Mantar

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
Mantar

Antiseptik

İnsan, hayvan ve bitkilerin dokularına yerleşerek hastalığa yol açan bakteri, virüs, mantar gibi tek hücreli canlıları yok etmek amacıyla kullanılan maddelerdir. Antiseptik, antibiyotik ve dezenfektan gibi değişik adlarla anılan birçok madde bu amaçla gel

Bakteri

Tek hücreli mikroorganizmalardır. Bunlar, mantarlardan küçük, fakat virüslerden büyüktürler. Bazıları hastalık yapıcı, bazıları zararsızdır; bazı bakteriler ise, faydalıdırlar Örneğin, toprağın nitrojen yapıcı bakterileri. Bakteriler, şekillerine göre sın

Kanser

Kanser; anormal vücut hücrelerinin başıboş kontrolsüz bir şekide üremeleri ile meydana gelen bir çeşit hastalıktır. Başka bir deyişle vücutta meydana gelen kötü tümörlere kanser denir. Kanser hücreleri, ya etraftaki dokuları istila ederek ya da ak veya kırmızı kan damarları ile vücudun diğer taraflarına yayılır. Buna metastaz (yavrulama) denir. Kanserin esas nedenini bilinmemekle beraber, hava kirliliği, ve sigaranın kansere zemin hazırlayıcı oldukları ileri sürülmektedir. Kanserden korkmayınız, geç kalmaktan korkunuz! Bu nedenle aşağıdaki belirtilerin biri görüldüğü zaman doktora başvurunuz.

- Makat veya rahimden gelen anormal kanama veya akıntılar - Göğüslerde veya vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen şişlik veya sertlikler - İyileşmeyen yaralar - Ses kısıklığı veya belirli bir sebebi olmayan öksürük - Yutma güçlüğü ve hazım bozuklukları - Ben ve siğillerde görülen değişmeler. Bu işaretlerin herhangi biri iki haftadan fazla devam ederse mutlaka doktora başvurmak gerekir. Kanserin görüldüğü yerler aşağıda gösterildiği şekilde tespit edilmiştir. - Beyin ve omurilikte %1 - Ciltte %10 - Tenasül yollarında, erkeklerde %10, kadınlarda % 6 - Memelerde %14 - Sindirim sisteminde %25 - Solunum yollarında, erkeklerde %2, kadınlarda %3 - Karaciğer ve safra kesesinde %3 - Diğer organlarda %8 Bu bilgilerin ışığı altında, akciğer, deri, dil, dudak, gırtlak, mide, incebağırsak, kalınbağırsak, mesane, meme, ve prostat daha fazla görüldüğü söylenebilir. Kanser tedavisinde uygulanan makro biyotik gıda rejiminin çok etkili olduğu, bu rejimi uygulayan hastaların iyileştikleri ve sağlıklı kimselerin de kanser olmadıkları ileri sürülmektedir. Makro-biyotik Gıda Rejimi: Bir günlük gıdanın, %60'ı buğday, arpa, mısır, darı, esmer pirinç veya çavdar unundan yapılmış gıdalardan seçilir. %23-25'i hayvan gübresiyle gübrelenmiş bahçelerden toplanmış taze ve olgun meyvelerden, patates, patlıcan, ıspanak, veya domatesten seçilir. %5-10'u tahıl veya sebze çorbalarından seçilir. %10-15'I deniz ürünleri arasından veya soya fasulyesi, taze fasulye, kırmızı pancar veya şalgamdan seçilir. Haftada bir kere beyaz etli balık yenebilir. Ancak her hafta pişirme şeklini değiştirmek gerekir. Haftada iki kere de fazla şekeri olmayan meyveler yenebilir. Çay içilebilir. Aşağıdaki yiyecek ve içecekler de yasaktır. Beyaz unla yapılmış ekmek, pasta gibi şeyler, beyaz pirinç, tavuk, peynir, yumurta, konserveler, dondurulmuş yiyecekler, şeker, üzüm, şekerli meyve suları, olgunlaşmış meyve ve sebzeler, kuru fasulye, ve kuru bezelye, mercimek, mantar, pekmez, bulama, çikolata, kakao, gazoz dahil bütün meşrubatlar, ve alkollü içecekler, turşu, sirke, hardal, sofra tuzu, bayat yiyecekler, sığır eti. Yukarıda anlatılan gıda rejimi hiç aksatılmadan uygulanmalıdır.

