Erkek İnfertilitesi Sperm Tahlili Değerlerimizi Yorumlarmısınız?

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

bekliyorum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2008
15
0
Merhaba arkadaşlar.16 aylık bir evliliğimiz var.Evlendikten sonra ilk bir yıl çocuk yapmayı düşünmedik.Bir yılın ardından çocuk yapma konusunda çalışmalara başladık.

4 aylık çalışmalarımız sonucunda bir sonuç alamayınca "acaba" lar kafamızı kurcalamaya başladı.

Ağustos ayında bir kadın doğum uzmanına gittik.Yapılan muayene sonucunda bende herhangi bir sorun olmadığı ortaya çıktı.Eşimden sperm tahlili istendi.Eşim sperm tahlili yaptırdı ve doktor "herşey normal,sadece iltihap var yazdığım ilacı 1 ay boyunca kullan" dedi.İlacın bitişi benim adet dönemimin bittiği döneme rast geldi.Bir umutla çalışmalara devam ettik.Ama Aralık ayı oldu hala sonuç yok.

Şimdi benim sizden bir konuda yardım isteğim var.Elimde eşimin sperm tahlili var.Ben bunu sizinle paylaşayım ve bir fikir verin.Malum burada bu konuda bilgili kimseler de var.Tahlil sonuçlarına bakın ve bir aksilik var mı yok mu bize yazın.

Başka bir bölümde bir arkadaşım Lökosit değerinin yüksek olduğunu söylemişti.Acaba bu değerin normale çekilmesinde ne gibi doğal yöntemler tavsiye edersiniz?

yeniresimtf7rk8.jpg

w630.png

Son düzenleme:
canım değerler bence güzel ...yani bir sorun yok....lökosit iltihap demek....bunun içinde ilaç kullanmışsınız...büyük ihtimal o sorunda gitmiştir....canım daha bu yolda çok yenisiniz...inşallah olacakdır...sendede bir problem olmadığına göre şimdilik biraz daha deneyin derim....inşallah elbet birgün gelecekdir bebeğin....

Bu arada eşim keçiboynuzu kürünü de uyguluyor.Acaba bu kürün Lökosit değerlerini düşürmede bir faydası olur mu?

Bu arada eşim keçiboynuzu kürünü de uyguluyor.Acaba bu kürün Lökosit değerlerini düşürmede bir faydası olur mu?

canım kür sperm değerlerini yükselmek için....
lökosit dediğim gibi iltihap...bunun içinde antibiyotik gerekir....siz zaten antibiyotik kullnmışsınız...belkide düzelmiştir...ama acaba iltihap gittimi diye çok merak ediyorsanız tekrar sperm testi yaptırabilirsiniz...

Değerler çok güzel arkadaşım. Lökosit çok fazla değil. Birazcık iltihap varmış ama doktor da ilaç vermiş zaten. Yenilerde bir daha spermiogram yaptırmanız gerekli , ilacın faydalı olup olmadığını görmek için. Onu yaptırınca tekrar bakarız canım. yerimseniben

yapılan spermiyogram değerlendirmesi farklı olmuş
normalde labaratuarlar kruger kriterlerine göre değerlendirirler
bana değerlendirme farklı geldi
sayı olarak fena değil morfolojidede çok anomali görünmüyor
uygun perhizle tekrarını öneririm tek spermiyogram bence pek bir anlam ifade etmiyor
spermi verirken özellikle ilk gelen sıvının kaçırılmaması gerekiyor çünkü sayı olarak yoğun olan ilk gelendir
lökosit için tedavi almışsınız zaten hemde enfeksiyonun geçtiğinden emin olursunuz
eşinizin proteinli beslenmesini bol yeşil yapraklı ve brokoli yemesini öneririm iyi beslenme sperm kalitesini %50 etkiler ve arttırır

arkadaşlar birde benim eşimin sonucuna yorum yapsanız lütfen.

lokosit Konsantrasyonu <=1
hacim 3 ml
viskozite normal
PH 8
Sperm Konsantrasyonu 23,7 M/ml
hareketlilik 51,1 %
ileri hızlı hareketli 6,8 %
ileri yavaş hareketli 28,3 %
yerinde hareketlilik 16 %
hareketsizlik 48,9 %
hareketli sperm kons. 12,1 N/ml
ileri hareketli sperm (a) 1,6 N/ml
ileri hareketli sperm (b) 6,7 N/ml
fonksiyonel sperm kons. 4,1 N/ml
hız 9 mic/s
sperm motilite 48
total sperm 71,1 M/Ejac
hareketli sperm 36,3 M/Ejac
ileri hareketlilik 24,9 M/Ejac
fonsiyonel sperm 12,3 M/Ejac
Likifikasyon Normal
Görünüm Normal

bizimde sipermmiyogram sonuçlarımızı yorumlarmısınız?

