Bebek Beslenmesi bebeğim çok iştahsız

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

bride_

vARmı NaZo GibiSİ
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2008
2.246
25
Merhaba arkadaşlar,

benim 3 aylık bebeğim var ve sorunum bebeğim çok iştahsız son ay yalnızca 500 gr almış, ben zorlamasam kesinlikle emmicek..sütüm bol sağıp sağıp veriyorum, eskiden bebeğim iştahsız diye üzülen annelere "manyak neyi dert ediyor bebek aç olsa yer" diye düşünürdüm.Ama şimdi ben öyle oldum.O kadar sinirlerim bozuk ki az evvel kahvaltımı edemedim stresten, ağlıyorum ona süt içirmeye çalışırken. Bebeğim 5200 gr. Kilosu çok kötü değil ama bu gidişle zayıflayacak diye korkuyorum.benden sonra doğum yapanların bebekleri 6 kilo oldu bile..Bebeğim hasta görünmüyor, hareketli ama reflüsü varmış doktor yememesini buna bağlıyor, bana bu da saçma gelmeye başladı...Çıldırmak üzereyim..Artık tek düşünem onu nasıl beslerim oldu, tek idealim onu beslemek oldu. Kendimden sıkıldım. Depresyon girmek üzereyim sanırım. Çok mutsuzum, hiçbirşey yapmak istemiyorum, bayramda kimseye gitmedim bu yüzden, ya yemezse diye...yesin yeterki tek dileğim bu...Bebeği benim gibi olan var mı? Yardım edin arkadaşlar bebeğime bişey olmaz di mi?:a015::a015::a015:

arkadaşım bak bu kadar stres yaparsan bebeğin bundan etkilenir ve hiç emmek istemez rahat ol benim bebeğimde aynıydı 3. ayda 500 gr almıştı önemli olan kilosu değil sağlığı eğer sağlıklı ise kilolu olmasada olur

arkadaşım bak bu kadar stres yaparsan bebeğin bundan etkilenir ve hiç emmek istemez rahat ol benim bebeğimde aynıydı 3. ayda 500 gr almıştı önemli olan kilosu değil sağlığı eğer sağlıklı ise kilolu olmasada olur

Canım teşekkür ederim cevap verdiğin için,peki senin bebeğinde az mı emiyordu? Yani acıkmıyormuydu benimki gibi?Sonra nasıl toparladı?

evet az emiyodu az kilo aldı ama sağlığıda gayet iyiydi
bence sende stres yapmadan emzirebildiğin kadar emzir ve kiloya takılma

Merhaba arkadaşlar,

benim 3 aylık bebeğim var ve sorunum bebeğim çok iştahsız son ay yalnızca 500 gr almış, ben zorlamasam kesinlikle emmicek..sütüm bol sağıp sağıp veriyorum, eskiden bebeğim iştahsız diye üzülen annelere "manyak neyi dert ediyor bebek aç olsa yer" diye düşünürdüm.Ama şimdi ben öyle oldum.O kadar sinirlerim bozuk ki az evvel kahvaltımı edemedim stresten, ağlıyorum ona süt içirmeye çalışırken. Bebeğim 5200 gr. Kilosu çok kötü değil ama bu gidişle zayıflayacak diye korkuyorum.benden sonra doğum yapanların bebekleri 6 kilo oldu bile..Bebeğim hasta görünmüyor, hareketli ama reflüsü varmış doktor yememesini buna bağlıyor, bana bu da saçma gelmeye başladı...Çıldırmak üzereyim..Artık tek düşünem onu nasıl beslerim oldu, tek idealim onu beslemek oldu. Kendimden sıkıldım. Depresyon girmek üzereyim sanırım. Çok mutsuzum, hiçbirşey yapmak istemiyorum, bayramda kimseye gitmedim bu yüzden, ya yemezse diye...yesin yeterki tek dileğim bu...Bebeği benim gibi olan var mı? Yardım edin arkadaşlar bebeğime bişey olmaz di mi?:a015::a015::a015:
[/QUOTE
merhaba benimde bebişim iştahsız hemde bizim bebiş 2 kilo dğdu birde küçük bebekler daha çabuk toparlar derler nerde bizdede reflü varmış şuan 4300 gramız sütüm çok şükür var fışkırıyor ama hiçbir zaman oğlum göğsümü boşaltamadı en fazla 15 dk emiyor ama genelde 5 dk falan emiyor (seri ve hızlı bir şekilde) geçen ay doktorum zorla mamaya başlatmaya çalıştı sütüm var diyorum ama adam anlamıyor meğer reflüymüş eğer çok kusması var demesem adam zola mama verdirecekti ama mücadele etmemiz lazım anne sütü varsa alabildiği kadar alsın napalım bizimkilerde şişko olmayıversin arkadaşında dediği gibi önemli olan sağlıkları

