Deri çatlakları...

eylul77

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
1.322
33
Deri Çatlakları (Stria) Deri çatlakları (Striae Distensae) nedir

Deri çatlakları (Striae Distensae) nedir?

Hızlı büyüme, gebelik ve hızlı şişmanlama sonrasında derinin altındaki tabakanın yırtılması sonucu gelişen ince çizgilerdir. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur.

Deri çatlakları kimlerde görülür?

Deri çatlakları deri gerginliğinin fazla olduğu vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar hamile bayanların karın ve göğüsleri, ergenlik dönemindeki gençlerin kalça ve göğüsleri, vücut geliştirme yapanların omuzlarıdır ve aşırı kilolu kişilerde çeşitli bölgelerde görülebilir.

Deri çatlakları uzun süreli kortizonlu krem ve hap kullanımına bağlı olarak da gelişebilir. Ayrıca böbrek üstü bezinin aşırı kortizon salgıladığı Cushing Sendromu denen hastalıkta da kandaki kortizon düzeyi artarak; deride çatlaklara neden olur.

Deri çatlakları nasıl görünür?

Deri çatlakları oluşmadan öce ilk olarak deri rengi pembeleşir ve bu aşamada genellikle kaşıntı vardır. Kısa sürede kırmızı mor bir çizgi halini alır (Stria rubra). Zaman içinde bu çizgiler beyazlaşır ve daha az belirgin hal alır. Genellikle bir kaç cm uzunluğunda 1-10 mm genişliğindedir. Kortizon kullanımı ve Cushing hastalığında daha uzun ve geniş olabilir ve klasik yerleşimin dışında, yüz gibi alanlarda da görülebilir.

Deri çatlaklarının tedavisi mümkün müdür?

Deri çatlakları genellikle kozmetik problem oluşturur, fakat nadiren eğer çok yaygınsa kolaylıkla üzerinde ülser ve yara açılabilir. Ergenlikte belirgin olan çatlaklar zamanla gerileyip, tedavi ihtiyacı göstermezler. Çatlakların tedavisinde kullanılan ilaçlar derinin orta tabakası olan dermisteki kollajeni uyarır ve elastin sentezini tetiklerler.

Deri çatlakları eğer rahatsız ediyorsa aşağıdaki tedaviler denenebilir:

Retinoid içeren kremler: Retinoidler A vitamini derivesidir. Bu kremler yara izlerinde de faydalı iken, deri yüzeyini düzeltir, ince çizgileri ortadan kaldırır, deri rengini düzenler, sarkmayı tedavi ederler. Genellikle 3-6 aylık bir tedavi gerekir. Eğer deride tahriş oluşturursa, tedavi kesilir. Tedavi esnasında güneşten korunmalıdır.
Kimyasal peeling: Özellikle 15-20 konsantrasyonda trikloroasetik asit ile yapılan peeling derinin orta tabakasına kadar soyulma sağlar. Bir aylık aralarla yapılan peeling derinin dokusu, gerginliği ve rengini düzeltir.
Pulse dye lazer tedavisi: Düşük dozda 585-nm flash lambalı dye lazer tedavisi ile çatlakların görünümünü azaltır. 4-6 hafta aralarla yapılan birkaç tedavi gereklidir.
Fraksiyonel lazerler: Son zamanlarda 3 seans uygulamadan sonra çatlaklarda belirgin iyileşmeye neden olduğu bildirilmektedir.
Radyofrekans dalagaları: Son yıllarda çatlak tedavisinde başarılı olarak kullanılmaktadır.
İntensive pulse light (IPL): Yoğunlaştırılmış atımlı ışık yan etkileri minimal olduğundan kolaylıkla uygulanabilir. Yapılan IPL tedavisi yeni kollajen ve elastik fibril oluşumunu uyarır.

Çatlaklardan nasıl korunulabilir?

Çatlaklar için ilk önlem aşırı ve ani kilo değişimlerinden kaçınmaktır. Ani kilo alımı kadar, ani kilo vermek de çatlaklara neden olabildiğinden ani kilo değişimler yaşanmamalıdır. Gebelik esnasında cilde masaj yapmak ve cildi yumuşak tutan kremler sürmelidir. Bu amaçla pek çok kremler üretilmiş olmakla birlikte hiçbirisinin kesin olarak cilt çatlaklarını tamamını önlediği söylenemez. Gebelikte aşırı kilo alımının engellenmesi, fiziksel aktivitelerin gereksiz derecede kısıtlanmaması gerekmektedir.

alıntıdır

Deri catlakliklari her insana gore degisiyor, ama tam tedavisi malesef yok. Hamileye bayanlarda yuksek cortison degerleri neticesinde bu durum meydana geldigi gibi, kilo alan bay ve bayanlarin ayni netice yirtilmasi sonucuyla meydana geliyor.
benim sadece onerebilecegim, her aksam yatmadan once biraz zeytinyagiyla ovmak. 1haftada gececek garantisi veremem, ama hic olmazsa fazla tahribati engellmis olursunuz.

saglikla kalin.