GÖRÜNÜM: NORMAL MİKTAR:1.7 ml

RENK: OPAL GRİ

VİSKOZİTE: AZALMIŞ cm3 de : 31 MİLYON

PH: 7,8

SIVILAŞMA : 30 dakika TOTAL :52 MİLYON

MORFOLOJİ

NORMAL YAPILI : % 44 BAŞ ANOLOMİSİ :% 61 BOYUN ANOLOMİSİ:% 33 KUYRK ANOLOMİSİ: %6

HAREKETLİLİK
1 SAAT 2 SAAT 3 SAAT 4 SAAT

HAREKETLİ: % 20-25 %15-20 %15-10 %10

HAREKETSİZ: %75-80 %80-85 %85-90 %90

MİKROSKOPİK İNCELEMEDE: her sahada 10-15 lokosit görüldü.

kızlar acele cevap lütfen çok mu kötü?
ANORMAL YAPILI : ½ 56

EŞİMİN SiPeRM TAHLİL SONUÇU

PH alkali
RENK kirli sarı
MİKTAR 3cc
1mm küpte sayım 46 milyon
her alanda 3-4 Lökosit görüldü

% 20 canlı ve hareketli
% 20 az hareketli
% 60 cansız vehareketsiz

benim hormon sonuçları ise

FSH 8.72

LH 5.89

PROLAKTİN 39.55 ÇIKTI

1 yılı aşkın bir süredir evliyim ve henüz hamile kalamadım. acaba bir sorun ar mı diye kadın doğum uzmanına gittim ve rahim filmi,ultrason ve hormon testi sonuçları gayet güzel çıktı. daha sonra eşimi ikna edip ona da sperm testi yaptırdık ama sonuçlar sorunlu çıktı. lütfen şu değerleri yorumlar mısınız? neler yapmalıyız,çocuğum olmasını çok istiyorum.

miktar:3,5
görünüm: oplesan
renk:donuk beyaz
dinlenme:3 gün
likefive:normal
ph:7
aqqlutinasyon:var
sperm sayısı:14 milyon
a)hızlı ileri hareketli:5
b)yavaş ileri hareket:15
c)yerinde hareket:30
D)hareketsiz:50
lökosit:10-12 lütfen yorumlar mısınız? bu sonuçlar ne demek,neler yapabiliriz? şimdiden teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar 1 yıllık evliyim ve bebişimiz olmadı şimdiye kadar korunmadığımız halde siz bilirsiniz diye size soruyorum eşim 1 haftalık cinsel perhizden sonra sperm testi vermişti sayı 21 milyon diyoo :KK14::KK14: acaba bu sayı testin 3-5 gün arasında verilmediği için düşme ihtimali varmı yoksa 1 haftada anca 21milyonmu olmuştur? bu arada
hareketliliği %60
mikroskopi 5-6 lokosit nadir eritrosit yazıyo
volüm 1.5 cc
sayıda 21 000
000/cc yazıyo sizce bu değerler doğal yollardan çocuk sahibi olmaya yetecekmidir yoksa tüp bebeğemi gerek kalcak bu arada bendede polikistik over var tedavi görüyordum bende boşamı tedavi gördüm klomen ve glukofen kullanıyodum acabaa geçen ayda güzel gelişmişti yumurtam 18milimi bulmuştu bu ay dahada güzel gelişcekti içime öyle doğuyodu ama hamile kalma şansım varmı bakalım bu sonuçlarla? :18::18::26::26::KK14::KK14:

Arkadaşlar merhabe eşimin sonucunuda yorumlayabilir misiniz.
Likefiye süresi 45 dk
Abstinans süresi 4 gün
Vizkozite normal
Miktar 3 ml
Reaksiyon 8
Sperm sayısı 16 mil
Totel sperm sayısı 48 mil
İleri hız 16
İleri yavaş 20
Yerinde hareketli 28
Hareketsiz 36
Lökosit 1-2