olan Suyun bile sevgi karşısında,güzel söz ve gülümseme karşısında ne hale geldiğine şahit olmuş.

Biliyorsunuz ki İnsan Vücudunun % 70 i su moleküllerinden oluştuğuna göre, insanların birbirlerine güzel sözler söylemesi,gülümsemesi,pozitif davranması hem kişinin,hemde toplumun ruh ve bedenini sağlığını önemli ölçüde etkileyecektir. Kim bilir belkide huzurlu bir birey,mutlu bir toplum olabilmenin formülü budur? Siz ce?

bana bu sacma geldi ama böyle birsey varsa cok degisik bisey gercekten
insanlari mutlu etmek aslinda hicte zor degil..
bende arkadaslarima güzel sözler söylerim eger onlari mutlu edebiliyorsam
ama tabiki dogrulari söylüyorum, sirf mutlu olsunlar diyede yalan atamam..

ben daha önce bu araştırmayı duymuştum...
ama mutlu olmanın çok daha farklı bi kavrm olduğunu düşünüyorum...
karşımızdakinin bize yaptığı davranışlarla mutlu olmak bence bi yanılgıdır.mutluluk içtedir çünkü..

bana bu sacma geldi ama böyle birsey varsa cok degisik bisey gercekten
insanlari mutlu etmek aslinda hicte zor degil..
bende arkadaslarima güzel sözler söylerim eger onlari mutlu edebiliyorsam
ama tabiki dogrulari söylüyorum, sirf mutlu olsunlar diyede yalan atamam..

Saçma değil son derece doğru a.s.

Vucumuzda su olduğu nasıl kanıtlanmışsa,suyunda etraftaki etkenlerden etkilendiğide kanıtlanmıştır.

Su müziktende etkilenir.Arkadaşımın verdiği örnek müziklede denemiştir.
Suyu değişik müziklerin olduğu ortamlardada bulundurup incelemişler.

Tasavvuf müziklerinde moleküller güzel şekiller almış.Çok gürültülü müziklerde bulanmış karışmış.

Açıklamaya,araştırmaya gerekte yok aslında insan aynaya baktığında kendi gülen yüzünü görünce bile mutlu olur.

Farkında olan sadece ben olamam..
Sokağa çıktığımda, alışveriş yapmak için markete gittiğimde, özellikle de kalabalık saatler trafiğinde asık yüzlü insanlarla karşılıyorum..

Bir görüşe göre; mutluluk benzemekten geçer.. Genel geçere ne kadar benzerseniz, yürünülen yollardan yürür patikalara sapmazsanız kimse sizi yadırgamaz, artık siz de onlardan olursunuz ve birlikte mutlu (!), mesut yaşarsınız.. Bu görüşü temel alsaydım kendime yanmıştım.. Sonsuza kadar mutsuz kalmaya aday olurdum çünkü..

Öyle ya; yaptığınız her iyilik kolaylıkla "enayilik" olarak adlandırılıyor.. Aman! Boş ver! Kim senin kadar incelikli düşünüyor ki, salla gitsin diye başlıyor dostça (!) uyarılar..

İnadına benzememeye çalışıyorum.. Bunu başarabildiğim (!) ender günlerde de, rastgele seçtiğim insanlara "Merhaba" demeye başlıyorum.. Trafikte, kurallar beni haklı bulsa dahi, bana ne kuraldan diyor ve yol veriyorum bir başkasına.. Sabah, yanımdan bağırarak geçen simitçiye "Günaydın, iyi satışlar" diyorum..

Benzerin dışına çıktığım bu anlarda, tepkileri gözlemlemek işin en keyifli kısmı..

Ortak tepki; şaşkınlık.. Hızlı reflekse sahip olanlardan, gülümsemeyle karşılık geliyor..

Diyorum içimden... Dünya, sana inat gülümsüyorum işte..

......ancak ne var biliyor musunuz?

Mutluluk, öfke kadar kalıcı ve bulaşıcı değil.. Ne yazık ki..

Yine de o ender anlarda da olsa gülümsemeye devam.. Genel geçere inadına benzememek, içten gelen bir ışıkla çevreyi de aydınlatabilme olasılığımıza olan inancı kaybetmemek..

İnadına gülümsemek yani... yerimseniben

arkadaşım güzel yazmışsın.
iyilik yapmak taviz vermek gibi alğılanır olmuş ne yazıkki.bir tanıdıkla otururken insanlara iyilik yapmanın ,gönül almanın güzelliğinden bahsediyordum,aldığım cevap beni şok etti.dediki evet iyilik yapmalısın çünki onada işin düşebilir.ve bunu söyleyen atmışına yaklaşmış bir teyze.baktım ayrı sularda yüzüyoruz.insanlar gittikçe alışveriş haline getiriyorlar hayatı.

bence cok dogru..bilimselliğini bilemem ama psikolojik acidan kesinlikle katiliyorum..gülümsemenin,keyifli olmanin,pozitif düşünmenin,olumlu konusmanin faydasi yadsinmayacak kadar büyük bana göre..

ama ilayda cem'in dedigi gibi insanlar artik suyunu cikarmiş durumda herşeyin..agizlarindan iyi bir laf cikacak diye ödleri kopar hale gelmiş..nerde gülümseyecekler..

herkes nasilsa ne yaparsa kendine yapiyor..somurtkan biri hayattan zevk almiyordur,huzursuzdur,cogu zaman gereksiz yere hayati kendine zindan eder..ama güleryüzlü biri huzur deposudur..içi rahattir,hayat onun için anlamlidir,keyiflidir..

kimseyi düşünmüyorsaniz bile kendiniz için gülümseyin bari :KK66:

arkadaşım güzel yazmışsın.
iyilik yapmak taviz vermek gibi alğılanır olmuş ne yazıkki.bir tanıdıkla otururken insanlara iyilik yapmanın ,gönül almanın güzelliğinden bahsediyordum,aldığım cevap beni şok etti.dediki evet iyilik yapmalısın çünki onada işin düşebilir.ve bunu söyleyen atmışına yaklaşmış bir teyze.baktım ayrı sularda yüzüyoruz.insanlar gittikçe alışveriş haline getiriyorlar hayatı.

Teşekkürler.. a.s.
Mesajında geçen yaşlı teyze de tam benim anlatmaya çalıştığım seçimi yapanlardan..
Genel geçere benzemeyi mutluluk sayanlardan yani.. Ne yazık ki mücadeleden vaz geçmiş.. Kötü örnek. Örneği kötüleştiren en önemli kıstas da bunu yapanın 60 yaşında olması..
Hayat onu olgunlaştırmamış..
Çünkü; o genel geçere, yani konumuz açısından ele alırsak, gitgide yaygın ve kabul gören davranış biçimine -kabalık, kötü niyet, çıkarcılık, iktidar ve hırs merakı..v.s.- uyum sağlamış..

X