Çikolata kisti (Endometriosis) Sebebiyle Hamile kalamayanlarn paylam alan

miss polat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Mart 2008
169
1
infertilite gurubuna çikolata kistide de giriyor. doktora gittiğinde 1 sene içinde hamile kalamadığı söylediğinde direkt hasta kabul defterine yazdıkları "infertilite" kelimesi oluyor. başkaları için basit, bu grubu dahil olanların içini dağlayan bir durum, senağlama başlıyorsun her yöntemi denemeye iğneler, yan etkilerini düşünmeden, kobay haline geliyorsun sırf sadece sana anne diyebilmesi için. konu komşunun kısır yakıştırması uzun sürmüyor. konu açıldığında Allah sana da versin cümlesi tabu gibi söylenmeye başlıyor. sonra sen stres yapıyorsun oluyor. çocuğunun olmaması gözüne sokula sokula..... :nazar:
şimdi bana gelirse çikolata kisti hastasıyım infertilite grubuna giriyorum. herşey oldu. ameliyat, iğne ve en son aşılama fazla iğne depolanamsından yumurta rezervinde fazlalık oluştu. aşılamam yarım kaldı şimdi ne olacağıda mechul. yani hala kısırım ve bana anne diyen bir çocuğum yok. :nazar:
buraya yazmamım sebebi etrafdan sıyrılmak ve burada dertleşmek aynı benim gibi olanları da bekliyorum..................
hepinize sevgiler............:teselli:

gercekten cok güzel bir konu acmissin ve benimde hep icimi kemiren düsünceleri dile getirmissin..
ayni dertten muzdaripiz... ameliyat, igne, basarisiz bir asilama ve giderek azalan umutlar..hayattan kendimi soyutladim sadece hayirlisini diliyorum ve bekliyorum

gercekten cok güzel bir konu acmissin ve benimde hep icimi kemiren düsünceleri dile getirmissin..
ayni dertten muzdaripiz... ameliyat, igne, basarisiz bir asilama ve giderek azalan umutlar..hayattan kendimi soyutladim sadece hayirlisini diliyorum ve bekliyorum

merhaba canım içimdeki duygular sadece bu kelimelerle olsa keşke, etrafımızdaki insanların bilmediği ve anlamak istemediği bu kistlerin bizim yaşamımızın her dakikasında bizimle olan, yaşam kalitemizi bozan, en mutlu anlarımızda ağrıdan kıvranmamızı sağlayan vücudumuzun bir parçası. :çok üzgünüm: yaşım genç olduğundan ve çocuğumuz da olmadığından beni anlayan, kendimi anlatmak zorunda olmadığım insanlarla konuşmak. :bbo: istedim. belki burda yaşadığımız olayları anlatırsak biraz olsun rahatlarız. herşeyi anlattığımızda insanların tepkisi (aaaaaaaaa yazık ) demelerinde bıktım. kist benim kistim, acı benim acım. ve kısırım. en kötüsü çabaladıkça karşıma hep bir engelin çıkması:nazar: amaç hamilelik ama buda çözüm değil sadece evlatla sorun bitse, doktorların bana dediği. üreme organlarını aldırmadan bu hastalıktan kurtulamayacakmışım :1hug: o yüzden kistimi aldırdıktan sonra benim vücuduma verdiği yapışkanlık ve ağrıyı seviyorum çünkü yaradandan gelene amenna. elimden fazla birşey gelmiyor........................:1hug::enbuyukkk: yani karşındakine anlatmak acıları çekmekden daha zor.................:enbuyukkk:

Son düzenleme:
cok gecmis olsun ...senin derdin benimkinin yaninda daha fazla gercekten..ben ameliyat olduktan sonra sikayetlerim bitti...zaten doktorun demesine göre kistler azmis laserle yaktim dedi..ama hala hamile kalamamak benim sorunum..milletin aaa senin hala cocugun yok mu seninle bir evlenenler ikinciyi dogurdu sen hala duruyosun demeleri..kiz yoksa kisirmisin diye sormalarindan nefret ediyorum nerden buluyorlar bu hakki kendilerinde anlamiyorum. hatta kisir kelimesinden bile nefret ediyorum..
bu bir hastalik tedavisi olmayan bir durum kimse bunu anlamiyo...hemen kisir diye yapistiryolar damgayi..biz istemedik böyle olmayi ama buda bizim diyetimiz..cekmek zorundayiz

