Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi rotavirüs aşısı için geç mi kaldık?

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

fxuxsfxuxs

yanılsamalar ülkesi
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2008
2.482
11
45
kızım 8 ayını yeni bitirdi
pnömokok yaptırıyoruz ama rotayı çok önemsememiştim ben
şimdi pişman oldum, geç mi kaldık, artık yaptıramaz mıyız acaba?

Canım,ben oğluma yaptırmıştım rotavirüs aşısını..benim bildiği ilk dozun mutlaka 12.haftadan önce yapılması gerektiği..

evet canım artık yaptırılmıyor
ben de pişman olup 6,5 aylıkken doktora sormuştum,yaptırabilir miyiz şimdi diye
o zaman bile artık geçti demişti

3 aylık ve 5 aylıkken yapılıyor rotavirüs aşısı--- diğer adı ishal aşısıdır.ilk dozunda 130 ytl vermiştim.

bende gec kaldım bu asıiçin ve cok pişmanım 4 aylıkken sordum dr olmaz demişti

Canım konuyu yeni farkettim. Az önce doktorumu aradım Çınar Paşa'ya randevu almak için. Sordum üzgünüm geç kalmışsınız. Ay bu arada oğluma bi daha paşa demiyeceğim.

neden pişman oldunuz kızlar?
bizimde bu ay bu aşımız varda öneriyormusunuz,yaptırmayınca nelerle karşılaştınız?

ben haftaya 19unda yaptırıcam drumuz çağırdı .bize bıraktı ama öneriyorum dedi .abisi 2 yaşındayken ağır ishal geçirmişti o zmaan teşhis konmadı ama okuduğumkadarıyla rotavirüstü herhalde ufaklığa vurdurucam bu yüzden inşallah bi sorunla karşılaşmayız

neden pişman oldunuz kızlar?
bizimde bu ay bu aşımız varda öneriyormusunuz,yaptırmayınca nelerle karşılaştınız?
şimdilik bir sorunla karşılaşmadık ama ishal bebekler için çok tehlikeli hele ağır ishaller çok kötü sonuçlar doğurabilyor
ilk aylarda bir sürü aşı vardı pnömokok da yaptırdık biz, rotayı ihmal ettik açıkçası
şimdi keşke olmuşken tam olsaydı, onu da yaptırsaymışız diyorum

rota ve pnomkok asilarini oglum 3 ayi bitirecegi gun yaptirdik 14 ekimde dogdu 14 ocakta oldu yani, 14 . haftadan sonra pnomokok ve rota tavsiye edilmiyor..

rota için söylediğin doğru ama pnömokok 2 yaşına kadar bile yapılıyor
tabi ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili oluyor o ayrı

Oğlumun doktoru rota ve pnomkok'u birlikte yaptı. İlk yapıldığında hangisi tam emin değilim ama çok sarstı ve iki gün hafif ateş ve halsizlik yaptı. Sonraki aşılarda bunu tekrarlamadı. Geç kalmayanlara anneler bu aşıları mutlaka yaptırın. Arkadaşımın ikiz bebekleri rota virusu yüzünden 3'er gün, diğer bir arkadaşımın oğlu ise 5 gün hastanede yattı. Gerçekten çok ağır geçirilen bir hastalık. Geç kalan arkadaşlar ise bu virüsün nelerden geçtiğini araştırıp çok dikkatli olmalarını öneririm. İki arkadaşımın doktoru da sulara özellikle dikkat edin demişti.

Arkadaşlar benim kızım 94 günlük. Doktoru yüzünden Rota aşısına geç kaldık. Daha doğrusu önermiyorum dedi. Ama bende kuşku uyandı. Rahatsız oldum. Özel bir hastaneyi aradım. Aşıyı yapan hemşireyle konuştum. Şu an yapamayız dedi. 4.Ayda olacak aşısıyla yada aşıdan 28 gün sonra dedi. Ama bazı arkadaşlar burda 2.ay da olması gerek demiş. Peki hastane neden 4.ayda aşılarını olduktan sonra gel dedi. Kafam çok karıştı ya...

bizim doktorumuz da kararı bize bıraktı ama yaptırmanızı öneririm demişti. ağızdan mama şeklinde verilen bir aşı..ilk dozunu 2 aylıkken yaptı.ikinci dozu 4. ayında yapıcak sanırım..oğlum şu an 3,5 aylık..

ben hiç duymamıştım bunu yaa,kızım 2 aylık.geç kalmadan araştırayım.bu hafta karma aşısı var ve çok tedirginim,çok acırsa,ateşi olursa diye

X