canımbenim sana tavsiyem,sütünü sağma,bebişin acıktıkça ver emeceği kadar emsin.o zaman sen de stres olmazsın,bebişin de .doymasa ağlar zaten.ben bu süt sağma işine hiç anlam veremedim.benim kızım da 3 aylık ve şimdiye kadar sütümü hiç sağmadım.günde kaç cc çıkıyo,kaç cc emiyo hiç takılmıyorum.acıktıkça veriyorum ve emiyo işte o kadar.ayrıca artık 500 gr alması az değil bence.

canımbenim sana tavsiyem,sütünü sağma,bebişin acıktıkça ver emeceği kadar emsin.o zaman sen de stres olmazsın,bebişin de .doymasa ağlar zaten.ben bu süt sağma işine hiç anlam veremedim.benim kızım da 3 aylık ve şimdiye kadar sütümü hiç sağmadım.günde kaç cc çıkıyo,kaç cc emiyo hiç takılmıyorum.acıktıkça veriyorum ve emiyo işte o kadar.ayrıca artık 500 gr alması az değil bence.

Canım sağmayı bende istemem elbet, sağmak çok zahmetli bir iş, tam acıktığı saati gözlüyorsun,vsağıyorsun, içiriyorsun, biberonu fırçalayıp sabunluyorsun iyice emin olana kadar çeşme altında duruluyorsun..çeşme suyunda mikrop olabilir diye birde stelizatöre atıyorsun, içmedi diyelim ısıttığın sütü çöpe döküyorsun..Bende istemem sağmayı ama benim tek göğüs ucum yok malesef...:nazar:

Canım sağmayı bende istemem elbet, sağmak çok zahmetli bir iş, tam acıktığı saati gözlüyorsun,vsağıyorsun, içiriyorsun, biberonu fırçalayıp sabunluyorsun iyice emin olana kadar çeşme altında duruluyorsun..çeşme suyunda mikrop olabilir diye birde stelizatöre atıyorsun, içmedi diyelim ısıttığın sütü çöpe döküyorsun..Bende istemem sağmayı ama benim tek göğüs ucum yok malesef...:nazar:

sorun sadece göğüs ucuysa emzirmemen için bunu silikon göğüs ucuyla halledebilirsin bence.
bilmiyorum denedin mi ama:uhm:
bende 1 hafta önce doğum yaptım.
benim 2 göğüs ucum da resmen yok.
yani bebeğin ağzına alacağı bir kısım yok yani.
silikon göğüs uçlarından aldım.
onu rahatlıkla ağzına alıyor,buna alıştı da zaten.
böylelikle hem zamanla ucu cıkarmış,çıkmasa bile bebek bir süre sonra tutmaya alışacağından göğüs ucu olmasa bile emebilirmiş..

