Yumurta çatlaması hakkında herşey

sevil78

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2008
545
12
46
Kızlar, en çok merak edilen konulardan biri bu, benim bulduğum bilgiler şöyle.

Yumurtlama günü tespitinde kullanılan yöntemler

*Vücut Isısı Takibi *Rahim Ağzı Salgısı Uzama Testi *Rahim Ağzı Yumuşama Testi *Ultrasonografi ile yumurtlamanın takibi *Luteinize Edici Hormon (LH) yükselmesini tespit eden testler
Vücut Isısı Takibi Yöntemi

Genel olarak kadınlarda bir adet dönemi ortalama 28 gündür. Yumurtlama ortalama olarak beklenen adetten 14 gün önce görülür. Eğer adet dönemi daha uzun veya kısa ise yumurtlama gününün hesabı değişecektir. Örnek olarak; adet dönemi 35 gün ise (33-14=19) 19. gün, adet dönemi 25 gün ise (25-14=11) 11. gün yumurtlama olması beklenir. Kadınlarda vücut ısısının takip edilmesiyle de, yumurtlamanın olup olmadığı ve yumurtlama günü tahmin edilebilir ve gebelik isteği ile yada tersi ile ilgili fikir edinilebilir. Adeti ve yumurtlaması düzenli olan bir kadında 28 günlük bir adet döneminin ilk 14 gününde vücut ısısı, 36-37 derecedir. Yumurtlama zamanından kısa bir süre sonra bu ısı 37 derecenin üstüne çıkar. Vücut ısısı yükseldiği anda, gebelik için genellikle zaman geçmiştir. İlişkiyi vücut ısısı yükselmeden önceki gün içinde gerçekleştirilmelidir.
Örnek olarak; vücut ısısı takibiyle adet döneminin 15. günü yumurtlama olduğu tespit edilmişse ve hamilelik isteniyorsa bir sonraki adet döneminde adetin 14. günü en ideal ilişki zamanıdır. Bu zaman gebelik isteyenlerce yoğun olarak değerlendirilmeli yada gebelik istemeyenler için ilişkiden uzak durulmalıdır. Yumurtlamanın ardından, luteal faz denilen adet döneminin ikinci yarısı başlar. http://www.hamilemiyim.net/Bu dönemde hormonların etkisiyle vücut ısısı 37 derecenin üstünde kalır. Beklenen adetin ilk gününden itibaren vücut ısısı düşer. Eğer gebelik olursa, ısı düşmez ve doğuma kadar 37 derecenin üstünde kalmaya devam eder.
Rahim ağzı pozisyonu ve rahim ağzı yumuşama testi

Rahim ağzı dediğimiz bölge, rahminin vajina içerisindeki giriş bölümüdür. Her kadında adet dönemi boyunca rahim ağzı farklı kıvamda olur. Rahim ağzının sert veya yumuşak olmasına göre de yumurtlamanın olup olmadığı anlaşılabilir. Yumurtlama sırasında rahim ağzına dokunulduğunda, daha yumuşak olarak ele gelir. Ancak yumurtlama gününün belirlenmesi açısından güvenilir bir yöntem değildir.
Rahim ağzı salgısı uzama testi

Rahim ağzındaki sümüksü maddeye rahim ağzı salgısı denilir. Yumurtlamayı izlemenin en iyi yollarından biri de bu salgıdaki değişiklikleri gözlemlemektir. Vajinaya parmak sokularak rahim ağzından bir parça salgı alınarak, iki parmak arasında yoğunluğu ve uzama miktarı kontrol edilir. Adet döneminin başında bu salgı kalın, mat ve uzaması az haldedir. Yumurtlama gününden 1-2 gün önce berrak, kaygan ve elastik durumdadır. Salgıyı parmaklar arasına aldığında kayganlığı hissedilir. İşaret ve baş parmakları arasında bu salgı, parmaklar açıldığında 5-10 cm kadar uzayacaktır. Yumurtlama sonrasında ise rahim ağzı salgısı kaba ve hamur gibi yapışkan hale gelir. Adetten hemen önce çok az salgı vardır ve rahim ağzı neredeyse kuru durumdadır.
Yumurtlamayı gösteren testler

Yumurtlamayı gösteren testler eczanelerde hazır kitler halinde satılır. Her kitin içinde 5-7 adet çubuk bulunur. Bu çubuklara damlatılan kan ya da sürülen tükürük sayesinde Luteinize Edici Hormonun yumurtlamadan hemen önce yüksek olduğu dönem belirlenebilir. Hızlı yükselmeden 24-36 saat sonra yumurta çatlamaktadır. Testte pozitif sonuç alındığında yumurtlama bir sonraki gün olacak demektir. Gebelik isteyenler ertesi gün cinsel birleşme planlanlayabilirler.
Ultrason ile takip

Ultrasonagrafi yardımı ile yumurtalıklardaki yumurtanın büyümesini takip ederek yumurtlama gününü saptamak en başarılı sonucu verir. Genelde gebelikten korunmak isteyenlerin değil daha çok gebelik planlayanların tercih edebileceği bir yöntemdir. Yumurtlama takibine başlangıç günü değişmekle birlikte (genellikle 7. gün) 1-2 gün aralıklarla, foliküllerin büyüklüğü ve yumurtlama olayı takip edilir. Foliküller genellikle 18-20 mm olduklarında çatlarlar.
Tüm kadınlar, yumurtlamadan hemen önce güzelleşir

Kadınlar, yumurtlamadan hemen önce güzelleşiyor! Bu s araştırma, Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir tespit. 48 kadının yumurtlamadan hemen önce ve yumurtlamadan yaklaşık 1 hafta sonra vesikalık fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar, 260 kadın ve erkeğe gösterildi. Deneklere kadınların hangi fotoğraflarının daha çekici olduğu soruldu. Denekler, yumurtlamadan hemen önce çekilen fotoğraflardaki kadınları daha güzel buldular. Güzel bulmalarına neden olan etkenleri ise dudakların kalınlığı ve rengi, göz bebeğinin büyüklüğü ve cilt rengi olarak belirttiler.

