Rahim İçi Yapışıklık (Asherman Sendromu) Nedeniyle Gebe Kalamayanlar...

S

selinda_

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi selinda_
Merhabalar
Arkadaşlar benim 2-3 aydır adetlerimde bayağı azalma var. Erken menapoz diye korktuğum bile oldu, ama hormonlarım normal değerlerinde çıktı. Biraz araştırdım ve kürtaj sonrası rahim içi yapışıklığın en önemli belirtisinin adet azalması olduğunu öğrendim. (Ben de 2 ay önce falan kürtaj olmuştum)

Anlaşılması için rahim filmi çektirmem gerekiyor biliyorum ama 2 kez çektirdim daha önce ve çok can yakıyor. (Bir yandan da ilerlemesinden korkuyorum) Aranızda kürtaj sonrası (yada kürtajla alakalı olmadan) adet kanaması azalan, böyle yapışıklık yaşayan, tedavi olan, mümkün mü bilmiyorum ama kendiliğinden geçen var mı? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Konu Sahibi selinda_
cnm kendiliğinden geçmez diye düşünüyorum

benim iki kez yapışıklık oldu birisi yanlış küretaj sonunda oluşmuştu

rahim içi yapışık olunca tüp bebek bile yapılmıyor öncelikle rahim yapışıklığının temizlenmesi gerkiyor

• Konu Sahibi selinda_
Merhabalar
Arkadaşlar benim 2-3 aydır adetlerimde bayağı azalma var. Erken menapoz diye korktuğum bile oldu, ama hormonlarım normal değerlerinde çıktı. Biraz araştırdım ve kürtaj sonrası rahim içi yapışıklığın en önemli belirtisinin adet azalması olduğunu öğrendim. (Ben de 2 ay önce falan kürtaj olmuştum)

Anlaşılması için rahim filmi çektirmem gerekiyor biliyorum ama 2 kez çektirdim daha önce ve çok yakıyor. (Bir yandan da ilerlemesinden korkuyorum) Aranızda kürtaj sonrası (yada kürtajla alakalı olmadan) adet kanaması azalan, böyle yapışıklık yaşayan, tedavi olan, mümkün mü bilmiyorum ama kendiliğinden geçen var mı? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

canım bendede yapışıklık vardı onuda rahim filmimi çekerken açtılar o yapışıklığı...

• Konu Sahibi selinda_
Mumudihaba Sağol arkadaşım
Peki sen nasıl farketmiştin? Adet azalması oldu mu sende? Hsg ile mi tanı kondu?Bir de ne şekilde tedavi oldun? (amma çok soru sordum kusura bakma) Umarım bebek sahibi olmuşsundur.

Takvimi sonradan gördüm. Umarım bir an önce kavuşuruz bebeklerimize.

• Konu Sahibi selinda_
Gönül yarası
rahim filmini dr mu çekti arkadaşım? Film çekilmeden önce biliyor muydun yapışıklığı? Usg'de anlaşılmıyor sanırım. Herhangi bir belirtin var mıydı yapışıklıkla ilgili?

• Konu Sahibi selinda_
Gönül yarası
rahim filmini dr mu çekti arkadaşım? Film çekilmeden önce biliyor muydun yapışıklığı? Usg'de anlaşılmıyor sanırım. Herhangi bir belirtin var mıydı yapışıklıkla ilgili?

yok canım rahim filmimi doktorum değil onun asistanı çekti...yok daha önce yapışıklık olduğunu bilmiyorduk....rahim filmim çekilirken görülmüş ve o yapışıklığı kazıyarak açtılar...benimki çok zor geçti filmim yapışıklıktan dolayı hastaneyi ayaga kaldırdım inan...seni korkutmak istemem...sadece başımdan geçeni söyledim...:teselli:

