doğum izni sonrası iş göremezlik ödeneği ile işsizlik ödeneği

aliye83

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2008
1.805
0
merhaba sitedeki muhasebeci arkadaşlara bir sorum olacak.

şu anda 21 haftalık hamileyim. 6 nisan muhtemel doğum tarihim. çalışıyorum.

soru 1: doğum izni sonrası çalışmadığım 16 haftalık süre için alacağım iş göremezlik ödeneği için iş başı yapmam gerekiyor mu? Yani hiç çalışmaya başlamadan doğum parası alamaz mıyım?

soru 2: 16 haftalık izinden sonra işbaşı yapmadan işten ayrılırsam (işveren çıkarırsa) işsizlik ödeneği alabilir miyim? (600 günlük prim ödeme ve en son iş yerimde 120 günlük çalışma şartını taşıyor olacağım)

umarım soruları yeterince açık sormuşumdur.

yardım edebilirseniz çok sevinirim. iki ödeneği almaya da ihtiyacım var. ona göre davranacağım.

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

sitede bu soruların cevabını kimse bilmiyor mu?yoksa soruları yeterince açık yazamadım mı? lütfen yardım!!:KK43:

1-sorunun cevabı zaten 32.haftaya girdiğin zaman doktorun tarafından rapor verilecek ya çalışamaz raporu alacaksın yada 38.haftaya kadar çalışabilir raporu bu senın tercihine kalmış bi şey zaten rapor başladığı süre zarfında doğum parası almaya hak kazanıyorsun istersen doğumdan sonra çalışmaya bilirsin alacak olacağın doğum parası bakidir
2-Zaten işveren raporlu bir işçiyi kati surette çıkaramaz bu zaten yasal olarak suçtur.Senin raporunun bittiği tarihten itibaren o ayı çalışıyormuş gibi gösterip senin çıkışını verebilir bu da sizin anlaşmanıza kalmış bi şey eğer işveren seni çıkartırsa işsizlik ödeneği almaya hak kazanırsın.Eğer çalışmayı düşünmüyorsan işbaşı yapmasan bile rapor parası hakkındır Yanlız işverene raporunu ibraz etmeyi unutma

ilginiz için teşekkür ederim. bu konuda şu nedenle tereddüte düşmüştüm. 16 haftalık izin süresi sonunda doğum parasını almak için sgk ya ibraz edilecek belgeler arasında işbaşı yapılan güne ait vizite kağıdı yazıyordu. işbaşı yapmazsam bunu nasıl ibraz ederim.
2. sorunun cevabı ile ilgili şunu kesinleştirmek istiyorum. izin sürem bitti.bittikten sonraki ayın tamamında çalışmış gibi benim primimi ödemesi gerekiyor öyle mi?sonra da beni işten çıkaracak. bunu da kesinleştirirseniz swvinirim. tekrar teşekürler

ilginiz için teşekkür ederim. bu konuda şu nedenle tereddüte düşmüştüm. 16 haftalık izin süresi sonunda doğum parasını almak için sgk ya ibraz edilecek belgeler arasında işbaşı yapılan güne ait vizite kağıdı yazıyordu. işbaşı yapmazsam bunu nasıl ibraz ederim.
2. sorunun cevabı ile ilgili şunu kesinleştirmek istiyorum. izin sürem bitti.bittikten sonraki ayın tamamında çalışmış gibi benim primimi ödemesi gerekiyor öyle mi?sonra da beni işten çıkaracak. bunu da kesinleştirirseniz swvinirim. tekrar teşekürler

Bende ilk sorduğun sorunun cevabını merak ediyorum...bilen varsa lütfen cevaplar mı?

Ben 34 haftalık izne ayrıldım doğum yaptım işe hiç başlamayı düşünmüyorum...ee sgk işverinin doldurması için bir belge verdi şu tarihlerde işe başlamıştır diye peki ben hiç işbaşı kağıdı almadım işveren bu belgeyi neye göre düzenlicek ve kaldı ki ben hiç işe başlamadan bu parayı alabilirmiyim?* lütfen bilgisi olan arkadaşlar cevaplasın...

merhabalar bilgisi olanlara sormak istediğim şeyler var
1-ben 38 haftaya kadar çalıştım ve çalışabilir raporu aldım. rapor kapaması için ssk ya gidip raporu kapamam gerekiyorya işde ben 8+5 hafta sonundamı kapama yapıcam.

X