Bebek Beslenmesi artık yürüteçe bindirmelimiyim

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

zehram_26

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2008
87
4
42
herkese selam.benim kızım 7 ayının içinde.yerde hiç yatmıyor .en fazla 5 dk.sürekli kucak sürekli kucak.çalıştığım için işler hep birikiyor.artık yürütece bindirsem mi diyorum.kız çocuğu için erkenmi olur acaba.herkese teşekkürlerr:emir_bebek:

bizim doktorumuz kesinlikle yürüteç yok demişti
biz kullanmadık
sen bilirsin ama arkadaşlarım 5-6 aylıktan beri kullanıyorlar

Bizim doktorumuz altıncı ayından itibaren kullana bilirsin demişti.Bizimkide tabi kucağa alışkın bu açıdan beni yürütece koyduğum zaman rahatlatmıştı ama öyle bütün gün boyu kuymadık gerektikçe şuan hiç binmiyor zaten emeklemiyor ama poposunun üstünde istediği yere gidiyor.Birde bizim desteğimizle ayakta durmak istiyor hatta hiç oturmuyor yürüteci günde 15 dk falan anca kullanıyor

canım boşver sen doktorları hiç bişey olmaz bindir benim oglum yürüteçte büyüdü en fazla yarım saat binsin sonra bidaha biner hele bide kızmış erkeklere diyorlar cinsel organdan dolayı neyse zaten ayakta dikiliyorlar pek oturmuyorlar yürüyorlar o yüzden acıtmaz

oğlum üzerinde çok eğlendiği için ben de aldım. günde en fazla 1-2 kere 10-15 dk süre ile biniyor. zaten bi süre sonra kendiliğinden sıkılıyor. doktorların bazıları pek önermiyor, vardır mutlaka gerekçeleri. ama bi çoğumuz da yürüteçle büyümedik mi!!hangimizin bundan dolayı vücudunda büyük hasarlar var. tabi sürekli gözetim altında olmalı üzerinde iken!! çocukların ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor :)

çok teşekkürler.haklısınız.bir çoğumuz yürüteçte büyüdük.uzun süreli durmadıkça problem olmaz inş.ben yürüteç aldım bile..en fazla 15 dk biniyor.sevdi yaramazz.

parmak uçalarında gitmeye başladığını da görürsünüz o zaman :KK70:
Bizimki gayet güzel adımlıyordu önceden ellerinden tutunca ,YS (yürüteçten sonra) balerin gibi artık , özellikle de sol,ondan destek alarak kaydırıyor kendini,yarım daire çiiziyor.Yürüteç bizim için rahatlık oluyor evet ama,geçen gün bi su almaya gittim geldim Bilge yerde,Allahtan düşmemiş,nasıl indiyse.

Bizim doktorumuzda kesinlikle önermedi .almayın hediyede gelirse,getirenler sizi çok sevmiyordur diyede espri yapmıştı hatta.bende hiç kullanmadım..

bizim dr da kesinlikle bindirmeyin demişti, zaten niyetim de yoktu
tombiş bebeklerde bacaklar da eğiliyormuş haberiniz olsun
balerin olayı da ayır tabi, yürümeyi hızlandırmak yerine sekteye uğratıyor bence

bizde aldık köşede duruyor 7. ayımız bitince kullanmayı düşünüyorum.bi kez denedik sevdi sanırım ama öyle çok oturtmamak lazım.kısa süreli oturtunca sorun olmaz inşaalllah.

canım boşver sen doktorları hiç bişey olmaz bindir benim oglum yürüteçte büyüdü en fazla yarım saat binsin sonra bidaha biner hele bide kızmış erkeklere diyorlar cinsel organdan dolayı neyse zaten ayakta dikiliyorlar pek oturmuyorlar yürüyorlar o yüzden acıtmaz

arkadaşım böyle düşünme enim eşimde doktor, onlar bebeklerimizin iyiliği için b-çalışıyorlar, bebeklerin iskelet sistemi ve kas sistemi 9 aya kadar yeterince sıkılışmadığından bütün gün ayakta yürürteçin içinde durması doğru değil, zaten ayakta durma isteği tam gelişmemeiş olutor ve bebek bütün vucut ağırlığını beline bindiriyor. yürüteçte oturma, yatma gibi hareketler kısıtlı olduğundan aslında bebeğimize işkence etmiş oluyoruz. benim kızımda 9 aylık yürüteçe yeni b,nmeye başladık ama sadece uyludan kalkıpta karnını doyurunca oyun oynamak istediği zaman bindiriyorum ve saate bakıyorum 20-25 dakka o kadar..

