Estrofemin X Kategorisinde Bir İlaç Olduğunu Öğrendim!!!

eyetkiner canım inş. salı günü senden mutlu haberlerini alırız...belki hareket ettiğini bile görebilirsin bebeğinin...ben de 25 inde türkiyeye gidiyorum orda bir de doktorum görsün bebeği istiyorum...östrojeni tekrar soracağım doktoruma, cevabını burdan sizlere yazacağım...

eyetkiner canım inş. salı günü senden mutlu haberlerini alırız...belki hareket ettiğini bile görebilirsin bebeğinin...ben de 25 inde türkiyeye gidiyorum orda bir de doktorum görsün bebeği istiyorum...östrojeni tekrar soracağım doktoruma, cevabını burdan sizlere yazacağım...

iyi dileklerin için çok teşekkürler canım umarım size güzel haberler veririm..:Saruboceq::nazar:
ben de salı günü gittiğimde kafama çok takıldığı içn açıklmalarını isteyeceğim ve aldığım cevapları sizinle buradan paylaşacağım canım,
kendine ve bebişine dikkat et a.s.

eyetkiner ve star dust kontrole gidecektiniz...umarım herşey yolundadır...doktorunza östrojeni sordunuz mu...ben internetten bir ingiliz doktora sordum oda cevap olarak; "eğer kanda östrojen seviyesi ölçümünde annede östrojen eksikliği ortaya çıkarsa dışarıdan östrojen verilebilir, ama onun dışında uygun bulmuyoruz" diye yazmış...sizin doktorlar ne dedi...

merhaba
canım ben dr a gittim herşey çok güzeldii herşey çok yolunda bebişiimi o kadar büyümüş görünce (3 haftadır görüşmemiştik) çok şaşırdım ve soramadım ama ben bi sakıncası olduğunu yine düşünmüyorumm..zaten çok güzell açıklamasını bulmuşsun nette. belki de biizm östrojen seviyemiz düşüktü onunla ilgili olarak verdiler.

dr.a bugün gidebildim , estraderm bantları tedavimi yapan dr.un tavsiyesiyle bırakmıştım ki burada takiplerimi yapan dr.um 2 hafta daha kullanmamı istedi . progynexten yıldığımiçin başka şey mi denesek deyince estradermleri 2 hafta kadar daha devam etmemi istedi , o zaman sordumşu X kategorisi durumunu , " aynı şeyi progestan ve rogynex çin de söylüyorlar böyle bi şey yok " dedi .. o yüzden plesantaları oluşuncaya kadar 3 ocağa kadar estradermin haplarından almamı istedi ..

star dust eyetkiner ikiniz de sağolun...200 küsür kişi girip okumuş bu topiği bir tek ikiniz paylaştınız yaşadıklarınızı...ben de sizin kadar rahat olabilsem keşke...çok takıyorum şu östrojen ilacı olayına...bunda benim doktorumun da payı yok değil doğrusu...
ilk IVF denememde Climara Forte bantlarını verdi, dondurulmuşlarda Estraderm hapı verdi... ikisinin de aynı olduğunu söylemişti... şu X kategorisi olayını öğrendiğim gün ikisinin de prospektüsünü okuma gereği duydum...öğrendim ki banttan vücuda günlük giren östrojen miktarı 1mg iken, estraderm tabletten günde 6mg...haliyle bu dozaj farkı da benim doktoruma güvenimi sarstı...
ayrıca ingilizce sitelerden öğrendim ki hamilelikte östrojen kullanılabilmesi için kanda östrojen seviyesi sıkı takip altında olmalıymış...benim doktorum bir kere bile kan almadı ki benden dondurulmuş embriyo transferinden önce...bilmiyor ki benim östrojen seviyemi...
bir de IVF tedavilerinde standart prosedür, herkes kullanır östrojen dedi doktorum ama ikinizden başka yazan olmadı "ben de kullanıyorum" diye...
bilmiyorum belki hamilelikten oluyor ama bu aralar çok hassasım, herşeye takıyorum, dokunsalar ağlıyacağım...zaten zor elde ettim bebeğimi, doktor hatası yüzünden sağlığından olursa bebeğim dayanamam...
umarım hepimizin sağlıklı bebekleri olur...tekrar teşekkürler ikinize de...

