Estrofemin X Kategorisinde Bir İlaç Olduğunu Öğrendim!!!

pisagor

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2008
66
1
Arkadaşlar tüp bebek ile hamile kalıp benim gibi ilk 3 ay Estrafem tablet (veya Climara Forte)
gibi östrojen kullanan var mı? Ben hem ingilizce hem türkçe sitelerde okudum; östrojen ilaçları X kategorisindeymiş. Yani fetusa zarar verdiği ve anomaliye yol açtığı kanıtlanmış ilaç kategorisi...
Kimseyi telaşlandırmak istemem ama okuduklarım bunlar...Tüp bebekle hamile kalıp doktoru tarafından östrojen verilenler ve de verilmeyenler yazarsanız sevinirim...

"X Kategorisi
Hayvanlarda ya da insanlarda yapılan araştırmalarda fetal anomalilere neden olduğu kanıtlanmış ya da deneyim ve gözlemlerde fetusta risk yarattığı konusunda kanıtlar bulunan ilaçlar ile gebelikte kullanımında ortaya çıkabilecek olan zararın olası yararından fazla olduğu bilinen ilaçlar.
Bu tür ilaçlar gebe ya da gebelik şüphesi olanlarda kesinlikle kontraendikedir."
Bu konuda fikri olan yok mu????

merhaba canım ben de tüp bebekle hamile kaldım 8. haftama kadar estrofem kullandım son 7+4 de kontrole gittiğimde azaltarak bırakalım dedi son hapımı8+3 de içtim ben de ilk başlarda teraddüt ettim kullanmakta ama östrojen tedavisi progesteron ile alınıyormuş diye biliyorum ben de crinone jel kullandım. zararı olsa vereceklerini sanmıyorum tereddüte düştüm ama dr uma güvendiğim için devam ettim şimdi 9+4 deyim.
sen progesteron hapı veya iğnesi kullanıyormusun?

canım ben de crinon jel kullanıyorum. 8+4 deyim ve dünden beri şaşkınım. ben de doktoruma çok güveniyorum ama istersen bir araştır internetten östrojenin hamilelikte kullanımını...ben neye kime inanacağım bilmiyorum, ben ingilteredeyim ve dün gördüğüm bir doktor kesinlikle östrojen kullanmamam gerektiğini, bebekte anomali yapma olasılığı olduğunu hatta hemen bırakmamı söyledi. eve geldim internetten araştırdım, adam doğru söylüyor...
türkiyedeki doktorumu aradım bebeğin düşmesini engellemek için veriyoruz, bir zararı olmaz dedi ama tam da rahatlatıcı konuşmadı...
hangisine inanayım bilmiyorum, sonuçta ikisi de jinekolog!

haklısın canım ben de bundan önce 4 düşük yaşadım. 7+4 de kalp atışını duyunca bi sorun yok artık estrofem i bırakabiliriz ama azaltarak dedi. ben günde 3 tane içiyordum sonra 4 gün 2 tane 4 gün 1 tane iç ve 9. gün içme dedi. ben de öyle yaptım salı günü konrtolüm var biz bu bebekleri zor elde edenlerdeniz onun için böyle bi şeyi düşünemiyorum bile...
yok yok kötü düşünmeyelim ben bunu kullanan ve sağlıklı doğum yapan çok kişi duydum bu sitede...
onun için için ferah olsun. canım sen bebeğinin kalp atışını duydun mu durumun nasıl?
kanama falan var mı ya da akıntın???

canım sağol gerçekten içim rahatladı demek duydun estrofem kullanıp da sağlıklı bebekler dünyaya getiren. benim anlamadığım neden kimse ilgi göstermedi bu konuya senden başka...acaba çok az mı bu ilacı kullanan...neyse dediğin gibi kötü düşünmeyelim...
ben de 3 hafta önce kalp atışını duymuştum. baştan beri kahvemsi pütür pütür birşeyler geliyordu ama bu hafta gelmiyor bakalım. doktorum olabilir, kanama olmadıkça sorun yokdedi...ama ben bir türlü sevinemiyorum hamile olduğuma...tam sevinmeye başlıyorum yeni birşeyler duyuyorum...eşimde ileri derecede morfoloji sorunu vardı, genetik bozukluk olabileceğine işaret olduğunu öğrendim, bebeğim düşecek diye bugüne değin sevinemedim, tam herhalde düşse şimdiye düşerdi artık üzülmeyeyim derken dün şu estrofem olayını öğrendim...çok stresliyim inan...ne zormuş bu işler...bizim bebekler doğal yolla olmayınca sıkıntısı da bitmiyormuş canım ya...

ben de estraderm bant kullanıyorum , aynı içerikli mi acaba benneyaptımki
bir de crinone jel yerine progestan fitil ve progynex ampül ... bunlar progesteron hormonu desteği diye biliyordum :bbo:

