Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Anaokulu öğretmeniyim sorularınız varsa yanıtlayabilirim..

merhaba 2005 dogumlu oğlum ana sınıfına başladı başladık ama öğretmenimiz devamlı kalem tutamıyor boyaması güzel değil diye uyarıyor okul öncesine kadar hiç kalemle boyama yapmadı daha dogrusu istemedi kalem tutmayı sevmiyor ödülller koydum gene fayda etmedi benmi telaş yapıyorum zamanla öğrenecekmi lütfen yardımcı olun...

merhaba 2005 dogumlu oğlum ana sınıfına başladı başladık ama öğretmenimiz devamlı kalem tutamıyor boyaması güzel değil diye uyarıyor okul öncesine kadar hiç kalemle boyama yapmadı daha dogrusu istemedi kalem tutmayı sevmiyor ödülller koydum gene fayda etmedi benmi telaş yapıyorum zamanla öğrenecekmi lütfen yardımcı olun...

selamlar..
oncelıkle ben ogretmenın tutumunu yanlıs buldum aslında..kullandıgı dıl bu olmamalı...
umarım cocugunuzun yanında soylememıstır bunları...
kalem tutmayı,güzel boyamayı zaten okulda ogrenecek...cocuk herseyı bılerek okula gelırse okulda ne ogrenecek???
öğretmenı dogru yaklasımla sevdırecektır ıns kalem tutmayı da boyamayı da.....
tabıkı sızede gorev dusuyor ogrenmesı ıcın.bunun ıcın de öğretmenın onerılerını uygulamanız gerekıyor ama öğrtmenın bu tarz konusmasıyla nasıl olur bılemıyorum.

selamlar..
oncelıkle ben ogretmenın tutumunu yanlıs buldum aslında..kullandıgı dıl bu olmamalı...
umarım cocugunuzun yanında soylememıstır bunları...
kalem tutmayı,güzel boyamayı zaten okulda ogrenecek...cocuk herseyı bılerek okula gelırse okulda ne ogrenecek???
öğretmenı dogru yaklasımla sevdırecektır ıns kalem tutmayı da boyamayı da.....
tabıkı sızede gorev dusuyor ogrenmesı ıcın.bunun ıcın de öğretmenın onerılerını uygulamanız gerekıyor ama öğrtmenın bu tarz konusmasıyla nasıl olur bılemıyorum.
teşekkür ederim cevabınız için öğretmenimiz bunları bana söyledi kafasına taktıgı 1.sınıfta el yazısı olacak çocuklarınız çok zorlanacak diyor yani yazıya takmış durmda boyamayı mesela dışına taşırıyor diye bana şikayette bulundu yani benmi abartıyorum yoksa omu anlayamadım.benim sormak istediğim şu 1. sınıflar için elyazısı çalşımları var onlardan evde çalışma yapsam çocugu çokmu sıkarım evde alfabeleri yazdıryorum yanlışmı yapıyorum öğretmenimize konuşmak istedğimi söylüyorum her defasında su anda müsait değilim diyor yani birazda kaprismiz var.deneyimleriniz bekliyorum teşekkürler..

teşekkür ederim cevabınız için öğretmenimiz bunları bana söyledi kafasına taktıgı 1.sınıfta el yazısı olacak çocuklarınız çok zorlanacak diyor yani yazıya takmış durmda boyamayı mesela dışına taşırıyor diye bana şikayette bulundu yani benmi abartıyorum yoksa omu anlayamadım.benim sormak istediğim şu 1. sınıflar için elyazısı çalşımları var onlardan evde çalışma yapsam çocugu çokmu sıkarım evde alfabeleri yazdıryorum yanlışmı yapıyorum öğretmenimize konuşmak istedğimi söylüyorum her defasında su anda müsait değilim diyor yani birazda kaprismiz var.deneyimleriniz bekliyorum teşekkürler..