Servikal mukusun yorumu ise aşağıdaki gibi yapılır;

Kuru …Muhtemelen doğurgan değil
Yapışkan …Muhtemelen doğurgan değil
Krem kıvamında …Muhtemelen doğurgan, yumurtlamaya yakın
Su kıvamında …Doğurgan, yumurtlamaya yakın
Yumurta akı kıvamında…En doğurgan, yumurtlamaya çok yakın

Benden bu kadar, arkadaşlar sizde kendi deneyimlerinizi paylaşın lütfen.:sm_cool:

Arkadaşlar biraz daha araşırdım,herkeste sıvı şekli değişirmiş, mühim olan akıntıların en fazla olduğu gün yumurtlama günüymüş.Birde kadınların yüzde 25 i yumurtlama zamanı özellikle tek bir tarafta ağrı yada kıpırtı gibi şeyler hissedebiliyormuş.

sevgili coolness bende soğan kürü ve hayıt otunu duydum onları kullanıyorum.Umarım işine yarar.

sevgili coolness bende soğan kürü ve hayıt otunu duydum onları kullanıyorum.Umarım işine yarar.

bende denedim onları ama bi faydasını göremedim bide kılzar yumurta geliştiğinde hissediyorum ben hangi tarafta gelişiosa o tarafta bi sızı şeeklinde yok mu benim gibi hissedednEn Büyük TÜRKİYE

Ya bende de hep öyle olur yani adetten sonra 15,16,17 günü hiç dikkat etmedim ama
sanki adet olacakmışım gibi bir kasık ağrım olur.
şimdi okuyunca bunun yumurtlama günü belirtisi olduğunu öğrendim.

Slm bugün doktora gittim sol yumurtam catlamis birde 4,5gundur migde bulantısı yorgunluk çok uyku tuvalete çok gitme oluyor sizce hamilemiyim adet günüm ayın 6 sinda çok merak ediyorum cevap verebilirmisiniz

Slm bugün doktora gittim sol yumurtam catlamis birde 4,5gundur migde bulantısı yorgunluk çok uyku tuvalete çok gitme oluyor sizce hamilemiyim adet günüm ayın 6 sinda çok merak ediyorum cevap verebilirmisiniz
hamile misin ? Geç okudum ama belirtiler tutuyo merak ettim

Hammiş misin tatlm merK ettim çoook

RUKAYYE44 .!.:
Hammiş misin tatlm merK ettim çoook
Merhaba ben 2 hafta once Dr gittim yumurta 10 m di 3 gün sonra gittim yine 10 m çıktı 2 hafta boyunca incir kuru uyguladım 2 gün önce de kasiklarim da sancı oluştu acaba gelişip catlamis midir???

normalde kadınlar aydı bir yumurtlar ama bazı durumlarda iki de olabilirmiş diye okumuştum, ancak ilaçla büyüme olduysa zaten ikincisi olmaz aynı ay içinde.
işte sorun o daha adetin 7.günü fazla buyumeden çatlamış bi yumurtam :KK43: klomene devam ediyorum bakalım nolcak

ayrıca adet döneminde yumurtlama nasıl olmuş, millet arar bulamaz, senin maşallahın var arkadaşım :)
ya benim yumurtlamam filan çok duzenliydi 14. gün catlardi ama 20 aydir bebek olmayinca doktor bi de klomen deniyelim dedi bu klomenle 2.ayım, benim bünyem hormon ilaclarina cok cabuk cevap veriyor :KK43: gerçekten tuhaf bi durum oldu doktor bile emin olamadı. ultrasonda sıvı var çatlamış gibi dedi ama e2 düşük çıktı. cuma tektar kontrole gidicem bakalim nolcak

ya benim yumurtlamam filan çok duzenliydi 14. gün catlardi ama 20 aydir bebek olmayinca doktor bi de klomen deniyelim dedi bu klomenle 2.ayım, benim bünyem hormon ilaclarina cok cabuk cevap veriyor :KK43: gerçekten tuhaf bi durum oldu doktor bile emin olamadı. ultrasonda sıvı var çatlamış gibi dedi ama e2 düşük çıktı. cuma tektar kontrole gidicem bakalim nolcak

belki klomen sana iyi gelen bir ilaç değildir, ben de bir kere kullandım, ama bende hiç büyüme yapmadı, sonra femara kullandım, gerçi oda işe yaramadı ama femara + bal kürü büyüttü yumurtamı.. Allah yardımcımız olsun, sürekli farklı şeyler duyuyoruz, durum zor ama inşallah geçici..

X