çocucuğumla evde eğitsel olarak ne yapabilirim

A

ahsev

Ziyaretçi
oğlum 3 yaşında kızım 1.5 .boyama oyun hamurları vs yapıyoruz ama her gün aynı şeyler olunca sıkılıyorlar.bilğiniz hem öğretici hem eğlendirici etkinliklerinizi paylaşırsanız sevinirim...

valla ben kesme yapıştırma derim,küt uçlu makasla dergilerden kesip pritle yapıştırma çocukların el kaslarını müthiş geliştiriyo ama yaşları biraz küçük ................................

öncelikle aramıza hoşgeldiniz...
yavrularınızı Allah bağışlasın...
büyük parçalı legolar var onlarla oynatabilirsiniz...
resim,puzzle (yap-boz...tabi büyük parçalı)
onlara hikaye kitabı okuyun,ama bir hafta aynı kitabı okuyun ve
sonra hikayenin bir yerinde durun ve ondan hikayeyi anlatmasını isteyin...
ben kızımla oyuncak mutfağı vardı,bende bayılırım oynamaya..
oturup onlarla oynardık,bana kahve yapar getirirdi...
işte öyle,daha aklıma gelirse yazarım size...
sevgiler...

valla ben kesme yapıştırma derim,küt uçlu makasla dergilerden kesip pritle yapıştırma çocukların el kaslarını müthiş geliştiriyo ama yaşları biraz küçük ................................

aaa evet hiç aklıma gelmemişti eminim oğlum bayılır.yapıştırmalı kitaplardan almıştım ama yapıştırmalar bitince işide bitiyor bu çok güzel oldu.çok teşekkürler......

öncelikle aramıza hoşgeldiniz...
yavrularınızı Allah bağışlasın...
büyük parçalı legolar var onlarla oynatabilirsiniz...
resim,puzzle (yap-boz...tabi büyük parçalı)
onlara hikaye kitabı okuyun,ama bir hafta aynı kitabı okuyun ve
sonra hikayenin bir yerinde durun ve ondan hikayeyi anlatmasını isteyin...
ben kızımla oyuncak mutfağı vardı,bende bayılırım oynamaya..
oturup onlarla oynardık,bana kahve yapar getirirdi...
işte öyle,daha aklıma gelirse yazarım size...
sevgiler...

çok incesiniz hoş buldum.aranızda olmak hoşuma gitti evde o kadar çok oyunca var ki.ama oynamıyorlar. hikaye fikri hoşuma gitti.teşekkürler

sayıları öğrenmek için iç içe geçen kova diyebiliriz 1 den 10 a kadar numaralar var üzerlerinde. doğru sıraya göre üst üste tersten dizince kule oluyor yüksekçe. yani 1 metre kadar sanırım. iç içe geçince de tek kovada toplanıyor. adı neşeli kule'di sanırım.

hem renkler hem sayılar için kullanabilirsiniz. toyiki'den almıştık, fiyatı 10 ytl kadardı.

bunun dışında küplerden oluşan puzzle var. renklere göre sıralama için kızınız kullanabilir. üzerlerindeki resimlerle oğlunuz puzzle yapabilir. küplerin içine uygun parçaları yerleştirme var. +1 yaş için hem kızınız hem oğlunuz kullanabilir.

bir de şarkılarla çocuklarınıza hem bir şeyler öğretip hem de hoş vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. mesela, sayıları ,günleri, ya da bazı kavramları öğreten şarkılar olabilir.

bir de ne deniyor tam bilmiyorum ama drama çalışmasında öğrenmiştim katıldığım bir kursta. bir oyun. çocuklarınız duvara dönüyor size arkalarını dönüyorlar. siz 1-2-3 diyor ve ardından canlandırmaları gereken kelimeyi söylüyorsunuz. kızınız 1,5 yaşında olduğu için sıcak-soğuk dışında pek soyut kavram bilmiyordur sanırım, ikisi için mesela bebek, kedi, elma vb kelimeler verip çocuklarınızın bunu konuşmadan göstermelerini isteyebilirsiniz. alıştıktan sonra çok eğlenceli bir oyun oluyor.

merhabalar

benimde 21 aylık oğlum var. çalışan bir anneyim . evde geçirdiğimiz zamanlarda bool bol oyun oynuyoruz.
sizin oğlunuza basit gelir ama kızınızla yapabilirsiniz.. örneğin deve-cüce oyunu var. ayaktayken deve yere çömelince cüce oluyorsunuz :) ön arka oyunu var . bu sayade oğlum ön ve arkayıda ayırt ediyor.. elimi arkasına koyup soruyorum nerde diye tabi önceleri ben söylüyordum şimdi o söylüyor :)
ahşap puzzle larımız var her akşam onları çıkarıyorum ama hergün birtanesini çıkarıyorum çünkü çabuk sıkılıyor.. bu aralar sayılı olanlar ilgisini çekiyor ...
ve en büyük favorimiz mutfaktaki tencere tabak ve kaşıklarla yemek yapmak. çok küçük bir çaydanlığım var onunlada çay yapıp bana ikram ediyor..
birde sesli çocuk kitapları var onlarda ilgisini çekicektir. belkide sizde vardır malum ikinci çocuk olunca ev butür şeylerden geçilmiyordur :KK70:
son olarakta alibabanın çiftliğini hergün söylüyorum bu sayede oğlum 15 e yakın hayvanı ve sesini tanımış oldu. seslerinide çok rahat çıkartıyor hindinin bile taklidini yapıyor :KK70:

X