Ortopedi Halluks Valgus (Ayak baş parmak çıkıntısı)Paylaşalım

Lolo

eşim ve oğullarım
Kayıtlı Üye
31 Mart 2008
3.704
9
ayak baş parmağında çıkıntısı olanlar gelin burda sıkıntılarımızı paylaşalım

HALLUKS VALGUS

Ayak başparmağı diğer parmağın üstüne bindiğinde bunyon oluşur. Bu durum, halluks valgus (Latincede çarpık anlamına gelen valgus ve ayak başparmağı anlamına gelen halluks sözcüklerinden gelir) denilen kalıtımsal bir özelliğin sonucudur ve ayakta şekil bozukluğu-na neden olur. Ayak başparmağının ayağa birleştiği bölüm, ayağın normal profilinin dışına taşarak, bunyon denilen çıkıntıyı yapar. Bunyon sürekli sürtünmeye maruz kaldığı için, bu bölgedeki deri zamanla kalınlaşır.

Belirtiler

- Ayak başparmağının ayağa birleştiği bölümde kemiksi bir çıkıntı

- Ağrı ve hareket kısıtlılığı da olaya eşlik eder

Bu hafif ancak yaygın sorun kadınlarda daha sık görülür. Bazı kişiler genetik olarak bunyona eğilimli olsa da, daha çok yüksek topuklu ve sivri burunlu dar ayakkabıların giyilmesi sonucu oluşur.

Teşhis

Doktorunuz teşhisi doğrulamak için birkaç açıdan röntgen çektirebilir.

Bunyon genellikle hafif bir rahatsızlığa neden olur. Bununla birlikte, bunyona bursit ya da osteoartrit eşlik ederse ağrı ve eklemde katılık oluşabilir. Bunyon ayağınıza uygun ayakkabı bulmanızı zorlaştırabilir ve uygun ayakkabıların dış görünüşü de hoşunuza gitmeyebilir. Eğer ağrınız olursa, doktorunuza başvurun.

Tedavi

Ayağınıza iyi uyan ayakkabıların kullanımı çoğu kez en iyi çaredir ve bunyonun yarattığı rahatsızlığı önleyebilir. Eğer bursit gelişirse, eski bir ayakkabının bunyonun üstüne gelen bölümünde açılacak bir delik rahatlama sağlayacaktır.

Bunyonun üstüne konacak yumuşak bir yastıkçık yararlı olabilir. Bazı nadir durumlarda fazla kemik dokusunu çıkartmak ve kemiğe eski biçimini vermek için ameliyat yapılabilir.

HV-stade3.jpg

offfff bu ayak resmi de ne....bende henüz başlangıçta ve gece ateli kullanıyorum gündüzleri de parmak arasına konulan silikon bir aparat var..aman Allahım benim ayaklarım asla böyle olmamalı...

Benimde ayaklarimda bu rahatsizlik var!

Sol ayagimi 2006da "Chevron" usülü ameliyat ettirdim ve bir yil sonra´da takilan vidayi cikarttirdim. Simdi cok SÜKÜR sorunsuz, agrisiz gezebiliyorum! Gerci resimdeki kadar kötü halde degildi ama yinede agrilarim zamanla artmisti! Ortalama 5 hafta calisamadim, evdeydim. Ayagimin üzerine basmak kesinlikle yasakti. Kol alti bastonlari ile yürüdüm. Ayagin sisligi baya uzun sürdü daha. Aralikli olarak yaklasik 8 ay filan daha sisti hafif hafif. Ameliyattan sonra rahat spor ayakkabisi aldim ve onu kullandim uzun süre. Suan bile cok gerekmedikce cok topuklu ve dar ayakkabi giymiyorum. O kadar cile cektim nede olsa, kiymetini bilmek gerek.

Sag ayagimi ameliyat ettirmeyi hic düsünmüyordum ama malesef agrilarim artti. Bundan dolayi´da 15 Aralik´da sol ayagimi ameliyat ettirdim yine "Chevron" teknigine göre. Suan ´hala baston yardimi ile yürüyorum. Ayagim baya sis hala. Biraz daha ayagimi dinlendirip bu ayin 15. yavas yavas ayaga basabilirsin dedi dok.!

