Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Aile katılım çalışmaları

DryaSzr

Edeple gelen lütufla gider
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2007
2.987
1.454
dzenliodamdp7.jpg

davranış tablosu:
*Hazırlanan davranış tablosu ailelerle görüşülerek evlere gönderilir.
*Çocuğa,kendi odasının düzeni,kendi odası yoksa da eşyalarınındüzeni konusunda sorumluluk verilir.
*Bir ay boyunca çocuğun kendisini değerlendirmesi istenir.
*Bir ayın sonunda tablolar istenerek değerlendirme yapılır.
*Davranış tablosunu dahada süslÜ yapmak sizin elinizde bu sadece bir örnektir.

Çocuğunuzu Nasıl Eğitiyorsunuz?...

Bu testin sonucunda, sizin “eğitime-eğitmek işine” karşı tutumunuz, ön yargılarınız ya da olumlu yaklaşımlarınız ortaya çıkacak. Sorulara, yürekten cevap vereceğinize inanıyorum.
1-Çocuğumun kendine özgü özel bir kişiliği olduğunu görebiliyor ve hissediyorum.
a) Evet b) Hayır c) Bunu hiç düşünmedim
2-Çocuğumun yeteneklerini anlamak için çaba gösteriyorum.
3-Bir çocuk anne-babasının sözünden hiç çıkmamalıdır.
4-Çocukların kendilerine ait düşünceleri olduğunu düşünmüyorum.
5-Kendi ailemden gördüğüm gibi çocuğumu yetiştiriyorum.
6-Evde kuralları daima anne-baba koyar. Bu kuralları çocuğun kişiliğine göre ayarlamak yanlış olur.
7-Çocuğumun söylediğim şeyin aksini düşünmesi mümkün değildir.
8-Çocuğa konulan disiplin kuralları, onun eğitimidir.
9-Çocuklar kendi kendilerine karar alamazlar. Anne babaların kararlarına uyarlar.
10-Adı üstünde; “Çocuk” o sadece bir çocuk. Henüz kişiliği ortada değil.
11-Bizde çocuktuk. Bize de hiçbir zaman karar hakkı tanınmamıştı. Kötü mü oldu? Çocuğa büyük insanmış gibi davranmak hatalıdır.
12-Çocuk eğitiminde disiplinden önce, sevgi-saygı ve çocuğa anlayış gelmektedir.
13-Her çocuk aynıdır. Her çocuğun eğitimindeki kurallarda aynıdır.
14-Çocuğun eğitiminde kendi arzularımdan çok, onun gelişimini göz önünde tutarım.
15-Çocuğumun eğitiminde, çağdaş olmaya çalışıyorum. Kendi çocukluğumla karşılaştırıyor ve o zamanki eğitim yöntemlerini kullanmıyorum.
16-Çocuğum uyumak istemese de onu uyuturum.
17-Çocuğum uyumakta direndiği zaman onu rahatlatmak için çabalıyorum.
18-Çocuğumun bazı sorunlarını cevaplayamadığım oluyor. Bu bilgiler için henüz küçük olduğunu düşünüyorum.
19-Çocuğumun tüm sorularını yanıtlamaya çalışıyorum. Onun yaşına göre ve anlayabileceği bir dilde açıklamalar yapıyorum.
20-Çocuğumu eğitirken, bende onun tarafından eğitildiğimi düşünüyorum.