çatlak ne bilgimiz warda nasıl kurtuluruz bir bilen yok mu

Retinoid içeren kremler: Retinoidler A vitamini derivesidir. Bu kremler yara izlerinde de faydalı iken, deri yüzeyini düzeltir, ince çizgileri ortadan kaldırır, deri rengini düzenler, sarkmayı tedavi ederler. Genellikle 3-6 aylık bir tedavi gerekir. Eğer deride tahriş oluşturursa, tedavi kesilir. Tedavi esnasında güneşten korunmalıdır.
Kimyasal peeling: Özellikle 15-20 konsantrasyonda trikloroasetik asit ile yapılan peeling derinin orta tabakasına kadar soyulma sağlar. Bir aylık aralarla yapılan peeling derinin dokusu, gerginliği ve rengini düzeltir.
Pulse dye lazer tedavisi: Düşük dozda 585-nm flash lambalı dye lazer tedavisi ile çatlakların görünümünü azaltır. 4-6 hafta aralarla yapılan birkaç tedavi gereklidir.
Fraksiyonel lazerler: Son zamanlarda 3 seans uygulamadan sonra çatlaklarda belirgin iyileşmeye neden olduğu bildirilmektedir.
Radyofrekans dalagaları: Son yıllarda çatlak tedavisinde başarılı olarak kullanılmaktadır.
İntensive pulse light (IPL): Yoğunlaştırılmış atımlı ışık yan etkileri minimal olduğundan kolaylıkla uygulanabilir. Yapılan IPL tedavisi yeni kollajen ve elastik fibril oluşumunu uyarır.

benim çatlaklarım genetik. bacak yapım anneminkinin aynısı. onda da lise çağında çatlak oluşmuş bende de lisede ortaya çıktılar. oluşmadan önce engel olabilirdim ama artık çok geç sedef rengini aldılar zaten ama takmıyorum artık kafama dikkat çekmiyolar öyle..

benim çatlaklarım genetik. bacak yapım anneminkinin aynısı. onda da lise çağında çatlak oluşmuş bende de lisede ortaya çıktılar. oluşmadan önce engel olabilirdim ama artık çok geç sedef rengini aldılar zaten ama takmıyorum artık kafama dikkat çekmiyolar öyle..

çatlak ne bilgimiz warda nasıl kurtuluruz bir bilen yok mu

çatlaklar için uygulanan fraksionel laser tedavisi var elbette % 100 kurtulmak mümkün olmuyor ama eskisinden daha iyi duruma gelebiliyor bazı durumlarda da eğer çatlaklar çok derin değilse herhangi bişey kalmıyor diğer türlü kremler masajlar filan hepsi geçicidir.masajı kremi bıraktığınız zaman tekrarı olucaktır.

Deri Çatlakları
Deride meydana gelen çatlakları tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Alkol, asilbend.
Hazırlanışı : 100 gram alkole 10 gram asilbend konup, merhem yapılır. Çatlaklara sürülür.

catlaklar ıcın bır krem kullanıp sonuc alan oldumu arkadaslar...

Son düzenleme:
Evet arkadaşlar çatlaklar için çok krem var ama faydası var mı bilemiyoruz, kullanıpta faydasını gören arkadaşlar cevap yazabilir mi ?

benimde çatlaklarım var nefret ediyorum... Çatlaklarım normal ten renginde olsa iyi ancak benimkiler bel bölgemde ve kırmızlar.... Çatlaklarımı göstermemek için yüzmüyorum, üstümü çıkarmıyorum ve en son olarak belime dövme yaptıracaktım zaten çatlaklarım var yaptırsamda çirkin durur diye vazgeçtim..

benimde çatlaklarım var nefret ediyorum... Çatlaklarım normal ten renginde olsa iyi ancak benimkiler bel bölgemde ve kırmızlar.... Çatlaklarımı göstermemek için yüzmüyorum, üstümü çıkarmıyorum ve en son olarak belime dövme yaptıracaktım zaten çatlaklarım var yaptırsamda çirkin durur diye vazgeçtim..
Herkese Selam, Stigma Krem var. Internetten arama yaparsaniz, sitesine ulasip, online satin alabilirsiniz. Denemeye deger..

Aman takma hem yüz hem gez toz ? Çatlak olmayan kadın yok deme mankenler var, o yüzden rahat ol. Ben sporculara uğraşıyorum hepsinde çatlak var yani spor yapsana oluyo... oyüzden takma ama tedavinin aksatma..ben suan kendi kendime araştırma deneme yanılma yoluyla çözmeye calisiyorum. Faydasını görürsem yazıcam :) ama o Lazerler hiç bi işe yaramiyo ne varsa dogada ..Bu arada çatlakların kırmızıya çok şanslı daha kolay gecer.muhakkak doktora git bak bi nediycek

Son düzenleme:
X