Daha önce Hollanda'da yaşamış ve Türkiye'ye kesin dönüş yapmış arkadaşlar var mı?

Daxgx Çiçexgxim

hayat gezince güzel::
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2007
5.053
4
53
Daha önce benim gibi ,Hollanda'da yaşamış ve çeşitli nedenlerden dolayı kesin dönüş yapan arkadaşlar..sevinçlerimizi sıkıntılarımızı buradan paylaşıp dertleşmeye ne dersiniz..a.s.

merhaba, ben TR'ye kesin donus yapmadim daha Hollandadayim ama sana sorularim olabilir cunki bende donmek istiyorum TR'ye. TR de calisiyomusun, calisiyosan ne is yapiyosun? En hoe is het echte leven daar (buiten zomervakantie's)? :KK70:

merhaba, ben TR'ye kesin donus yapmadim daha Hollandadayim ama sana sorularim olabilir cunki bende donmek istiyorum TR'ye. TR de calisiyomusun, calisiyosan ne is yapiyosun? En hoe is het echte leven daar (buiten zomervakantie's)? :KK70:

Fashionista,selam canım,, tabiki sorularını cevaplarım..
ben çalışmıyorum ev hanımıyım..
En hoe is het echte leven daar
burada yaşamak bana göre çok güzel ,tek zor tarafı ailemin tamamı Holanda'da onları çok özlüyorum,, her yaz tatile geldiklerinde ancak göre biliyorum onları,
eğer türkiye'ye geldiğinde büyük bir şehirde yaşayacaksan kesinlikle sıkılmaz ve zorlanmazsın uğraşacak birşeyler mutlaka bulursun. çalışıyorsan tabiki daha güzel..

Merhaba arkadaşlar.
Ben Hollandada doğup büyüdüm. 1,5 sene önce ailece Türkiyeye temelli döndük.
Alışmak zor oldu, çünkü anne tarafım hep Hollandada.
Şu an çalışmıyorum. 7 ay kadar Hollandayla çalışan bir çagrı merkezinde çalıştım.
Maaşı Türkiye şartlarına göre fena sayılmazdı, ama sattığımız ürüne inanmadığım için kendimi çok kötü hissediyordum. Sonunda işten ayrıldım. 4 aydır işsizim :)

Merhaba arkadaşlar.
Ben Hollandada doğup büyüdüm. 1,5 sene önce ailece Türkiyeye temelli döndük.
Alışmak zor oldu, çünkü anne tarafım hep Hollandada.
Şu an çalışmıyorum. 7 ay kadar Hollandayla çalışan bir çagrı merkezinde çalıştım.
Maaşı Türkiye şartlarına göre fena sayılmazdı, ama sattığımız ürüne inanmadığım için kendimi çok kötü hissediyordum. Sonunda işten ayrıldım. 4 aydır işsizim :)

uLKu hoş geldin..
umuyorum tekrar sana uygun bir iş bulur ve çalışırsın..
ileriki yıllarda bunun boşluğunu daha iyi anlayacaksın .
Türkiye'ye dönmekte bencede çok iyi etmişiniz ,bende burada her şeye rağmen yaşamayı çok seviyorum dediğim gibi sadece aileme olan özlemim var,,
zamanla kabulleniyorsun birde bakmışınki alışmışın bile..
buarada yazın yani Türkçen çok güzel orada doğmuş biri olarak..ben halen zorlanıyorum..kutlarım seni, orada Türk okuluna gittinmi,,?

Hoşbulduk Dağ çiçeğim,
Öncelikle çok teşekkür ederim :)
Hollandada biliyorsunuzdur, ilk okuldayken haftada 1 saat Türkçe dersimiz vardı.
Ama bizim hocamız nedense hep hasta olurdu, pek gelmezdi :)
Ben lisedeyken sürekli Türkçe kitap okuduğum için yazmam iyi sayılır, ama konuşurken kendimi ifade etmekte bazen çok zorlanıyorum. Bir türlü derdimi anlatamıyorum.