Testin Değerlendirmesi;
Eğer, 1-2-12-14-15-17-19-20 numaralı sorulara yanıtınız “Evet” ise, siz çocuğunuzun eğitiminde olumlu adımlar atıyorsunuz. Çocuğunuzu eğitim adına yönetmiyor, onu yönlendirmiyorsunuz. Eğer bu istikrarlı yaklaşımınızı korur ve devam ederseniz, mutlu, özgüveni gelişmiş, kendi kararlarını alabilen ve kendisiyle barışık bir insan yetiştirmiş olacaksınız. Başarı ise, bunlarla beraber zaten gelecektir.
Eğer, 3-4-5-6-7-8-9-10-11-13-16-18 numaralı sorulara yanıtınız “Evet” ise, siz eğitim olayına önyargılı bakıyorsunuz. Çocuğunuzun eğitiminde de hatalı adımlar atıyorsunuz. Çocuk eğitimine bakış açı nızı değiştirmeli ve çocuğunuzu da kendiniz gibi birey olarak görmelisiniz. Aksi halde, çocuğunuzun bir süre sonra davranış ve uyum bozukluklarına sahip olmasıa neden olursunuz.
Eğer, bir soruya bile yanıtınız “Bunu hiç düşünmedim” ise, artık düşünmenin vakti gelmiş demektir. Çocuk eğitiminde düşüncesizce yapılan hatalar, bilerek yapılan hatalar kadar tehlikelidir

CÜMLE TAMAMLAMA TESTİ
• En sevdiğim insan ……………………………. dir .
• En beğendiğim renk ……………………………. dir .
• En sevdiğim yemek ……………………………... dir .
• En severek çalıştığım faaliyet …………………… dir .
• Benim annem çok ……………………………….. dir .
• Bir tane ………………………………………….. olmasını isterdim .
• Arkadaşlarımla ………………………………… isterdim .
• Annemin beni …………………………….. ya götürmesini isterdim .
• Ben çok …………………………………… yım.
• Okulda ……………………………………. yı sevmiyorum.
• Öğretmenimin …………………………. olmasını isterdim .
• Büyüdüğüm zaman ……………………. olacağım .
• Annemin bana ……………………… almasını isterdim .
• Atatürk bizi …………………………... mış .
• Yemek yedikten sonra ………………… yaparız_deriz .
• En sevdiğim oyuncağım ……………… dır .
• Ben rüyamda …………………………. gördüm .
• Ben okula geldiğimde ……………….. diyorum_yapıyorum .
• Tuvaletten sonra ……………………. yapıyoruz .
• Benim öğretmenim çok ……………… dır .

Not : Bu testi sizler çocuklarla tamamlayıp ailelerine gönderebilirsiniz çok ilginç cevaplar geliyor hem eğlendirici hem de çocukların cümle tamamlamayı öğrenmelerine yardımcı olmada etkili bir kaynak

Çocuğunuzun gelişim evrelerinde, onun yüksek zekalı bir çocuk olduğunu düşündüğünüz zamanlar olur. Pek çok çocuk gelişimin o veya bu devresinde, diğerlerinden daha iyi bir görünümde olabilir. Fakat çocuğunuz bir veya iki alanda diğerlerinden çok üstün performansda bulunması, onu zeki olarak tanımlamaya bir neden değildir. Zeki çocuğun özelliği her çeşit başarı ve yetenekte yaşıtlarından önde olmaktır. Böyle bir durumda ancak, normal sınırı aşmıştır ve süper başarılı bir çocuk olmuştur.
Çocuğunuzun başarılı olduğunu düşünüyorsanız. David Weeks'in hazırladığı bir test size bu konuda bir fikir verebilir. Bu test yaratıcı olan çocukların tutumları, ilgileri ve özellikleri incelenerek oluşturulmuştur.
Yetenek testi: Yönerge ve puan:
Bütün soruları yanıtlayın. Hiç bir yanıt kesin doğru veya kesin yanlış olamaz. Cümleyi okuduktan sonra aklınıza gelen ilk yanıtı söyleyin.
Üç cevap şekli var.

