Tecrübeli annelerden yeni anne olacaklara tavsiye ve öneriler..

Saruboceq

İki Kız Annesi :)
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
12.358
218
Merhaba,
Forumda bir sürü annemiz var..Aynı şekilde de hamilemiz..
Diyorumki tecrübeli annelerimiz bizlere öğütler verseler (doğumdan,gerekli alınması şart bebek eşyalarına;bebek bakımından süt çoğaltmasına kadar her konuda) çok işimize yaramaz mı..
Her anne ayrı bir tecrübedir çünkü..
Sizden ricam;sohbet içerikli mesajlaşma olmasınki konunun özünden uzaklaşmayalım..
Eminim çok işimize yarayacak bu topic kızlar..
Haydi hepimize hayırlı uğurlu olsun inşallah:Saruboceq:

cok güzel konu acmissin cnm saol
ilk ben yaziyorum sanirim dogum sonrasi iyi süt gelmesi icin malt icecekleri (alkolsüz bira ) ve emzirme süt yapan caylar var gercekten cok ise yariyor ben oglumda devamli icmistim .Günde 1 tane akşamları cerezin yanina cok iyi gidiyor :) denemeye deger bence kizlar :))

Ben daha doğum yapmadım ama haftasonu katıldığım gebelik seminerinde çocuk drunun söylediği bir kaç öneriyi sizlerle paylaşıyım.

* Bebekleri emzirdikten ve gazını çıkardıktan sonra bir süre gözkulak olarak yan yatırmamız ve daha sonra sırt üstü uyutmamız gerekiyormuş.

* Sonra yan yatırma yastıklarının ticari olduğunu söyledi.

* Bebeğin yatacağı yatak yarı sert olmalıymış.Yün olmasın dedi.Ortopedik olması tercihen.

* İlk günden itibaren Humana Steel Tea için dedi.Süt arttırıcı olarak çok iyiymiş.

eeee hadi nerede tecrübeliler...gelinde bizi bilgilendirin yaw...

bende şimdi mucize bitkileri araştırıyordum...anne sütü arttırıcı formüller aradım..siznle paylaşayım...

Anneler sütleri azaldığı zaman genellikle panik yaşarlar ve bu panik içerisinde de sütlerini artırmak için bilinçsizsizce ne bulurlarsa yemektedirler.

Bu çok yanlış bir davranıştır.Anneler sütlerini artırmak için şu besinleri sık tüketmelidirler:

Tahin helvası:Anne sütünü artırır.Tahin helvasının balgam söktürücü, saç dökülmesini engelleyici etkisi olduğu, sedef, egzama gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Balığın ardından yenildiğinde, mideyi rahatlatıcı etkisi vardır.

İncir: Anne sütünü artırır.Ayrıca kış aylarında vücudun direncini arttırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.

Beyaz Dut veya dut kurusu: Anne sütünü artıran yiyeceklerdendir.Vücuda kuvvet verir, kansızlığa iyi gelir. Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı, diş eti hastalıkları ve öksürüğe karşı faydalıdır. Ateş düşürür. Karaciğeri kuvvetlendirir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder. Özellikle yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırır.

Beyaz üzüm: Yeni bebek sahibi olmuş anneler için süt artırıcı özelliği vardır.Tam bir kalp damar dostudur.Kalp damar amaeliyatı geçirmiş olanlara çok iyi gelir.Ritim bozukluğuna iyi gelir ve ritim bozukluğu şikayeti ortadan kalkar.

Dereotu :Anne sütünü artıran mucize gıdalardandır.

Anne sütünü azaltan-Yenmemesi gereken yiyecekler :

Nane,maydanoz,nişasta ve nişastalı gıdalar,turşu

İşte anne sütünü arttıran doğal gıdalar!
Anason, Rezene, Kereviz, Balkabağı, Çilek, Sumak, Tere otu, Dereotu.
Dereotu, emziren annelerde süt arttırıcı etkiye sahip, aynı zamanda zayıflatıcı etkisi de var.
Sabah ve akşam yemeklerinde 15 dakika önce 1 tutam dere otu çiğnenerek yenirse, emziren annelerde süt arttırıyor. Aynı zamanda zayıflatıcı etkisi de var.