1. sınıfta el yazısı oldugunu hepımız bılıyoruz..daha sene basında öğretmenınız neden bunlara takılmıs anlayamıyorum ben.daha 1 ay oldu olmadı nedı kı bu yapamıyor edemıyor edası...yapamıyorsa ,bılmıyorsa sevdırecek ,öğretecek öğrtmenın işi bu...
1. sınıflar ıcın olan el yazısı calısmalarını yaptırmayın lutfen,,alfabe falan da yazdırmayın cocuga...
bu sene öğrenmesı gerekenı zaten okulda öğrenecek..öğretmenının calısmanızı ıstedıgı seyler olursa evde onları desteklersınız..
okul oncesı donemde harfler ogretılmez..dogru kalem tutma ve okuma yazmaya HAZIRLIK çalışmaları yapılır bu çalışmalar ıse kavramlar,,çizgi çalışmaları,matematık(basıt toplama-cıkarma) vs...dir..

bu kadar ustune dusersenız tabıkı cocgu sıkarsınız...onumuzde koskoca bır yıl var lutfen sakın olun.hepsının ustesınden gelecektır cocugunuz..
öğretmenınız her defasında musaıt olmuyorsa o zaman musaıt olacagı bır an ıcın sıze randevu versın..o zaman konusun guzelce..

okula alışamadı hala ama artık okulda öğrendiklerini bana öğretmeye çalışıyor zor bir çocuğum var beni çok zorluyor bazen 4 yaşında ve hala her işini benim yapmamı istiyor öğretmenleride farketmiş bunu çok üzülüyorum psikolojik yardım almalımıyım kızım için bilemiyorum bende nasıl davranacağımı bilemiyorum bazen okulda değişecektir diye umut ediyorum ama bende onunla paylaşımlarımı kaliteli hale getirmek istiyorum kardeşi ve o ...en iyi yatırım insana yatırımmış ben iyi çocuklar olsunlar istiyorum ve açıkçası annelik konusunda pek iyi olmadığımı düşünüyorum bazen çok bağırıyorum onlara bazende çok şımartıyorum ne yapmalıyım ve bu denge nasıl kurulur bilemiyorum:KK43:

Merhaba. Benim kızım da beş yaşını doldurmak üzere. Bu yıl anaokuluna başladı. Okula alışmakla ilgili bir sorunumuz olmadı. Düzgün çizgiler çizemiyor, resim yapmayı hiç bilmiyor, boyamayı düzgün yapamıyor. Zaman zaman arkadaşlarının yaptığı boyamaları, kesimleri görüyorum. İster istemez kızımla kıyaslıyorum. Öğretmenimiz ödev verdi. Resimle ilgili cümle kurmasını istiyor. Ama kızım cümle ne demek bunu bile bilmiyor. Hastalık nedeniyle, iki haftadır da okula gidemedi. Ne yapmalıyım? Çok endişeleniyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba. Benim kızım da beş yaşını doldurmak üzere. Bu yıl anaokuluna başladı. Okula alışmakla ilgili bir sorunumuz olmadı. Düzgün çizgiler çizemiyor, resim yapmayı hiç bilmiyor, boyamayı düzgün yapamıyor. Zaman zaman arkadaşlarının yaptığı boyamaları, kesimleri görüyorum. İster istemez kızımla kıyaslıyorum. Öğretmenimiz ödev verdi. Resimle ilgili cümle kurmasını istiyor. Ama kızım cümle ne demek bunu bile bilmiyor. Hastalık nedeniyle, iki haftadır da okula gidemedi. Ne yapmalıyım? Çok endişeleniyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