1 Asla puan:0
2.Bazen Puan 3
3.Daima puan 6
Sonra toplam puan bulunur.

1. Çocuğum aşırı aktif görünüyor, fakat önlenemeyecek bir düzeyde.
2. Çocuğum, yaşıtlarına zor gelen düşünceleri anlayabilir.
3. Çocuğum, daha geniş bir dünya amaçlıyor.
4.Çocuğum, kurduğu hayallerinden büyük bir zevk alır.
5. Farklı olmak çocuğumu isyana götürüyor.
6. Çocuğum öyle katı bir çocuk değildir. Fakat yetişkinlerle çok daha iyi anlaşır ve bazen yetişkinleri çocuklara tercih ettiğini savunur.
8. Çocuğum konuşkandır.
9. Çocuğum bir şeyi yapmaması söylendiğinde yapmak istediğini yine yapıyor.
10.Diğer çocuklar benim çocuğumun yeteneklerini kıskanabilir.
11 .Çocuğumun akademik etkinliklere çok merakı var.
12.Çocuğum, yeni şeyler öğrenmeyi çok sever.
13.Çocuğum, diğer çocukların zor bulduğu bulmacaları çözmekten hoşlanır.
14.Çocuğumun kelime birikimi, yaşıtlarına göre daha fazla.
15.Çocuğum, kendi kendine birşeyler yapmaktan hoşlanır.
16.Çocuğum, çeşitli konulara tanınmış kişilerin nasıl yaklaştıklarını bilmek ister.
17.Çocuğum, fazlası ile meraklıdır.
18.Çocuğumun bağımsız bir zihni yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim.
19.Çocuğum, çevresindekilere göre çok daha fazla hassastır.
20.Çocuğum, kendisinden beklenenden çok daha fazla şeyler yapar.
21.Çocuğum, basit korku ve sıkıntılardan uzak görünüyor.
22.Çocuğum, özel düşüncelere açık.
23.Çocuğum, bir ölçüde okulda mutlu değil.
24.Çocuğum, nesneleri parçalara ayırıp, nasıl çalıştığını görmeye çok merakladır.
25.Çocuğum, yazmaya ve okumaya erken başladı ve bunları yapmaktan hoşlanıyor.
26.Çocuğum yapıcıdır. Yalnızlığını yapıcı yönde kullanır.
27.Çocuğumun kavrama yeteneği çok iyi görünüyor.
28.Çocuğumun soyut kavramları çok erken yaşta kavrayabildiği görülüyor.
29.Çocuğum, rüyalarını bana her zaman anlatır.
30.Çocuğum, kendisinden istenmemesine rağmen uzun süre çalışabilir.
Her bir cevap elden geldiğince doğru olarak yanıtlandırıl-malıdır. Eğer çocuğunuzu tanımlayan uygun yanıtı bulamazsanız, çocuğun davranışlarına en yakın yanıtı seçin.

118 ve ya yüksek- yüksek yaratıcılığı
117 - 83-orta yeteneği
83 ve altı-düşük yeteneği,ortanın altını belirler.

AİLE KATILIM SAYFASI
_Aşağıdaki cümleleri çocuğunuza okuyunuz ve tamamlamasını isteyiniz.
_Çocuğunuzun verdiği cevapları boşluklara yazınız.

*Büyüdüğüm zaman ……………………………………….olmak istiyorum .

*Babamın mesleği ………………………………………………………………

*Annemin mesleği ………………………………………………………………

*Bence en zor meslek …………………………………………………………..

*Babamla yapmaktan en çok hoşlandığım şeyler ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………

*Annemle yapmaktan en çok hoşlandığım şeyler …............................................ ..... .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .....

*Benim yapmaktan en çok hoşlandığım şeyler ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… …………………………………….

*Kardeşimle yapmaktan en çok hoşlandığım şeyler ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… …………………

HEDEF:
Sağlıklı yaşayabilmek için gerekli temizlik kurallarına uyabilme.
Dengeli beslenme ile ilgili davranışları göstere bilme .

AİLE KATILIM SAYFASI
_Aşağıdaki cümleleri çocuğunuza okuyunuz ve tamamlamasını isteyiniz.
_Çocuğunuzun verdiği cevapları boşluklara yazınız.