Kaşıntı

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya, tıp dilinde pruritus veya kaşeski denir. Kaşıntıyı doğuran nedenler çok çeşitlidir. Bunlar şöyle sıralanabilir: - Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar - Yün veya naylon iyeceklerin neden olduğu kaşıntılar - Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar - İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar - Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar - Şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar - Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar - mantarın neden olduğu kaşıntılar - Kıl kurdunun neden olduğu kaşıntılar - İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar - Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar Tedavinin ilk şartı, kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Bu arada mümkün olduğu kadar kaşımamaya gayret edilir.

Kellik

Saçlı deride, deriden 2-3 santimetre kadar yüksekte kabuklar şeklinde ortaya çıkan ve bir çeşit mantarın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıktığı yerdeki saçlar ya tamamen dökülmüş ya da bir iki kıl kalmıştır. Tedavinin ilk şartı, temizliğe çok dikkat etmektir.

Saçkıran

Tıp dilinde tinea tonsurans denilen saçkıran, bir çeşit mantarın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hiç vakit kaybetmeden tedavi etmek gerekir. Saçkıranlı hastanın tarağını kullanmak veya şapkasını giymekle bulaşır. Tedaviye, hastalıklı yerdeki saçları kesmek veya traş etmekle başlanır. Saçlar, haftada iki kere yıkanır.

Alıntı

Son düzenleme:
Birkaç yıl ayağımdaki mantarla uğraştım. Çok pis bir şey yaaa!!
Kaşıntı çok rahatsız ediyordu. En sonunda dayanamayıp doktora gittim ve doktor bana 2 krem ve bir hap verdi. Çok şükür şimdi hiçbir şey yok....

canım benimde elimin üstünde kızarıklık,kabarma ve kaşıntı var acayip kaşınıyo pazartesi hastaneye gidicem manta galiba umarım hemen geçer acaba tedavi süresi nekadar ne kadar zamanda geçer.

bunun için turuncu civan perçeminin iyi geldiği söyleniyor son günlerde. bir fincan suya 4-5 kaşık civan perçemi katıp 4-5 dk kaynatıp lapa yaparak mantarın üzerine sürüp bir tülbentle sabaha kadar kalması gerekiyormuş ve birkaç 3-4 akşam tekrar edildiğinde mantar hastalığını iyileştirdği söyleniyor.

yaygın kaşıntıdan çektiğimi bir ben Allah :KK43:((

hüngür hüngür ağladım vücudumu paraladım , her tarafım mosmor oldu

gitmediğim hastane özeli, devleti, ssk sı

gitmediğim özel doktorlar

denemedğim ilaç bitki vs.

kalmadı ama ben derdime derman bulamadım...

istanbul tıp fakültesi profesörlerine gittim, her türlü tahliller testler yapıldı
kollarımda ellerimde deşilmedik hücre kalmadı ama yok yok yok sebebini bulamadılar

görünüşte hiç birşey yok ne kızarıklık ne nede bir iz...

içten deli gibi kaşınıyorum inanılmaz morluklar oluşuyor

öyle bir kaşınıyorki kaşırken derimi yırtıyorum soyuyorum ama asla acı hissetmiyorum...

sonra kaşıntım geçince deneme yapmaya kalkıyorum değil derimi yırtmak tırnağımın batmasına bile dayanamıyorum :KK66:

benim gibi olan var mı hiç merak ediyorum aslında aklımda bir derdim vara açıp sormak var

lösemi ilk aklıma gelen şeydi ve ben lösemi oldum diye günlerce ağlamıştım

Tedavi oldum kurtuldum diyenlere bir öneri:

