nestle sütler ve milupa aptamil 2 deki tehlike!!!

crescentmoon

¢яєѕ¢єηт
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2008
3.348
3
arkadaşlar ibolya arkadaşımız nestle mamalarının tüm dünyada toplatılmasıyla ilgili birşeyler söylemişti. konuyu biraz araştırdım. mamalar değil ama sütler toplatılıyormuş. bunun yanı sıra milupanın bir çeşidindede aynı tehlike varmış. ibolya'ya teşekkürler. netten bulduğum bilgiyi sizlerlede paylaşayım.:

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ambalajın üzerine yazı yazmakta kullanılan mürekkebin içeriğinde olan `ITX` maddesinin, Milupa`nın Aptamil 2 çeşidinde bulunduğunun 13 Ekim`de öğrenildiği belirtildi. Açıklamada, aynı tarihte, AB ülkelerine bu marka sütlerin piyasadan toplatılması uyarısının yapıldığı kaydedildi. Dünyanın en büyük gıda firması Nestle, bu hafta başında, İsveçli dev paketleme firması Tetra Pak AB tarafından kutulanan bebek sütlerinin içinde `ITX` maddesinin bulunmasından sonra İtalya, Yunanistan, Fransa, Portekiz ve İspanya`daki bebek sütlerini piyasadan çekmişti. AB`den dün yapılan açıklamada, Nestle`nin bebek sütlerinde bulunan bu maddenin insan sağlığı için risk taşımadığı bildirilmişti. HaberX`de önceki gün yayınlanan haber: Nestle marka bebekler için üretilen sütlere ambalajlama sırasında mürekkep karıştı. İtalya`da, Nestle marka yaklaşık 30 milyon litre süte el konulmasının ardından, şirket, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz`deki sütlerin önlem olarak piyasadan toplatılmasına karar verdi.

Nestle sözcüsü, bu sütlerin eczanelerde satıldığını ve İspanya`da üretildiğini belirterek, İtalya`da 2 milyon şişe sütün, şirketin kendi isteği üzerine piyasadan toplatıldığını, diğer 3 ülkenin ise daha küçük bir pazarı teşkil ettiğini, buralarda da önlem olarak sütlerin piyasadan toplatılmasına karar verildiğini belirtti. Ambalajın üzerine yazı yazmakta kullanılan mürekkepte bulunan ITX maddesinin, yağlı maddelerle tepkimeye girerek ambalaj içine geçebileceğini ifade eden sözcü, İtalya`da yapılan analizler sonucu ambalajda bulunan bu maddenin sağlık için bir tehlike teşkil etmediğini vurguladı. Bu arada, ambalajların paketleme üreticisi Tetra Pak tarafından üretildiği kaydedildi. -----

ANNE SÜTÜNÜN FAYDALARI

Anne sütü ile emzirme ne kadar uzun ise anne sütünün bebek ve anne için faydaları da o kadar fazla olur ve o kadar uzun sürer. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akedemisi anne sütüne mümkün olduğunca uzun, en az 1 yıl süreyle devam edilmesini önermektedirler. Anne sütü ile emzirme ne kadar uzun ise anne sütünün bebek ve anne için faydaları da o kadar fazla olur ve o kadar uzun sürer. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akedemisi anne sütüne mümkün olduğunca uzun, en az 1 yıl süreyle devam edilmesini önermektedirler. Bebek için faydaları: Bebeğinizi bazı hastalıklar ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcıdır. İçerdiği koruyucu maddeler nedeniyle anne sütü alan bebeklerde kulak enfeksiyonu, allerjiler, kusma, ishal, bronşit, bronşiolit, menenjit daha az sıklıkta görülür. Anne sütünün içeriği bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişim gösterir. Sabah ile akşam içeriği farklıdır. İlk ayda üçüncü aydan daha farklıdır. Bebek prematüre doğmuşsa prematüre bebeğin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Bebek için sindirilmesi en kolay olan besindir. Bu nedenle bebekler daha sık beslenmek ister ve daha iyi kilo alırlar. Ayrıca karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık daha az sıklıkta görülür. Anne sütü alan bebeklerde `ani beşik ölümü sendromu (SIDS)` daha az sıklıkta görülür. Temas, sıcaklık ve yakınlık sağlayarak emzirme ile anne ve bebek arasında özel bir bağ oluşur. Bebeğin ruhsal gelişimi için faydalıdır. Hazırlama zahmeti yoktur ve istediğiniz her zaman mevcut, kullanıma hazır, temiz ve uygun sıcaklıktadır. Maliyeti yoktur. Çevre kirliliğine yol açmaz. Emzirme ile en iyi çene, dişeti ve diş gelişimini sağlanır. Anne için faydaları: Kalori yakmanızı sağlayarak doğum öncesi kilonuza dönmenize yardım eder. Over(yumurtalık) ve göğüs kanseri riskini azaltır. Kemik yoğunluğunu artırır. Adet kanamalarının başlamasını geciktirir. Doğum sonrası uterusun normal boyutlarına dönmesine yardım eder. Ne kadar sıklıkla emzirmelisiniz? Bebeğinizi acıktığı her zaman emzirin. Anne sütü alan bebekler, mama ile beslenenlere göre daha sık emerler. Anne sütü çabuk sindirildiğinden mideden boşalması daha hızlı olur. Bu nedenle başlangıçta bebeğiniz 1-2 saat arayla emmek isteyebilir. 1-2 ay sonunda bebeğiniz gece daha fazla uyumaya başlayacak ve emme araları uzayacaktır. Bebeğinizin acıktığını şöyle anlayabilirsiniz: Göğsünüze ilgi gösterir. Ağzını açar, aranır. Emme hareketleri yapar. Ağlar. Bazı bebekler uykulu olurlar ve uyanmakta zorluk çekerler. Yaklaşık 2- 3 hafta yeterli miktarda emmeden bebeğinizin uyumasına izin vermeyin. Eğer bebek emmek istemiyorsa ve son beslenmeden 3- 4 saat geçtiyse uyandırın ve emzirin.