Ben climara forte kullanmıştım ama sadece transferden sonraki 2 hafta. Öyle 8.haftaya kadar falan kullandırmadı doktorum. 12.haftaya kadar progestan kullanmıştım ama sanırım onun bir zararı yok.

canım sağol gerçekten içim rahatladı demek duydun estrofem kullanıp da sağlıklı bebekler dünyaya getiren. benim anlamadığım neden kimse ilgi göstermedi bu konuya senden başka...acaba çok az mı bu ilacı kullanan...neyse dediğin gibi kötü düşünmeyelim...
ben de 3 hafta önce kalp atışını duymuştum. baştan beri kahvemsi pütür pütür birşeyler geliyordu ama bu hafta gelmiyor bakalım. doktorum olabilir, kanama olmadıkça sorun yokdedi...ama ben bir türlü sevinemiyorum hamile olduğuma...tam sevinmeye başlıyorum yeni birşeyler duyuyorum...eşimde ileri derecede morfoloji sorunu vardı, genetik bozukluk olabileceğine işaret olduğunu öğrendim, bebeğim düşecek diye bugüne değin sevinemedim, tam herhalde düşse şimdiye düşerdi artık üzülmeyeyim derken dün şu estrofem olayını öğrendim...çok stresliyim inan...ne zormuş bu işler...bizim bebekler doğal yolla olmayınca sıkıntısı da bitmiyormuş canım ya...

Bende de kromozom translokasyonu vardı tüp bebek + pgt ile hamile kaldım 4 düşüğüm var bundan önce. onun için bende bazen hamile olduğuma bile sevinemiyorum aklıma hep kötü şeyler geliyor. bugün ititbari ile 9+5 im bende.:lepi: o hiç kanamam olmadı. onun için çok rahatımsırnaşık şey ama yine de sanırım 3 ayımızı doldurana kadar yaşayacağız bunu.:eek: aman maşallah diyelim yine de nazar değmesin :nazar: :Saruboceq:

Son düzenleme:
ben de estraderm bant kullanıyorum , aynı içerikli mi acaba benneyaptımki
bir de crinone jel yerine progestan fitil ve progynex ampül ... bunlar progesteron hormonu desteği diye biliyordum :bbo:

canım ben aynı içerikli olduğunu duymuştum san dr un kaçıncı haftana kadar kullancağını söylemişmiydi? esrtofem - estroderm ler österojen hormonu desteği için biz bebişlerimizi ve göbüşlerimizi büyütmeye bakalım :) :1hug:

ben ilk 4 hafta esrofem tablet kullandım sonra burda hamilelere verilmediği için gerisini alamadım, onun yerine önceden elimde kalan Climara Forte bant vardı, onları kullanıyorum şimdi, Türkiyedeki doktorum farkları olmadığını söyledi...
sana doktorun kaç hafta kullan demişti canım...sen şimdi kaç haftalıksın star_dust..

Son düzenleme:
Ben climara forte kullanmıştım ama sadece transferden sonraki 2 hafta. Öyle 8.haftaya kadar falan kullandırmadı doktorum. 12.haftaya kadar progestan kullanmıştım ama sanırım onun bir zararı yok.

dediğin gibi progesteronun zararı yok hatta faydası olduğu düşünülüyor embriyoya...sen şimdi kaç haftalık oldun...işte her doktor kendince doğru olduğuna inandığını hastalarına uyguluyor, beni de tedirgin eden bu zaten...

canım ben aynı içerikli olduğunu duymuştum san dr un kaçıncı haftana kadar kullancağını söylemişmiydi? esrtofem - estroderm ler österojen hormonu desteği için biz bebişlerimizi ve göbüşlerimizi büyütmeye bakalım :) :1hug:

canım bana ted.yi yapan ist.daki dr.um kalp atışlarını duyana kadar kullanalım demişti .. dün ki kontrolde Allaha şükür kalp atışını duyduk ve bu arada 2.kesenin de geliltişini öğrendik , ama henüz kalp atışını duymadık onun . buna rağmen bantları bırakmamı söyledi . ptesi gideceğim dr.um ise " ben bi göreyim keseleri ondan sonra bırakalım " dedi . akşam 18.de değiştiriyordum bantları yenisiyle , belki yarın yenilemem bantları :bbo:

eyetkiner canım pgt yaptırmanız çok iyi olmuş biz de yaptıralım istemiştik ama doktorumuz pgt ile sağlıklı embriyolar zarar görebiliyor onun için gerek yok dedi diye yaptırmadık ama şimdi çok kızıyorum kendime doktorlar ne derse yapıyoruz, keşke ısrarcı olsaydık diye, çünkü onlara kalsa hiçbir şeye gerek yok...ama sonuçta üzülen biz oluyoruz...
ben aslında son adet günüme göre bugün itibariyle 9+1 deyim ama galiba transferden 2 hafta öncesini adet günü olarak alıyorlar tüp bebek işlemlerinde. ona göre 8+5 deyim...sana doktorun ne dedi, nasıl hesapladı...

