Konuşma Problemleri Kızım daha konuşmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

SARGIN

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2008
95
3
Arkadaşlar kızım 10,5 aylık ama daha ne anne ne baba diyo kendi kendine sesler çıkarıyor ama henüz belirgin bişey dediği yok arkadaşımın çocuğu 7 aylıkkken dede falan demeye başlamış sizinkiler nasıl konuşuyor. Acaba bizim meleğimiz biraz geçmi konuşacak. sizce normal mi bu ayda anne baba dememesi.

canım benim kızım da anne babayı net olarak söylemiyor sürekli bişeyler söylüyor ağzının içinde bence gayet normal bu durum zamanla gör bak nasıl konuşacaklar o zaman da sussunlar diyeceğiz:))
ben özellikle şuna dikkat ettim biz bişeyler söylettirmeye çalışıyoruz pek oralı olmuyor ama komşumun ikinci sınıfa giden bir kızı var onun söylediklerini resmen tekrarlamaya çalışıyor bebekleriizi sık sık çocuklarla biraraya getirmek gerekiyor aslında

haklısın şüko benim kızıma annem bakıyor evde kimse yok yalnızlar ama kayınvalideme gittiğimde orası kreş gibi olduğundan çocuklar birlikte acayip sesler çıkarıyor kalabalık bir evde büyüyen çocuk daha farklı oluyor. Benim kuzucuğum sadece anneannesi ve dedesiyle birikte onlarda çok fazla ilgileniyorlar ama olmuyor işte . Neyse dediğin gibi konuştukları zamanda sussunlar diye bakacağız hele bide meraklanıp herşey bu ne bu ne diye başladıklarında vay halimize :)

canım yaa senin bebiş yine şanslı bizim burada kimsemiz yok annaannnesi babaannesi hepsi izmirde maalesef:KK43:(

canım takma kafana bu çok normal kalabalık ailede yaşasaydı çok fark olurdu benim oğlum da tam konuşmuyor bağırıyor çağırıyor ama konuşması kesildi eskiden baba dede derdi şimdi yürümeyede başlayınca konuşması daha geçirkir diye duymuştum benim ağbimin kızı oğlumdan 28 gün büyük ve acaip konuşuyor al,ver,ah baba, telefonu açınca ba demesi bunlar kalabalık ortamdan kaynaklanıyor ve 6 yaşında ablası var onun sayesinde bukadar çabuk öğrendi ve bana oturmaya geldiklerinde benim oğlumda ondan bişiler kapıyor huyu değişiyor.

canım benim yegenlerim annemlerin ev kalabalık oldugundan 8 dokuz aylıkken başlarlar konuşmaya
ama benim kızım 10 bucuk aylık sadece belli sesler cıkarıyo biz yorumluyoruz işte
babba memme ..
biz de burda yalnızız ve fazla gelen giden de yok
dolayısıyle gec konusacak olması normal
şu anda bilincli söylediğini bildiğim tek şey meme cünkü memeye saldırırken söylüyo:)

sağolun arkadaşlar içimi rahatlattınız inanın. aslında daha konuşmamasının normal olduğunu bilyorum ama bazı arkadaşlardan duyuyorum benimki 7aylık konuştu benim 9 aylıkken konuştu gibi şeyler duyunca üzülmüştüm. acaba bişeymi var çocukta diye ama dediğmiz gibi yanlız büyüyen çocuğun bu tür aktiviteleri daha geç gelişiyor. Ama sağlıklı olsunda geç konuşsun razıyım. Tekrar. tşk.ler bacılarım.

Canım ne üzülüyorsun daha erken ya ... bak ben 3 yaşına kadar hebere hebre konuşmuşum şimdide susturamıyorlar.... hihoyyyt
Sürekli kızınla konuş kucağına al hece hece söyle seni dinlesin zamanla bülbül gibi olur cnm

sevgiyle kal

canım yaa senin bebiş yine şanslı bizim burada kimsemiz yok annaannnesi babaannesi hepsi izmirde maalesef:KK43:(

haklısın şükocum o konuda çok şanslıyım. Bizim babaannemiz yanımızda diyebilirim çok yakın anneannemizde benim çalştığım ilçede ama babaanneye pek güvenemiyorum ona bırakmadım bırakamamda. Annem babam yalnız onlar bende çok daha iyi bakıyorlar kızıma aşıklar kızıma , kızımda onlara görsen onların yanında beni hiç tanımıyor :) bazen üzülüyorum ama onların bende çok emeği var kızımın üzerinde bu durum normal yani :) senin prensese kim bakıyor ?

