Nasır

eylul77

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
1.322
33
NASIR

Nasır derideki basınç alanlarında deri kalınlaşması anlamına gelir. Derideki bu kalınlaşma aslında derinin kendisini korumak için aldığı bir önlemdir.

Nasır el veya ayak derisinde sert , ağrılı veya ağrısız bölgesel deri kalınlaşmaları
şeklinde görülür. Nasırlar ayak parmak aralarında daha ufak, yumuşak ve ağrılı oluşumlar halinde olabilir. Bunlara yumuşak nasır denir.

Nasır en sık, ayakta 5 parmak( en küçük parmak) dış yüzünde, parmak üstlerinde, ayak tabanındakemik çıkıntıları (metatars) üzerinde ve topukta görülür. Yumuşak nasır ayakta en sık 4-5 parmak arasında görülür.

Nasır nedenleri:

Ayağı sıkan ayakkabı giymek
Ayak ve parmaklardaki ortopedik yapı bozuklukları
Ayaktaki kemiklerde kemik çıkıntıları
Yüksek topuklu ve sivri ayakkabıların ayak derisine basınç yapması

Nasırlar son derece ağrılı olabilir. Günlük yaşam ve iş hayatında yürümede engeller çıkarabilir. Ayrıca şeker hastalarında, dolaşım bozukluğu olanlar ve yaşlılarda mikrop kaparak derin yaralar oluşabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Siğiller nasırla karışabilir. Elde ve ayakta çok sayıda nasırımsı oluşumlar siğil olabilir. Siğiller bulaşıcıdır. Bu yüzden bir cilt doktoruna danışılmalıdır.

NASIR TEDAVİSI

Nasır tedavilerinde en önemlisi nedeni ortadan kaldırmaktır.
Uygun ve rahat ayakkabılar giyilmelidir.
Ayak tabanlıkları ve yastıkçıkları, nasır koruyucu halka ve örtüler, parmak ayıracı kullanmak faydalı olabilir.
Banyolarda nasır alanı nasır törpüsüyle veya ponza taşıyla törpülenmeli, banyo sonrası yumuşatıcı krem ve yağlar kullanılmalıdır.
Nasır gidermek için salisilik asit ve laktik asit içerten losyon ve flasterler kullanılabilir.
Çok ağrılı nasılarda ve bu önlemler yeterli olmadığında doktora başvurulmalıır.
Ortopedik bir problem varsa düzeltilmelidir.

Hah... tam üstüne bastın olayın.
Günlerdir topallayarak yürüyorum bu yüzden.
Çünkü bu alçak şey ayağımın tam tabanında. Delirtti beni.
O kadar törpülerim, kremlerim, rahat ayakkabı giyrim yok yok yok..
Napcam ben bunu ya ağrısı beynime vuruyor.
Ördek gibi yürüyorum vallah artık.. bıktım beaaa..

benimde tam ayak parmaklarımın bitiminde var ağrı yapıyordu..nasır bantı aldım yapıştırdım ayak altı olduğu için çıktı.en son doktora gittim ve bi losyon verdi sürdüm çürüttü nasırı.hala var oda benim ihmalimden tam anlamıyla dikkatli kullanmadım ondan..

benimde tam ayak parmaklarımın bitiminde var ağrı yapıyordu..nasır bantı aldım yapıştırdım ayak altı olduğu için çıktı.en son doktora gittim ve bi losyon verdi sürdüm çürüttü nasırı.hala var oda benim ihmalimden tam anlamıyla dikkatli kullanmadım ondan..

Ya ben de mi öyle bir şey kullansam, valla 2 adım yol gidemiyorum ağrıdan, durup durup nüksediyor, hiç geçmiyor.. poff yani...

benımde ayagımın altında var nasır bantı gecırıyormus.losyonun ısmı nedır canım yazabılırmısın

Nasıra iyi geliyor: 5-6 adet Aspirin'i toz haline getirip yarımşar çay kaşığı su ve limon suyuyla karıştırın. Nasırlı bölgeye bu karışımı sürdükten sonra üzerini sıcak ve nemli bir bezle 10 dakika örtün. Aspirin'in içindeki asit nasırı yumuşatacak ve süngertaşıyla biraz ovduktan sonra nasırınız düzelecektir.

valla benimde ayağımın altında nasır var kızlar. çok kötü ağrı yapıyor. ben de nasır bandı alıcam fakat doktor evdeyken yapıştır, 2 gün yapışık kalsın düşürür demişti ama bir türlü deneyemedim. şuan işteyim ve ayakkabım çok kötü acıttı nasırı

kızlar ayagımın altı uzun suredır kasınıyordu mantar falan dıye dusunmustum ama on tarafı topuk kısmı deıl. neyse zamanla kasıntı arttı ve sımdı bakıyorum ıcten bır sertlık var sıvrı nası

dedgınızzz omu ama dıstan bısey yok ıcen sertlık bant alsam nasıl dusecekkı ooo

hos mantarmı deılmı onu bıle anlayamadım ama bunun ıcnde dr nasıl gıdeyım o na sıra gelene kadar bır suru kontrolum var:KK43::KK43: peff

X