cok gecmis olsun ...senin derdin benimkinin yaninda daha fazla gercekten..ben ameliyat olduktan sonra sikayetlerim bitti...zaten doktorun demesine göre kistler azmis laserle yaktim dedi..ama hala hamile kalamamak benim sorunum..milletin aaa senin hala cocugun yok mu seninle bir evlenenler ikinciyi dogurdu sen hala duruyosun demeleri..kiz yoksa kisirmisin diye sormalarindan nefret ediyorum nerden buluyorlar bu hakki kendilerinde anlamiyorum. hatta kisir kelimesinden bile nefret ediyorum..
bu bir hastalik tedavisi olmayan bir durum kimse bunu anlamiyo...hemen kisir diye yapistiryolar damgayi..biz istemedik böyle olmayi ama buda bizim diyetimiz..cekmek zorundayiz

ağrıların olmamasına sevindim. işte insanlar bazen ne dediğini bilmiyor. :nazar:
çevremizdeki insanların bizleri daha çok strese soktuklarının farkında değil. Cenabı Allah büyüktür en yakın zamanda kısırmısın diyen insanları utandırsın. :Saruboceq::1hug:

gercekten benim agrilarim bicakla kesilir gibi kesildi.ameliyattan sonra ilk ay vardi azicik ama cektigim agrilarin yaninda o sinek isirmasi gibi oluyodu..artik yok .allaha binlerce sükür..
birde bende endometrioza bagli tüplerimin basindaki spremleri iceri ceken ve yumurtaya ileten kaslar olmasi gerektigi gibi calismiyo..doktor esinin spermleri nekadar hizli olursa olsun kaslar calismayinca olmaz dedi..bununda tedavisi yok dedi..o kaslar öyle kalicakmis....kaslarim gevsemis:çok üzgünüm:
senin agrilarin niye azalmadi ki anlamadim hemen hemen ayni asamalardan gecmisiz..

bozma moralini evet cok zor insan kendini hayattan kopuk hissediyo ama bizden ayri yasam devam ediyo.kimsenin bu durumu umursadigi yok bir toplumda onun cocugu yok, olmuyo diye arkandan konusmalar oluo seni kiriyo yipratio ama yapacak bisey yok...

yinede bu günümüze sükretmekten baska elden bisey gelmio..insallah yeni yilda Rabbim bizede bir evlat bagislar.

Son düzenleme:
canım benim geçekten çok sevindim ağrıların olmamasına, benim ağrılarıma gelince, yapışkanlıklardan dolayı. Benim çikolata kistim ilerlemiş derece olduğu için ancak kist temizlendi yapışkanlıklar bastırılmaya çalışıldı. bizim de doğamızda adetten olduğu için ancak tedaviler 4-5 ay idare etti. Allahıma şükürler olsun bir sefer hamile kalabildim. ama boş gebelikten kürtaj oldum. bir sefer hamile kalbildiğim için yarı kısır tanısı konuldu.
bir yerde okudum. yeşil çay adet döneminde ii geliyor. geriletiyor diye duydum. regli döneminde onu içerek rahatlamaya çalışıyorum.
senin tüplerinde ki sorununun doktor tanısı nasıl koydu. rahim flimi filan mı çektirdin. bildiğim kadarıyla çikolata kisti hastasına rahim flim önermiyorlar. yada bana yapılmadı. yapışkanlıklardan dolayı..........
cenabı Allah'ın ol dedikten sonra olmayan birşey yoktur. Hz. ibrahim'in karısı bile kısır deniliyordu. hamile kalabildi. eminim Allah'ım sana ve bana isteyen herkese er yada geç verecektir. vermessede bir sebebi vardır. tesellim ve tesellimiz bu olacak sanırsam.....
tüp bebek öneriyorlar mı sana...................ne yapmayı düşünüyorsun................
ne olursa olsun canını sıkma herşey olacağına varır. :1hug:kaydirigubbakcemile3

