tüplerin tıkalı olduğu hissedilir mi?

nemida

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2008
1.301
7
Merak ettiğim birşey var, her ay yumurtlamadan bir süre sonra yumurta kanallardan rahme iner ve adet kanaması başlar deniyor. Fakat eğer tüpler tıkalıysa ne oluyor?

İnsan tüplerinin tıkalı olup olmadığını anlayabilir mi herhangi bir belirtisi oluyor mu?

bunu bende merak ediyorum benimde tüplerim tıkalı e ozaman adet nasıl oluyorum

Merak ettiğim birşey var, her ay yumurtlamadan bir süre sonra yumurta kanallardan rahme iner ve adet kanaması başlar deniyor. Fakat eğer tüpler tıkalıysa ne oluyor?

İnsan tüplerinin tıkalı olup olmadığını anlayabilir mi herhangi bir belirtisi oluyor mu?

mehril .!.:
bunu bende merak ediyorum benimde tüplerim tıkalı e ozaman adet nasıl oluyorum

sekerler öncelikle tüpler tikali olsada adet kanamasi gelir..cünkü adet kanamasi tüplerde degil rahimde olur..siz simdi diyebilirsiniz ki eger tüpler tikaliysa yumurta nasil rahiem iner diye...yumurtlama olur adette olur fakat spermle birlesme olmaz..tüplerde tikaniklik yada yapisiklik varsa sedece spermler gecemez dolayisiyla hamile kalinamaz..
tüplerin tikali oldugunu siz kendiniz anlayamazsiniz bu sadece ameliyatla anlasilan bir yöntemdir...yasadim biliyorum oyüzden

sekerler öncelikle tüpler tikali olsada adet kanamasi gelir..cünkü adet kanamasi tüplerde degil rahimde olur..siz simdi diyebilirsiniz ki eger tüpler tikaliysa yumurta nasil rahiem iner diye...yumurtlama olur adette olur fakat spermle birlesme olmaz..tüplerde tikaniklik yada yapisiklik varsa sedece spermler gecemez dolayisiyla hamile kalinamaz..
tüplerin tikali oldugunu siz kendiniz anlayamazsiniz bu sadece ameliyatla anlasilan bir yöntemdir...yasadim biliyorum oyüzden
çok fazla akıntı varsa ileride tüpler tıkanabilir diye söylediler bana.fazla akıntım oluyorda.böyle birşşey doğru mu acaba?

Ben de bir defasında üşütmüş idrar yolları iltahabı olmuştum bu da tıkanıklık yapabilirmiş. Bu yüzden merak ettim. Henüz çocuğumuz olmadı ama doktora gitmeyi düşünüyoruz.. bakalım hayırlısı.

benım sag tupum tıkalı bazen sızlamalar hafıf agrılar oluyor ama aynı yerde kıstte var kıstten dolayımı tıkanıklıktan dolayımı bılemıyorum

çok fazla akıntı varsa ileride tüpler tıkanabilir diye söylediler bana.fazla akıntım oluyorda.böyle birşşey doğru mu acaba?
bu konuda bir fikrim yok akinti tikaniklik yada yapisiklik yaparmi bilmiyorum..hic duymadim böyle bisey.ama gere doktor dediyse vardir bir dogruluk payi

iipekk .!.:
benım sag tupum tıkalı bazen sızlamalar hafıf agrılar oluyor ama aynı yerde kıstte var kıstten dolayımı tıkanıklıktan dolayımı bılemıyorum
agriyi kistler yapiodur yüksek ihtimalle bendede ufak capli kistler vardi cok agrili adet olurdum..ameliyat oldum kistler yakildi laserle simdi agrim olmuohihoyyyt

Kadınlardaki tüplerin görevi nedir?
Bütün normal gebelikler kanal ya da tüp dediğimiz yumurtalık yolunda başlar. Yumurtalıklardan atılan yumurta tüpler tarafından içeri alınır ve burada erkek tohum hücresiyle bir araya gelerek döllenme gerçekleşir. Tüpler meydana gelen embriyonların yaklaşık beş-altı gün beslenmesini, daha sonra rahim içine nakledilmesini sağlıyor. Eğer tüpler tıkalıysa spermiyle yumurta birbirine ulaşamaz, bunun sonucunda da döllenme meydana gelmez.
Tüpler neden tıkanır?
Daha önce karından, özellikle de kadın üreme organları yani yumurtalık, tüp ve rahimden geçirilmiş ameliyatlar önemli bir neden. Örneğin yumurtalık kisti, çikolata kisti, dış gebelik, miyom ya da rahim düzeltme ameliyatları, bağırsak tıkanıklığı, çocukluk çağında uygun yapılmayan apandisit ameliyatları tüplerin tıkanmasına neden olabiliyor. Yapılacak her türlü yanlış cerrahi müdahale ileride kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkabilir. Bir başka önemli neden, özellikle bel soğukluğu gibi cinsel temasla bulaşan enfeksiyonlar. Yine kürtaj sonrası iltihabi hastalık ya da karın içi iltihabi olaylar ve verem hastalığı tüpleri tıkayabilir.
Tüplerde sorun varsa ne yapılıyor?
Genç hastalarda ameliyatla düzeltilebilir. Ancak düzeltilecek tüp sağlıklı kalmalı ve en az dört santim olmalı. Örneğin tüberküloz nedeniyle tıkanmış, içi sıvı veya iltihap dolu tüplerin tamiri bir işe yaramaz. Böyle olgularda ve özellikle yaşlılarda tüp bebek önerilir.

