Et Yemekleri Malatya usulü analı kızlı köfte(resimli)

yabangulumZ

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2008
9.722
23
41
malatyaya has özel bi yemek..tadından yenmez..

Oncelikle ic malzemesini hazirlamak icin soganlari yemeklik dogruyoruz, Margarin ve sivi yag ile soganlari pembelesene kadar kavuruyoruz. Daha sonra kiymayi ekleyip, kiyma tam pisene kadar kavurmaya devam ediyoruz. Ocaktan alip tuzunu ve karabiberini ilave ediyoruz. Ic malzemesinin soguk hatta donmus olmasi gerekli. O nedenle ic malzemesini onceden hazirlayip buzdolabinda donduruyoruz.

Hamur Malzemeleri:

1 kg koftelik bulgur
1/2 kg yagsiz kiyma (en az 2-3 kere cekilmis olmali)
1 yemek kasigi tuz
5-6 bardak su

Ic Malzemeleri:

1/2 kg kuru sogan (4-5 adet)
1/2 kg yagli kiyma
125 gr margarin
1 cay bardagi sivi yag
Karabiber, tuz

Tirit Malzemeleri:

1 adet kuru sogan
1 yemek kasigi salca
1/2 su bardagi sivi yag
1 su bardagi haslanmis nohut

Bulgur, tuz ve kiymayi karistirip azar azar su ilave ederek hamur hazirliyoruz. Hamuru yogurmasi en az 45 dakika kadar olmali cunku ancak bu sekilde bulgurlarin sisip kiyma ile butunlesmeleri saglaniyor. Eger robotunuz varsa malzemeleri biraz suyla karistirdiktan sonra robota alip azar azar su ilave ederek bir sure yogurabilirsiniz. Ama en sonunda mutlaka el ile de 5-10 dakika yogurmalisiniz. Eger hamur kolayca icli kofte seklinde oyulabiliyorsa, hamurun kivami tam olmus demektir. Hamurdan ceviz buyuklugunde parcalar kopararak, fotografta goruldugu gibi oyuyoruz. Icine kiymali ic malzememizden koyup elimizde kapatiyoruz. Bu isleme ic malzemesi bitene kadar devam ediyoruz. Kalan hamuru nohut buyuklugunde yuvarliyoruz.

Büyük bir tencerede 1 adet soğanı kavuruyoruz..içine salça ekleyip,suyuda ilave ediyoruz..salcali suyumuzu hazirliyoruz.yeteri kadar tuzunuda ilave edin. Aynen Lahana koftesinde oldugu gibi. Tek fark suyu kaynadiktan sonra nohutlari ilave ediyoruz... ayrı bi yerde su kaynatıp önce analarını haşlayıp sonrada kızlarını haşlıyoruz..bunları süzgece koyup süzüyoruz.süzdükten sonra köfteleri salçalı suya atıp 1 taşım kaynatın. Daha fazla kaynatmayin yoksa kofteler dagilabilir. Anali kizli kofteyi sicak ve sulu olarak servis ediyoruz. Afiyet olsun.

Son düzenleme:
iç malzemesinin yapılışı:
icli_kofte_ic.JPG

hamurunun yapılışı:

icli_kofte_hamur.JPG

ve sonuç:

icli_kofte.JPG

iki gün önce bende yaptım arkadaşlarıma hepside çok severek yediler yalnız ben iç malzemesine reyhan da koyuyorum tadı daha güzel oluyor

Hiç duymamıştım bu yemeği ama dilber hala sayesinde öğrendim:roflol: ve tatmayı çok istiyorumcokacimcoook...

malatya malatya bulunmaz eşin.gönüllleri coşturur yayla güneşinn:):):)elline sglk cnmm..

nan yabanım o resimdeki kolları bilezikli senmisin anam:)
ahhh ahhh bi tabakta olsada yesem ne olurdu sanki:KK43:
bana bak nan bi daki yapışında benide çagırıyorsun anlaştıkmı :)
yavv biz bol bol içli köfte yaparız doğulu olduğumuz için...buda ona benziyor şekercim:)
ellerine kollarına sağlık canım arkadaşım benim:)

nan yabanım o resimdeki kolları bilezikli senmisin anam:)
ahhh ahhh bi tabakta olsada yesem ne olurdu sanki:KK43:
bana bak nan bi daki yapışında benide çagırıyorsun anlaştıkmı :)
yavv biz bol bol içli köfte yaparız doğulu olduğumuz için...buda ona benziyor şekercim:)
ellerine kollarına sağlık canım arkadaşım benim:)

yok anam yok ben değilim intern.alıntı ben o kadar kilolu değilim kollarımda ince..vallaha gel yapam sana.bende yapıyorum yaparsam resmini eklerim o zaman..biraz uğraştırıyor tek kişiyle baya bi zaman alıyor ama ben az yapıyorum gerçi..bizde içli köfte yaparız ama bu etli olduğu için çok yoğrulması gerekiyor..keşke yapıp yedirme imkanım olsaydı yapardım sana..a.s.a.s.

yok anam yok ben değilim intern.alıntı ben o kadar kilolu değilim kollarımda ince..vallaha gel yapam sana.bende yapıyorum yaparsam resmini eklerim o zaman..biraz uğraştırıyor tek kişiyle baya bi zaman alıyor ama ben az yapıyorum gerçi..bizde içli köfte yaparız ama bu etli olduğu için çok yoğrulması gerekiyor..keşke yapıp yedirme imkanım olsaydı yapardım sana..a.s.a.s.

canım arkadaşım benimmmm:1hug:a.s.

ülkücüm onun salçalı suyunu kemik suyundan yapıcan tadından yenmez varya
ama çok emekli ve tek başına yapılmıyor kalabalık bi şekilde yapacaksın hamur hemen sertleşiyor bizde yapıyoruz annemle yapılışı çok zor ama bi çırpıda yenip bitiyor
ben anasından çok kızını seviyorum:roflol: suyunuda bol koyuyorum tabağa Alllaaaah cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook
resmi görünce sen olmadığını anladım o bilekler sende olamaz çırpı gibisin sen çirozum benim:asigim::asigim::asigim:

ülkücüm onun salçalı suyunu kemik suyundan yapıcan tadından yenmez varya
ama çok emekli ve tek başına yapılmıyor kalabalık bi şekilde yapacaksın hamur hemen sertleşiyor bizde yapıyoruz annemle yapılışı çok zor ama bi çırpıda yenip bitiyor
ben anasından çok kızını seviyorum:roflol: suyunuda bol koyuyorum tabağa Alllaaaah cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook
resmi görünce sen olmadığını anladım o bilekler sende olamaz çırpı gibisin sen çirozum benim:asigim::asigim::asigim:

evet öyle dah güzel olur ama ben tercih etmem.sadesini seviyorum ben.2 gün önce yaptım kıymam yağlıydı biraz dağıldı.yoksa iyi yoğurdum ama..ama kaynanamgil beğendiler...

resmi görünce sen olmadığını anladım o bilekler sende olamaz çırpı gibisin sen çirozum benim:asigim::asigim::asigim:[/QUOTE]

canım çok güldüm bu sözüne..valla bileğim ince benim...:roflol::roflol:

1,5 yıl elazığda kaldım
analı kızlıdan çok yedim
resmi görünce acaip canım çekti yaa
şiştim walla

X