benim tanim ilk olarak bebek tedavisi icin gittigimizde esimde birsey olmadigi anlasilinca doktor hicbir tedavi yapmadan laparoskopi yapicaz dedi.eger tpülerinizde tikaniklik yada yapisiklik varsa da bu sebep oluyosa ne yaparsak olmayacaktir, bos hem paraniza hem zamaniniza hemde sinirlerinize yazik olur dedi..sadece tüplerimin durumuna bakmak icin yattim ameliyat masasina endo oldugumu ögrenerek kaktim..daha sonrada endo hakkinda genis bilgi sahibi oldum tabiki..ama allah a sükür simdi sikayetim kalmadi..hala hamile kalamamis olmanin disinda.
tüp bebek konusuna biz daha hic girmedik aslinda doktor bahsetti biraz ama biz herseyi sirasiyla yapmak istedigimiz icin 3 kereye kadar asilama denedikten sonra..eger hala olmazda ona gecilicek..hemde ben daha bu yasta okadar cok hormona maruz kalmak istemyioruum.zaten alman yasalarina göre de 25 yasin altinda sigorta tüp bebege destek olmuyo.birazda onu bekliyoruz..asilama yine bir derece altindan kalkabilyioruz ama tüp bebek burda 5000- 8000 arasi degisiyo..bizde simdi o günler gelirse diye birikim yapiyoruz.

bence sen bir kere hamile kalabildiysen iyi bir tedaviyle yine hamile kalirsin gibime gelio..olmadi tüp bebek yaparsiniz...yasin kac ki??

yesil cayi bende okumustum adet döneminde rahatlatici diye..zaten cok faydali bir cay herkes bilioda iste ben hic sevmiyorum icemiyorum buyüzden.
hersey hayirlisina varsin ne yapalim isyan etsek olmaz..insallah hepmizin birgün bebegi olucak..
RABBIM isteyenlere ve hak edenlere versin insallah

merhaba canım yaşım 26 ilk aşılamam başarısız bende 2 tane hakkımı kullanıp tüp bebeğe gitmeyi düşünüyorum ama çok fazla hormona maruz kalacağım için pek istemiyorum. yani sinirlerim çok bozuk. bundan sonra ne yaparım. doktorlar ne karar verir bilmiyorum.
senin kaçıncı aşılaman, inşallah sonucuna varır. hayırlı sağlıklı evlatlar kucağına almayı, yaradanımız izin verir.:ecrin_bebek:gamyoncuiremsu

arkadaşlar benimde 1,5 cm ve diğeri ondan küçük çik.kistlerim vardı.
tüp bebek yaptırdık.ilk denemem.geçenlerde sonucu aldık...positif allaha şükür...

kızlar iyi akşamlar bende geçen kasım ayında 6,5 cm çikolat kistimden dolayı amiliyat oldum sonunda tedaviler sonucunda yani rahim filmiçekildiğim ikinci ayında hamile kladım amiliyat olduktan sonra 2 cm kistim çıktı ve dr um duphoston adında ilaçla eritti işte şimdi bu ay hamileyim ALLAH aratmasın

çok mutlu oldum arkadaşlar. güzel haberler alınca umutlanıyor seviniyorum. inşallah isteyenlerin de bebişlerini kucağına almayı nasip eder ALLAH................
sizlerde evlatlarınızı sağlıklı sihhatli kucağınıza alırsınız inşallah. haberlerinizi bekliyoruz..........kaydirigubbakcemile3:CüvCüv::1hug:

merhaba canım yaşım 26 ilk aşılamam başarısız bende 2 tane hakkımı kullanıp tüp bebeğe gitmeyi düşünüyorum ama çok fazla hormona maruz kalacağım için pek istemiyorum. yani sinirlerim çok bozuk. bundan sonra ne yaparım. doktorlar ne karar verir bilmiyorum.
senin kaçıncı aşılaman, inşallah sonucuna varır. hayırlı sağlıklı evlatlar kucağına almayı, yaradanımız izin verir.:ecrin_bebek:gamyoncuiremsu

yasin gencmis daha..insallah tüp bebek yaptirirsan basarili sonuc alirsin..hormon olayi benimde cok canimi siqiyo..bukadar cok hormon alinca vücut ilerde allah korusun kanser yapma riski bile cikio ortaya.