• Konu Sahibi selinda_
yok canım rahim filmimi doktorum değil onun asistanı çekti...yok daha önce yapışıklık olduğunu bilmiyorduk....rahim filmim çekilirken görülmüş ve o yapışıklığı kazıyarak açtılar...benimki çok zor geçti filmim yapışıklıktan dolayı hastaneyi ayaga kaldırdım inan...seni korkutmak istemem...sadece başımdan geçeni söyledim...:teselli:

Sağol canım benim rahim filmim de bayağı ağrılı olmuştu ama o zaman böyle bir şikayetim yoktu tabii. Ama bu yapışıklık histeroskopi ile falan açılmıyor mu öyle film sırasında kazımak falan bayağı acı verir sanırım. Ben de kürtaj sonrası doktorların yapışıklığa karşı hastaları uyarmamasını, belirtilerle ilgili uyarmamasını yada takip etmemesini anlayamıyorum. Yapışıklık ihtimaline karşı uyarmalı en azından. Herşey yarım yapılıyor ne yazık ki... Arkadaşım bu işlem sonrasında hiç hamile kalabildin mi?

• Konu Sahibi selinda_
Sağol canım benim rahim filmim de bayağı ağrılı olmuştu ama o zaman böyle bir şikayetim yoktu tabii. Ama bu yapışıklık histeroskopi ile falan açılmıyor mu öyle film sırasında kazımak falan bayağı acı verir sanırım. Ben de kürtaj sonrası doktorların yapışıklığa karşı hastaları uyarmamasını, belirtilerle ilgili uyarmamasını yada takip etmemesini anlayamıyorum. Yapışıklık ihtimaline karşı uyarmalı en azından. Herşey yarım yapılıyor ne yazık ki... Arkadaşım bu işlem sonrasında hiç hamile kalabildin mi?

yok canım rahim flminden sonra hamile kalmadım...doğrusunu söylemek gerekirse bu zamana kadar hiç kalmadım...bizimkide nedeni bilinmeyen infertilite...rahim filminde iki tüpümde açıktı sadece yapışıklık vardı onuda açtılar...
canım senin ne sorunun var bebek tedavisimi görüyosun?:1hug:

• Konu Sahibi selinda_

canım ya ben korktum şimdi.bende kürtaj oldum ve doktorum yapşıklık olabilir demedi hiç.bu yeni gittiğim doktorda kürtajdan sonra olabilyo aklınızda olsun demedi.moralim bozuldu iyice.ya bendede olduysa.yumurtlama günlerimi atlamıyorum ama gebe kalamadım.gerçi daha 3.ay doluyo bu ay ama.ilkindede 3.ay gebe kalmıştım.ufff :çok üzgünüm:

Mumudihaba Sağol arkadaşım
Peki sen nasıl farketmiştin? Adet azalması oldu mu sende? Hsg ile mi tanı kondu?Bir de ne şekilde tedavi oldun? (amma çok soru sordum kusura bakma) Umarım bebek sahibi olmuşsundur.

Takvimi sonradan gördüm. Umarım bir an önce kavuşuruz bebeklerimize.

hiç farketmedim adet azalması yada süresinde bir azlık gibi şikayetlerim olmamıştı
hsg çekildikten sonra anlaşıldı
aşılamalar tup bebekler vs yıllar geçti en sonunda hamile kaldım
ama ikizlerime kavuşamadım erken doğumla kaybettim şimdi yeni tedavi için gün sayıyorum

RABBİM hayırlıusıyla en kısa zamanda hepimize nasip etsin

canım ya ben korktum şimdi.bende kürtaj oldum ve doktorum yapşıklık olabilir demedi hiç.bu yeni gittiğim doktorda kürtajdan sonra olabilyo aklınızda olsun demedi.moralim bozuldu iyice.ya bendede olduysa.yumurtlama günlerimi atlamıyorum ama gebe kalamadım.gerçi daha 3.ay doluyo bu ay ama.ilkindede 3.ay gebe kalmıştım.ufff :çok üzgünüm:

