bebeğimin yüzünde sivilceler var

ben hergün yıkıyorum bizim kızı hatta doktorumuzda hergün yıka dedi. bu dönemdeki bebkler uyuyarak ve suda büyürlermiş. bize bir krem verdi doktorumuz kortizonsuz hatta pişiğede kullandırdı aynı kremi.cumadan beri hem popişe hemde yüzüne kullanıyorum.ikisinden de kurtuldum çok şükür her iki tarafı da düzelttik sonunda :))

selam kızlar benim bebeğimdede oldu fakat şimdi beklazon pomat ile geçirdim süper bir krem uzun süreli kullanım için değil sadece kızarıklıklar geçene kadar sürüyorsunuz ve fiyatıda çok uygun bana oktorumuz verdi.

canım çok baktım ama kremden elimde yok karnedede bulamadım kızımın o zamanlar karnesi çıkmadıgı için benim karneme yazdırıyordum ama benbimde karnem degişti.. devlet ödemio zaten kendin alıyorsun ..yinede hatırlasan yazcam ismini..

ya doktor bana havalar soğuk diye 3 -4 günde bir yıka dedi hasta olmuştu 4-5 güne uzattım ama artık bende 2 günde bire çıkartayım belki sivilcelr ondan da düzelmiyor olabilir eylülcüm zaten yıkarken doğalgazın yanında elektirikli sobada yakıyorum yıkadığım oda da pofff artık kasmıcam bu kadar allaha emanet g,idicem

Bizde de var aynı sorun kızlar, bugün doktor bir melhem verdi; onuu sürünce geçer ama yine çıkar dedi. Cildinin yağlı olmasından kaynaklanıyomuş ve normal bir durummuş, bir süre sonra tamamen geçer dedi..

arkadaslar bebeklerinizin cildinde gördüğünüz ve sivilceye benzettiğiniz şeyler sivilce değil. onlar anne sütünün yağlı olmasından kaynaklanan şeyler. aynısı benim beişte de var. annem söylemişti ama ben yine de dr sordum aynen doğruladı. kafaya takmaya değecek bişey değil yani.

arkadaslar benim bebegimde de oldu 4 gundur var.dr umuzu aradim bana sutumun yagli olmasindan kaynaklandigini soledi ayrica ilk ay bebeklerde bu tarz dokuntulerin normal oldugunu soledi.Allah herkese bebisleri saglikla buyutmeyi nasip etsin insallah.(banada :-) )

Merhaba arkadaşlar hemen hemen hergün siteye giriyorum ve tecrübeli annelerin yazdıkları yazıları okuyorum.Bende anne olalı 40 gün oluyor benim size bi sorum olacakdı arkadaşlar benim cocugumun yüzlerinde aşırı sivilçeler cıkdı sizce ne yapmalıyım iz falan kalır diye cok korkuyoruz Tecrübeli annelerden yardım beklıyorum Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba arkadaşlar hemen hemen hergün siteye giriyorum ve tecrübeli annelerin yazdıkları yazıları okuyorum.Bende anne olalı 40 gün oluyor benim size bi sorum olacakdı arkadaşlar benim cocugumun yüzlerinde aşırı sivilçeler cıkdı sizce ne yapmalıyım iz falan kalır diye cok korkuyoruz Tecrübeli annelerden yardım beklıyorum Şimdiden teşekkür ederim

Canım benim bebeğimde hormonlarımdan dolayı bebeklik sivilcesi oluşmuştu.Bayağı vardı ama.Dermatoloğa götürdük.Krem verdi.Şimdi 13 aylık geçti ama sanırım hafif iz var yanağın üst taraflarında.Biz sabunla temizliyorduk hergün.Ben bebekken de varmış 4-5 tane bende , annem çıkarmış ve çenemde iz var.Ben sıkmadım hafif iz kaldı.Belki daha da geçer.

Ben o zamnlarda yanınızda değildim kızlar ama benim bebeğimde sivilcelenmişti ve doktorum sütümün çok yağlı olduğunu mertte ağar geldiğini söylemişti...
yüzü kıpkırmızı ve irinli sivilceler olmuştu....
hiç birşey yaşmadım kışım 3 günde 1 yazın hergün hatta günde 2 defa yıkadım bazen sabemed in vucut kremini kullanıyordum zaten herzaman zamanla bünyesi sütüme alışınca geçti izide kalmadı hiç...

tatlım öncelikel hayırlı olsun bebişin
hiç telaşlanacak bir durum yok
bu bebeklerin büyük çoğunluğunda görülen bir olay
bence en mantıklısı bu durumu doktoruna göstermen olacaktır
normal bir sivilcenin yanı sıra bebklerde sık görülen egzama tarzı birşeyde olabilir ve bunu en iyi doktorun görünce söyleyecektir.

netten egzama ile alakalı bir alıntı yapıyorum
bu yardımcı olacaktır.

