Jose Mauro de Vasconcelos

evrem716

İşte benn!
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2008
2.429
8
Jose Mauro de Vasconcelos (d. 26 Şubat 1920 - ö. 25 Temmuz 1984) Brezilyalı yazar.

Brezilya'da Kızılderili ve Portekizli, yoksul bir ailede doğmuştur. Hayatı boyunca birçok işlerle uğraşmıştır. Bu durum, ona yazdığı roman ve hikayeler için önemli kaynak sağlamıştır. Genelde romanlarında roman karakterlerinin yaşamlarındaki zorlu yaşam koşullarını, yoksulluğu, şiddeti tüm çıplaklığıyla anlatır; ama özellikle Şeker Portakalı ve onun devamı olan Güneşi Uyandıralım gibi bazı romanları duygusallık ve iyimserlik de içermektedir. Brezilya'nın ormanlarında ya da step bölgesi sertaolarda yaşayan insanların, elmas avcısı garimpeiroların, yerlilerin, denizcilerin, değişik insanların yaşamlarından kesitleri ve ruh hallerini anlatır. Türkiye'de en çok Şeker Portakalı isimli romanıyla tanınmaktadır ve yazar, bu romanı 1968 yılında sadece on iki günde yazmıştır.Şeker Portakalı isimli kitabın özgün adı O Meu Pé de Laranja Lima’dır (1968). Yazarı; José Mauro de Vasconcelos, 26 Şubat 1920 de Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu’da doğdu. Kızıldereli bir anne ile Portekizli bir babanın çocuğu olan José Mauro de Vasconcelos iki ayrı kültürün de izlerini taşıdı. Oldukça yoksul olan ailesi onu Natal kasabasındaki amcasının yanına gönderdi. Orada 19 yaşındayken Hotengi Irmağı’nda yüzmeyi öğrendi. İlerde bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayallerini kurdu. Liseyi Natal’da bitirdikten sonra 2 yıl tıp öğrenimi gördüyse de öğrenimini yarıda bırakıp yeni hayaller peşinde Rio de Jenario’ya ya gitti. Orada ilk işi boks antrenörlüğü oldu. Tarım işçiliği ve balıkçılık yaptı. Yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalıştı. Bu onun yazarlığına büyük katkılar sağladı. Değişik ortamlarda , değişik koşullarda farklı insanlar tanıdı. İyi bir gözlemci ve usta bir yazarın elinde bütün bu yaşamlardan pek çok roman çıktı ortaya. Bunlar yazarın çok yönlü kişiliğinin ve içinde bulunduğu arayışın bir yansıması olarak değerlendirilebilir. José Mauro de Vasconcelos’un Beyaz Toprak isimli eseri çok beğenildi. Kayığım Rosinha (1961) ile ününün doruğuna çıktı. Ama onu dünyaya tanıtan kitabı Şeker Portakalı (1968) oldu. Bu romanı 12 günde yazdığını açıklayan yazar “Ama onu 20 yıldan fazla taşıdım yüreğimde” der. Şeker Portakalı’nın küçük kahramanı Zeze’nin serüvenleri Güneşi Uyandıralım (1974) ve Deli Fişek adlı romanlarında da devam etmiştir.

Beni en çok etkileyen kitapların başında gelir diyebilirim Şeker Portakalı için. Ama Yaban Muzu da beni en az Şeker Portakalı kadar etkilemişti. Okumayan herkese tavsiye ederim.

şeker portakalıyla tanıdım ben onu
sonra o kitabın devamını da okumuştum ismi güneşi uyandıralım

En sevdiğim yazarlardandır, bütün kitaplarını okudum ve kütüphanemde bulunduruyorum. Hediye vermem gereken bütün çocuklara da "Şeker Portakalı"nı hediye ediyorum.. :smiley-cool:

Çok etkileyici yazarlardan biri daha... Şeker Portakalı nda kaç kere ağladım bilmiyorum... Çok duygusal yaptı bu adam beni... Güneşi Uyandıralım da çok güzel küçük Zeze nin serüvenlerinin devamı ama Şeker Portakalı kadar beni etkilemedi... Zira o kitaptaki Zeze nin yaşından kaynalıyor olsa gerek bu.... Delifişek de Zezenin devamı aslında yazarın kendi acılarından bir derleme.... Yaban Muzu da Fragola nın taviyesiyle okuyacağım bir kitap oldu... Haydi hayırlısı... :)

X