Balkabağı ve Çilek mevsiminde ve doğal olanlar tercih edilerek tüketilmeli!
Anason ve Rezene taneleri eşit oranlarda karıştırılıp, 100ml sıcak suya + 2 gr. oranında karışım demlenip bitki çayı olarak tüketilebilir, aynı zamanda hazım kolaylığı sağlar!
Uyarı: Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar Kereviz tüketiminde dikkatli olmalı!

Anne sütünü azaltan gıdalar!
Nane, maydanoz, nişasta, adaçayı, şeker kamışı, arpa, ararot(patates nişastası), şalgam, mısır, fazla tuz, fazla sirke, fazla limon suyu anne sütünün azalmasına sebep oluyor. Süt veren anneler, bu gıdaları tüketirken dikkatli olmalı!

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’ndan bol anne sütü için özel bir formül:
600ml. su kaynatılır, 7 – 8 adet doğal kuru incir önce soğuk su ile yıkanır, daha sonra kaynamakta olan suyun içine incirler atılır ve 5 dakika daha çok kısık ateşte kaynatılır,dış kabuğu soyulup, yıkanmış ve ince dilim dilim doğranmış 1 adet iri kum havuç, incirli suya ilave edilip, 4 dakika daha kaynatılıp ılıtılır. Ilıtıldıktan sonra süzülüp ikiye bölünür, sabah ve akşam yudum yudum içilir.
Bu kür yemeklerden 1/2 saat önce veya 1 saat sonra uygulanır.
15 gün uygulandıktan sonra ara verilir.

İhtiyaç halinde tekrar aynı şekilde tekrar edilir.

güzel konu tebrik ederim ..bende hamileyken hep böle konuları okurdum çok ihtiyaç oluyor gerçekten..
o zaman benden de bir kaç tavsiye ,bebek giysileri üzerine ..

1.çok fazla tulum almayın çok çabuk küçülüyor çoğunu giyemiyor..
2.bol bol çıtçıtlı bady ve ayaklı pijama alın en çok kullanılanlar bunlar
3.örme patik çok işe yarıyor..
4.en az iki penye battaniye şart
5.ilk 20 gün mutlaka pamuk ve su ile altını değiştirin ve her alt açmada pişik kremi sürün
6.kış bebeklerine bol örme veya penye,kapitone yelek
7.yaz bebeklerine pamuklu ince pijamalar
8.bol mendil ( bebek fazla kusabilir )

aklıma geldikçe yazarım daha
ayrıca hastane çantasında ihtiyaç duymadığım şeyleri de yazabilirim..

bebegin yastiga ve yorgana ihtiyaci yok
devamli arkasindan bi yastikla devamli yan yatmalari gerek ama hep ayni tarafta degil
üstlerini kapatabildikleri icin yorgan battaniye yerine onlarin boyuna uygun tulumlar tercih edilmeli

* aldığınız takımların bel lastiklerine dikkat edin.bazıları çok sıkı oluyor, gevşek olsun

aklıma sadece bu geldi :)

özellikle,anne sütünü arttırmak için hiçbirşey yemedim...
ama çok sık emzirdim.zaten süt emdikce çoğalır...
emzirirken parmağınızla bebeğinizin yanağını okşayın,
bebek kendini güvende hissedermiş...
gazını mutlaka çıkarın...
çok fazla sıcağa alıştırmayın,doktorlar ve uzmanlar
kendinizle kıyaslayın diyorlar..yani siz üşüyorsanız ,bebeğinizde üşür ama
siz terliyorsanız oda terler...
gaz sancısına hindistan cevizi çok ama çok iyi geliyor...
burun tıkanıklığına da anne sütü çok iyi geliyor...
aklıma geleni yazıcam arkadaşlar...
ama lütfen bebeğinizi kucağa ve sallayarak uyumaya alıştırmayın...
sevgiler...

anneler hem normal hem sezaryen doğum yapan varmı aranızda hangisini tavsiye edersiniz? ikisininde avantaj dezavantajları var
benim gibi kararsızlık yaşayan çok gebe var sanırım.
normal doğum düşünüyordum ama fikir değiştirme aşamasındayım sanırım
:uhm:

Yan yatma yastıklarının ticari olduğu kesin. Ben almadım diye üzülmüştüm ama bebeğim doğunca hiç gerek olmadığını onun küçük yastığının da aynı işe yaradığını gördüm.