Yüreteç ilk basta ev içinde kazalara yol açıyor diye tehlikeli ama bu önerilmemesinin tek nedeni değil. Anneler nedense çocuklarının bir an önce yürümesini ister, yürüteç ile hem daha çabuk yürümeyi öğrenecekleri düşünülür ve çocuğu oyalayıp başka işlere yönelebilmelerini cazip bulurlar. Yürüteçe oturtulan bebekler ne ayaklarını düzgün yere basabilirler, ne de bacak ve sırt kasları yeterince güçlenmiştir. Genellikle anneler „ben çocuğumu yürüteçe oturttum ve çocuğuma birşey olmadiki“ diyorlar. Evet, şimdi olmamış olabilir ama yeterince güçlenmeden kullanılmaya zorlanan kaslar, belkemiğine gereken desteği veremediler. çocuk yaşta belli olmayabilir, fakat genç yaşta bel ağrısı ve migren olmanın riski çok yükselebiliyor.

Bu çocukları oturtmak içinde geçerli. Yani eğer çocuk yattığı yerden kendi gücüyle istediği zaman desteksiz kalkamıyorsa, bu oturmak için daha hazır değil demektir. çocuklar destek ile oturtuluyor veya bebekler erken yaşta oturmaktan hoşlanıyorlar çünkü etrafı süsmek böyle daha kolay, yerde yatıp tavanı izlemek belli bir zaman sonra sıkıcı olabiliyor bebeklere. Çocuklar destek ile oturuyorlar gibi görünüyor fakat, bu destekler çocuğu tutuyor, eğer cocuk yattığı yerden kendi doğrulup oturamıyorsa sırt kasları ve boyun kasları da yeterince gelişmemiş demektir. çocuk oturur fakat sırtı yamuk durur, boyun ve kafa öne eğik. çocuk oturabiliyorsa, sırtı dimdik olabilmeli, kaslar gelişmiş olmalı, yoksa gene belkemiği için pek sağlıklı değildir.

Bebekleri 3-4 aylık olunca ayağa kalkmaya değil, yana dönmeye yönlendirmek lazım. Bebek büyürken belli aşamalardan geçmeli, bu hem motorik gelişimi için önemli hemde zeka gelişimi için.

Bu belli aşamalardan biri veya çoğu yaşanmadan geçilirse bu çocuğun gelişimi için bir açık yaratabilir. Mesela bebek emeklemeden yürümeye geçerse caprazhareketi otomatikleştirmedi demektir. Yani Caprazhareketlerde aynı anda hem sağ hem sol taraf vücut kısımları karşı şekilde kullanılıyor. Emeklerken aynı anda sağ bacak-sol kol, sol bacak-sag kol hareket ediyor. Böylelikle sağ ve sol vücut kısımlarının koordinasyonu çalışılıyor. Bu çalışma beyin gelişimi icin çok önemli. Sağ vücut tarafın hareketleri %80 sol beyin yarısında bulunan sinir hücrelerinden yönlendiriliyor. Sağ beyin yarısı da genellikle sol vücut tarafını yönlendiriyor. Emeklemek bir bebek için çok büyük bir başarı, çünkü ilk aşamada nasıl emeklenilir diye bir plan oluşturur beyin, ondan sonra uygulanır. Bu plan işe yarıyorsa bu belli sıralama, hareketlerin otomatikleşmesine kadar tekrar tekrar denenip uygulanır. Otomatikleşme aşamasına ulaşıldığında bu plana artık ihtiyaç duymaz bebek ve bu plan beyin deposuna yerleştirilir. Bu öğrenilen hareketler yani emeklemek artık düşünmeye gerek kalmadan uygulanabilir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse: Yeni bir iş yerine başladınız ve yolu bilmiyorsunuz, sadece adresi biliyorsunuz ve elinizde şehir haritası var. İsyerinize ulaşmak için şehir haritasına bakarak, size göre en uygun yolu kararlaştırıyorsunuz, bu sizin “haraket planınız”. Bu Yolu defalarca gidip gelirseniz, yolu ezberlersiniz, ve bir müddet sonra bu kafanızdaki plana gerek kalmaz. Bazı insanlar evden işe veya işden eve gittiği yolu kafasında öyle otamatikleştirmişlerki, başka yere gitmek için yola çıksalar bile, o otamatikleşen yola girebiliyorlar, düşünce başka yerde olsa bile.