Çocuk egzaması (atopik cilt iltihabı) genellikle aşırı derecede cilt kuruluğu ile kendini belli eden pürüzlü kırmızı ve lekeli bir pişik olarak ortaya çıkar. Belirti olarak kuru deride pürüzlü ve kırmızı lekeler gözlenir.

Çeşitli gıdalar, giysiler, bebek pudraları ya da idrar gibi tahriş edici maddelere bebeğin vücudunun tepkisi olarak ortaya çıkan egzama, alerjik akrabaları olan bebeklerde daha çok görülür. Bu tip bebekler daha sonraki yaşamlarında, astım ve saman nezlesi olmaya daha eğilimlidirler.

Eğer bebeğinizin egzaması varsa, ilk dikkatinizi çekecek belirti sert ve pul pul olmuş bir deri üzerinde açık kırmızı ya da açık kahverengi lekeler olacaktır. Bu lekeler daha sonra kırmızıya dönecektir. Tipik bir gelişme olarak, bebeğiniz, dayanılmaz kaşınma hissinden kurtulmak için bu lekeleri kaşımaya çalışacaktır. Sonuçta ciltte, sızıntı ve kabuklanma nedenli travma oluşacaktır. Bunun ardından da enfeksiyon gelebilir.

Egzamanın en çok yayıldığı yerler yanaklar ve alın bölgesidir. Hastalık kulaklar ve boyuna da yayılabilir.

Tedavi

Eğer bebeğinizin egzaması olduğundan kuşkulanıyorsanız, bebeğinizin doktoruna başvurunuz. Bazı bebeklerde egzama pişiklerinin nedeni diyetle ortaya çıkarılmakta ya da kullanılan mama değiştirilmektedir. Bazan hastalık nedeni kullanılmakta olan deterjan, yün vb. gibi bir kumaş ya da sıcak hava dolayısıyla aşırı terleme olabilmektedir. Egzamanın nedeni nadiren ciddi bir hastalık olabilir. Hastalığın nedenini belirlemek çok güçtür.

Egzamanın asıl komplikasyonu, yaraların bir virüs ya da bakteri tarafından enfeksiyondur. Egzamalı bebekler, dudak uçuğu (herpes simplex) olan kişilerle temas ettirilmemelidir. Açık deriye daha fazla mikrop bulaşması şansını azaltmak için bebeğinizin tırnaklarını, eğer tahammül edebiliyorsa, mümkün olduğunca kısa keserek temiz tutunuz; bir çift tek parmaklı pamuk eldiven de tüm temizlik yapıldıktan sonra özellikle gece yatarken ellerine takılırsa enfeksiyonla yaraların daha da azmasını önlemekte yardımcı olabilir.

Tedaviye, eğer belirli bir neden bulunmuş ise, egzamanın bulaşma kaynağını ortadan kaldırarak devam edilir. Bebeğinizin aşırı sıcağa maruz kalmamasına dikkat ediniz. Terlemek egzama pişiklerini azdırma eğiliminde olduğundan, ılık bir iklimde ılımlı nemlilikte bir ortamda bulunan çoğu bebek iyileşme kaydetmemektedir. Bebeğin giysileri de pamuk olmalıdır. Bebeğinize yün giysi giydirmekten sakınınız; egzama olmuş bebeğin battaniyesi bile yün olmamalıdır.

Bebeğinizi banyoda mümkün olduğunca az tutun ve kurumuş cildini yumuşatmak için bebek yağı kullanınız.

Eğer çok ciddi bir egzama vakasıyla karşı karşıya iseniz, doktorunuz size, kırmızılık ve kaşınmayı hafifleten özel bir solüsyon içine daldırılmış giysiler giydirmenizi önerebilir. Giysiler çıkarıldıktan sonra, kortikosteroid losyonları ve kremleri sürülebilir. Diphenhydramine ve hyropyzine gibi antihistaminler hastalığı kontrol altına almakta çoğunlukla etkili olmaktadır. Eğer bebeğinizin yarası mikrop kapmışsa, antibiyotik kullanmak da gerekecektir.