tüm bu anlattıllarınızı okula başladıktan sonra fark edıyor olmanız üzücü gerçekten ama hiçbirşey için geç değil tabiki..
okulda yaptığı çalışmaları yanısıra siz de evde bunları destekleyici çalışmalar yapmalısınız..herşeyı okuldan beklemek yanlış..
öğretmenı ıle konusup ne gıbı çalışmalar üzerinde durmanız gerektiğinizi öğrenebilirsiniz..
bol bol hikaye okuyup ,anlatın,,çocugunuzdan kendı cümleleri ile anlatmasını izteyin..bol bol okusun,cümleler kursun..evdeki kitap dergi ne varsa karıştırıp,resımlerıne bakın ,,çocuğunuza resimde neler oluyor anlatır mısın dıyerek sorun,anlatsın.
bir resim gösterip o resimden bir hikaye oluşturmasını isteyin..böylece dil gelişimini desteklemiş olursunuz.
çizgi alıştımaları ile ilgili öğretmeninizden kitap tavsıyesı alıp evde bol bol calısın..
bırlıkte resim yapın...renk seçimini ona brakın ama resmınde değişik renkler kullanmasını tesvık edın.bır resmı sınırlı boyamayı bizzat gösterip sabırla boyaması için çalışın..
bunlar ıcın cocgunuza baskı yapmayın lutfen hepsı yavas yavas olacak seyler..cocguunuzla ılgılenın yeter,,hepsını basaracaktır..eger baskı yaparsanız sıkılabılır ve hıcbırını yapmak ıstemeyıp okuldan soguyabılır..
lafım sıze degıl ama cocuklar okula geldıgınde ILK kez boyalarla,kalemlerle,hıkaye kıtaplarıyla,,makasla tanışmamalı..sonra cocuk gerıden gelıyor halıyle..

okula alışamadı hala ama artık okulda öğrendiklerini bana öğretmeye çalışıyor zor bir çocuğum var beni çok zorluyor bazen 4 yaşında ve hala her işini benim yapmamı istiyor öğretmenleride farketmiş bunu çok üzülüyorum psikolojik yardım almalımıyım kızım için bilemiyorum bende nasıl davranacağımı bilemiyorum bazen okulda değişecektir diye umut ediyorum ama bende onunla paylaşımlarımı kaliteli hale getirmek istiyorum kardeşi ve o ...en iyi yatırım insana yatırımmış ben iyi çocuklar olsunlar istiyorum ve açıkçası annelik konusunda pek iyi olmadığımı düşünüyorum bazen çok bağırıyorum onlara bazende çok şımartıyorum ne yapmalıyım ve bu denge nasıl kurulur bilemiyorum:KK43:

cocgunuza karsı olan tutarsız tutumunuzu değiiştirmek ıcın oncelıkle sız psıkolojık yardım almalısınız..
sonrasında cocougunuza faydalı olabılrsınız ancak..

teşekkür ederim bilgileriniz için bu haftaokulda hikaye okuma için beni davet etti öğretmenimiz bakalım neler olacak nasıl anlatacam hikayeyi bilemiyorum ..

Merhaba.Bende sizden biri sayılırım.10 Yıl aradan sonra bu yıl Okul Öncesi Öğretmenliğini kazandım.Ancak benim küçük bir sorunum var. 2 Yaşında bir kızım var.Derslerim 5den sonra başlıyor.Babamız idare edebilir dedik olmadı.Komşum bir iki saatliğine bakmayı kabul etti.Henüz ona da veremedim.Bu aralar çok hırçınlaştı.Yaşıtlarıyla bir araya geldiğinde çok hoyrat hareketler takınıyor.İttirip kaktırmalar.Yada tokat atma gibi.Yaşına göre oldukça iri bir çocuk.Etrafındaki yaşıtları ondan fizik olarak da küçük.Bu durum beni çok rahatsız etmeye başladı.Özel bir kreşle görüştüm.Öğleden sonralare versem mi diye düşünüyorum.Kreşin sahibi öğretmen hanımlada sıkıntılarımı paylaştım.Yaşadığımız şehir Erzurum.Malum Türkiye'nin en soğuk şehri.Burda çocuğu hiç bir yere çıkartamıyorum.Akraba yada aile büyüklerimiz de burada değiller.Komşuların çocuklarıyla idare etmeye çalışıyorum.Onlara yaptıklarını da yukarıda yazdım.Artık idare edilecek gibi değil.Kreşin sahibi öğretmen Erzurum da başka alternatifin olmadığını aslında çocuğun yaşı gereği daha erken olduğunu ama başka oyalıyabilecek bir ortam olmadığı için en iyi ortamın kreş olabileceğini söyledi.Sizler de biliyorsunuz ki derslerde zor ve yoğun.Sizce ne yapmalıyım?Kızımı kreşe vereyim mi?Harketlerinde düzelme olurmu?Bize de faydası olurmu? Teşekkür ederim....