sizin bu yazdiklarinizi okuyunca bende 2-3 haftadir olan durumumu gördüm. benimki de istahsizdi daha istahsizlasti bir de 3 haftada 300 gr aldigini ögrenince tam krize girdim. ( bebegim 4 aylik oldu ) sabah 6 saat bekliyorum bazen aciksin diye ama sadece 100 gr sütü bile 2 saatte ictigi oluyor. Doktora götürmüstüm 3 hafta önce. birsey yok fiziksel sükür . Tek dedikleri aglamiyorsa uyuyorsa geceleri ve keyfi yerindeyse kilo da vermemisse sorun yok. Ben sütüme ek mama da veriyorum. hadi sütüm yetti mama yemesin ama emmiyor da hele 3-4 gündür .cok stresliyim bende.2 hafta sonra tekrar doktor randevumuz var nasil bekleyecem onu bilmem. Allah hepimize istahli iyi yiyen bebekler versin.öbür türlüsü cok zor

ahhh benimkide aynıydı benim bebeğim 1.5 aylıkken emmeyi bıraktı beniimde gögüs uçlarımın ikiside yoktu sağıp verdim hep çok zor sağıp vermek birde benimki uyanıkken yemezdi sadece uykuda iken yerdi her yemek yedirmek için uyutmak zorundaydım karnı aç ve uykusu yoksa basardı yargarayı ama yemezdi zaten zayıf bir bebekti ve çok az kilo alırdı tam 6. ay bitene kadar uykuda besledim. çokkkkkk zor bilirim. sütümü hep sağıp verdim.

büyüyorlar canım benimki büyüdüyse herkesinki büyür diyorum sen stres yaparsan o daha az yiyor bunu anladım vallaha hissediyorlar sen yinede yedirmeye çabala ama stres yapmma benimki bazen günde 1 öğün yerdi delirirdim ben dedirdikçe oda yanı olurdu.

canını sıkma kilosuda iyiyse bu günlerde geçecek

Demesi kolay ama stres yapma. Bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek şu ki stresli annelerin sütünün tadı değişiyor. Senin stresin bebişini etkiliyor. Sen rahat ol ki o da olsun. Ne uzak yollardan geldi o. Ayda 500 gr alması normal. Her bebek bir değil. Her bebek bir kitap. Şişman olup hasta olacağına sağlıklı olsun. Sana önerim bol bol ceviz ye, bir de harnup pekmezi bir kaşık, bol sıvı tüket. Bu besinler sütünü yağlandırdığı gibi süte tat veriyor. Sen ne kadar sakin olursan, bebeğin o kadar rahat edecektir ve emecektir. Bırak bebeğinin keyfini sür be güzelim. Zaten ek gıdalara geçince aranızda soğuk savaş başlayacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
canım benimde bebğim 3.5-aylıkken emme sorunu yaşadım önceleri çok güzel emiyordu ama ben emzirmek istediğimde kendini kaçırıyor hatta kocağıma geldiğinde yıkıyodu avazı.o ağladğında bende ağlıyodum eşime bu çocuk artık beni istemiyo bak bende hep ağlıyo sevmiyo beni diyodum..20 gün böle geçti sonra doktora gittik doktor budönemlerde bebeklr memeyi reddedebilir ısrarla verin dedi.yediklerim gaz yapmış yavruma.bizde ısrarla verdik hatta babası kafasını tuttup emene kadar bırakmıyodu tabi bebeğimde çok ağlıyodu bu durumda ama şükür 1 ay uğraştık ve geçti dün yine oldu yine ısrarla emzirdim bugün güzel emdi..sakın pesetme ve moralini bozma ısrarla emzir birinden destek al kafasını tutup zorla ver göğsünü çok ağlasada sonra bırakırsa emmeyi daha zor olur.bide bebeğini emzirirken yada mama verirken mutlaka gövdesini yüksek tut düz bişekilde verme reflüsünü artırır ve yediklerine dikket et ve bebeğini sıksık ve az az emzir haa bu arada benimkide o dönem 600 gr almıştı..

arkadslar bnm bebeğimde cok iştahsız 6,5 aylık suan ama 13 saat boyunca sadece 75 ml mama içio sadece. görenler 4 aylıkmı diyor 6 aylık diyince sasırıyolar ek besinlrre basladım ama yemek istemiyor agzını kilitliyor adeta cevaplarsanız sevinirm

banada yardım edin o halde benim bebeğimde 84 günlük ve sütüm yok.emzirememek zaten mahvediyor beni.şimdilerde de mamayı yedirememeye başladım.geçen ay tam 120 gr mamaya geçmiştik ve doktorumuz artık 150 ml.ye çıkın dedi sanki tam tersi oldu
tekrar 90ml.ye döndük.yemiyor bende uyutup yediriyorum ama çok üzülüyorum.gerçi hareketleri normal çokfazla bi durgunluk olmadı ama yemiyor ya baa yetiyor yardım lütfen.

