Erkek İnfertilitesi Düşük Sperm Morfolojisi ve Aşılamadaki Başarı İlişkisi

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

nergis55

Guru
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2008
2.096
6
Kızlar morfoloji bozukluğunda aşılamada ne kadar başarı sağlanıyor bu konuda biraz araştırma yaptım.Sizlerle paylaşmak istedim.
Yapılan çalışmada hastalar Kruger strict kriterlerine göre normal morfoloji <%4 ve &#8805;%4 olmak üzere iki gruba ayrılmış. <%4 olan ilk grupta toplam 111 hastaya 168 aşılama uygulanmış 19 klinik gebelik ve 8 biyokimyasal gebelik elde edilmiş, aşılama başına klinik gebelik oranı %11.31 olarak tespit edilmiştir. &#8805;%4 grupta ise toplam 61 hastaya 111 aşılama uygulanmış olup 18 klinik gebelik ve 12 biyokimyasal gebelik elde edilmiş, aşılama başına klinik gebelik oranı %16.22 olarak tespit edilmiştir. Normal morfolojiye sahip sperm yüzdesinin yüksek olduğu ikinci grupta gebelik oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmektedir. Fakat iki grup arasındaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.

Diğer bi çalışmada Birinci gruba, (Hareketli sperm say. <1milyon ve normal morfoloji <%4 olan) toplam 81 aşılama uygulanmış 8 klinik gebelik ve 4 biyokimyasal gebelik elde edilmiş, aşılama başına klinik gebelik oranı %9.88olarak tespit edilmiştir
İkinci gruba,( hareketli.sperm say. <1milyon ve normal morfoloji &#8805;%4 olan) toplam 30 aşılama uygulanmış 2 klinik gebelik ve 6 biyokimyasal gebelik elde edilmiş, aşılama başına klinik gebelik oranı %6.67olarak tespit edilmiştir.
Üçüncü gruba,( hareket. Sperm say &#8805;1milyon ve normal morfoloji <%4 olan) toplam 87 aşılama uygulanmış 11 klinik gebelik ve 4 biyokimyasal gebelik elde edilmiş, aşılama başına klinik gebelik oranı %12.64 olarak tespit edilmiştir.
Dördüncü grupta, (Hare.sperm say. &#8805;1milyon ve normal morfoloji &#8805;%4 olan) toplam 81 aşılanma uygulanmış 16 klinik gebelik ve 6 biyokimyasal gebelik elde edilmiştir. Aşılama başına klinik gebelik oranı %19.75 olarak tespit edilmiştir.

Tomlinson ve arkadaşları hastaları WHO kriterlerine göre normal morfoloji <%30 ve >%30
olarak iki gruba ayırmışlar ve sırasıyla aşılama başına %21 ve %20 gebelik oranlarını elde
etmişlerdir. Morfoloji ile sonuçlar arasında bir korelasyonun olmadığını bildirmişlerdir.
Check ve arkadaşları hastaları strict kriterlerine göre normal morfoloji &#8804;%4,% 5-14 ve
>%14 olarak gruplandırdıklarında sırasıyla aşılama başına %30, %26 ve %20 gebelik oranları elde ettiklerini ve düşük morfolojinin düşük gebelik oranları ile sonuçlanacağı anlamına gelmediğinibildirmişlerdir.

Başka bir çalışmada, yıkama sonrası 1 milyon hareketli sperm sayısı eşik değer olarak kabul edildiğinde, bunun üzerindeki miktarlarda, morfoloji ne olursa olsun ilk basamak tedavi seçeneği olarak aşılama önerilmekte ve sonuçtada iki aşılama uygulama sonrasında %24 gebelik başarısı bildirilmektedir. Eğer hareketli sperm sayısı 1milyonun altında kalıyorsa normal morfolojide sperm konsantrasyonu önem kazanmakta ve >%4 olması durumunda aşılamadan yine yüksek gebelik başarısı beklenmektedir %21.9. Hatta yıkama sonrası 300.000 motil sperm sayısında bile aşılamada kabul edilebilir başarı oranlarının yakalanabileceğini bildirilmektedir.