herkese selam.benim kızım 7 ayının içinde.yerde hiç yatmıyor .en fazla 5 dk.sürekli kucak sürekli kucak.çalıştığım için işler hep birikiyor.artık yürütece bindirsem mi diyorum.kız çocuğu için erkenmi olur acaba.herkese teşekkürlerr:emir_bebek:

Şenizbenim benimkide 7 ayının içinde ben 1 aydır kullanıyorum bazen çok iyi oluyo insanın çok işine yarıyo bence kullan

bizde aldık köşede duruyor 7. ayımız bitince kullanmayı düşünüyorum.bi kez denedik sevdi sanırım ama öyle çok oturtmamak lazım.kısa süreli oturtunca sorun olmaz inşaalllah.

bence yüzüstü bırakmak lazım bebekleri daha çok ama benimki kucağa alıştı sürekli kucak istediği için bindiriyorum yürüteçe aynı gün doğum yaptığım arkadaşımın oğlu 2 aydır emekliyo o sürekli yüzüstü yere bırakmış geleni gideni çok oluyodu bide 2. oğluydu işi çok olduğu için yere bırakıyodu ben hasta olur diye korkuyodum ama hastada olmadı ve 2 aydır emekliyo

Şenizbenim benimkide 7 ayının içinde ben 1 aydır kullanıyorum bazen çok iyi oluyo insanın çok işine yarıyo bence kullan

sizin cok isinize yariyabilir ama cocugunuzun kemiklerine ve kaslarina degil.

yukardaki yazimi tüm böyle düsünen anneler okumali diye düsünüyorum...

Ama yanlis seyleri de ben yapiyorum sende yap demiyormuyuz, yeterince arastirmadan cok yazik yani..

nedir bu acele yaw bırakın yavaş yavaş düşe kalka başlasınlar yürümeye ben ullanmıyorum hem bişeyide farkettim oğlum hep kucağımdaydı doğduğundan beri hiç bıralmadım desem yeridir ama sonunda baktım herşeyde geç kaldı 9 aylık olduğu halde oturamıyodu 2 haftadır bıraktım kendi haline tabii bende yanındayım oturtuyorum yere koyuyorum önüne oyuncakları şimdi desteksiz oturuyo hatta beli ağrınca atıyo kendini yere olmadı sıkılıyo kalkmaya çalışıyo tabii bu arada efor sarfettiği için çabuk acıkıyo çok güzel yemek yiyo hatta geri geri emekliyo sanırım yakında ileri gider ve bunlar sadece 2 hafta içerisinde oldu günde 15-20 dk için para vermeye değmez salın yere

doğru söylüyrsun elma şekeri,biz baştan beri,hep yere yorgan serdik koyduk bebişi,ve çok çabuk dönmeye başladı ve de erkenden emekledi.sonra tuttuk koyduk örümceğe-bizim orda öyle derler- çocuk geriledi,artık koymuyorum ve kanepelerden duvarlardan tutup tutup kalkıyor.yürüteçte çocuk adımlamayı öğrenmiyor ki bedeni kaldırp ileri atıyor filan.

xoosibeloox ılkonce bu bılgılerı verdıgınız ıcın tesekkur ederım bende arastırıyordum kararsızdım acıkcası bındırmekte suan kararımı sayenızde verdım bındırmıcem cok dogru bılgıler onlar daha mınıcık hamur gıbıler nasıl yogurursanız oyle olur ılerıde arkadaslar kendı rahatlıgımız ıcın cocuklarımızı yanlıs buyutmeyelım tekrar tesekkur ederım

X