adam.jpg

Son düzenleme:
nemida cım süper bi başlık açmışsın bunu bende çok araştırdım 2 yıldır çocuğum olmuyor eşimde varikosel çıktı ama dr 6 ay daha deneyin çünkü spermlerde sorun yok etkilemez dedi bende hiç sorun çıkmadı ama gene olmadı bende bu sefer tüplerimden şüphelendim hsg çektircem ama korkuyorum neyse şimdi eşimde ağrı başladı ameliyat olcak dr ilerlemiş dedi ağustosta olcak işte bekle dedi baktık yine olmuyor o zaman hsg çektirirsin dedi ya keşke kendimiz bunu anlayabilsek.

canım peki diyelim ki yumurtladık ve tüplerde tıkanıklık var peki o yumurta tıkanıklık var ise teoriye göre tüpden geçip rahme inemicek peki ne olur tüpde ??

Tüplerin ıkiside kullanılmaz vaziyette ise tüplerin işlevini sonlandirip tup bebek yöntemi ile gebelik sağlanır tupler hasarlı ise ve tüplere dokunulmayip embriyo rahime tup bebek yöntemi ile yerleştirilse dahi tutmaz tup bebek aslında tüpleri tıkalı bayanlar için uygulanan bir yöntem doğal yoldan hamile kalamazlar çünkü geçiş izini yok şöyle düşünmek lazım en azından bir çaresi var eskiden ne tüp bebek bilinirdi ne tupler şimdi rabbim izin verdikten sonra herşeyin çaresi var banada doktorum dedi senin rahmin küçük bebek taşıyamaz ameliyat edeceğim ama acilacagini pek sanmıyorum dedi umutsuzluğa düşürmek istemem Allahtan ümit kesilmez dedi histereskopi ameliyatı oldum 2 ay sonra hsg filmi istedi doktorum onu çekildim rahim genişlemiş hayat mucizelerden ibaret umudunuzu kaybetmeyin her zaman dua edin bende artık tup bebek yaptıracağım doktorlar doğal yoldan gebe kalabilirsin dedi ama devamlı enfeksiyon gecirdigim için kalamıyorum her serde bir hayir vardır bunu unutmayın

Tüplerin ıkiside kullanılmaz vaziyette ise tüplerin işlevini sonlandirip tup bebek yöntemi ile gebelik sağlanır tupler hasarlı ise ve tüplere dokunulmayip embriyo rahime tup bebek yöntemi ile yerleştirilse dahi tutmaz tup bebek aslında tüpleri tıkalı bayanlar için uygulanan bir yöntem doğal yoldan hamile kalamazlar çünkü geçiş izini yok şöyle düşünmek lazım en azından bir çaresi var eskiden ne tüp bebek bilinirdi ne tupler şimdi rabbim izin verdikten sonra herşeyin çaresi var banada doktorum dedi senin rahmin küçük bebek taşıyamaz ameliyat edeceğim ama acilacagini pek sanmıyorum dedi umutsuzluğa düşürmek istemem Allahtan ümit kesilmez dedi histereskopi ameliyatı oldum 2 ay sonra hsg filmi istedi doktorum onu çekildim rahim genişlemiş hayat mucizelerden ibaret umudunuzu kaybetmeyin her zaman dua edin bende artık tup bebek yaptıracağım doktorlar doğal yoldan gebe kalabilirsin dedi ama devamlı enfeksiyon gecirdigim için kalamıyorum her serde bir hayir vardır bunu unutmayın
Ben de de unicorn tüp var sağ doğuştan kapalı sol iyi dedi doktor 6 ay kendiniz deneyin dedi canım ama vakit kaybetmek istemediğimden cumartesi iyi bi doktordan randevu aldım bende sanırım tüp bebek yaptıracağım rabbim isteyen herkese versin

Amin canım inşallah doktor çok önemli iyi doktor bulmak çok gerçekten
Ben de de unicorn tüp var sağ doğuştan kapalı sol iyi dedi doktor 6 ay kendiniz deneyin dedi canım ama vakit kaybetmek istemediğimden cumartesi iyi bi doktordan randevu aldım bende sanırım tüp bebek yaptıracağım rabbim isteyen herkese versin

X