turkiyede yılda bosanan cift sayısı > evlenen cift sayısı

E

EU3

Ziyaretçi
tv de izledim, turkiye her yıl bosanmak icin mahkeme basvuran cift sayısı, nikah dairesine basvuranlardan daha fazlaymis. Bu ne demek sanırım yalniz insanlarin gittikca artmasi, aile sayisinin da azalması demek. Cevremde pek cok bosanmis, orta yasta yalniz yasayan insan var.

Neden peki?

Ben cevremde bu bosanmis olan insanlari gozlemledim, kafama takildi acaba dedim ortak ozelligi var mi bu insanlarin. Ve evet kesfettim, erkekler cok bencildi, kadinlar ise sabirsizdi, cekmek zorunda degilim diyen kadinlardi.

sizce neden peki?

Son düzenleyen: Moderatör:
yok canım yaaa olurmu öyle şey insan nasılsa boşanacam diye evlenirmi
o düşünceyi kafaya koyan biri evliliğini ne kadar yaşatabilir
benim çevremde boşanan insan nerdeyse yok sadece dayımın kızı boşandı geldi oda eşinden şiddet ve dayak gördüğü için
zaman öyle bir zamanki malesef evlilik müessesesini evcilik müessesesi haline dönüştürdüler
her boşanan haksızdır demiyorum herkesin kendine göre haklı sebepleri olabilir
düşünüyorumda maddi özgürlüğüm yok eşimle geçinemesem napacam gidip anne ve babamla oturacam onlar yaşlı allah gecinden versin ölse gitseler ben nolacam dul olmak dul kalmak kolaymı
bekara karı boşamak kolay gelirmiş bende eşimden şiddet bencillik görmediğim için tabiki yuvamı yıkmayı asla düşünmem yuvasını yıkanında zaten eminimki haklı sebebpleri vardır aile içindedir bizi ilgilendirmez
hala bu zamanda eşine şiddet edenlere ne desek az onlardan boşanmak hem hak hem müstehak

bu haberi bende tv de görmüştüm....
bence eşler arasında iletişim yok.....

Malesef günümüzde aldatma , yalan dolan riya herşey almış başını gidiyor. :kızgın: Eeee millet ne yapsın boşancak tabi , birde kadınlar eskisi gibi katlanmıypr erkeklere özgürlükleri elinde çoğu ekmeğini de tutyor zaen emin olun Türkiye' de tüm kadınlar çalışmış olsa boşanma oranları bir o kadar daha artar.
Artık biz kadınlar herşeyi sineye çekmiyoruz , istedği gibi bu istatistikler yapılsın bence medeni cesaret gösterip kendisi aldatan döven eşini boşuyorsa artık tebrik etmek lazım kaydirigubbakcemile5

Hala bir çok kadın sineye çekiyor kendine yapılanları bundan bir sürü örnekde kadınlar kulübünden çıkarabilir ne çok vr bir derdim bölümünde aldatıldım diye içini döken , şimdi bu ne yapsın tabi ki boşayacak..
Tabi ki kadınlarında faktörleri yok değil bizde bazen çenemizle dövüyoz valla erkekleri bıktırıyoz :mymeka:

Umarım herkes mutluluğu yakalar veeeee hiççç boşanmamak üzereee sevgiler

a.s.

Ben cevremde bu bosanmis olan insanlari gozlemledim, kafama takildi acaba dedim ortak ozelligi var mi bu insanlarin. Ve evet kesfettim, erkekler cok bencildi, kadinlar ise sabirsizdi, cekmek zorunda degilim diyen kadinlardi.
evet erkeklerin bencilliği konusunda haklısın eskidende kadınlar çekmezmiş ama sığınacak kapıları ekonomik özgürlükleri olmadığından kanda kussalar bunu yaşamaya devam ederlermiş.ama şimdi eskiye göre bayanların ekonomik özgürlükleri arttı çekmeme nedenleri bu.ama hiç bir insan özelliklede kaıdınlar boşanacağım düşüncesini taşıyarak evlenmezler.kadınların eşlerinden en çok istedikleri sevgi ve ilgidir.hem bu olmayıp birde erkekler eski usul eşlerine şiddet uygularsa hangi insan evladı buna dayanabilir arkadaşım.sabret sabret eğer düzelmiyorsa ne yapsın insan elbetteki huzuru ayrılmada buluyor.dilerim Allah kimsenin yuvasını bozmasın.huzursuz bütün yuvalara tez zamanda huzur versin inşallah.tüm bekarlara da ömürlük gerçek bir yuva nasip olur inşallah.