selamlar..ben yerınızde olsam sımdılık krese vermezdım cunku gunduz evdesınız,cocugunuza kendınız bakabılırısnız.saat 5 den sonrası ıcın evde bakıcı tutabılırısnız okuldan sonra alırsınız cocugu.
çocuklar için sosyal ortam ıhtıyacı 3 yastan sonra baslıyor..en azından bır yıl daha bırlıkte evde olun dıyorum ben...
ama ıllakı verıcem dersenız de zor bır donem sızı beklıyor olacak..
alışma donemı..
okulda cocugun hırcın davranısları yuzunden yasanacak olaylar..vs..
ama bu zor surecı sabırla atlatırsanız çocugunuz elbettekı hareketleri duzelecektır.
cok zor bır donem sızı beklıyor..kolay gelsın

merhaba,kızım 2 yaşına girecek şu an 22 aylık...Kreşe bu yıl göndermeyi düşünmüyorum.Evde ne gibi faaliyetlerde bulunabiliriz?hangi yayınları tavsiye edersiniz?oyun hamuru başlama dönemi ne zaman?şimdiden çok teşekkürler...

Merhaba oğlumu çalıştığımız için 5 yaş grubu kreşe verdik. İlk gün oyun oynarken bizden izin alarak arkadaşları ile birlikte vakit geçirmek istedi ve sınıfa girdi. Bizde bıraktık geldik. Ancak akşam almaya geldiğimizde çocuk ağlıyordu.Kendisinden sorduğumda tüm gün tuvalet ihtiyacını karşılamadığını öğrendim ve bu konuda öğretmenini uyardım. Hocam utangaç olduğundan kendisi söyleyemeyebilir tuvalet ihtiyacı olup olmadığını hatırlatın dedim. Evde kahvaltı yapmak istemedi. Kendisinden sorduğumda öğle yemeğinde 2 kaşık pilav yediğini söyledi akşam eve gelincede çorbaya öyle bir atladı ki içim parçalandı ve okuldan ayrılırken o gün yemek yemediği bana söylenmedi Neyse ertesi günü getirdiğimizde benden ayrılmak istemedi Yemek durumunu söylediğimde doğru yemek yemedi dedi sorumlu öğretmen Çocuk benden ayrılmak istemeyince müdür bugün götürün çocuğu fazla yormayalım pazartesi kapıdan bırakın sizi görünce bırakmak istemiyor bu iş olmaz böyle dedi. Pazartesi getirmek üzere oradan ayrıldık.Şimdi ilk günkü deneyimden sonra çocuğu bırakmakda gelmiyor içimden. Oğlum oldukça sosyal ve konuşkan bir çocuk gönderdiğimiz kreşte özel kreş oğluma sorduğumda hiç bir arkadaşının adını bilmediğni söylüyor kreşte müdür her lafta eğitimden bahsediyor ama bu çocukların birbiriyle iletişim kurmasına damı izin verilmiyor bu eğitim nasıl bir eğitim.Hiç oyun saateleri olmuyor mu?. Pazartesi kapıdan bırakacağım ama öğretmeniyle ilerleyen bir saatte bu çelişkileri dile getirmek için konuşmaya gideceğim Oğlum oyun salonlarında tanıştığı bütün kişilerin isimlerini söyler bana oysa. Belki ben bir anne olarak duygusal davranıyor olabilirim ama kafamda da bu deneyim çok soru işareti bıraktı Oysaki oğlum çocuklarla biraz iletişim kursa onları sevse zaten kreşide sevecek bunu dile getireceğim öğretmenine. Kreş gerçekten çok zor bir süreçmiş bunu anladım Sizden ricam tarafsız bir şekilde kreşte yaşadığımız bu olayların olağan olup olmadığını analiz etmeniz. Onun eğitim almasını istiyoruz ama onun mutluluğu herşeyden öte bizim için Şimdi kesinlikle kreşe gitmek istemiyor Nasıl bir yaklaşımda bulunabiliriz. Allah tüm annelerimize kolaylıklar versin.

merhaba,kızım 2 yaşına girecek şu an 22 aylık...Kreşe bu yıl göndermeyi düşünmüyorum.Evde ne gibi faaliyetlerde bulunabiliriz?hangi yayınları tavsiye edersiniz?oyun hamuru başlama dönemi ne zaman?şimdiden çok teşekkürler...

