bebeğimin yüzünde sivilceler var

Strawberry_83

Guru
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2008
5.352
1.396
kızlar bebeğimin yüzünde sivilceler var bu neden kaynaklanıyor aynı surunu yaşayanlar var mı nasıl geçirebilirim doktor emerken süt suratına geliosa oda yapar dedi ama pek emin değilim sorunun bu olduğundan

Ay Seda ya bu kadar mı sorunlarımız aynı olur. Bebeğin sarılık oldu benimki de oldu. Şimdi de sivilce kardeşliği var bebeklerin arasında. Ama ben seni nedense hep panik halinde görüyorum. Canım biraz sakin ol sen böyle panik olursan ufaklık da huzursuz olur. Bak doktor ne güzel söylemiş. Benim kızımın da suratı bir haftadır sivilce içinde kıyamıyorum. Boynuna kadar yayıldı. Yanağındakiler daha çok ama. Bunun nedeninin süt olduğuna eminim. Bebek sivilceleri diye bir şey varmış. Bu bazı bebeklerde olabiliyormuş. Ben doktorumuzu aramadım internetten araştırdım ve bunu buldum. Hiçbir çaresi yok. Sadece sivilcelerin enfekte olmasını engellemek için kaynatılmış ılık suya batırılmış pamuk ile hafifçe siliyorum ben. İnternette silmeyin diyor ama süt yanağına falan damlıyor o zaman silmek gerekiyor. Birkaç hafta içinde geçermiş. Bir de önemli olan şu egzama olmamasına dikkat etmek gerekiyormuş. O da kuru cilt görüntüsü pul pul bir şey oluyormuş ama eminim seninkiler de bebek sivilcesi. Temizliğine dikkat et ve panik yapma bir de doktoruna güven bence. Güvenmiyorsan başka bir doktor bak çünkü doktora güvenmek en önemli şey.

sedacım benim bebegimde de oldu ama çok sürmeden geçti.annemler yeni doğanlarda olur dedi.adına dolgunluk diyorlar.ne kadar doğru bilmem ama kilo almaya başlayınca olurmuş

efet kızlar benim kızımda da 1 haftalık olduğundan bu yana var sivilceler. iki yanağında da var. iyileşip tekrar cıkıyor. annem sütünün yaradığının göstergesidir dedi. teyzem de bu cocuğu cok öpmüşünz ondan olmuş dedi. cok da öpmedik halbuki.

ya kızlar beni üzen sivilceler değil. asıl başka bişey var.
kızımın kaşlarının tam ortası elimle dokunduğumda pütür pütür. bakınca hissedilmiyor sadece dokununca.alnında falan bişe yok ama küçük bi bölge böyle. neden acaba. biraz uğraşınca da kir cıkar gibi bişeyler cıkıyo. yıkıyorum temizliyorum gene aynı. annem olabilir gecer zamanla dedi.
sizcew bu nedir?

süt yağlıysa ve bebişe yarıyorsa çıkar sivilceler
kızımda da vardı, hem de ne çok. uzun süre de geçmedi
çok korktum iz falan kalır diye
bişeycik olmadı, bol bol kilo aldı süt yaradığı için
öpmekle de ilgisi yok, hiç öpmüyorduk biz de

benim kızımda da 10 günlüken filan çıkmıştı..dr çok sıcakta kalmış oda ısısını düşürün dedi, gerçektende ısıyı düşürünce geçti..buna da dikkat edin bence..

benim kızımda da bayramın birinci gününden itibaren yüzü dökmeye başladı.önce yanaklardan başaldı sonra alnına ve kulagına doğru yayılma yaptı.cuma günü doktor kontrolumuz vardı.doktor isilikle beraber egzama başlangıcı olduğunu söyledi.gerçi cildi zaten alerjik bir krem verdi cumadn beri kullanıyoruz çok şükür pek bişey kalmadı.bizim doktorumuz hergün yıkayın korkmayın dedi.gerçi biz zaten hergün yıkıyoruz.