eşler arasında iletişimde yok eskisi gibi,
erkekler çığırından çıkmış,aldatmalar artmış,
kadınlar evli erkeklerden hoşlanmaya(yolmaya)başlamışlar,
kadınlar eskisi gibi çekmiyor,
tabi çekmezler bilinçlendi kadınlarımız,
mesleği olmasa bile meslek edinenler var,
güçlü kadın çoğaldı artık,minnet etmiyorlar,
kendilerini ezdirmiyorlar,
en güzeli en doğrusuda buu:nazar:

Şimdiki genç kızlarımız biraz rahatına düşkün (benim tanıdıklarım) zorlamaya gelemiyorlar erkek tarafıda birşey isteyince ukala ukala cevap vermeler filan evde tatsızlık çıkarıyor gençlerde konuşarak anlaşmak yerine boşanarak anlaşıyorlar

Şimdiki genç kızlarımız biraz rahatına düşkün (benim tanıdıklarım) zorlamaya gelemiyorlar erkek tarafıda birşey isteyince ukala ukala cevap vermeler filan evde tatsızlık çıkarıyor gençlerde konuşarak anlaşmak yerine boşanarak anlaşıyorlar

neden şimdiki kızlar ukala cevap veriyorlar,
erkek tarafı üstüne gelsin oda sussun ezilsin mi?
gelindir yapıcak modunda olanlara en güzel cevabı veriyor şimdiki kızlarr:nazar:
erkek ailsei kendini bir adım önde görüyor nedense,
şimdiki kızlar bilinçli kızlar desek daha güzel olurdu:kızgın:

neden şimdiki kızlar ukala cevap veriyorlar,
erkek tarafı üstüne gelsin oda sussun ezilsin mi?
gelindir yapıcak modunda olanlara en güzel cevabı veriyor şimdiki kızlarr:nazar:
erkek ailsei kendini bir adım önde görüyor nedense,
şimdiki kızlar bilinçli kızlar desek daha güzel olurdu:kızgın:

hay ağzını öpim...Şeniz
valla çok doğru....Şeniz

tv de izledim, turkiye her yıl bosanmak icin mahkeme basvuran cift sayısı, nikah dairesine basvuranlardan daha fazlaymis. Bu ne demek sanırım yalniz insanlarin gittikca artmasi, aile sayisinin da azalması demek. Cevremde pek cok bosanmis, orta yasta yalniz yasayan insan var.

Neden peki?

sizce neden peki?

bide kendi düşüncemi söyliyeyim...:nazar:
türkiyedeki bütün kadınların elinde mesleği olsa hiç biri çekmez,boşanmalarda patlama olur...
o eskidendi kadın her zorluğa rağmen katlanıyodu...
şimdiki nesil daha bilinçli çekmek katlanmak istemiyorlar...
kızkardeşim piglet_06 bile evlilikten korkar hale gelmiş ...:1closedeyes:

çok korkutucu geliyor ya böyle şeleri okuyunca :KK43:( Allah herkese hayılrısın, güzelini versin inşallahh...teşekkürler paylaşım için :))

Beklentilerin artması oranında boşananların sayısı da artıyor bence. Işıltılı dediğimiz hayatlar artık göz önünde yaşanıyor. Özentiler - beklentileri doğuruyor. Kadınlar eşlerinden ilgi sevgi bekliyorlar ama bunun bir ölçüsü yok mu? Hep daha çoğu daha çoğu bekleniyor. Erkekler de verdiği ile yetinemeyen karısına karşı bencil olmaya başlıyorlar. Aynı durum erkekler için de geçerli tabii. Karısından kapasitesinin üzerinde şeyler bekliyor.Eskiden bu beklentilerin çoğu olmadığı için evlilikler uzun ömürlü oluyordu.Örneğin: Annemle babam arasında - evlilik yıldönümü-doğum günü-sevgililer günü-yılbaşı-tatil vb. nedenler yüzünden hiç kriz yaşanmamıştı.Çünkü Annemin böyle bir beklentisi hiç olmamıştı.
Şimdilerde ise bu nedenler boşanma sebebi bile olabiliyor. Eskiden hiç kimse başkasının sahip olduğu maddi değerlerle hiç ilgilenmez kendi bütçesinin ve ihtiyaçlarının hesabını yapardı. Oysa şimdi Herkeste olan bende de olmalı hırsı yüzünden-eşler ve çocuk ebeveyn arasında çözülemez sorunlar yaşanmakta. Bu gidişe dur demenin zamanı geldi de geçiyor.yasakkelime:çok üzgünüm:

Eskiden evlilikler boşanmaya gitmiyordu kolay kolay haklısınız ancak bu eskiden yaşanan evliliklerin çok mutlu olmasından kaynaklanmıyordu. Dayak yiyen, aldatılan, hor görülen, küçük düşürülen, kocasının yanında ağzını bile açamayan ancak birçok nedenden dolayı ayrılamayan kadınlar vardı, şimdi bunu yaşayan yine bir çok kadın var fakat eskiler gibi çaresiz değiller, kabullenip oturmaktan başka seçenekleri de olduğunu anladı kadınlar...
Bu da eleştirilecek bişey değil kanımca, mutlu olan devam eder mutsuz olan başka bir yön çize hepsi bu. Hiç kimse kendini mutsuz olduğu bir hayata mahkum etmemeli.
Tekrarlıyorum, eskiden boşanmaların az olması mutlu olan evliliklerin çok olma
sından kaynaklanmıyor.