benım kızımda 2 yasında ben oyun hamuruyla tanıstırdım sımdıden..tabı yanlız bırakmamak gerek..agzına atabılır..kas gelişimi için sıkmaya çalışıp parçalara bölebilir şimdilik..
eline boya verip dairesel hareketler yapmasına tasvık edebılırsınız..
bu donemde ozellıkle dıl gelısımıne oenm vermek gerek.cunku krıtık bır donem..
parmak oyunları,tekerlemeler öğretın,soyleyın bol bol..hıkaye okuyup resımlerıne bakın bırlıkte anlatın..resımlerde neler gorugunu sorun..
basıt cocuk sarkılarını da ogrenebılırler..
benım kızım 25 aylık olmak uzere,tekerlemelerı,sarkıları ezberleyebılıyor su an..tv de dınledıgı sarkıları nerdeyse bırlıkte soyluyor nakaratları.. :KK1: kimleee kimlee yuva kuruuuoo ben nie kuramııııoooumm:KK1:
eğitizi videoalar ızletebılrısınız..
cevrenızdekı yaşıtlarını bulup bırlıkte az da olsa zaman gecırmesını saglayabılırsınız..
evcılık oynayabılırsınız...doktorculuk oynayabılırsnız..bu oyuncakların setlerı var..onlardan yoksa edinin...hadı bana yemek yap..hadı sımdı çay içelim vs..
ben hata olmusum hadı sen doktor ol benı muayene et..doktor sırtını nasıl dınlıyordu??hadı sende yap.. vs.. cumleler kurup yonlendırmenız gerek..
daha bır cok sey var evde yapabılecek..hayatınızın her anına cocugunuzu katarak oyun halıne cevırebılrsınız aslında..bıraz düşünsenız emın olun bırcok sey bulacaksınız..
yıne sormak ıstedıgınız bır sey olursa sorabılırısınız..yardımcı olmaya calısırım..kolay gelsın.

Merhaba oğlumu çalıştığımız için 5 yaş grubu kreşe verdik. İlk gün oyun oynarken bizden izin alarak arkadaşları ile birlikte vakit geçirmek istedi ve sınıfa girdi. Bizde bıraktık geldik. Ancak akşam almaya geldiğimizde çocuk ağlıyordu.Kendisinden sorduğumda tüm gün tuvalet ihtiyacını karşılamadığını öğrendim ve bu konuda öğretmenini uyardım. Hocam utangaç olduğundan kendisi söyleyemeyebilir tuvalet ihtiyacı olup olmadığını hatırlatın dedim. Evde kahvaltı yapmak istemedi. Kendisinden sorduğumda öğle yemeğinde 2 kaşık pilav yediğini söyledi akşam eve gelincede çorbaya öyle bir atladı ki içim parçalandı ve okuldan ayrılırken o gün yemek yemediği bana söylenmedi Neyse ertesi günü getirdiğimizde benden ayrılmak istemedi Yemek durumunu söylediğimde doğru yemek yemedi dedi sorumlu öğretmen Çocuk benden ayrılmak istemeyince müdür bugün götürün çocuğu fazla yormayalım pazartesi kapıdan bırakın sizi görünce bırakmak istemiyor bu iş olmaz böyle dedi. Pazartesi getirmek üzere oradan ayrıldık.Şimdi ilk günkü deneyimden sonra çocuğu bırakmakda gelmiyor içimden. Oğlum oldukça sosyal ve konuşkan bir çocuk gönderdiğimiz kreşte özel kreş oğluma sorduğumda hiç bir arkadaşının adını bilmediğni söylüyor kreşte müdür her lafta eğitimden bahsediyor ama bu çocukların birbiriyle iletişim kurmasına damı izin verilmiyor bu eğitim nasıl bir eğitim.Hiç oyun saateleri olmuyor mu?. Pazartesi kapıdan bırakacağım ama öğretmeniyle ilerleyen bir saatte bu çelişkileri dile getirmek için konuşmaya gideceğim Oğlum oyun salonlarında tanıştığı bütün kişilerin isimlerini söyler bana oysa. Belki ben bir anne olarak duygusal davranıyor olabilirim ama kafamda da bu deneyim çok soru işareti bıraktı Oysaki oğlum çocuklarla biraz iletişim kursa onları sevse zaten kreşide sevecek bunu dile getireceğim öğretmenine. Kreş gerçekten çok zor bir süreçmiş bunu anladım Sizden ricam tarafsız bir şekilde kreşte yaşadığımız bu olayların olağan olup olmadığını analiz etmeniz. Onun eğitim almasını istiyoruz ama onun mutluluğu herşeyden öte bizim için Şimdi kesinlikle kreşe gitmek istemiyor Nasıl bir yaklaşımda bulunabiliriz. Allah tüm annelerimize kolaylıklar versin.