Benim için en zor olan, teyzemler yazın geliyorlar, sonra teker teker gidiyorlar... Onlar gittiginde kendimi çok kötü hissediyorum. Ama dediğiniz gibi zamanla kabulleniyorsun...

uLKu,yazdıklarını okurken taa yıllar öncesine gittim,okul yıllarıma,senağlama
haftada 1 gün 3 saat kadarda ben türkçe dersleri görüyordum,öğretmenimizin ismideYusuf Pekerdi hiç unutmuyorum,
izin verirsen ilk Hollandaya gidişimizi seninle paylaşmak istiyorum,biliyorumki yazdıklarımı okuyan var ,ve bana cevap veriyorsun,bunun için sana ayrıca teşekkür etmek istiyorum,,:1hug:
ilk uçağa binişim Ankaradan,yaşım 8 ilk okul 2 sınıfı terk, bir kış ayında gittim,annem ve abilerimle,
Babam Amsterdam'dan bizi karşıladı, yürüyen bir band'dan yürüdük ben tabi etrafıma ürkek gözlerle bakıyorum,:1shok:
evimiz Vlaardingen'de, 2 katlı eski bir evdi,
Hollandalı komşularımız bize hoş geldin için geldiklerinde ben onların ellerini öpüp başıma koymuştum,bayan kendi resmen magmazel gibi hissetti ,ben ne bileyim bizdeki adetin onlarda olmadığını,kocası ve köpekleri vardı,ilk komşumuz onlar olmuştu,okuldu arkadaşlıktı derken pat çat lisanida öğrenmiş oldum,
kış ayı olunca kerstmisti, ve sindikelaas geldi,yazılarımda eksiklik olabilir kusura bakmayacağını biliyorum,yerimsenibenben tamamen onuttum yazmayı ama konuşmam gayet güzel.
daha sonra Rotterdamdan babamlar mülklüğüne ev aldı daha büyük ve türkleri çok olduğu bir şehre taşınmış olduk,En güzel yıllarımda orada geçti,senide çok sıkmak istemem bu günlük paylaşım yeter sanırım,sana güzel bir gün diliyorum. daag,vriending

Dağ çiçeğim, mesajınızı çok değişik duygular içinde okudum. Hem güldüm, hem duygulandım.
Aslında en büyük zorlukları sizler yaşadınız. Teyzemlerde bazen anlatırdı Hollandaya ilk gittiklerinde yaşadıkları zorluklari. O zamanda hem gülerdim hem duygulanırdım.

Aman iyikide geldik buraya. En azından dilini, adetlerini biliyoruz. Kendi memleketimiz sonuçta. Kimse bize yabancı demiyor. Gerçi adımız Almancı kaldı ama neyse :)
Evet ilk başlarda zordu, mesela bir magazada veya eczanede birşey sorarken çok utanır sıkılırdım. Zaten çok utangacım. Ama artik birine birşey sorarken utanmıyorum, daha rahatım. :smiley-cool:

Bu arada 10 gün sonra Hollandaya tatile gidiyoruz. Size drop getiriyimmi :)

cumamesajah1.jpg

uLKu sana inanmıyorum,Hollandaya gidiyorsun ve bana drop getirmek istiyorsun buna nasıl hayır diyebilirimkisenağlama...
ben ailemden birde wokkels chips yokmu ondan isterim,hani şu makarna gibi kıvrık olandan..benim içinde gez Hollanda sokaklarında ve patat ye olurmu ama yürüyerek,,
sen seslen ben seni duyarım dağ Çiçeğim senin içinde yiyorum de,
drop evde var teşekkür ederim.abimler dolu dolu getiriyor benden başka kimse yemiyor,eşim içinde anason kokusu var diye burun kıvırıyor..
gittiğinde sana iyi tatiller.

bak buda drop'un resmi kanıtı,, hemen gittim resmini çektim.:roflol:

img0299anu7.jpg

Merhaba Dağ çiçeğim,

Bende Hollandada Dogup büyüdüm..
1,5 yıl önce evlenip Turkiyeye geldim..
Turkiye de yasadıgım icin mutluyum.
Tek sıkıntım aileme olan özlemim.. ama cok sukur sık sık gidip geliyorum yanlarına..