benim ilk asilamamdi.ekim ayinda olmustum.sonuc bararisiz..cok yiprandim o dönemde onun icin biraz ara verip toparlanmak istedim..simdi ocak 5 te yine randevum var.ozamana kadar hamile kalamazsam yine asilama denicez galiba..
bu arada ameliyatin üstünden 3 ay bitti bile..zamanim giderek azalio biliyorum..ilk alti ayda hamilelik olmazsa endometriozun tekrarlama olasiligi cok yüksek...korkuyorumda yine ayni seyler basima gelicek diye.
allah hayirlisini nasip etsin insallah sana bana ve isteyipte bebegi olmayan herkese...
:Saruboceq:

canım benim esas bizleri strese sokan zamanla yarışmamız ve tekrarlama riski stres kaynağımız bu çocuğumuzun olmaması değil. insanlar bu farkı göremiyorlar. öyle illet bir hastalık ki insanı canından bezdiriyor. inşallah hayırlısıyla hamile kalırsında bu dertten kurtulursun. dualarım sizlerle....... .:Saruboceq::1hug:kaydirigubbakcemile3

insallah canim sende hepimiz hak edenlere nasip etsin rabbim..cocuk hasretinden yanip tutusanlara versin..kiymetini bilmeyenler onun canina kiyanlara degil..
tekrar etmesinden cok korkuyorum daha adetime 10 gün var ama gögüslerim gerildi bile..karnimda da agrilar var ..laparoskopiden önce bu erken belirtileri hep yasardim simdi yine ayniseyler olmaya baslio galiba

canım kendini strese sokma inşallah güzel haberlerini alıcaz. dediğin gibi Allah hakedenlere versin......haberlerini bekliyorum............kaydirigubbakcemile3:1hug:
benim de dünle bügün kanamam oldu sonu ne olur bilmiyorum. reglime daha çok var. her şeyin hayırlısı....................:Saruboceq:

Hepinize geçmiş olsun, dilerim en kısa zamanda bu sorun ortadan kalkar ve bebek sahibi olursunuz....

Ben bu kistlerle bekarken çok mücadele ettim 22 yaşımdaydım ameliyat olduğumda sağlı sollu iki taraftan....

Dr um o zamanlar ileride evlenirsen hamile kalmanda sorun olabilir demişti bana.... Ama olmadı evlendikten 9 ay sonra hamile kaldım ben hiç uğraşmaksızın....

Burdan sizin başlığınızla bekar arkadaşlarımıza ve bütün bayanlara duyuralım geç kalmasınlar ileride sorun yaşamasınlar...

Mutlaka dr a gitsinler sorun olsada olmasada 6 ayda bir muayene olsunlar ben geç kalmıştım çünkü ameliyatla kurtulduğumu sanırken doğum esnasında dr um küçük bir tane daha aldığını söyledi tekrar üremiş yani....

Allah kısa zamanda sizlerede evlat nasip etsin....

çok teşekür ederim. gerçekten önemli bir konuya değindin. evli veya bekar çikolata kisti olan kişilerin devamlı doktor kontrolünde olması gerekiyor. ihmal edilmemesi üzerinde durulması gereken olaylar.kadınlar kulubunde bir bayanın doktorun hamile kalamazsın dediği halde, hamile kaldığı hatta bu deyimle 2 çocuğuna hamile olduğunu yazmıştı. Cenabı Allah'ın bizim hakkımızda hayırları vesile etsin. kimseye evlat arattırmasın.

canım kendini strese sokma inşallah güzel haberlerini alıcaz. dediğin gibi Allah hakedenlere versin......haberlerini bekliyorum............kaydirigubbakcemile3:1hug:
benim de dünle bügün kanamam oldu sonu ne olur bilmiyorum. reglime daha çok var. her şeyin hayırlısı....................:Saruboceq:

aksam haberleinde bursada 7 günlük bir bebegi karton kutuya koyup cami avlusuna birakmislar diye gösterdiler inan bana varya oturdum agladim..hem o bebek icin hem kendimiz icin...senağlama

bu nasil bir ilahi adalet biz yanip tutusurken onlar atiyolar..
allah hepsini islah etsin

X