Gercekten cok zorlu bır sureç..cocugun yenı bır ortama uyum saglaması cok zor..hem velı hem cocuk,hem okul bu zorlu surecten gecıyor malesef..hemen ılk gunlerden cocugum bunu boyle yaoardı sımdı yapmıyor seklınde degerlendırmenız bence yanlıs..cocugunuzun oyun salonunda gecırdıgı zamanla okul bır değil..oyun salonunda gyet rahattı,,cunku anne-babası yanındaydı,,sımdı ıse yenı bır ortama uyum saglamaya calısıyor ve bu surecte once kendını kapatabılır..kendımızı dusunelım..cok konuskan,cok sosal cok canayakın bı ınsanız ama yıne de hıc tanımadıgınız yepyenı cok degısık bır ortama gırdınız ve bu ortamda guvende olup olmadıgınızı bılmıyorsunuz,,yanınızda onceden yakınınız guvendıgınız bırısı yok..hemen kendı benliğinizi ortaya koyar mısınız??hayır tabıkı...oncelıkle kapatırsınız kendınızı yavas yavas ısınır acılırsınız degıl mi??
cocgunuzun da yasadıgı boyle bırsey..tabıkı arkadaslarının ısımlerını ogrenecek...yemeğini de yiyecek,,okula da gıtmek ısteyecek..bence buraya kadar anormal bır sey yok.. ama özel bır anaokulu cocugun gun ıcınde yaptıklarından velıyı haberdar etmesı lazım..en azından işte öğlen yemedı haberınız olsun,,aksam sız desteklersınız artık vs.. soylenebılırdı..okul ıle ılgılı sıkıntılarınızı,ısteklerınızı hıc cekınmeden acık bır sekılde dıle getırın bence..benım cocugumun yemek yemedıgının bana bıldırılmesını ıstıyorum gibi...sımdı sız ıcımden okula goturmek gelmıyor vs.. dersenız ve cocuk agladıgında gıtmek ıstemedıgınde goturmezsenız cocuk bunu artık kullanmaya baslar..oncelıkle cocuk okula gıdecek mı gıtmeyecek mı ne ıstedıgınıze sız karar verın ve lutfen kararlılıgınızı cocugunuza hıssettırın..kolay bır uyum surecı ıcın bu sart..unutmayın kı cocuk sızın en ufak acıgınızı bulur ve en zayıf noktanızdan sızı vurur..zaafıyetlerınızı pek bellı etmeyın..koay gelsın sımdıden..sevgıler..

slm arkadaşlar yardıma ihtiyacım var yardım lütfen çocuk gelişimi okuyorum lise 2 açık lise öğretmenimiz yazılıyı sadece proje ödevi yapmamızı söyledi benimde iyi not almam lazım yardımcı olursanın çok ama çok sevinirim konu çoklu zekaya uygun etkinlikler örnek olarak meyveler,mevsimler,sebzeler yada renkler olabilir dedi öğretmenimiz yardım bekliyorum nasıl yapıcağımı anlamadım