Ağız silmek için hazırladığımız küçük tülbentlere her şeyden çok ihtiyacım oldu. Bir günde 7-8 tane kirletiiğimizi biliyorum.

Bebeğimin üzerine örtmek için pamuk yorgan yapmıştı annem ama bebeğin yorgan örtmediğini gördüm. Daha çok örme battaniye, penye battaniye, polar battaniye kullandım. Yorgan çok kalın geldi.

Eğer kullanacaksanız elliklerden de bolca alın çünkü hep yüzüne gözüne sürdüğü için hijyenik olmak zorunda. Her gün değişiyor.

Bebek doğmadan mutlaka pişik kremini ve göğsünüze süreceğiniz kremi edinin. Hastanede bir kızın yara olmuşru ve benden istemişti. O sırada benim bebeğim emmiyordu ve memeler işlevsizdi. Acıydı yani...

Özellikle sezeryanlılar doğumdan hemen sonra sütünüz gelmezsa sakın korkmayın. Bomboş olsun siz yine de emziriin. En azından bebeğiniz nasıl göğsü tutacağını öğrenir. Mama verseniz de önce boş göğsü emzirin sonra mama verin. Benim doğumdan sonraki 2. gün sütüm geldi ama öyle çok korktum ki ilk emmeye başladığında hıçkıra hıçıkıra ağlamıştım o anı hiç unutamıyorum... O gözlerini kapayı memeye yapıştı ben ağlıyorum o sırada kolumu kesseler kızımı bırakmazdım sanırım. Kavuşmuş gibiydik birbirimize. Umarım hepiniz bu duyguyu benden çok daha kısa zamanda yaşarsınız.
Aklıma geldikçe daha yazarım.

anneler hem normal hem sezaryen doğum yapan varmı aranızda hangisini tavsiye edersiniz? ikisininde avantaj dezavantajları var

arkadaşım,eğer hamilelik durumunuz,normal doğuma
uygunsa fikrinizi değiştirmeyin derim...
çünkü sezeryanla doğum sonrası çok sıkıntı yaşarsınız...
sezeryanla,ameliyatlı olacaksınız,emzirirken,
bebeğinizle ilgilenirken,ayakra kucağınıza alıp
gazını çıkarırken sıkıntı çekersiniz...
ama sezeryan şart olur,ona da yapacak birşey yok....
ama normal doğum yapmış biri olarak,
çevremdeki bütün hamilelere normal doğumu öneriyorum...
sevgiler...

Şirincek biliyorum yardım istiyorsun ama bu soruyu doktorundan başka kimseye sorma. Kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz çünkü. Buna doktorun ve sen karar vereceksin. Kimsenin hikayesini de dinleme. İki doğum şeklinde en önemli şey moral. Nasıl girersen öyle çıkıyorsun. Kendine güven, çok güzel bir melek getireceksin dünyaya. Hayırlı doğumlar.

Sütün çoğalması için helva koz helvalardan yedirdi annem..Birde tabiki enginar zamanı geliyor Doğum yapan arkadaşlar bol bol yemeğini yapıp yesinler..

Anne sarılığı olanlar sakın çok panik yapmasınlar..Biz yaşadık çok şükür 1 günde ışın tedavisiyle geçiyor..Önemli olan takibi..1Haftalık bir süreç ama çok sıkılıp üzülüp ağlarsanız sütünüz kesilir ki tedavisi sonrası en önemlisi anne sütüdür..

Olabildiğince öpmesinler..Elleriyle yüzünüellemesinler
..İstediklerini desinler en azından bi 3 aylık olana kadar vermeyin herkeze

Düzenli bir eğitim vermek istiyorsanız doğduğu andan başlayın..Kızarkende Severkende ses tonunuz hep aynı olsun..Nerde kızgın nerede yumuşak olduğunu bilmeli..Az büyüdüğünde Hayır demekten çekinmeyin..Zira bu yöntemlerle bir sürü kaza beladan koruyacaksınız onları..Her zaman net olun

Lütfen kısık sesle onun yüreğine hitap edebilecek güzel ninnier söylerek uyutun yanınıza yatırın yada kendi yatağına..Bebek telsizini hep kontrol edin..

Steril oldukçaönemli çamaşırlarını ayrı yıkayın.

Mamalarını ona özel yerlerde hazırlayın....

Eklem yerlerine,bıngıldağına,kırılmalara,kalça çıkıklığına 3 ay boyunca dikkat edin..