Haftada yada 2 haftada bir tedavinize devam edin, malesef mantarlar inatci bir illetdir. Geri gelme ihtimali cok yuksek.

kızlar civan perçemini ibrahim saarçoğlu öneriyordu ve yeni bir tv programında aynısafa bitkisinin de çok iyi geldiğini söyledi.yapılışı aynı civanperçeminde anlattığım gibi. yanlzı aldığınız yerler sorun raf ömrünün 1 yılı aşmamış olması grekiyor faydalı olabilmesi için.geçmiş olsun.

kızlar bendede doğum sonrası oldu tırnağımın kenarında ama ne koku var nede gözle görülür bişey acıyo sadece bi yere çarpınca dr. dediki mantar nasıl bi tür anlamadım şişme yok iltihap yok ilaç verdi kullandım geçti ama tekrar başladı dr. geçmezse cerraha gitmemi söyledi yaşayan varmı benim gibi çok acıyo canım hafif vurunca bi yere batma değil orası kesin olsa şişerdi iltihap olurdu nasıl bir mantar anlamadım doğrusu

bundan 7 ay önce kolumda yuvarlak, çevresi kızarık bir iz belirmişti gittikçe büyüyordu ama kaşıntı vs yoktu. doktora gittim mantar oldugunu söyledi bir krem ve bir hap 1 ay kadar kullandım geçti. şimdi aynı şey tam göğsümün üzerinde, bu kez kendi doktoruma gidemiyorum maalesef yurt dısında oldugum için ama burada bir doktora gittim o da mantar oldugunu söyledi ve bir krem verdi. maalesef hiç bir azalma yok o lekede. 2 aydır kremi kullanmama ragmen inatla oldugu yerde duruyor ve kocaman oldu. allahtan büyümesi durdu. haftaya tr ye dönüyorum ilk iş doktoruma gidicem ama gitmeden size de bir danışıyım dedim. bunun geçmeme ihtimali var mı, neden kaynaklanır, böyle sık sık tekrarlanır mı, vucudun farklı yerlerine de sıcrar mı... vs vs şimdi aklıma gelmeyen bir sürü soru.. yani bu mantar cesidiyle ilgili herhangi bir fikriniz ve bilginiz varsa paylaşabilir misiniz lütfen arkadaslar?

bacaklarım için sir ağdaya gidiyordum kuaföre hep dikkat ederim yeni kartuş açmasına o gün çok acelem vardı dikkat etmedim, daha sonra bacağıın üstü hafiften kaşınmaya başladı rengi değişti doktora gittim yeni başlamış olduğu için sadece krem verdi onu da yarım yamalak sürdüm doğrusu ama geçti ve tekrarlamadı. kuaförünüze çok dikkat edin!

yaygın kaşıntıdan çektiğimi bir ben Allah :KK43:((

hüngür hüngür ağladım vücudumu paraladım , her tarafım mosmor oldu

gitmediğim hastane özeli, devleti, ssk sı

gitmediğim özel doktorlar

denemedğim ilaç bitki vs.

kalmadı ama ben derdime derman bulamadım...

istanbul tıp fakültesi profesörlerine gittim, her türlü tahliller testler yapıldı
kollarımda ellerimde deşilmedik hücre kalmadı ama yok yok yok sebebini bulamadılar

görünüşte hiç birşey yok ne kızarıklık ne nede bir iz...

içten deli gibi kaşınıyorum inanılmaz morluklar oluşuyor

öyle bir kaşınıyorki kaşırken derimi yırtıyorum soyuyorum ama asla acı hissetmiyorum...