Merhaba Dağ çiçeğim,

Bende Hollandada Dogup büyüdüm..
1,5 yıl önce evlenip Turkiyeye geldim..
Turkiye de yasadıgım icin mutluyum.
Tek sıkıntım aileme olan özlemim.. ama cok sukur sık sık gidip geliyorum yanlarına..

gurbetkuşu ,hoş geldin.ismin ne kadar güzel gurbet kuşu,:teselli:
yuvanda mutlulular dilerim,inşallah buralara çok çabuk alışırsın..
canım Antalya merkezdemisin,,?
ben 9 yıldır antalyadayım..

Hosgeldim Dagçiçegim..
Her ne kadar kendi vatanımızda yaşasakta anneden babadan ayrı olunca burasıda Gurbet oluyorsenağlama.. git gel yaptıkça alısıyorum..
zaten senin yazını gorunce uye oldum bende cunku bende vlaardingende yasıyordum..:)
ben Lara taraftayım sen neresinde yasıyorsun...?

Anaa daçiçeği 2 kişinin üye olmasına sebep oldunuz :)

Gurbetkusu hoşgeldin.
Bende Schiedam da çalışıyordum, ama Den Haagta oturuyordum.
Schiedamda hani İndustriegebied var ya, orda bir Türk hazır mutfakçıda çalışıyordum.

Merhaba üLKü84,
hmm schiedamı biliyorum ama industrie tarafı fazla bilmiyorum.. sadece Star keuken biliyorum orda:d
sen kaç yıldır izmirdesin??

ben 98de buraya geldim,,,,
o gun nasi sevmedi isem ,bugunde sevmiyorum,her aksam Allahima yalvariyorum ne olur Turkiyeme temelli gidelim biran onca diye,,,,
sevemedim buralari ne yapayim,benim burda kimsem yok,hala sorarim kendime ne diye geldim buralara diye,icten ice annemede kizarim neden saclarimdan cekerek yolumdan cevirmedi beni,kader iste:nazar:yapcak bisey yok,,,
Annem babam yasarken ulkeme donus yapmak onlarda yasamak istiyorum,,evlatlarimi orda buyutmek istiyorum,2 odali evim olsun,soframda bi corbam olsun,ulkemde olsun ,annem babam ,evlatlarim yanimda olsun baska bisey istemiyom,,,,,
bigun bende kesin donus yapiyoruz diye yazarim iyisallah buraya:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

ben 98de buraya geldim,,,,
o gun nasi sevmedi isem ,bugunde sevmiyorum,her aksam Allahima yalvariyorum ne olur Turkiyeme temelli gidelim biran onca diye,,,,
sevemedim buralari ne yapayim,benim burda kimsem yok,hala sorarim kendime ne diye geldim buralara diye,icten ice annemede kizarim neden saclarimdan cekerek yolumdan cevirmedi beni,kader iste:nazar:yapcak bisey yok,,,
Annem babam yasarken ulkeme donus yapmak onlarda yasamak istiyorum,,evlatlarimi orda buyutmek istiyorum,2 odali evim olsun,soframda bi corbam olsun,ulkemde olsun ,annem babam ,evlatlarim yanimda olsun baska bisey istemiyom,,,,,
bigun bende kesin donus yapiyoruz diye yazarim iyisallah buraya:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

Ne diyeceğimi bilemiyorum. :çok üzgünüm: İnşallah herşey gönlünüzce olur.

X