Bebek Beslenmesi Bebeklerimizin kırkında neler yapıyorusunuz...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

kelebegim

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2008
1.164
34
Sevgili anneler bazılarımızın bebeklerinin kırkları dolmak üzere bazılarıda gün geçtikçe kırk larına yaklaşıyorlar. yarı kırk yapan arkadaşlar bebeklerin kırk banyosunu nasıl yaptırıyosunuz okuduğunuz şeyler varmı bildiklerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum herkese sağlıklar diliyorum...:kahve:a.s.

40 gun bebek dogumundan itibaren cok onemli bir kilometre tasi. Hep 40 gun 40 gun derler ve ben nedir bunun kerameti diye dusunurdum. 40. gunden itibaren bebegin hali tavri degisiyor, o artik 'kisi' oluyor. Daha bir farkli bakiyor, gazi gecmeye basliyor, emmesi kuvvetleniyor, kisacasi dunyaya alisiyor. Ilginctir ki tam 40. gunden itibaren bu degisikliklerin farkina varmaya basliyorsunuz. Neden budur ki, annenin lohusalik saltanati da 40 gun:) Artik naziniz sokmemeye basliyor (yapana tabi) Eskiden tabi lohusalik denen sey de bir ayri yasanirmis. Evin salonuna suslu puslu yatak kurulur ve anne orda yatarmis. Gelen ziyaretciler de anne orda yatar vaziyette otururlarmis. Komik bisey tabi gunumuz icin, ama annenin dinlenmesi icin faydali bir durummus. 20. gun anne ve bebegi seremoniyle banyoya sokarlarmis, cunku 20. gun sonunda hem anne dinlenmis hem de bebegin gobek bagi dusmus olurmus. Banyoya giriyorsunuz, Oturup kucaginiza bebegi aliyorsunuz. Cikmadan once de iyi dileklerinizi soyleyerek bebege bir tas su dokuyorsunuz, tasin icine de:
1 kucuk taş - Taş gibi saglam olsun
1 altin - Omru bereketli olsun diye koyuyorsunuz.
Bir yumurtanin yarim kabuguyla da birkac defa su dokuyorsunuz ki yumurta gibi tok, butun ve saglam olsun...
Eskiden bu 40 gun bebegi disari cikarmazlarmis. (Artik tabi birkac gunlukten itibaren cikariyoruz.) Dolayisiyla 40. gun disari cikmasi de ayri bir seremoniymis. Her ne kadar onceden cikarilsa da artik, yine de 40.gun disari cikarma ayri bir keyifli is. 40. gun bebegi alip bir size uzakta oturan bir buyuge goturuyorsunuz. Hazirlanmis
1 yumurta
Birkac tane seker
Biraz beyaz ip oluyor.
Iyi dilekleri soyleyerek ipi basina koyuyorlar, uzun bir omru olsun saclari saglikla beyazlasin diye:)
Yumurtayi veriyorlar, yumurta gibi tok, bereketli bir omru olsun diye:)
Sekerleri veriyorlar, seker gibi tatli bir insan olsun diye:)

canım benim bildiğim kadarı ile erkek çocuklarda yarı kırk oluyor kızlarda olmuyor..yani bebek dokduktan 20 gün sonra şayet erkek ise kırklanabiliyor..
ben oğlumda yarı kırk yapıp kırk uçurmak içinde aynı gün gezmeye gitmiştim...
40.gün 40 tane pirinç tek tek okunup yıkanacağı banyo kovasının içine atılıyor ve bebek ve anne bu su ile yıkaıyor daha sonra kırk uçurmak adına bebek evden dışarı çıkarılır...

bizim buralardada ilk bebeğin kırkı çıktığında kimin egvine gidilirse huyu suyu tüyü vs :) o eve benzermiş o yüzden en sevilen aile dostu yada akraba seçiliyo...

bizim buralardada ilk bebeğin kırkı çıktığında kimin egvine gidilirse huyu suyu tüyü vs :) o eve benzermiş o yüzden en sevilen aile dostu yada akraba seçiliyo...

bunu ilk defa duydum canım ona göre birini secelim o halde :CüvCüv:

kızlar yarı kırk yapacakmısınız, bizim yarın 20 günümüz ama ne yapılır pek fikrim yok

valla canım ben kovaya 20 tane taşı ilk önce fatiha ardından her bir taşı ihlas okuyarak kovaya attım yüzügümüde attım bir tanede yıkanmış yumurta kabuğu attım yumurta gibi sağlam olsun diye burada okumuştum onuda. önce o suyla kızımı yıkadım kovanın dibinde biraz su bırakıp kendimde duş alıp gusül abdesti aldım en son kovada kalan suyu her yerime döktürttüm yaptığım buydu eksiği varmı bilmem. gezme işine gelince gidecek kimseyi bulamadım millet bayram gezmelerini tamamlayamamıştı heralde tek gezmemiz kızımla salon ve mutfak arasında gidip gelmek oldusırnaşık şeyheralde benim kızda aynen bize benzeyecek huyu suyu tüyü v.s.hihoyyyt

X