Bende kadınlar kulübünde bi araştırna yaptım.Bu güne kadar kadınlar kulübünde morfoloji bozukluğundan dolayı hamile kalamamış bayanları buldum.VE sonuçlar:

81 bayadan (düşük olanları saymıyorum ) 31 tanesi hamile kalmış . Bunlardan 10 tanesi tüp bebek yaparak, 16 tanesi doğal yoldan, 5 taneside aşılama ile hamile kalmış.

İnşallah bizde en kısa zamanda kalırız.

Son düzenleme:
İnternettede yaptığım araştırma sonucu morfoloji bozukluğundan hamile kalamayan 61 bayandan 24 ü hamile kalabilmiş.12 tanesi micro ile, 11 tanesi doğal yoldan, 1 taneside aşılama ile.

arkadaslar benim eşimde morfoloji &#37;5 cıktı
ben normal yolla hamile kaldım ama b ebegim gelismedi kalbi atmadı 9 haftaşlıkken aldılar
acaba aşılama mı yaptırsak

merhaba arkadaşlar bizimde morfoloji &#37;1 ve dr aşılama yapalım dedi ama ben şansım var mı bilemiyorum:KK43:

Bende aşılamalarımdan umutluydum, ama 2 aşılamam negatif olunca 3.yü yaptırmaya karar veremedim

bebek sahibi olmak istiyoruz.eşimin sperm testi şöyle çıktı. bana yardım edermisiniz, değerler normal mi?lütfen cevap verin...
hacim:5ml
sperm sayısı: 25 milyon/ml
PHSS&#37;: 36
Morfoloji: MEUSC: Normal %: 6
WHO: NORMAL %:......
Baş anomalisi%: 58
Akrozom anomalisi% :14
Orta kısım anomalisi%: 14
Kuyruk kısmı anomalisi%: 2
Sitoplazmik Droplet%: 6
Hareketlilik %:60
Hızlı lineer hareket (+4) %: görülmedi
Yavaş lineer hareket (+3) %: 36 (9 milyon/ml)
Lokalize(+2) %: 24 (6 milyon/ml)
Hareketsiz (+1)%: 40 (10 milyon/ml)

ne yapıcağız bu morfoloji sorunuyla bilmiyorum. Benimde 2 aşılamam negatif. Morfoloji dışında spermlerin sayısı ve hareketi o kadar mükemmeldi ki . Hareket &#37;95, sayıda 200milyondu ama spermlerin dölleme yeteneği olmadığından bir türlü yumurtayı dölleyemiyorlar bu sorun yüzünden.

papatyacım sonuçların gayet iyi morfoloji %6 ama buda fena değil %4 ten fazla en azından için rahat olsun canım

Selamlar. 5 senelik evliyim. ilk 3 sene çocuk düşünmedik. Yaşım 29 olmuştu.2008 yılında korunmayı bırakır bırakmaz ovülasyon takipi yaptırdım. Takip sonucunda hiçbir sorun çıkmadı.Doktorum eşimden test istedi. Vasat bir hastanede yaptırdık. Herşey mükemmeldi. Fakat ayrıltılı bir test değildi. Doktorum sayıyı görünce herşeyin iyi olduğunu söyledi .2008 eylül ayında gebelik elde etik. ama 12. haftada bebekte anomali görüldü ve gebeliğime son verildi. Sperm testi görünüşte iyiydi ve 1 kere gebelik olmuştu bu yüzden doktorum Haziran ayına kadar her ay klomenle ovülason takipi ve yaptı. Heray enaz 1 bazen 2 yumurtam oluşuyor ve zamanında çatlıyordu. ama gebelik yok. Daha sonra doktorumu değiştirdim. Yeni doktorum bana iyi bir hastanede ayrıltılı bir sperm testi yaptırmamı söyledi. Yaptırdık herşey mükemmeldi ama Morfoloji Kruger'e göre &#37;01 çıktı. Doktorum 3 ay sonra tekrar test istedi ben de bu arada eşime keçiboynuzu kürü içirdim. Tekrar test yaptık morfoloji %02 çıktı. Biz Ramazan bayramından sonra aşımala yapalım derken, adetim gecikti ve test yaptım. Hamileydim. Doktora gittik keseyi bir türlü göremedik. Malesef ki dış gebelikmikş Laporoskopi ameliyatı oldum. Yumurtalıklarım duruyor. Ama Şu an beklemedeyiz. Ben bu arada eşime hergün keçi boynuzu kürü uyguuyorum. Umut dünyası işte. kısaca 2 senedir, gereksiz yere, 1 kere rahim filmi, heray klomen tablet, heray pregly iğne derken çokk yıprandım.Şimdi aşılama denşycez ama ondan önce rahim filmi gerekliymiş. Operasyon yapılan kanal ne durumda diye.
ne diyelim.
ALLAH yardımcımız olsun.