Neden peki?

sizce neden peki?[/quote

bence bu bosanmalarin bir kismi formalite icabi olan bir bosanmadir.aile fakirdir esi calismiyodur.kadin ölmüs olan babasindan maas alabilmek icin bosanma yoluna gitmislerdir.ve suda bi gercekki bir kac sene sonrada ayni kisi ile evlenip devletten ceyiz parasi aliyodur.yani devletimizi böyle cok dolandiran insanlarimizda var.sözde müslüman olan bir ülkeyiz ama masallah yolsuzluga ait yok yok yani.allah islah etsin

bir soz vardir bilir misiniz "evlilik bir kafese benzer icindekiler cikmak icin,disindakilerde girmek icin ugrasir"ama cok sukur ben cikmaya ugrasanlardan degilim.ins olmamda.bir yuva zor kuruluyor ama cok kolayda yikiliyor.

bence boşanmanın artmasının sebebleri şiddet,işsizlik,aldatma,iletişimsizlik(bu çağımızın hastalığı diyorum.televizyon ve bilgisayarda iletişimsizliğin başta gelen sebeblerinden.)gibi geliyor.şu işsizlik ortamında insanlar ne kadar dayanır parasızlığa.para çok önemli değil bile dense bence para çok önemli.
ayrıca boşananlarında bir sıkıntısı,huzursuzluğu vardır diye düşünüyorum.kim ister babasının evine geri dönmeyi.insan babasının evinde bile rahat edemez evlendikten sonra.çünkü onun bir yuvası vardır.birde çok olmasada bazı gençler çok sıkıntıya gelemiyor denmiş .doğru böyle bir kesimde vardır ama azdır.genellenemez.bayanların parası var artık boşanıyor densede parası olup,üniversite okuyup hatta eşinden şiddet gördüğü halde evliliğini devam ettirenlerde var.yani sıkıntı çekme kişiye göre değişir.kimi bir kavgada boşanır kimide yuvam deyip şiddet bile görse boşanmaz.
sonuç olarak evliliğinde huzurlu olan ,mutlu olan hiç kimse boşanmaz.

evet çok haklısın bence....
erkekler bencil, hep kendileri için yaşıyorlar hayatlarında bir kadın bir eş olması onlar için farklı bir durum değil;
biz kadınlar ise; biraz ilgi biraz hoşgörü birazda insanlık bekliyoruz onlardan
bunları göremediğimiz içinde boşanmalar artıyor malesef:KK43:

sebep kadınların ekonomik ozgurlugu deniyor ve bunu erkekler soyluyor
bence degil, bir kadin parasını kazanıyor olabilir ama kucuk seyler icin yuvasini yikmaz

ALDATMA
bosanmalara baktigimizda erkegin aldatması buyuk bir yuzdesidir herhalde. Bunda teknolojinin payi oldugunu dusunuyorum, artik erkekler eskiye gore kadinlara daha rahat ve daha gizli ulasiyorlar

BENCıLLıK
Erkekler sevmeyi, ilgi gostermeyi unutmus gibi tabi bosanmalardakinden bahsediyorum. Biz kavramı yerine ben kavramı...Medya surekli pompalıyor erkekler hangi kadinlardan hoslanir, erkege nasil davranilir, erkeginizi baglamanin 10 yolu vs

EVLENENE KADAR
Evlenene kadar erkekler ozenli davranip evlendikten sonra nasilolsa artik evlendik avucumda mantigiyla haraket ediyorlar. Esinden bir guzel soz duymak icin cirpinanlarin sayisi az degil..Bu eskiden beri olan sey.

ERKEĞıN AıLESı
Burda bile pekcok konu var erkek ailelerinin nasil evlilikleri yipratip, erkegin beynini yikayip isi bosanmaya kadar goturdugu konusunda. Eskiden gelin kayanana birlikte yasarmis, simdi evler ayrilinca kaynanalar bunu yani ogullarinin kendilerinden kopmasini hazmedemiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
kadınlar gerçekten sabırsız nerde o eski türk kadınları
şimdi bi kavgada evi terk ediyolar sabır yok

X