*Sağlıklı yaşamamız için dikkat etmemiz gereken temizlik kuralları şunlardır ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ………………………….

*Vücudumuza yararlı olan yiyecekler şunlardır:
……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ………………………….

*Vücudumuza yararlı olmadığı için fazla yemememiz gereken yiyecekler şunlardır :
……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ………………………………………………………………………

Tipik olarak veli toplantıları yılda iki kez gerçekleşir. Bu özel görüşme genellikle 15-30 dakika sürer. Başarılı ve bilgi alıcı bir toplantı için bu 10 hazırlık tavsiyesini kullanın.

1. Çocuğunuzu toplantıya getirmeyin. Çocuğunuz yanınızdayken dürüst bir tartışma yapmanız mümkün değildir.

2. Çocuğunuzun takımının bir üyesi olduğunuzu unutmayın. Paylaşmak için değerli bilgileriniz vardır!

3. Öğretmene sormak istediğiniz soruların listesini yapın. Ve bu soruları sorduğunuzdan emin olun.

4. Çocuğunuz hakkında gerçekçi olun. Öğretmen çocuğunuzun başarılı olduğu alanları ve çalışması gereken konuları belirtecektir.

5. Eğer öğretmen kaygılı olduğu bir konuya değinirse, tavsiye isteyin. Ve daha belirgin olun: Matematikle ilgili sorun yaşamak çok geneldir ama uzun basamaklı bölmelerde sorun yaşamak daha belirgindir. Hangi materyalleri öneriyor? Bu materyalleri nereden temin edebilirsiniz? Özel bir öğretmen gerekir mi? Okul tarafından sunulan ücretsiz kaynaklar mevcut mu?

6. Çocuğunuzun sınıf tayfında nereye düştüğünü sorun. Vasatın üstünde mi, vasat mı, vasatın altında mı? Onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek servisler mevcut mu, mesela yetenekliler programı gibi.

7. Çocuğunuzun okul hakkında neler söylediğini öğretmene iletin. Bilgisayar dersini seviyor mu? Bir kabadayıdan mı yakınıyor? Tahtayı görmekte mi zorlanıyor? Çocuğunuzun en sevdiği öğretmen kim?

8. Evdeki değişikliklerden bahsedin, yeni doğan bir kardeş, taşınma, ölüm, boşanma, uzun süreli hastalık, finansal zorluk vb. Bu tip olaylar bir çocuğun davranışını ve ilerlemesini beklenmedik bir şekilde değiştirebilir.

9. Ayrılmadan önce eğer not, kâğıt, kart gibi şeyler verilmişse bundan emin olun. Bunları çocuğunuza açıklamanız gerekebilir.

10. Çocuğunuza öğretmenin söylediği olumlu şeylerden birini iletin. Bu onu çok mutlu edecektir!

Çocuğunuzun gelişim evrelerinde, onun yüksek zekalı bir çocuk olduğunu düşündüğünüz zamanlar olur. Pek çok çocuk gelişimin o veya bu devresinde, diğerlerinden daha iyi bir görünümde olabilir. Fakat çocuğunuz bir veya iki alanda diğerlerinden çok üstün performansda bulunması, onu zeki olarak tanımlamaya bir neden değildir. Zeki çocuğun özelliği her çeşit başarı ve yetenekte yaşıtlarından önde olmaktır. Böyle bir durumda ancak, normal sınırı aşmıştır ve süper başarılı bir çocuk olmuştur.
Çocuğunuzun başarılı olduğunu düşünüyorsanız. David Weeks'in hazırladığı bir test size bu konuda bir fikir verebilir. Bu test yaratıcı olan çocukların tutumları, ilgileri ve özellikleri incelenerek oluşturulmuştur.
Yetenek testi: Yönerge ve puan:
Bütün soruları yanıtlayın. Hiç bir yanıt kesin doğru veya kesin yanlış olamaz. Cümleyi okuduktan sonra aklınıza gelen ilk yanıtı söyleyin.
Üç cevap şekli var.