Selamlar. 5 senelik evliyim. ilk 3 sene çocuk düşünmedik. Yaşım 29 olmuştu.2008 yılında korunmayı bırakır bırakmaz ovülasyon takipi yaptırdım. Takip sonucunda hiçbir sorun çıkmadı.Doktorum eşimden test istedi. Vasat bir hastanede yaptırdık. Herşey mükemmeldi. Fakat ayrıltılı bir test değildi. Doktorum sayıyı görünce herşeyin iyi olduğunu söyledi .2008 eylül ayında gebelik elde etik. ama 12. haftada bebekte anomali görüldü ve gebeliğime son verildi. Sperm testi görünüşte iyiydi ve 1 kere gebelik olmuştu bu yüzden doktorum Haziran ayına kadar her ay klomenle ovülason takipi ve yaptı. Heray enaz 1 bazen 2 yumurtam oluşuyor ve zamanında çatlıyordu. ama gebelik yok. Daha sonra doktorumu değiştirdim. Yeni doktorum bana iyi bir hastanede ayrıltılı bir sperm testi yaptırmamı söyledi. Yaptırdık herşey mükemmeldi ama Morfoloji Kruger'e göre %01 çıktı. Doktorum 3 ay sonra tekrar test istedi ben de bu arada eşime keçiboynuzu kürü içirdim. Tekrar test yaptık morfoloji %02 çıktı. Biz Ramazan bayramından sonra aşımala yapalım derken, adetim gecikti ve test yaptım. Hamileydim. Doktora gittik keseyi bir türlü göremedik. Malesef ki dış gebelikmikş Laporoskopi ameliyatı oldum. Yumurtalıklarım duruyor. Ama Şu an beklemedeyiz. Ben bu arada eşime hergün keçi boynuzu kürü uyguuyorum. Umut dünyası işte. kısaca 2 senedir, gereksiz yere, 1 kere rahim filmi, heray klomen tablet, heray pregly iğne derken çokk yıprandım.Şimdi aşılama denşycez ama ondan önce rahim filmi gerekliymiş. Operasyon yapılan kanal ne durumda diye.
ne diyelim.
ALLAH yardımcımız olsun.

Evet ne yazıkki morfoloji bozukluğunda düşük tehlikesi olabiliyor.Ama siz en azından hamile kalabilmişsiniz.Bizde 2 yıldır deniyoruz ama ne yazık ki hiç hamile kalamadım.3 aşılama yaptırdım üçüde negatif :gitme:

selam kıslar benim eşiminde sperm sayısı 21 milyon canlılık &#37;8 ama hareketlilik %1 çıkmıştı gizli varikosel dendi amlyt olmadı bugün kendi doktorumla yaptığım görüşmede eşimin bu sonucu üstüne aşılama yapalım ama %30 tutma şansı var dedi

açıkcası ne yapacağımıza karar veremedik kafada bir sürü soru işaretiyle dolanıyorum
yarın eşim tekrar bi spermiyogram verecek banada şeker yüklemesi yapılacak değerlere göre yumurta takibine başlanılcak sonrada aşılma gelecek herhaldeee eyvahedigeldismile

X