işte en iyisi anne sütü diye bu yüzden söyleniyor
belçikada da nestle mamalar kaldırıldı
üretilmiyor deniyor..doğru mu bilmiyorum
inşallah bebişlere birşey olmaz

nasıl yanii :KK43: bende mılupa aptamıl veriyorum 2 aydır..stok bile yaptık indirimli buluncaaa...vermiyim o zaman .anne sütü süperde bol olmayınca bi de üstüne evde olmayınca mecbur mama veriyoruz arkadaşlar..

nestle ile ilgili doktor bir arkadaşım anlatmıştı.sizinle paylaşayım
bi zamanlar anne sütüne aykırı propaganda başlatmışlar.anne sütünün bebeklere yetmediği zararlı olduğu söylenmiş.mama tavsiye edilmiş.daha modern olduğu anlatılmış.nestle de afrikaya bedava mama dağıtmış.tabi annelerin sütü kesilmiş.ama mama var ya rahatlar tabi.2 ay sonra nestle mama yardımını kesmiş ve satışa başlamış.maddi imkansızlıktan zaten sütleride kesilen anneler, bebeklerini emzirememişler ve çok ciddi bebek ölümleri yaşanmış.pediatri camiasında pek çok doktor bu nedenle nestle önermez vede kullanmazmış.
ben duyunca tüylerim ürpermişti. inanamadım tabi. nestleye açıklamalarını istediğim bir mail attım. ama hiç cevap gelmedi

Arkadaşlar bence mama verene kadar çorba,meyve püresi,sebze püresi vermek daha mantıklı tabi doğal olanlarını. Benim bebeğim 5 aylık oldu,ben mama vermeyi hiç düşünmüyorum.Evde doğal gıdalar hazırlıycam,doktorarı da boşverin bence hepsi de mama vermeye çalışıyo para kazanıcaklar ya.

benim doktorum da aynı şeyi söylüyor. hazır mama vermedim hiç. süt konusunda da muhallebilerine normal süt koy dedi 7. aydan itibaren. yoğurtlarını süt le yap dedi. ama sütü bir yaşına kadar biberona koyup içirme dedi. hazır mamala muhallebi ve yoğurt yapma dedi bir de. ben hiç hazır mama vermedim kızıma. çorbayla, sebze püresiyle büyüdü. eğer ki annenin sütü varsa asla hazır mama verilmemeli. ama yoksa yapacak birşey yok mecburen veriliyor. ama bu durumda 4. aydan itibaren ek gıdaya başlanıyor. zaten bebekler pek sevmiyorlar hazır mamaları. mşde ekşimedi de yapıyor zaten. süt tozu gibi bir madde varmış içinde.

bende hic kiyamiyorum bebeklere,mama verilince...anne sutu bir hazine....mecbur kalan anneler ne yapsin tabiyki...bende sebze ,meyvelerden yanayim...afrika daki bebek olumlerine cok uzuldum..Allah im korusun bebeklerimizi....

Bu olay 2005 senesinde kutu sütlerde olmuş. Türkiye'de Aptamil kutu sütü olmadığı için sorun yokmuş. hatta o dönemde milupa açıklama bile yapmış. Yani şimdiki tetrapak kutu sütlerde olmuş bu olay. Ama sağlığa zararlı bişey de değilmiş.

evet z.cakırın dediği gibi bu olay 2005 yılında olmuş.tetrapak kutu sütlerde olmuş.
ben milupaya mail attım.numaramı isteyip hemen beni aradılar.uzun uzun anlattı bayan.o zamanda basın açıklaması yapmıştık(hatta maille yolladı bana) sağlığa zararlı hiç bişey yok dedi.güvenle kullanabilirsiniz dedi.daha bir sürü şeyler söyledi ama aklımda kalmadı.
kısacası içiniz rahat olsun kızlar...
ve ben YÖNETİCİLERDEN rica ediyorum.bu konu silinsin ki insanların kafası karışmasın.belki sonuna kadar okumazlar ve aaa bende bu mamayı kullanıyordum diye paniğe kapılırlar...

Milupa’nın vazgeçilmez önceliği bebeklerimizin sağlıklı ve güvenle beslenmesidir.

ITX maddesi ile ilgili belirtilmiş olan haber 2005 senesinde İtalya’da gerçekleşmiştir. Tetrapak ambalaj üreten bir lokal firmanın ürettiği bazı ambalajlarda sızma tespit edilmiştir. Bu ambalajı kullanan tüm markalar o dönemde ürünlerinin hepsini geri toplamışlardır. Tetra ambalaj firması da ambalajlarındaki bu sorunu gidermiştir.

Milupa bebek mamalarının Türkiye’de satılan tetra ambalajlı hiçbir ürünü bulunmamaktadır. Aptamil serisi Türkiye’ye Almanya ve Hollanda’dan gelmektedir.

Dolayısıyla siz annelerimiz Milupa ürünlerini, bebeklerinin beslenmesinde gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Son düzenleyen: Moderatör:
X