1 Asla puan:0
2.Bazen Puan 3
3.Daima puan 6
Sonra toplam puan bulunur.

1. Çocuğum aşırı aktif görünüyor, fakat önlenemeyecek bir düzeyde.
2. Çocuğum, yaşıtlarına zor gelen düşünceleri anlayabilir.
3. Çocuğum, daha geniş bir dünya amaçlıyor.
4.Çocuğum, kurduğu hayallerinden büyük bir zevk alır.
5. Farklı olmak çocuğumu isyana götürüyor.
6. Çocuğum öyle katı bir çocuk değildir. Fakat yetişkinlerle çok daha iyi anlaşır ve bazen yetişkinleri çocuklara tercih ettiğini savunur.
8. Çocuğum konuşkandır.
9. Çocuğum bir şeyi yapmaması söylendiğinde yapmak istediğini yine yapıyor.
10.Diğer çocuklar benim çocuğumun yeteneklerini kıskanabilir.
11 .Çocuğumun akademik etkinliklere çok merakı var.
12.Çocuğum, yeni şeyler öğrenmeyi çok sever.
13.Çocuğum, diğer çocukların zor bulduğu bulmacaları çözmekten hoşlanır.
14.Çocuğumun kelime birikimi, yaşıtlarına göre daha fazla.
15.Çocuğum, kendi kendine birşeyler yapmaktan hoşlanır.
16.Çocuğum, çeşitli konulara tanınmış kişilerin nasıl yaklaştıklarını bilmek ister.
17.Çocuğum, fazlası ile meraklıdır.
18.Çocuğumun bağımsız bir zihni yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim.
19.Çocuğum, çevresindekilere göre çok daha fazla hassastır.
20.Çocuğum, kendisinden beklenenden çok daha fazla şeyler yapar.
21.Çocuğum, basit korku ve sıkıntılardan uzak görünüyor.
22.Çocuğum, özel düşüncelere açık.
23.Çocuğum, bir ölçüde okulda mutlu değil.
24.Çocuğum, nesneleri parçalara ayırıp, nasıl çalıştığını görmeye çok merakladır.
25.Çocuğum, yazmaya ve okumaya erken başladı ve bunları yapmaktan hoşlanıyor.
26.Çocuğum yapıcıdır. Yalnızlığını yapıcı yönde kullanır.
27.Çocuğumun kavrama yeteneği çok iyi görünüyor.
28.Çocuğumun soyut kavramları çok erken yaşta kavrayabildiği görülüyor.
29.Çocuğum, rüyalarını bana her zaman anlatır.
30.Çocuğum, kendisinden istenmemesine rağmen uzun süre çalışabilir.
Her bir cevap elden geldiğince doğru olarak yanıtlandırıl-malıdır. Eğer çocuğunuzu tanımlayan uygun yanıtı bulamazsanız, çocuğun davranışlarına en yakın yanıtı seçin.

118 ve ya yüksek- yüksek yaratıcılığı
117 - 83-orta yeteneği
83 ve altı-düşük yeteneği,ortanın altını belirler.

Çocuğunuzu Nasıl Eğitiyorsunuz?...