Geçmiş olsun arkadaşım. Bana en son gittiğim doktor kürtaj olduysan muhakkak rahim filmi çektir dedi. Yaa canım zaten ben neden korksam başıma mı geliyor nedir.. Bendeki bulgular (adet azalması) destekler nitelikte. O yüzden Perşembe günü doktorda olucam, randevu aldım. Bence kürtaj sonrası rahim filmi şart. Çünkü bunu anlamanın tek yolu bu. Bazen hiçbir belirti vermeyedebilir falan şeklinde birşeyler de okudum. Önemli bir infertilite nedeniymiş. 3 ay erken tabii denemeye devam et olacaktır inşallah. (3 ayda hamile kalabilmen süper inşallah tekrar kalırsın.

yok canım rahim flminden sonra hamile kalmadım...doğrusunu söylemek gerekirse bu zamana kadar hiç kalmadım...bizimkide nedeni bilinmeyen infertilite...rahim filminde iki tüpümde açıktı sadece yapışıklık vardı onuda açtılar...
canım senin ne sorunun var bebek tedavisimi görüyosun?:1hug:

Ben de 1 yıl falan bekledikten sonra kendiliğinden hamile kaldım ama dış gebelik oldu. Hem laparoskopi hem küretaj uygulanmış. Bu yüzden bir yerlerde yapışıklık olmuş kesin çünkü adet kanamam çok çok azaldı. Açmanın yolu da histeroskopi falanmış galiba. Olacağız artık ne yapalım, bunu çok istiyorum ve katlanıcaz mecburen. Arkadaşım da nedensiz infertilite nedeni ile hamile kalamıyordu 4 yıl sonra olumsuz bir aşılama sonucu hamile kaldı. Darısı başına diyelim.a.s. Nedensiz ise aşılama falan yaptır, olumsuz olsa bile yumurtalıklar sonrasında uyarılmış halde kaldığı için birkaç ay süper yumurtluyorsun ve hamile kalma şansın artıyor. Sen ne durumdasın? Kaç yıldır istiyorsunuz?

hiç farketmedim adet azalması yada süresinde bir azlık gibi şikayetlerim olmamıştı
hsg çekildikten sonra anlaşıldı
aşılamalar tup bebekler vs yıllar geçti en sonunda hamile kaldım
ama ikizlerime kavuşamadım erken doğumla kaybettim şimdi yeni tedavi için gün sayıyorum

RABBİM hayırlıusıyla en kısa zamanda hepimize nasip etsin

Geçmiş olsun Allah bir daha göstermesin. Kaç yıl sonra hamile kalabilmiştin canım, kendiliğinden mi oldu? Yeni tedavin ne zaman? Sanırım tüp bebek, bol şanslar. a.s.

Geçmiş olsun Allah bir daha göstermesin. Kaç yıl sonra hamile kalabilmiştin canım, kendiliğinden mi oldu? Yeni tedavin ne zaman? Sanırım tüp bebek, bol şanslar. a.s.

TEŞEKKÜR ederim RABBİM kimseye yaşatmasın benim yaşadıklarımı ama beterin beteri var hepsi RABBİMDEN
evet cnm tup bebek bilmiyorum belkide hemen belkide birkaç ay sonra belkide yaza kısmet bakalım
EN SON histeroskopiden 6 ay sınra hamile kaldım ama tup bebek yöntemiyle

cnm nacizane san tavsiyem olumlu sonuçları değerlendir ve dr sonuna kadar güven

Merhaba kızlar bende bişey sormak istiyorum bende rahim filmi çektirdim 2 gün önce ama film sırasında ilaç birtürlü rahim içine gitmedi dolayısı ile tüplerede gidemedi.doktor stresten dolayı yada rahim de yapışıklık olabilir dedi tekrar anestezi ile çekecek filmi.Ama ben daha önce hamilelik kürtaj gibi şeyler geçirmedim ve adetlerim düzenli ve normal.Ama bu durum çok moralimi bozdu bakalım ikinci kez çekilince nolacak inşallah sorun çıkmaz...Bu konuda bir fikri bilgisi olan var mı?

