Mutfak Püf Noktaları Yaş Pasta Yapımı

Zana_zana

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2007
846
246
34
merhabalar öncelikle hepinizin bayramı mübarek olsunkaydirigubbakcemile2
aranızda güzel yaş pasta yapabileniniz var mı kaydirigubbakcemile5 varsa bana yardım edebilirmisiniz:1hug:
binbir hevesle işin başına geçiyorum ama sonuç hep hüsran oluyor-tatlicadiarzu-lü

4 fincan şeker
4 yumurta
bunları iyice çırp.4 fincan un ekle
yarım çay bardağı ılık su ilave et1 pakette kabartma tozu kat. karıştır kalıba dök
pişmeden fırının kapagını sakın açma ama yoksa kek sönerbiraz soguyunca fırını açıp çıkart dışarda biraz beklesin
ortadan kes arasına kremasını sür.ama kremadan önce 1 bardak suya yarım limon sık 1 tatlı kaşığıda şeker koy karıştır keki bu limonatayla ıslat(kaşık kaşık dökerek).üzerinide süsledinmi taamdır.afiyet olsun

Ayrıca,yumumurta ,un , 1 fincan su ilave ederseniz,farklı oluyor,pastane pandispanyasına su ilave ediliyor.

4 fincan şeker
4 yumurta
bunları iyice çırp.4 fincan un ekle
yarım çay bardağı ılık su ilave et1 pakette kabartma tozu kat. karıştır kalıba dök
pişmeden fırının kapagını sakın açma ama yoksa kek sönerbiraz soguyunca fırını açıp çıkart dışarda biraz beklesin
ortadan kes arasına kremasını sür.ama kremadan önce 1 bardak suya yarım limon sık 1 tatlı kaşığıda şeker koy karıştır keki bu limonatayla ıslat(kaşık kaşık dökerek).üzerinide süsledinmi taamdır.afiyet olsun

bende tam bu tarifi yazacaktım bu pasta çok güzel oluyor 1gece dolapta dinlendirilirse dahada lezzetli olur ..

..................................................................

Son düzenleme:
3 yumurta (oda sıcaklığında olması şart)
3 kahve fincanı un
3 kahve fincanı şeker
Bunları ben robota koyuyorum.10 dk çırptırıyoum.Yani rengi açık krem rengi oluyor.EN son kabartma tozunu koy 2-3 dk onunla çırptır. Düz fırın tepsisine alimünyum folyo ser.Alüminyum folyo genelde ensiz kalıyor ben 2 ayrı parçayı tepsinin tamamını kapanaak şekilde seriyorum.Sonra fırçayla bu folyoya katı yağ belli olacak şekilde sür.yaptığın karışımı bu tepsiye boşart ve kaşıkla tepsinin tamamına yay.İnce bir tabaka şeklinde oluyor ama sonra pişince kabarıyor.Bunu çönceden ısıttığın 175 derecelik fırında (ben alt üst pişiren fansız bölümü seçiyorum) ilk 20 dk fırını hiiiç açmadan pişir.Toplamda 30 dk kadar pişicek.Kürdanı batır , kürdana bulaşmıyorsa fırından çıkarıp başka bir tepsiye ters çevir.Soğuduktan sonra folyoyu kekten sıyır.Üzerine krema yada krem şanti sür, içine istediğin meyveyi koy.RULO şeklinde sar.Üzerine yine krem şanti sürüp süsle.İşte bu kadar.Uzun uzun anlattım ama aslında kolay ve güzel bir pasta oluyor.Birde un olarak KEKUN deneyin çok daha güzel oluyor.Afiyet olsun...
Aynısından tekrar yapıp üst üste koyarak dikdörtgen kocaman bir pastada yapabilirsin.

ben dışardan aldığım pandispanya kekın ıcıne malzeme koyup (puding yada krem şanti ve meyveler, çikolatalar gibi)üstünü yine kekle kapatıp krem şantiliyorum.üzerine meyveler,pasta süsleri felan koyyorum.ooo çok güsel oluyor

Canım ben bunu hep yapıyorum ve çokta memnunum.
Orta boy kelepçeli kalıpta pişiriyorum ama

Pandispanya:
4 yumurta
1 çay bardağı ılık su
1,5 çay bardağı şeker
1.er paket kab.tozu ve vanilya
2 bardak un

Yapılışı:
Yumurtaları su ile birlikte köpük oluncaya kadar mikserde yüksek devirde çırp.
Şekeri, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip şeker eriyinceye kadar tekrar çırt.
En son içine ununu ilave et...
Akışkan bir kıvamı oluyor... Orta boy kalıba dök, yoksa güzel kabarmıyor.
170 derecelik fırınca pişir...
Çıkardıktan sonra biraz soğusun, sonra ortadan 2 parçaya ayır ve üzerine kaşık ile biraz süt veya su gezdir. İçine pasta kreması yada doldu malzemesi koyabilirsin... Kremaları ve süslemek sana kalmış...

Afiyet olsun...cokacimcoook

X