merhabalar.benim derdim çok büyük,kafayı yiycem artık..oğlum 5 buçuk yaşında.nu sene anasınıfına başladı.geçen sene de 1 yıl kreşe gitti...oğlum çok hareketli bir çocuk...geçen seneki kreşinde çok yaramazdı.küçük ondandır dedik.inanın onu almaya gittiğim hergün allahım bugün ne yaptı aceba,öğretmeni neyini şikayet edecek aceba diye giderdim...hergün şikayet hergün...birgün birini döver,birgün biryere zara verir,öğretmenine bağırır kötü sözler söyler.....neler neler...büyük bir umutla anasınıfına yazdırdım,öğretmenini de özellikle erkek seçtim biraz da disiplinli...ama yine aynı..öğretmeni sabretti sabretti....ama oda dayanamadı...şimdi yine geçen seneki gibi hergün bir şikayet geliyo okuldan....artık ağlıyorum...çaresizim.her metodu denedik.....:ceza,ödül,,oturduk defalarca konuştuk....yok yok yok...bunlar hep kısa süreli çözüm oluyo...korkum 1.sınıfa başlayınca bu yaramzlığı derslerini engellerse....geçen gün komşum almaya gitti oğlumu..ögretmen aile içi sorunları mı var aceba diyomuş adam....hiç sesimiz yükselmez bizim evde...hiçbir sorunumuz yok.herşeyi ailece konuşarak aşarız...küfür,kötü söz hiç olmaz....öğretmeni herkesi de arda azdırıyo diyo..bide öğretmenim ben ya...bir öğretmen çocuğu böyle olmamalı...ne yapayım ben..yardım edin....

Son düzenleme:
benım kızımda 2 yasında ben oyun hamuruyla tanıstırdım sımdıden..tabı yanlız bırakmamak gerek..agzına atabılır..kas gelişimi için sıkmaya çalışıp parçalara bölebilir şimdilik..
eline boya verip dairesel hareketler yapmasına tasvık edebılırsınız..
bu donemde ozellıkle dıl gelısımıne oenm vermek gerek.cunku krıtık bır donem..
parmak oyunları,tekerlemeler öğretın,soyleyın bol bol..hıkaye okuyup resımlerıne bakın bırlıkte anlatın..resımlerde neler gorugunu sorun..
basıt cocuk sarkılarını da ogrenebılırler..
benım kızım 25 aylık olmak uzere,tekerlemelerı,sarkıları ezberleyebılıyor su an..tv de dınledıgı sarkıları nerdeyse bırlıkte soyluyor nakaratları.. :KK1: kimleee kimlee yuva kuruuuoo ben nie kuramııııoooumm:KK1:
eğitizi videoalar ızletebılrısınız..
cevrenızdekı yaşıtlarını bulup bırlıkte az da olsa zaman gecırmesını saglayabılırsınız..
evcılık oynayabılırsınız...doktorculuk oynayabılırsnız..bu oyuncakların setlerı var..onlardan yoksa edinin...hadı bana yemek yap..hadı sımdı çay içelim vs..
ben hata olmusum hadı sen doktor ol benı muayene et..doktor sırtını nasıl dınlıyordu??hadı sende yap.. vs.. cumleler kurup yonlendırmenız gerek..
daha bır cok sey var evde yapabılecek..hayatınızın her anına cocugunuzu katarak oyun halıne cevırebılrsınız aslında..bıraz düşünsenız emın olun bırcok sey bulacaksınız..
yıne sormak ıstedıgınız bır sey olursa sorabılırısınız..yardımcı olmaya calısırım..kolay gelsın.