canım benimm
aynen bazen bende çok hassas oluyorum. hamişlikten olsa gerek :)
senin ki nasıl gidiyo sen ne zaman kontrole gidicen? şimdi kaç haftalık oldun canım?

estrofem film tablette 2 mg östradiol varmış canım . günde 2 tane almamı söylemişti dr.um .. olmazsa günde 1 tane mi alsam acaba diyorum bu yazıları okuduktan sonra .... ama dr.un reçetesine uymayıp almazsam bu ilacı ve bir şey olursa bebeklerime yaşayacağım vicdan azabını // ki bu durumdan , böyle düşündüğümden eşim de haberdar , kötü bir şey yaşarsam baba olarak beni suçlayacaktır ve haklı da olur o zaman ve dr.un bebeklerimize zarar verecek hiçbir adımı atmayacağı görüşünde // düşünmek bile istemiyorum ... Allah onları korur diye inanıyorum biz böyle onları istedikçe , sağlıkları için endişelendikçe ve dua ettikçe zannetmiyorum ki başlarına kötü bir şey gelsin ... Allah gecinden versin o hiç olmasını istemediğimiz şey olursa kendi pipirikliğimizden dolayı ilacı almayıp buna sebep olmamızdan daha az yıkıcı olur sanırım bir başkasını suçlamak ve belki de yeniden yol almak bu yolda ..

İlk micro denememde climara fort bantlardan kullandım..Ancak ben 2,5 aylıkken bebeklerimi kaybettim..Şimdi dondurulmuşlarım var ancak ne zaman tedaviye başlayacağımıza karar vermedik henüz..Dr. umun dediğine göre dondurulmuşlarla denemeye başlarsak adet günümde muayene edilecek sonra doğal siklüsla takip edilecek benim sana uygun gördüğüm yöntem bu dedi...yani östrojen ve rahim kalınlaştırması için gereken haplara gerek olmadan..ben de şaşırdım bu duruma...ve nette şöyle de bi yazı okudum..paylaşmak istedim..

* Dondurulmuş çözülmüş embryolar nasıl transfer edilmektedir?
Hastanın transfere hazırlanmasında temel felsefe endometriumun hazırlanması ve yeterli kalınlığa ulaşmasıdır. Bunun için doğal siklus ya da estrojen içeren ilaçlarla hazırlanmış siklus tercih edilebilir. Bu iki yöntemin de başarısı aynıdır.
Doğal siklusta folikül takibi yapılır ve endometrium kendi halinde kalınlaşmaktadır. Transfer genellikle ovulasyondan 2-3 gün sonra yapılmaktadır. Kan hormon düzeyleri (E2, LH ve Progesteron) takip edilir ve belirleyicidir. Transfer gününe kadar herhangi bir ilaç verilmez. Embryolar transfer edildikten sonra ise progesteron ile destek tedavisi başlar.
Hazırlanmış siklus ise kadının adetleri düzenli değilse ve yaşı ileri ise tercih edilir. Estrojen bantları ya da hapları ile endometrium kalınlığı minimum 7-8 mm’ye ulaşana kadar ultrason ile takip edilir. İlaçlara GnRH analogları da eklenebilmektedir. Transfer sonrası rutin progesteron destek tedavisine başlanmaktadır .

Dondurulmuş embriyolar ya doğal bir siklusta ya da hormonal tedavinin kullanıldığı bir siklusta transfer edilebilir. Doğal siklusta transfer, yumurtlaması normal olan kadınlarda uygulanabilir ve ultrason ve hormon takiplerini gerektirir. Yumurtlaması normal olmayan kadınlarda uygulanan suni siklusta embriyo transferi birtakım hormonal ilaçların kullanımı ile rahimin gebeliği kabule hazır hale getirilmesini gerektirir.