Benden suan bu kadar hanimlar...herkese ACIL SIFALAR! GECMIS OLSUN!!

Sorusu olan buyursun!

:enbuyukkk:

herkse geçmiş olsun ..bende epeydir ağrı çekiyorum sol ayağımda. annem de ve babamda var genetikmiş. topallmaya başlayınca iki gün önce dr.a gittim silikon makara verdi oda çok rahat değil ama alışırım herhalde başlangıç olduğu için şekil kötü değil ama ağrılar fena...

ya bendede var bu şeyden ve gün geçtikçe daha kötü oluyo ve çok yürüş yapıp veya ayakta kalırsan ağrısı çok kötü oluyor dr. gitmedim hiç ..

Helloooo kizlar!

15 Aralik´ta ameliyat olmustum sol ayagimdan..Nihayet bastonlari birakip yürümeye basladim..! Agrimiyor artik.. cok SÜKÜR!!

Herkese gecmis olsun!!

MErhaba kizlar...

Koyacagim resim ameliyatimdan 15 gün sonra cekildi:

dsc01693qt1.jpg

Bu ayak resmimde bugün, yani ameliyattan yaklasik 2 ay sonraki haliyle cektim:

ImageShack - Image Hosting :: dsc01701bu6.jpg

Herkese gecmis olsun..!

:nazar:

Bu ayak resmimde bugün, yani ameliyattan yaklasik 2 ay sonraki haliyle cektim:

dsc01701bu6.jpg

Çok çok geçmiş olsun hoşçakal, rahatlamana ve burada paylaşımına sevindim teşekkürler

Çok çok geçmiş olsun hoşçakal, rahatlamana ve burada paylaşımına sevindim teşekkürler

Tesekkürler canim...inan bende bir o kadar rahatladim..yaklasik 2 ay ayagimin üzerine basamadim ameliyattan sonra..simdi cok SÜKÜR, yavas yavas yürüyebiliyorum..bundan soonrasi insALLAH daha güzel olacak!!

çok geçmiş olsun canım.aynı sorun bendede var ama ameliyat olmaya ve iki ay ayağımın üzerine basamama gibi bir durumum söz konusu değil.çok yoğunum.beni tek düşündüren bu.
sen hiçmi basamadın ağrıların oldumu veya ne gibi sıkıntılar yaşadın bilgi verirsen sevinirim.

çok geçmiş olsun canım.aynı sorun bendede var ama ameliyat olmaya ve iki ay ayağımın üzerine basamama gibi bir durumum söz konusu değil.çok yoğunum.beni tek düşündüren bu.
sen hiçmi basamadın ağrıların oldumu veya ne gibi sıkıntılar yaşadın bilgi verirsen sevinirim.

Bak gülüm, ben 2006 yilinda sag ayagimi ameliyat ettirdim ve ameliyattan 5 hafta sonra sorunsuz yürümeye basladim..! Genel anestezi altinda yaptirdim ameliyati zamaninda ve agri adina hic bir sorun yasamadim cok SÜKÜR! Yaklasik 1 yil sonrada kemige takilan vidayi cikarttirdim ve dikislerden dolayi 1 hafta evdeydim! Sorunsuzdu hersey!

Sol ayagimida 15 Aralik´da ameliyat ettirdim ayni sekilde! Agrim vs. yoktu cok SÜKÜR...sadece sorunsuz ayagima basmam bu kez biraz daha uzun sürdü..bu kez fizik tedavi gördüm 3 hafta ve dolayisiyla 8 hafta kalmak/basmamak zorunda kaldim! Ben iki ayagimdanda cok memnunm...önemli olan, isini iyi bilen ve tecrübe sahibi bir uzmana basvurmak!