benim kızımda da bayramın birinci gününden itibaren yüzü dökmeye başladı.önce yanaklardan başaldı sonra alnına ve kulagına doğru yayılma yaptı.cuma günü doktor kontrolumuz vardı.doktor isilikle beraber egzama başlangıcı olduğunu söyledi.gerçi cildi zaten alerjik bir krem verdi cumadn beri kullanıyoruz çok şükür pek bişey kalmadı.bizim doktorumuz hergün yıkayın korkmayın dedi.gerçi biz zaten hergün yıkıyoruz.

lelacim;
acaba benimki de mi egzema? neden oluyormuş doktorun bilgi verdi mi?

lelacim;
acaba benimki de mi egzema? neden oluyormuş doktorun bilgi verdi mi?

canım bizim cildimiz çok hassas daha doktor bu şey başlamadan önce bile hassasiyetini söylemişti.sanırım bizim yüne karşı alerjimiz var bi süre sonra sanırım bize test yapacak şimdi takip halindeyiz.
ama bulduğum bi yazı var dün akşam okumuştum.sana onu ekliyorum aşağıya bir oku istersen.

Çocuk egzaması (atopik cilt iltihabı) genellikle aşırı derecede cilt kuruluğu ile kendini belli eden pürüzlü kırmızı ve lekeli bir pişik olarak ortaya çıkar. Belirti olarak kuru deride pürüzlü ve kırmızı lekeler gözlenir.
Çeşitli gıdalar, giysiler, bebek pudraları ya da idrar gibi tahriş edici maddelere bebeğin vücudunun tepkisi olarak ortaya çıkan egzama, alerjik akrabaları olan bebeklerde daha çok görülür. Bu tip bebekler daha sonraki yaşamlarında, astım ve saman nezlesi olmaya daha eğilimlidirler.

Eğer bebeğinizin egzaması varsa, ilk dikkatinizi çekecek belirti sert ve pul pul olmuş bir deri üzerinde açık kırmızı ya da açık kahverengi lekeler olacaktır. Bu lekeler daha sonra kırmızıya dönecektir. Tipik bir gelişme olarak, bebeğiniz, dayanılmaz kaşınma hissinden kurtulmak için bu lekeleri kaşımaya çalışacaktır. Sonuçta ciltte, sızıntı ve kabuklanma nedenli travma oluşacaktır. Bunun ardından da enfeksiyon gelebilir.

Egzamanın en çok yayıldığı yerler yanaklar ve alın bölgesidir. Hastalık kulaklar ve boyuna da yayılabilir.

Tedavi

Eğer bebeğinizin egzaması olduğundan kuşkulanıyorsanız, bebeğinizin doktoruna başvurunuz. Bazı bebeklerde egzama pişiklerinin nedeni diyetle ortaya çıkarılmakta ya da kullanılan mama değiştirilmektedir. Bazan hastalık nedeni kullanılmakta olan deterjan, yün vb. gibi bir kumaş ya da sıcak hava dolayısıyla aşırı terleme olabilmektedir. Egzamanın nedeni nadiren ciddi bir hastalık olabilir. Hastalığın nedenini belirlemek çok güçtür.

Egzamanın asıl komplikasyonu, yaraların bir virüs ya da bakteri tarafından enfeksiyondur. Egzamalı bebekler, dudak uçuğu (herpes simplex) olan kişilerle temas ettirilmemelidir. Açık deriye daha fazla mikrop bulaşması şansını azaltmak için bebeğinizin tırnaklarını, eğer tahammül edebiliyorsa, mümkün olduğunca kısa keserek temiz tutunuz; bir çift tek parmaklı pamuk eldiven de tüm temizlik yapıldıktan sonra özellikle gece yatarken ellerine takılırsa enfeksiyonla yaraların daha da azmasını önlemekte yardımcı olabilir.

Tedaviye, eğer belirli bir neden bulunmuş ise, egzamanın bulaşma kaynağını ortadan kaldırarak devam edilir. Bebeğinizin aşırı sıcağa maruz kalmamasına dikkat ediniz. Terlemek egzama pişiklerini azdırma eğiliminde olduğundan, ılık bir iklimde ılımlı nemlilikte bir ortamda bulunan çoğu bebek iyileşme kaydetmemektedir. Bebeğin giysileri de pamuk olmalıdır. Bebeğinize yün giysi giydirmekten sakınınız; egzama olmuş bebeğin battaniyesi bile yün olmamalıdır.