star_dust pst günü gittiğinde sorar mısın doktoruna bu östrojen ilaçları X kategorisinde olduğu halde neden verildi bizlere diye....yani sana zahmet olmazsa canım...cevabı belki bizim içimizi rahatlatır...

star_dust pst günü gittiğinde sorar mısın doktoruna bu östrojen ilaçları X kategorisinde olduğu halde neden verildi bizlere diye....yani sana zahmet olmazsa canım...cevabı belki bizim içimizi rahatlatır...

yok canım olur mu öyle şey , benim de aklımda sorma fikri yerimseniben hem gideceğim dr. tüp bebek dr.u , çünkü kad.doğ.uzm.ları bu konulardan uzak olabiliyor bazen benneyaptımki

"X Kategorisi
Hayvanlarda ya da insanlarda yapılan araştırmalarda fetal anomalilere neden olduğu kanıtlanmış ya da deneyim ve gözlemlerde fetusta risk yarattığı konusunda kanıtlar bulunan ilaçlar ile gebelikte kullanımında ortaya çıkabilecek olan zararın olası yararından fazla olduğu bilinen ilaçlar.
Bu tür ilaçlar gebe ya da gebelik şüphesi olanlarda kesinlikle kontraendikedir."
Bu konuda fikri olan yok mu????

Merhaba arkadaşlar,
risk yaratn gruptaki östrojenler sentetik olanlar onlarda uzun zaman önce piyasadan kaldırılmışlar...dolayısıyla endişeye gerek yok bence.

umay canım sentetik östrojenler konusunda haklısın. ama benim kullandığım östrojenlerin (estrofem ve climara forte) prospektüslerinde X kategorisinde oldukları ve hamilelikte kontraendike oldukları yazıyor. X kategorisindeki ilaçlar da hamilelikde kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar...

Son düzenleme:
eyetkiner canım pgt yaptırmanız çok iyi olmuş biz de yaptıralım istemiştik ama doktorumuz pgt ile sağlıklı embriyolar zarar görebiliyor onun için gerek yok dedi diye yaptırmadık ama şimdi çok kızıyorum kendime doktorlar ne derse yapıyoruz, keşke ısrarcı olsaydık diye, çünkü onlara kalsa hiçbir şeye gerek yok...ama sonuçta üzülen biz oluyoruz...
ben aslında son adet günüme göre bugün itibariyle 9+1 deyim ama galiba transferden 2 hafta öncesini adet günü olarak alıyorlar tüp bebek işlemlerinde. ona göre 8+5 deyim...sana doktorun ne dedi, nasıl hesapladı...

canım ben 4 düşük yaptığım için ve kromozom translokasyonum olduğu için mecburen pgt yapıldı. iyi ki de yapılmış sağlıklı gelişen 9 embriyomdan 2 tanesi sağlıklı çıktı. diğerlerinde anomali vardı. buna da şükür:Saruboceq: hiç de çıkmayabilirmiş.
haklısın ne olursa olsun üzülen biz oluyoruz. endişelenen panik halinde olan biziz.
ben dr a gittiğim de son adet tarihimin ilk günü baz alınarak haftam hesaplandı ultrasonda 7+4 de gittiğimde ultrason da 7+2 olarak görünüyordu. sanırım 2 gün geç tutunmuş meleğim. :ecrin_bebek:
çok heyecanlıyım salı günü konrtolüm var bakalım inşallah bi sorun olmaz :Saruboceq: bana dua edin canlarım.. benim de dualarım sizinle a.s.

canım ben 4 düşük yaptığım için ve kromozom translokasyonum olduğu için mecburen pgt yapıldı. iyi ki de yapılmış sağlıklı gelişen 9 embriyomdan 2 tanesi sağlıklı çıktı. diğerlerinde anomali vardı. buna da şükür:Saruboceq: hiç de çıkmayabilirmiş.
haklısın ne olursa olsun üzülen biz oluyoruz. endişelenen panik halinde olan biziz.
ben dr a gittiğim de son adet tarihimin ilk günü baz alınarak haftam hesaplandı ultrasonda 7+4 de gittiğimde ultrason da 7+2 olarak görünüyordu. sanırım 2 gün geç tutunmuş meleğim. :ecrin_bebek:
çok heyecanlıyım salı günü konrtolüm var bakalım inşallah bi sorun olmaz :Saruboceq: bana dua edin canlarım.. benim de dualarım sizinle a.s.

inşallah mutlu mesut dönersin kontrolünden canım .. usg 1-2 gün eksik yada fazla ölçebiliyormuş, yanılma payı var yani yerimseniben

X