Benim üstelik birde Nisan´da dügünüm var insALLAH...son tamirleri yaptirayim dedim..sırnaşık şey

Sorularinizi her daim bana yöneltebilirsiniz...:lepi:

bilgilendirdiğin için çok sağol canım. bi bakim bende çünkü gerçekten başa bela bu ayak sorunu.

şimdiden sana mutluluklar dilerim :)

kızlar benimde ayağımda halluks valgus var doktora gittiğimde kas gevşetici ve ağrı kesici veriyo şimdiye kadar bunlar işe yaramadı şu an ayağımda kemik eğriltisi yaşıyorum ek olarak yani ayak bileğim den aşşağısı eğriliyo ve ağrılarımda arttı doktor ilaç verdi kullan dedi kullan dedi başkada bişey söylemediameliyat gerekirmiş ama şimdi acelesi yokmu nasıl yani anlamadım benim sadece parmak kemiğimdeyken eğrilme şimde bütün ayağımda eğrilme başladı ve ağrılarda arttı evde bile yürümekte zorlanıyorum sizdede böyle durum oldumu
bide doktor ameliyata karar verdiğinde ayağınızın görüntüsü nasıldı yani çomu kötü görünüyoduda doktor amelliyat edelim dedi ve hangi hastaneyi önerirsiniz

:Saruboceq:
kızlar benimde ayağımda halluks valgus var doktora gittiğimde kas gevşetici ve ağrı kesici veriyo şimdiye kadar bunlar işe yaramadı şu an ayağımda kemik eğriltisi yaşıyorum ek olarak yani ayak bileğim den aşşağısı eğriliyo ve ağrılarımda arttı doktor ilaç verdi kullan dedi kullan dedi başkada bişey söylemediameliyat gerekirmiş ama şimdi acelesi yokmu nasıl yani anlamadım benim sadece parmak kemiğimdeyken eğrilme şimde bütün ayağımda eğrilme başladı ve ağrılarda arttı evde bile yürümekte zorlanıyorum sizdede böyle durum oldumu
bide doktor ameliyata karar verdiğinde ayağınızın görüntüsü nasıldı yani çomu kötü görünüyoduda doktor amelliyat edelim dedi ve hangi hastaneyi önerirsiniz

Gecmis olsun gülüm...ACIL sifalar..! Ben önceki sayfalarda gördügün gibi ameliyat olmus biriyim..cok SÜKÜR simdi daha iyiyim..! Benim bas parmagimin kemik cikintisi agrirdi, kizarirdi ve bacagima agri yaprdi..! Görüntüsünde herhangi bir asirilik yoktu ama agrilarim cok fazlaydi..!Senin anlattiklarina bakilirsa, baya bi ilerlemis rahatsizlik...ayaginda egrilme baslamis..bu baska ortopedik sorunlarada sebebiye verir gülüm...mutlaka alaninda uzman birine basvurmalisin..! Bel agrisina vs. sebebiyet verir ALLAH korusun..! Bu agrilari ilac ile sadece kisa bir dönem gecirirsin..ya devamli ilac kullanacaksin, yada uzun süreli rahatlamak icin ameliyat olacaksin..! Ben yurtdsinda kaldigim icin, sana Tr´den kimseyi tavsiye edemeyecegim..en iyisi bir kac uzmanin fikrini alip kiyaslamak..tek bir uzmanda kalma yani!! InsALLAH senin icin en uygun bir cözüm bulunur..!

:Saruboceq:

Gecmis olsun gülüm...ACIL sifalar..! Ben önceki sayfalarda gördügün gibi ameliyat olmus biriyim..cok SÜKÜR simdi daha iyiyim..! Benim bas parmagimin kemik cikintisi agrirdi, kizarirdi ve bacagima agri yaprdi..! Görüntüsünde herhangi bir asirilik yoktu ama agrilarim cok fazlaydi..!Senin anlattiklarina bakilirsa, baya bi ilerlemis rahatsizlik...ayaginda egrilme baslamis..bu baska ortopedik sorunlarada sebebiye verir gülüm...mutlaka alaninda uzman birine basvurmalisin..! Bel agrisina vs. sebebiyet verir ALLAH korusun..! Bu agrilari ilac ile sadece kisa bir dönem gecirirsin..ya devamli ilac kullanacaksin, yada uzun süreli rahatlamak icin ameliyat olacaksin..! Ben yurtdsinda kaldigim icin, sana Tr´den kimseyi tavsiye edemeyecegim..en iyisi bir kac uzmanin fikrini alip kiyaslamak..tek bir uzmanda kalma yani!! InsALLAH senin icin en uygun bir cözüm bulunur..!