banada yardım edin o halde benim bebeğimde 84 günlük ve sütüm yok.emzirememek zaten mahvediyor beni.şimdilerde de mamayı yedirememeye başladım.geçen ay tam 120 gr mamaya geçmiştik ve doktorumuz artık 150 ml.ye çıkın dedi sanki tam tersi oldu
tekrar 90ml.ye döndük.yemiyor bende uyutup yediriyorum ama çok üzülüyorum.gerçi hareketleri normal çokfazla bi durgunluk olmadı ama yemiyor ya baa yetiyor yardım lütfen.

kan ve idrar tahlili yaptırdınmı kansızlık veya enfeksiyon iştahsızlık yapar..
yada mamayı beğenmiyordur doktoruna sor değiştir...

aynı bizim olayı anlatmışsın 120 cc yerken 150 cc ye çıkacağımız yere 90 ccye düşmüştük ve saatlercede aç kalıyorduk uykuya dalınca ancak yiyebiliyordu oda 90 ı geçmiyordu ..doktora gittik şükür bişey çıkamdı vitamin şurup verdi birde mamayı değiştik şimdi daha iyi yemesi gerekeni yiyor artık en azından...

kendimi gördüm yazdıklarında artık ben pes ettim o kazandı 4 saat bir bebek acıkmazmı yaaa ne streslere girdim sıpa emmiyoda sağıp veriyorum. etrafımda sağma memene alıştır diyenler artık sinir bozucu olmaya başladı herhalde çok kolay sanıyolar sağıp vermeyi bende isterim mememi çıkarıp al yawrum demeyi ama inan sağıp vermesem saatlerce istemiyo ve 2 saatte 150 cc çıkan sütüm artık 4 saatte 150 ye düşdü böyle giderse kalmıyacak şimdi bide onun stresi sardı beni.

benim bebeğim de uyanıkken emmiyor,hatta artık uyurken de çok zor alıyor,güçlükle uyutup acaba emecek mi diye düşünmekten hem ruhen hem bedenen yoruldum.
keşke biberon alabilse de sağıp sütümü biberonla versem ama onu da bir türlü öğrenemedi :KK43:
benimki bazen 10 saat aç kalıyor,biraz keyfi olmuyor o zamanlarda ama yine de ağzını sımsıkı kapatıyor
beni bu aralar en çok üzen altını açtığımda koyu renkte ve azıcık idrar yaptığını görmek,bu iyi beslenmediğini gösteriyor :KK43:

Son düzenleme:
canım benim oğlumda da reflü var benim oğlum şuan 7.5 yaşında bebeklikten beri iştahsız
ve çok zayıf hep 4 senedir diyet yapıyor hayatı boyuncada yapıcak malesef sen şanslısın bu konuda
senin bebişin altlatır 6 aya kadar bebekler reflüyü altlatabiliyormuş benimki altlatamayanlardan
bizimki artık kronikleşmiş :KK43:(zorlama canım bebişini bizde farkında olmadan zorluyorduk bırak ne zaman emmek isterse emsin inan o reflü çok kötü birşey büyükler dayanamıyo o nasıl dayansın ki kendinide strese sokma canım hem sütün kesilir hemde bebiş bunu hisseder sen sadece dikkat et emzirdikten sonra muhahakkat gazını çıkar hafif başının altına yüksek destek yap bunlar çok önemli allah bebişine şifa versin canım sana da sabır

canım bu arada 500 gr da az değil benim küçük kız olan şuan 11.5 aylık
oda 3. ay 300 gr almıştı bende çok zülmüştüm ama benim sütüm 3.ay yetmedi
bizde mamaya başladık benim sütümde stresten gitti eşim ameliyat falan olmuştu
ondan kendini strese sokma canımher şeyin başı stres inan buna

X