Ağır ve inatçı bir egzama, yeni doğmuş bir bebek için çok eziyet vericidir. Çocuk egvirüszaması, çoğu çocukta 3 ila 5 yaşları arasında ortadan kalkar.

ayyy sedacım eylülünde yuzunde var ve bazen kıpkırmızı oluyor uzaktan goren bu cocugun yuzunu kım ısırdı diyor cok öpülmekten oluyor sanırım cünki babası cok opuyor ve sulu sulu opuyor yuzu kıpkırmızı küçük süvilcelerle doldu ben ole opme diyorum ama dayanamıyorkiii

Selamlar,

Bizim doktorumuzda diş çıkarırken sürekli ellerini ağızlarına sokuyorlar yanaklarıda ıslanıyordur, birde çok öpülüyorsa azda olsa tükürükler de cildine zarar veriyordur dedi.
Cildinin ıslak kalmaması gerekiyor, yıkansada, ıslansa da sürekli kurulanması gerekiyor, ıslak kalmazsı egzama ya da sebep olabiliyor.

Bepanten çok hafif sürüyoruz ve düzeliyor :)

Sevgiler

canlarım benim kıyamam ben size benim bebeğimde de olmuştu bende sizin gibi paniklemiştim drum annesütü ile silmemi önerdi sildim ve ertesi güne hiçbirşey kalmamıştı. çünkü anne sütünün antioksidan özelliği var.. hepinize geçmiş olsun.. inşallah sizin bebişlerinizde düzelir..

Kızlar sanırım bizim oğuzda egzama var.Br haftadır çenesinin altında kırmızı pütülü bir pişik olmuş gbi bir leke mevcuttu.Sürekli kremledim ama gözle görülür bir düzelme olmadı.Ama sadece bir bölgede olması şaşırtıyor.Bu egzama belirtisi her yerinde mi yoksa belli bir bölgede yoğunlukla mı hissedilir

kızlar ya bu egzama nasıl anlaşılıyo.oğlumun poposu yani bacaklarının arası (kasıkları)pişik olmuştu pişik kremiyle geçirdim ama minik minik sivilceler oldu ve geçmiyo pipisinin üzerinde bile var şimdi.az önce altını değiştirdinm bi baktım kasığının orası yara gibi olmuş azıcık bi yer açılmış sanki egzamamı acaba

Slm arkadaşlar nurcan ben yeni üye oldum...Size bi sorum olucak yanıtlarsanız çok memnun olurum.Benim bebeğim 15 haftalık ve yaklaşık 2 haftadır önce dudağının sadece bir bölümünde ve daha sonra burun çevresindede kuru sivilce gibi kızarıklıklar var...Bunun neden olduğunu anlayamadım,ilk zamanda doktora sormuştum salyadan olabileceğini söyledi.Eli sürekli ağzına götürüp emmek istiyor ve salyasıda çok olmasada akıyor...Nedendir acaba?Yardımcı olursanız çok memnun olurum...Teşekkürler:)

Benımde oglumda oldu sıvılceler ve sonra pul pul dokulmeler..doktorumuza gıttık ve her bebekte olur cok normal dedı dermovat krem onerdı 5 gun kullandık bebegımın yuzu pırıl pırıl oldu.sımdıden gecmıs olsun..

bu sitede daha yeniyimm .sole bi goz atiyim derken yazilarinizi okudum ve sikayetlerinizin cogu kizimda mevcut olunca üye olma karari aldim.. ins bana da yardimci olursunuzz ...

5 aylik dunya tatlisi bi kizim war. dogumundan 1 hafta sonra yuzunde sivilceler cikti . annemler normal dedi.sütünü sürünce gecer dedii .. doktora götürdüm oda hormonlardan kaynaklandigini hic bi sekilde dokunmamam gerektigini soledi , ama hic bi sekilde kizimin yuzu gecmedi aksine yuzunde sivilceler cogaldi .. 5 aydir sivilceler war .. sivilceler yani sira suratinda kucuk siyah noktalarda war .. lutfen yardimci olun ne yapmam gerekiyoo.. cok korkuyom kizimin suratinda iz kalacak diyee ..

Son düzenleme:
X