Merhaba bende bundan 3 ay önce dondurulmuş embriyoların transferi öncesi kullanmıştım bu ilacı.Doktor hamilelik olursa 3 ay kullanmaya devam edileceğini söyledi.Ben malesef 5 haftalıkken düşük yaptım.Ama bu ilacı özellikle dondurulmuş embriyo transferinde mutlaka veriyorlar.Bir arkadaşımda dondurulmuş embriyo transferinde bu ilaçtan kullandı ve şu anda 3 tane çocuğu var.Umarım içinizi biraz rahatlatmışımdır.Rabbim hakkımızda hayırlı olanları verir inşallah

Bende ilk 3 ay Estrofem, progeston ve cocuk aspirini kullandım. Şu anda 22 haftalık hamileyim. Allaha şükür şu ana kadar bir sorun olmadı. Ben doktoruma çok güveniyorum. Bu hormon progesteronla beraber kullanıldığı için bebeklere bir zarar verme olasığı çok düşük diye düşünüyorum. Bence içinizdeki kuruntuları bırakıp hamileliğinizin tadını çıkarın. Ben öyle yaptım. Stress bebek gelişimini etkileyen bir faktör. Bebeğinizi sevin onunla konuşun. Bunun tadına varın.

canım benimm
aynen bazen bende çok hassas oluyorum. hamişlikten olsa gerek :)
senin ki nasıl gidiyo sen ne zaman kontrole gidicen? şimdi kaç haftalık oldun canım?

ben bugün itibariyle 9+4 deyim. ingilteredeyim şu an, haftaya türkiyeye gidiyorum, cuma günü doktorumu göreceğim canım...umarım herşey yolundadır...
buraya yazdığım, kafama takılan soruları bir bir soracağım...mantıklı birer açıklaması vardır umarım herbirine...size de cevaplarını yazacağım...

estrofem film tablette 2 mg östradiol varmış canım . günde 2 tane almamı söylemişti dr.um .. olmazsa günde 1 tane mi alsam acaba diyorum bu yazıları okuduktan sonra .... ama dr.un reçetesine uymayıp almazsam bu ilacı ve bir şey olursa bebeklerime yaşayacağım vicdan azabını // ki bu durumdan , böyle düşündüğümden eşim de haberdar , kötü bir şey yaşarsam baba olarak beni suçlayacaktır ve haklı da olur o zaman ve dr.un bebeklerimize zarar verecek hiçbir adımı atmayacağı görüşünde // düşünmek bile istemiyorum ... Allah onları korur diye inanıyorum biz böyle onları istedikçe , sağlıkları için endişelendikçe ve dua ettikçe zannetmiyorum ki başlarına kötü bir şey gelsin ... Allah gecinden versin o hiç olmasını istemediğimiz şey olursa kendi pipirikliğimizden dolayı ilacı almayıp buna sebep olmamızdan daha az yıkıcı olur sanırım bir başkasını suçlamak ve belki de yeniden yol almak bu yolda ..

canım ben bu kadar korkuyorum ama bırakmaya da cesaret edemiyorum, aynen senin yazdığın sebeplerden...pazartesi günü bitiyor benim sürem..yani 2 gün daha kullanmam gerekiyor...biraz önce çıkarttım bantı, yenisini takacaktım, eşim takdırtmadı...ben hala kararsızım, zaten 2 gün kaldı, kullanayım diyorum, bilmiyorum daha tam karar veremedim...
madem 2 gün kaldı niye bu kadar tantana yaptın demeyin nolur...çünkü ilacın bebeğe zararı olup olmadığını doğmadan anlayamayız...
ama sen türkiyedesin, doktoruna istediğin an gidip soru sorabilirsin, doktoruna sormadan bırakma canım...dediğin gibi allah korusun birşey olursa nasıl kalkarız altından...
ben de diyorum doktor bunlar neden böyle hata yapsınlar, hem gördün mü başka arkadaşlar da yazmışlar, onlar da kullanmış bu ilaçları...
hem sen türkiyede kontrol altındasın, doktorun östrojen seviyeni takip ediyordur.
sizlerin de kafasını karıştırdım, kusura bakmayın nolur...perşembe türkiyeye gidiyorum, cuma da doktorumu göreceğim...bütün sorularıma cevap isteyeceğim, size de cevaplarını yazacağım...

