doğum sancılarının faydaları

KatnissEverden

Alaycı Kuş
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2008
3.524
1.119
38
DOĞUM SANCILARININ FAYDALARI (alıntıdır)
Hamile kadınların korkulu rüyası doğum sancısı....
pekçok kadın artık tıp bu kadar ilerlemişken, doğum sancısı çekmenin gereksiz olduğa inanıyor ve ağrısız doğumu tercih ediyor.

Aslında bebeğimize kavuşmamızı sağlayan bu sancıların çok önemli görevleri varmış. bunu ilk öğrendiğimde ben de şok olmuştum, eminim ki okuyunca herkes doğum olayının bir mucize olduğunu düşünecek...

bunları yakın bir arkadaşımdan öğrenmiştim. ona bu bilgileri anlatan amerikalı bir ebenin anlattığı şekilde buraya aktarıyorum:

''sancılar, 9 ay bir suyun içinde, sıvı besinle beslenmiş, sıvı oksijenle büyümüş bebeğin, kuru ortama çıkışına hazırlanmasının yegane yoludur. içerdeki ve dışarıdaki basınçlar değişiktir, akciğerlerine giren havanın cinsi değişiktir, herşey yeniden tanımlanır bebek için. o nedenle sancılar hayatidir.

Sancı vurduğu zaman, bileceksin ki bebeğin kordondan aldığı sıvı oksijen akımı duruyor, bebek de mecburen kendi ciğerlerinde rezervde tuttuğu oksijeni kullanıyor. yani akciğerlerini çalıştırıyor. sonra o sancı geçince yine anneden oksijen alıyor. bebeğin kanındaki birşeyin oranı bu şekilde gerçek hayat seviyesine çıkmış oluyor.( bu birşeyin adını hatırlayamadı, dr. unuzdan öğrenebilirsiniz) bu nedenle bebek , sezaryenle doğmuş bebeklerin yaşadığı şoku yaşamıyor, bir anda sudan çıkmış balığa dönmüyor.

o nedenle sancıların en berbat olduğu, dayanamayacağın zaman aklında bu olsun. bu sancılar, senin bebeğinin hayatını kolaylaştırıyor, sağlamlaştırıyor.

ayrıca sancılar, senin beynine de doğumun başladığını, ilerlediğini ve bittiğini de söyleyecek, haber verecek ki bebek çıktığı an plasenta ayrılsın, o ayrılırken de sütü başlatan prolaktin hormonu salgılanmaya başlasın.aynı anda süt bezlerin de yeni doğana koruyucu maddeleri verecek, mesela doğal antibiyotikleri...

ayrıca yine aynı sancılar, kasılmalar, bebeği doğum kanalında ileri itecek, doğumu ilerletecek...

yani bu sancılar senin düşmanın değil, en yakın müttefikin, bunu bil ve sancılarını sev.'''

işte amerikalı ebenin anlattıkları aynen bunlar.

yani doğum sancıları aslında bebek için çok önemliymiş,bebeğin akciğerlerini sıvı oksijen alımından gaz halindeki oksijen alımına adapte etmeye yarıyorlarmış. sadece anneye acı veren birşey değilmiş. yani aslında biz sadece acı çektiğimizi düşünürken aslında bebeğimizin sağlığı için çok çok önemli birşey yapıyormuşuz.

doğum gerçekten mucizevi bir olay ve her evresinde olan şeyler, gerçekten bir amaca hizmet eden şeyler....

bütün hamilelere güzel bir doğum dilerim

Allahım güzel bir doğum nasip etsin inş..
beklemesi zor ama normal doğurmak gibisi de yok heralde..
görücez inş....

gerçektende sanıcı çekmesi çok zorrrr.bende agustos ayında normal dogum yaptım ama iyiki normal yapmışımm

adı üstünde normal doğum arkadaşlar
dr.lar bile normali öneriyo
sezeryanda ameliyat oluyolar
ayrıca normal doğumla vücut kendini daha kolay toparlıyo
kilolar daha rahat veriliyo
tabi zorunlu olarak sezeryana girenler için bişey demiyorum

bende en başından beri normal doğum isteyenlerdenim.hatta keyfi yapılan sezeryana çok çok karşıyım.ama ne yazıkki çoğu anne adyı ve çoğu dr ların kolayına geldiği için sezeryan tercih ediyorlar.bana göre çok yanlış ben bunun bilincindeyim ama çoğu kişi bunu tercih meselesi haline getirmiş ne yazıkki.adı üstünde bana normal doğum sağlıklı geliyor.hee eğerki son anda bebeğin durumunda bir değişiklik herhangi bi risk varsa o zaman tabiki sezeryan ama onun haricinde NORMAL DOĞUM kesinlikle.kızlar allah hepimize yardım etsin.

çok faydalı bilgiler canım biraz sancı çektikten sonra dayanamayıp sezeryanı tercih ettim

beyaz16 eğer dr.sezaryan olmasını istiyosa cnım
bebişin ve senin sağlığın tabiki çok önemli
o zmana sezaryan ol canımyerimseniben

X