Bu testin sonucunda, sizin “eğitime-eğitmek işine” karşı tutumunuz, ön yargılarınız ya da olumlu yaklaşımlarınız ortaya çıkacak. Sorulara, yürekten cevap vereceğinize inanıyorum.
1-Çocuğumun kendine özgü özel bir kişiliği olduğunu görebiliyor ve hissediyorum.
2-Çocuğumun yeteneklerini anlamak için çaba gösteriyorum.
3-Bir çocuk anne-babasının sözünden hiç çıkmamalıdır.
4-Çocukların kendilerine ait düşünceleri olduğunu düşünmüyorum.
5-Kendi ailemden gördüğüm gibi çocuğumu yetiştiriyorum.
6-Evde kuralları daima anne-baba koyar. Bu kuralları çocuğun kişiliğine göre ayarlamak yanlış olur.
7-Çocuğumun söylediğim şeyin aksini düşünmesi mümkün değildir.
8-Çocuğa konulan disiplin kuralları, onun eğitimidir.
9-Çocuklar kendi kendilerine karar alamazlar. Anne babaların kararlarına uyarlar.
10-Adı üstünde; “Çocuk” o sadece bir çocuk. Henüz kişiliği ortada değil.
11-Bizde çocuktuk. Bize de hiçbir zaman karar hakkı tanınmamıştı. Kötü mü oldu? Çocuğa büyük insanmış gibi davranmak hatalıdır.
12-Çocuk eğitiminde disiplinden önce, sevgi-saygı ve çocuğa anlayış gelmektedir.
13-Her çocuk aynıdır. Her çocuğun eğitimindeki kurallarda aynıdır.
14-Çocuğun eğitiminde kendi arzularımdan çok, onun gelişimini göz önünde tutarım.
15-Çocuğumun eğitiminde, çağdaş olmaya çalışıyorum. Kendi çocukluğumla karşılaştırıyor ve o zamanki eğitim yöntemlerini kullanmıyorum.
16-Çocuğum uyumak istemese de onu uyuturum.
17-Çocuğum uyumakta direndiği zaman onu rahatlatmak için çabalıyorum.
18-Çocuğumun bazı sorunlarını cevaplayamadığım oluyor. Bu bilgiler için henüz küçük olduğunu düşünüyorum.
19-Çocuğumun tüm sorularını yanıtlamaya çalışıyorum. Onun yaşına göre ve anlayabileceği bir dilde açıklamalar yapıyorum.
20-Çocuğumu eğitirken, bende onun tarafından eğitildiğimi düşünüyorum.

Testin Değerlendirmesi;
Eğer, 1-2-12-14-15-17-19-20 numaralı sorulara yanıtınız “Evet” ise, siz çocuğunuzun eğitiminde olumlu adımlar atıyorsunuz. Çocuğunuzu eğitim adına yönetmiyor, onu yönlendirmiyorsunuz. Eğer bu istikrarlı yaklaşımınızı korur ve devam ederseniz, mutlu, özgüveni gelişmiş, kendi kararlarını alabilen ve kendisiyle barışık bir insan yetiştirmiş olacaksınız. Başarı ise, bunlarla beraber zaten gelecektir.
Eğer, 3-4-5-6-7-8-9-10-11-13-16-18 numaralı sorulara yanıtınız “Evet” ise, siz eğitim olayına önyargılı bakıyorsunuz. Çocuğunuzun eğitiminde de hatalı adımlar atıyorsunuz. Çocuk eğitimine bakış açı nızı değiştirmeli ve çocuğunuzu da kendiniz gibi birey olarak görmelisiniz. Aksi halde, çocuğunuzun bir süre sonra davranış ve uyum bozukluklarına sahip olmasıa neden olursunuz.
Eğer, bir soruya bile yanıtınız “Bunu hiç düşünmedim” ise, artık düşünmenin vakti gelmiş demektir. Çocuk eğitiminde düşüncesizce yapılan hatalar, bilerek yapılan hatalar kadar tehlikelidir

burda sadece 8 ve 16 ya evet dedim... ama uyku zamanı demesem hiç yatmayı düşünmüyor gerçi baskı yapmadan 23:00 yatacaksın diyorum saate bakıyor ona göre kendi yatıyor.. o kadar da kötü bir anne değilim dimiiyerimsenibensırnaşık şey

yararlı olacak türden bilgiler paylaşmışsın gerçekten. en yakın zamanda tecrübelenip ben de bilgilerimi aktaracağım :)

X