çok sağ ol canım evet zaten belime vurmaya başladı ağrı bende iyi bir doktora gitmek istiyorum ama şu an imkansız çünkü eşim rahatsız eşim ameliyat olucak profilime bakarsan önceki yazdıklarımda var eşimin başına gelenler eşim çarşamba ameliyat oldu 2 ay sonra 3. ameliyatını olucak inşallah o zaman iyileşince oğlumunda bazı tahlillrden geçmesi gerekiyo bonuda halletmem lazım inşallah başkada bi sorun çıkmazsa yaza iyi bir doktora gidicem bu arada her gün oğlumu okula götürüyorum baya bi ağrım oluyo inşallah yaza kadar idare edebilirim bu ayakkla ilaçlar zaten fayda vermiyoki hiç rahatlatmıyo tek dileğim ayağımdaki sorunun yaza kadar dahada ilerlememesi

çok sağ ol canım evet zaten belime vurmaya başladı ağrı bende iyi bir doktora gitmek istiyorum ama şu an imkansız çünkü eşim rahatsız eşim ameliyat olucak profilime bakarsan önceki yazdıklarımda var eşimin başına gelenler eşim çarşamba ameliyat oldu 2 ay sonra 3. ameliyatını olucak inşallah o zaman iyileşince oğlumunda bazı tahlillrden geçmesi gerekiyo bonuda halletmem lazım inşallah başkada bi sorun çıkmazsa yaza iyi bir doktora gidicem bu arada her gün oğlumu okula götürüyorum baya bi ağrım oluyo inşallah yaza kadar idare edebilirim bu ayakkla ilaçlar zaten fayda vermiyoki hiç rahatlatmıyo tek dileğim ayağımdaki sorunun yaza kadar dahada ilerlememesi

Esinede cok cok gecmis olsun..! Gülüm, sen yaz ayinda müsait oldugunda uzmanlara basvur ve fikirlerini al..fakat ameliyat icin mutlaka kis aylarini bekle..! Benim doktorum kesinlikle bu ameliyati yaz/sonbahar´da yapmak sacmalik dedi...ayak gerektiginden daha fazla sisiyor sicaklardan cünkü..! Kisin hava soguk olunca, daha fazla sismiyor..! Sunuda mutlaka göz ününde bulundurmalisin: En azindan 4-5 hafta ayagina basamayacaksin..ona göre kendine bir yardimci bakmalisin..esin, annen, vs.vs..! Hele birde cocugun varsa bunlari mutlaka düsünmelisin..! Aksi taktirde cok sikinti cekersin...ben bekar halim ile bile cok bunalmistim evde..! Birde sorumluklarim olsayid, eyvahhhh..! Hersey güzel olur insALLAH!! :Saruboceq:

canım doğru söylüyosunda kışın ameliyat olursam çocuk çok sefil olur yzın en azından oğlum evde olucak okula götürmek zorunda kalmıcam bide bakıcak biri demişsin yok canım malesef bana bakabilecek kimsem yok ben eşim oğlum bu kadar biz üç kişiyiz birbirimize destek olucaz şu an ben eşime bakıyorum o zamanda eşim bana bakıcak idare edicem artıkişi gücüde tek ayak üstünde yapıcam napim
neyse başını şişirdim kusura bakma

Arkadaşlar aranızda halluks valgus ameliyatı olan varmı? Varsa maliyeti ne kadar öğrenebilirmiyim..? Bende ssk dan yararlanıcam ne kadara mal olur bilemiyorum...teşekkürler

X