Gercekten cok zorlu bır sureç..cocugun yenı bır ortama uyum saglaması cok zor..hem velı hem cocuk,hem okul bu zorlu surecten gecıyor malesef..hemen ılk gunlerden cocugum bunu boyle yaoardı sımdı yapmıyor seklınde degerlendırmenız bence yanlıs..cocugunuzun oyun salonunda gecırdıgı zamanla okul bır değil..oyun salonunda gyet rahattı,,cunku anne-babası yanındaydı,,sımdı ıse yenı bır ortama uyum saglamaya calısıyor ve bu surecte once kendını kapatabılır..kendımızı dusunelım..cok konuskan,cok sosal cok canayakın bı ınsanız ama yıne de hıc tanımadıgınız yepyenı cok degısık bır ortama gırdınız ve bu ortamda guvende olup olmadıgınızı bılmıyorsunuz,,yanınızda onceden yakınınız guvendıgınız bırısı yok..hemen kendı benliğinizi ortaya koyar mısınız??hayır tabıkı...oncelıkle kapatırsınız kendınızı yavas yavas ısınır acılırsınız degıl mi??
cocgunuzun da yasadıgı boyle bırsey..tabıkı arkadaslarının ısımlerını ogrenecek...yemeğini de yiyecek,,okula da gıtmek ısteyecek..bence buraya kadar anormal bır sey yok.. ama özel bır anaokulu cocugun gun ıcınde yaptıklarından velıyı haberdar etmesı lazım..en azından işte öğlen yemedı haberınız olsun,,aksam sız desteklersınız artık vs.. soylenebılırdı..okul ıle ılgılı sıkıntılarınızı,ısteklerınızı hıc cekınmeden acık bır sekılde dıle getırın bence..benım cocugumun yemek yemedıgının bana bıldırılmesını ıstıyorum gibi...sımdı sız ıcımden okula goturmek gelmıyor vs.. dersenız ve cocuk agladıgında gıtmek ıstemedıgınde goturmezsenız cocuk bunu artık kullanmaya baslar..oncelıkle cocuk okula gıdecek mı gıtmeyecek mı ne ıstedıgınıze sız karar verın ve lutfen kararlılıgınızı cocugunuza hıssettırın..kolay bır uyum surecı ıcın bu sart..unutmayın kı cocuk sızın en ufak acıgınızı bulur ve en zayıf noktanızdan sızı vurur..zaafıyetlerınızı pek bellı etmeyın..koay gelsın sımdıden..sevgıler..

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim Cevabınızı yeni gördüm. Sizin dediğiniz gibi tüm sorunlarımızı öğretmenlerimizle paylaştık. Örneğin okula gitmek istemediğinde beni okulda uyutuyorlar hiç oyun oynattırmıyorlar, televizyon izlemiyoruz gibi yakınmalar duyuyordum.Öğretmenlerimizle uyutulmaması gerektiği konusunda konuştuk. Şimdi okula giderken ağlamıyor. Ama okula gitmeyi de çok fazla sevmiyor. Hatta başka bir kreşe gideyim diyor. Hatta hani şu şapkamı unuttuğum kreş var ya oraya yazdır beni diyor. Tabi bunda biraz da benim etkim oldu sanırım Kendisine şimdi bu kreşi deneyelim olmazsa değiştiririz demiştim oda hemen alternatifi değerlendirmek istiyor. Bu konuda hatalıyım da şimdi kreş değiştirmek konusunda kararsızım. Oraya hepten alışamazsa diye korkuyorum. Şimdiki gönderdiğimiz kreş eğitime çok önem veriyor belki bilemiyorum.Hiç istekli gitmiyor. Sanki mecburen gidiyor hissi uyandırıyor. Mesela sabahları kıyafetini zor giydiriyoruz. Kreşte ise çok iyi olduğunu söylüyor öğretmeni. Derslere katılıyormuş.Bugün bir arkadaşını sevmediğini söyledi bana.Ben de herkesi sevmek zorunda değilsin. Ama eminim sevdiğin arkadaşların vardır dedim Bu sefer sevdiği arkadaşının adını söyledi.Hocam ne dersiniz okul değiştirmekle daha hatalı mı davranırız dersiniz. Bu sefer oraya gitmek istemez eski kreşe gideyim derse oyuncak değil ya bu. Ben değiştirmek istemiyorum ama isteksizliği de beni biraz üzüyor. Diğer baktığımız kreş biraz daha oyun ve vakit geçirme ağırlıklı acaba değiştirirsek mi iyi olur yoksa değiştirmesek mi?

:CüvCüv:Okulöncsi ile ile ilgili sorularınız varsa yanıtlayıp yardımcı olmak isteriom..:CüvCüv:[/QUOT öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim benim oglum4.5 yasında 2006 temmuz 14 dogumlu bu sene kreşe gidiyor benim sormak istediğim oğlumu seneyede kreşemi yoksa ana sınıfınamı yazdırmalıyım yadaana okuluna yazdırıcaksam ilk okul yaşı uygunmudur oğluma cevaplarsanız çok sevinirim.

X