Merhabalar

Anlaşılması için rahim filmi çektirmem gerekiyor biliyorum ama 2 kez çektirdim daha önce ve çok can yakıyor. (Bir yandan da ilerlemesinden korkuyorum) Aranızda kürtaj sonrası (yada kürtajla alakalı olmadan) adet kanaması azalan, böyle yapışıklık yaşayan, tedavi olan, mümkün mü bilmiyorum ama kendiliğinden geçen var mı? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

cnm seninle aynı kadari paylaşıyoruz. bendede kürtaj sonrası yapışma oldu ve ben hiç ama hiç adet olmadım 5 ay. kürtaj yapan dr a gittim sürekli hiç böle bir durumdan bahsetmedi bile. hap verip gönderdi. çok psikolojim bozuldu benim. sonra ankarada büyük doğumun başhekimi doç. tayfun güngöre gittim. beni ulturasyona tuttu karnımdan, sonra yapışklık vardır sende dedi. hemen ertesi gün hastaneye yattım tahililer falan yapıldı.ertesi gün amaliyata aldı beni histeroskopi yaptı. bana amaliyattan önce 20 dk ka sürer dedi amaliyatım 2.30 saat sürmüş. yani anlıycan kürtaj yapan dr mahvetmiş rahmi. amaliyatta yapışıklık açılmış rahm,me estetik yapılmış. amaliyattan sonra hormon ilacı verdi alet takmış 2 ay kalacak dedi.şimdi ilçları içiyorum.amaliyattan 10 gün sonra adet oldum. şubatın 2 sinde konturole gideceğim. tekrar histeroskopiye girecem sonucuna göre çocuk düşüneceğiz.ha bu arada tayfun bey kesinlikle rahim filmi çekmiyor hastalarına rahmi yıpratırmış,histeroskopi yöntemini kullanıyor. birde bu rahatsızlığı her dr tedavi edemiyor iyi bir dr seçmek gerekiyor. ankaraya yakın bi yerdeysen tayfun beye git derim. bu kadar şey yaşadım ama hiç canım yanmadı,hiç bir şey hissetmedim. inş sağlığına ve bebeğine bir an önce kavuşursun.

Bende 1 ay önce kürtaj oldum sonrasında adet olmamıştım ağrım çoktu.Meğerse kan içeriye birikmiş rahimde yapışıklık olmuş onu dün açtı doktor az bir narkoz verdi ve oraya bişi sokup açtığını söyledi.Biriken kanı boşaltmış 1 hafta sonra kontrolüm var...

kıslarr 1.5 yıllık evliyim geçen yıl düşük yaptım ondan sonra hamile kalamadım.dr gittim rahimden baktı ultrason aletiydi galiba hiçbirşey yok dedi. acaba yapışıklık yaptığı ultrasondan belli oluyomu.rahim filmiyle aynımı acaba yumurtalıklarımı filan gördü yardım edin meraktan çatlıycam

--------------------------------------------------------------------------------

kızlar belirtiler bendede var bu ay adet olmadım doğumdan sonra 3 kez oldum fakat hep az az geldi benimki kürtajdan değilde sezaryenden kaynaklı sanırım inşallah yoktur bişi yarın doktora gideceğim bakalım çok korkuyorum....

merhaba ben 2 yıllık evliyim.adet düzensizliği ve hamile kalamama nedeniyle doktora başvurdum 1 yıldan fazladır tedavi görüyorum.ilaçlar kullanıyorum.doktor en son beni tüp bebek ünitesine yönlendirdi.orda doktor rahim filmmi inceledi ve rahim içi yapıklık var o yapışıklıkları kesmemiz lazım dedi.hiç hamile kalmadım ve geçirdiğim önemli bir rahatsızlık olmamasına rağmen,bunu duyunca yıkıldım..şuan çok üzgünüm....ne yapmalıyım sizce ...yardımcı olurmusunuz.....

X