Bebeğinizi banyoda mümkün olduğunca az tutun ve kurumuş cildini yumuşatmak için bebek yağı kullanınız.

Eğer çok ciddi bir egzama vakasıyla karşı karşıya iseniz, doktorunuz size, kırmızılık ve kaşınmayı hafifleten özel bir solüsyon içine daldırılmış giysiler giydirmenizi önerebilir. Giysiler çıkarıldıktan sonra, kortikosteroid losyonları ve kremleri sürülebilir. Diphenhydramine ve hyropyzine gibi antihistaminler hastalığı kontrol altına almakta çoğunlukla etkili olmaktadır. Eğer bebeğinizin yarası mikrop kapmışsa, antibiyotik kullanmak da gerekecektir.

Ağır ve inatçı bir egzama, yeni doğmuş bir bebek için çok eziyet vericidir. Çocuk eg*zaması, çoğu çocukta 3 ila 5 yaşları arasında ortadan kalkar.

juliecim haklısın çok paniğim annemler çok kızıyor ama kendimi alamıyorum herşeyi, kafama takıyorum ama elimde olmadan rahat olamıyorum yavaş yavaş aşarım inşallah

merhaba.bu sorun benim bebeğimde de vardı ve her banyosundan sonra biraz daha düzeldi.zamanla kendiliğinden geçiyormuş bunlabu rada ben de kasım annesiyim sizi hep takip ediyordum ama yazmıyordum.paylaşımlarınız çok güzel gerçekten

kızımın kaşlarının tam ortası elimle dokunduğumda pütür pütür. bakınca hissedilmiyor sadece dokununca.alnında falan bişe yok ama küçük bi bölge böyle. neden acaba. biraz uğraşınca da kir cıkar gibi bişeyler cıkıyo. yıkıyorum temizliyorum gene aynı. annem olabilir gecer zamanla dedi.
sizcew bu nedir?

aynen bızdede oyle ama telasa gerek yok kızlar baksanıza herkesde aynı sorun demekkı normal

sizcew bu nedir?

derilerini yeniliyor olabilirmi canım benim oğlumunda neredeyse tüm vücudundaki derileri yenilendi eskiler döküldü, yüzünde ise göz kapaklarındaki hala devam ediyor, oğlumunki pütür pütür değil ama elimi sürdüğümde senin dediğin gibi kir gibi çıkıyor

benim kızımda da oldu.büyükler adetli biri dokunmuş dediler ama bilemiyorum.doktor bebekler hassas olur en ufak enfeksiyonu kapar dedi.bepanten kullandım,sabah sürüp akşam yıkıyordum geçti çok şükür parladı yavrum.yüzünü unuttuydum.bu arada doktor sütündende sür demişti.sütle de siliyordum.

bizimde sivilcelenme oldu ama doktorumuz anne sutu aldigi icin hormonlardan olabilir dedi.birde evi cok sicak tutmayin demisti.evin derecesini dusurdum ozelliklede uyurken simdi kalmadi.hafif sicak olsun hemen geliyor ama sivilceler geriye.

süre uzun tabi bana göre ..havalar soğuk soğuk olmasına da bebeği yıkayıp dışarı çıkarmıyoruz ya ,neticede evin içinde yine .banyo esnasında içeriyi biraz daha sıcak yap olur biter..2 günde bir yıkanmalı bebek ,hem teni yenilenir hem böyle sıkıntılarla karşılaşmassın..hatta mümkünse hergün bile yıkanabilir

canım aynen benim kızımdada olmuştu o sivilce ....çocuguna kimseyi yaklaştırma ben eşime bile öptürmedim mesela doktorum mikrop kapıo demişti......sakın kimseye öptürme sende öpme hatta....ben hatırlayabilir yada bulabilirsem bi ilaç kullandık çok ii gelio canım yazarım sana ismin hatırlayabilirsem...

X