Canım ne üzülüyorsun daha erken ya ... bak ben 3 yaşına kadar hebere hebre konuşmuşum şimdide susturamıyorlar.... hihoyyyt
Sürekli kızınla konuş kucağına al hece hece söyle seni dinlesin zamanla bülbül gibi olur cnm

sevgiyle kal
[/QUOTE

haklısın güzelim aslında ben değil ama abimde geç konuşmuş dayısına çekecek heralde. Üzülmüyorum artık içim rahatlattınız. sağolun. iyiki varsınız.

haklısın şükocum o konuda çok şanslıyım. Bizim babaannemiz yanımızda diyebilirim çok yakın anneannemizde benim çalştığım ilçede ama babaanneye pek güvenemiyorum ona bırakmadım bırakamamda. Annem babam yalnız onlar bende çok daha iyi bakıyorlar kızıma aşıklar kızıma , kızımda onlara görsen onların yanında beni hiç tanımıyor :) bazen üzülüyorum ama onların bende çok emeği var kızımın üzerinde bu durum normal yani :) senin prensese kim bakıyor ?

ne güzel canım ya imrendim doğrusu :))ben kızıma kendim bakıyorum ücretsiz izin aldım 6 ocakta bitiyor iznim ama büyük bir ihtimalle tekrar izin aıcam 2 dönem için

bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim;
Birinci senesinde çok az bebek kelime söyleyebilir ve bilinenin aksine konuşma bir zeka belirtisi değildir. Birçok bebek pasif kelime hazinesine sahiptir; yani söyleyemese bile yaklaşık on nesnenin anlamını bilir ve -istediğinde- basit talimatlara uyabilir. Şimdiye kadar yapmadıysanız, talimatlarınıza "lütfen" ve "teşekkür ederim"i eklemek için en uygun zamandır. Bebeğiniz konuşmaya başladığında, bu kelimeler doğrudan konuşmasına yansıyacaktır.
Bebeğinizin konuşmasındaki kusurların bebeğinizin dil gelişimini bozacağını düşünmeniz yersiz bir endişe kaynağıdır. "Bebek tarzı konuşma" hemen her dilde mevcuttur ve normal şartlarda dil gelişimini etkilemez.

Son düzenleme:
bizim aile kalabalık bir abi bir abla babasıda çogunlukla yanında ve biz surekli sanki buyukmusuz gibi konusuyoruz dogum gunumuzede çok az kaldı ve hala 2 gundur baba diyor onu saymazsak tık yok diyebilirim bence daha çok çocuktan bebişimle aynı yasta komsunun kızı var hem boy hemde hareket oşarak bizimkini solladı sanırım yapı meselesi kimi erken konusuyor kimi gec kafana takma canım konusur Allahın izniyle.Buyugumde gec konusmustu hatta ilokul 1 . sınıfa gidene kadar r leri bile diyemedi ama şimdi masallahı var..:1hug:

telaşe yok :KK70: daha erken tavsiyem devamlı konuşmaya çalış aynı kelimleri hergün tekrarla arkadaşlara katılıyorum kalabalık olmak daha iyi değişik tonlar değişik sesler daha çok ilgisini çekiyor. benim prenses babababababa deldeldeldeldel ellerini açıp kapatıyor filan tabi ne kadar bilerek yapıyor bilmiyorum ama gel gel diyince ellerini hemen açıp kapatıyor baş baş yapınca herzaman olmasada kafasına vuruyor(kayınvalidem öğretmiş) o konuda bilinçli :KK70: anne dedittirme çabasındayım bilinçli yada bilinçsiz ne zaman diyecek diye bekliyorum :KK43:(

slm
bence telaslanmana gerek yok.her cocouk kendıne has bır yapısı var ve dıger cocuklarla kıyaslanmamalı.daha erken konusur. elbette daha erken zamnlarda konusan cocukla da var ama sızde gec kalmısdegılsınız.

arkadaşlar benim prensesde biraz gelişme var baba dede cici diyo :) halaaaa anneee demiyor ama :KK43: ama olsun gelişme olduğuna seviniyoru. Anneyi daha sonra söylesede olur.

X