seybay canım transfer öncesi rahimi hazırlamak için kullanılan östrojenin sakıncası yok, benim korkum transferden sonra kullanılan östrojenin embriyoda anomaliye yol açma olasılığının olması...yine de teşekkürler...
umarım bu sefer başarırsın...

Merhaba bende bundan 3 ay önce dondurulmuş embriyoların transferi öncesi kullanmıştım bu ilacı.Doktor hamilelik olursa 3 ay kullanmaya devam edileceğini söyledi.Ben malesef 5 haftalıkken düşük yaptım.Ama bu ilacı özellikle dondurulmuş embriyo transferinde mutlaka veriyorlar.Bir arkadaşımda dondurulmuş embriyo transferinde bu ilaçtan kullandı ve şu anda 3 tane çocuğu var.Umarım içinizi biraz rahatlatmışımdır.Rabbim hakkımızda hayırlı olanları verir inşallah

sağol canım gerçekten rahatladım...sen bir daha ne zaman tekrar deneyecesin...umarım bu sefer başarırsın...allah yardımcın olsun...

PİSAGOR Ben yumurta toplamadan sonra 2 hafta kullanmıştım climara fort..daha sonra östorojen içerikli bişey kullanmamıştım...siz neden uzun bir süre kullanıyorsunuz..

Bende ilk 3 ay Estrofem, progeston ve cocuk aspirini kullandım. Şu anda 22 haftalık hamileyim. Allaha şükür şu ana kadar bir sorun olmadı. Ben doktoruma çok güveniyorum. Bu hormon progesteronla beraber kullanıldığı için bebeklere bir zarar verme olasığı çok düşük diye düşünüyorum. Bence içinizdeki kuruntuları bırakıp hamileliğinizin tadını çıkarın. Ben öyle yaptım. Stress bebek gelişimini etkileyen bir faktör. Bebeğinizi sevin onunla konuşun. Bunun tadına varın.

sağol canım...umarım sağlıkla alırsın bebeğini kucağına...doktor östrojen seviyeni ölçmüş müydü ara ara...

PİSAGOR Ben yumurta toplamadan sonra 2 hafta kullanmıştım climara fort..daha sonra östorojen içerikli bişey kullanmamıştım...siz neden uzun bir süre kullanıyorsunuz..
bilmiyorum ki canım...sorun da o zaten...benim doktorum, bu ilaçların tüp bebek tedavisi gören herkese verildiğini söylemişti...
her doktor aynı prosedürü uygulasa tamam deyip, gözüm kapalı güveneceğim...ama bazı doktorlar östrojeni zararlı bulurken bazıları bulmuyor...
östrojen seviyem düşük olsa anlayacağım, öyle birşey de yok...

Benim hamileliğimde kan değerlerime bakılmıştı östrojene de bakılmıştır...Ben sadece progestana devam ettim ilk 3 ay..sonra da bebeklerimi kaybettim zaten...yani daha önce de dediğim gibi şimdi dondurulmuş tedavim öncesi de bu östrojen haplarını kullandırmayacak..o nedenle gerekliliğini anlayamadım..

gerekli deği zaten kullanmak, gerekli olsa ingilterede de kullanırdı doktorlar...sadece bazı doktorlar düşük olmasını engelleyebileceğini öne sürüyor östrojenin...

X