Size bakabilecek aya geldiğinde duyma ses algılama gelişimini sürekli kontrolde tutun

Ve sürekli boy kafa çapı kilosunu takip edip bir yere yazın..Ve muhakkak aşılarının hiç birini ihmal etmeyin doktorunuzla takip edin..

Aklıma geldikçe yazarım malum aradan 10 yıl geçti:) a.s.

Son düzenleme:
arkadaşım,eğer hamilelik durumunuz,normal doğuma
uygunsa fikrinizi değiştirmeyin derim...
çünkü sezeryanla doğum sonrası çok sıkıntı yaşarsınız...
sezeryanla,ameliyatlı olacaksınız,emzirirken,
bebeğinizle ilgilenirken,ayakra kucağınıza alıp
gazını çıkarırken sıkıntı çekersiniz...
ama sezeryan şart olur,ona da yapacak birşey yok....
ama normal doğum yapmış biri olarak,
çevremdeki bütün hamilelere normal doğumu öneriyorum...
sevgiler...

Ben sezeryan sonrası sıkıntı yaşamadım. Hastanede bile gece kalkıp bebeğimi aldım ve emzirdim. Eve gelince gece bile yanımda kimse yoktu.Annemler içeride uyuyordu ben bebeğimle ilgilendim çünkü kendimi çok iyi hissediyordum hatta hastanede yan odamda normal doğum yapan kız dikişlerinden ayağa kalkamazken ben durmadan dolaşıyordum. Bu kişiden kişiye değişir.

super sayfa olmuş..hazırlıyan arkadaşın ellerıne saglık hakikaten alişveriş esnasında ne kadar acemi oldugumu anladım cevremde olan yeni anneleri soru yagmuruna tutuyorum.hastanede neler yasanıyor ..yanımda olmassa olmaz şeyler ne..bebegım için kaç adet kıyafet almalıyım? hastane cıkışları o kadar minikki bı cogunuz bılıyorsunuzdur mothercare'in 0-3 aylık takımları var o hastane için idealmidir.?yanı dogdugu an için soruyorum.ben yanıma kac pijama yada gecelık almalıyım ?hemen kılo verılıyor mu? ben zayıflamayı cok ıstıyorum zayıflayayım derken sutum azalır mı?bıldıgım tek gercek var kıloluyken hıç mutlu kız olamıyorum tamam cocugumda saglıklı sıhatlı olsun ıstıyorum ama zayıflamayıda cok ıstıyorum..ayyy bıton endıse bıton soru ıyı kı bu sayfayı açmışsınız.

her iki dogumunda kişiden kişiye değiştigini biliyorum.doktorum zorunlu ameliyat demedigi sürece normal dogurmayı düşünüyorum.hayırlısı olsun herşeyin inşallah.
yazdıklarınızı cok iyi okuyorum devamı gelsin lütfen tecrübeli anneler hadii bekliyoruz

bence ticari degil bu nyan yatma yastığı canlarım ben doğmadan önce aldım ve hala kullanıyorum ben tavsiye ederim valla çok ama çokda memnunum ilk aylarda kusma çok oluyo ve 2 saatte emzirdiğin için gece uykulu ve yorgun oluyosun yaklaşık yarım saat veya bir saatte gazını çıkarman sürüyo oluyosun zombiiii kusuncada haberin olmuyo yan yatırma yastığı oğlumun birçok defa boğulmasını önledi kalktığımda hep kusmuş buldum ama yan yattığı için hiç bişe olmamıştı çok şükür herşeye ticari olarak bakmayalım ne olur işe yarayanlarıda var hheee emzirme yastığı bana saçma geldi tabi kullanıpta rahat edenlerde vardr mutlaka ben onun yerine küçük bebek yastığı almıştım onu kullandım ben size daha çok şeyler yazarım canlarım siz yeterki doğurun saglıkla

bir arkadaş eklemiş bunu gaz sancısına hindistan cevizi çok ama çok iyi geliyor aman dikkaaaaaaaaaaaaat.bu hindistan degil hint(muskat)cevizi ve günde 2 defa serçe parmagınızın tırnagının yarısını geçmeyecek çünkü fazlası uyuşturucu.bebeginize yaradan çok zarar verirsiniz hintliler bunu uyuştucu olarak kullanıyo

X