sonra kaşıntım geçince deneme yapmaya kalkıyorum değil derimi yırtmak tırnağımın batmasına bile dayanamıyorum :KK66:

benim gibi olan var mı hiç merak ediyorum aslında aklımda bir derdim vara açıp sormak var

lösemi ilk aklıma gelen şeydi ve ben lösemi oldum diye günlerce ağlamıştım

Sardunya_Zakkum aynı senin anlattığın şikayetler bendede var ama gözle görülür hiç birşey yok ne kızarıklık nede morluk sadece içten gelen bi kaşıntı var çoğu sefer kaşırken vücudumu kanattım tırnaklarımı geçirerek kaşıdım cildiyeye gittim aşırı kuruluktan dedi kullanmadığım krem losyon nemlendirici yağ kalmadı ama derdime derman olmadı hiç biri umarım bi tedavisi çözümü vardır...senağlama

çok şerefsız bı hastalık kendını tekrarlıyor yıllarca zaten genetık de bır de,
kötu göruntu de saglıyor oooffffffffffff.

bende bu mantardan dertliyim yıllardır kolumda çıkar, ilaç kullanırım gerçer sonra yine çıkar. Yuvarlak bir şekilde kıl kökleri belirginleşir pütür pütür durur ama kaşıntı falan olmaz ve duşta o bölge kızarır. Nasıl bir mantar türü bilemiyorum bir sürü hap krem sprey kullandım geçer gibi oluyor sonra yine tekrarlıyor şimdi yine kolumda var ve cilt doktorumun verdiği 2 kremi kullanıyorum bakalım 2. haftadayım inşallah bu kremler iyi gelir

Benimde ensemde saclarimin bittigi yerede kahferngi kücük lekeler cikmisti 6 ay önce.Simdi o lekeler daha büyümeye basladilar.Bende doktora göründüm.Mantarmis, krem ve yikamak icin sabun verdi ama ise yaramiyor.Internetten arastirdim biraz.Cörek otu yagi cok iyi geliyormus.Ismarladim bende,kullanayim,eger ise yararsa haber veririm sizede.Kizlar,cörekotu yagi gercekten cok amacli kullanilan bir yag.Cok faydari var.Tavsiye ediyorum sizde kullanin.

Canım atnı sorunlar bende de var
Her baharda tekrarlıyor bu meret
Ben nizoral veya ketorol şampuan kullanıyorum
Ama her bahar geldiğinde bu lekeleri görmekten bıktım, kaşıntısı da cabası

ya benim ayak tırnaklarım mahvolmuş durumda .sarımsı renkte.kalın yapılı.işyerinden bi izin alıpta drye gidemiyom.eczanedende rastgele ilaç kullanmak istemiyorum.daka önce dr vermişti kullandım ama pk bi faydası olmadı.bitkisel olarak ne önerirsiniz.civan perçemi tırnağaada olurmu?

bunun için turuncu civan perçeminin iyi geldiği söyleniyor son günlerde. bir fincan suya 4-5 kaşık civan perçemi katıp 4-5 dk kaynatıp lapa yaparak mantarın üzerine sürüp bir tülbentle sabaha kadar kalması gerekiyormuş ve birkaç 3-4 akşam tekrar edildiğinde mantar hastalığını iyileştirdği söyleniyor.

bu civan perçemi kürü ayak tırnaklarınada uygulanırmı

slm benim de vücudumda iğrenç görüntü var yaa.dr. mantar dedi sprey ve ilaç kullandım geçmişti ama bu yaz yine çıktı..tekrarlıyor ve bu görüntü beni deli ediyor .eczacı byn sensun şampuan önerdi reçete ile alınmıyormuş , kesin çözüm dedi bilmiyorum belki denemek istersiniz diye yazdım.

benımde sanırım sacımda hafıf kasıntı yanma ve sac dokulmesı carelerını arıyorum doktorada gıttım ama olmuyor seboraıtmı ne dıyorlar adı ama ben artık ılac felan ıstemıyorum bıktım kendım dogal yolla halletmeye calısıcam

X