Bir çocuğun istismar ya da ihmal edildiğini öğrendi ya da fark etti iseniz bu durumu

Halikarnas

DÖNDÜM
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2008
14.247
35
İstismarı bildirmek

Bir çocuğun istismar ya da ihmal edildiğini öğrendi ya da fark etti iseniz bu durumu bildirmeniz gerekir.
Eğer bir sağlık çalışanı ya da kamu görevlisi iseniz, bildirim yükümlülüğünüz kanuni bir zorunluluktur (TIKLA... TCK, Madde 278, 279, 280).

İstismar ve ihmal kuşkusunda bildirimde bulunabileceğiniz yerler
Hastanelerin çocuk koruma birimleri/merkezleri
Ankara Çocuk Koruma Birimi
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Koruma Birimi
Tel: 0312 595 72 90

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

Bölge Polis karakolu
Cumhuriyet Savcılığı

resmigazete.gif

çocuklarımızın haklarına sahip çıkalım...!

http://www.kadinlarkulubu.com/aile-...nis-kabul-goren-insan-haklari-belgesidir.html

yeni yılda çocuklarımız için daha çok gayret sarf etmemiz ve onları mutlu etmemiz dileği ile

dilerim 2009 da aile içe şiddete ve çocuk istismari ve ihmaline karşı kalıcı ve çocuklarımıza iyi bir gelecek verecek önlemler alırız, onların gülen yüzlerini soldurmaz geleceklerini karartmayız...

Şeniza.s.

YeniYil011.jpg

Son düzenleme:
canım duyardı sardunyacığım...
konu için bilgilendirme için ilgin için...
duyarlılığın için...
herşey için teşekkürler....
hangi yürek dayanır buna...
hangi vicdan sahibi insanın içi titremezki...

adszlllif9.png

Duyarlı Arkadaşım SardunyaZakkum - hepimizi duyarlı olmaya davet ettiğin için minnettarım canım.
Savunmasız-Masum Bebeler - Çocuklar maalesef iç acıtıcı şekilde çeşitli istismarlara uğruyorlar.
Öyle savunmasızlar ki! Kendilerini istismar edenin eteklerine sarılıp ağlıyor ve istismarcısından yardım
bekliyorlar. Öyle masumlar ki! Kin - nefret nedir bilmez - istismarcısının verdiği bir şekere gülücükler
yağdırırlar. Büyük balıklar - küçük balıkları karnını doyurmak için yerler. Peki - Büyük insanlar - küçücük
insanlara bunları hangi amaçla yaparlar? Melek yavruların hayata karşı çırpacağı-kanatlarını daha
yolun en başındayken kırmak niye? :çok üzgünüm::a015:

çocuğum yok fakat yeğenime olan sevgimden annelik duygusunu tattım...

teyze anne yarısı diye boşa dememişler....

bunlardan bilgim yoktu artık var...

konu komşu etrafımdan çocuğuna şiddet uygulayan birisiyle karşılaşırsam hiç tereddüt etmeden ihbar edeceğim.

çocuğum yok fakat yeğenime olan sevgimden annelik duygusunu tattım...

teyze anne yarısı diye boşa dememişler....

bunlardan bilgim yoktu artık var...

konu komşu etrafımdan çocuğuna şiddet uygulayan birisiyle karşılaşırsam hiç tereddüt etmeden ihbar edeceğim.

Benim kızkardeşimde çocuklarıma karşı aynen senin hissettiklerini hissediyor cadum.
Sardunya'nın açtığı bir konu daha vardı çocuk istismarı ile ilgili. Birde resim koymuştu Sardunya, resimdeki mail adresine mail attım. Dr. Betül hanımla irtibata geçip konu ile ilgili afiş istedim. Sağolsun gönderdi ve bunu arkadaşlarımın çocuklarının, kendi çocuklarımın ve işyerimin duvarlarına astım. Birer afişte çocukların duvarına astım. Hangi durumlarda tacize veya şiddete uğradıklarını bilsinler ve bunu hemen ana babalarına iletebilsinler diye. Afişlerde çocuklar için çok açıklayıcı bilgiler var.
Mail adresi bilgi@cbgd.org isterseniz buradan sizlerde talep edip gerekli yerlere asarsanız ve etrafınızdaki çocukları bilgilendirirseniz çok faydalı olacağını sanıyorum.

Madde 103

• (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cinsel istismar deyiminden;
    a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,
    b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar, anlaşılır.
  • (2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  • (3) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
  • (4) Cinsel istismarın, birinci fıkranın (a) bendindeki çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
  • (5) Cinsel istismar için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması hâlinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.
  • (6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.
  • (7) Suçun mağdurun bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olması durumunda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.
Reşit olmayanla cinsel ilişki

Madde 104
(1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, onbeş yaşını bitirmiş olan çocukla (15 - 18 yaş arasında) cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

ay allahim cok fena oldum ya icim gitti icim parcalandisenağlama
insan canindan bir parcasina böyle nasil yapabilir nasil kiyabilirki anlamiyorum
duyarliligina saglik iyilik melegim
allahim daima gönlüne göre versin insallah:Saruboceq:
ben cok fena oluyorum bu durumlara ya
zaten duygusaldim zorlu gecen dogumumdan sonra dahada duyygusallasdim ki bide daha hastanedeyken esim gazete getirmisdi yazik hic düsünememis ama daha ilk sayfada bi yetim yurdunda olanlar yaziyodu koskocaman resimlerle kadin cocuklari ya kaynar yada buz gibi suyla yikiyo kimine kendi pisliklerini yediriyo mafolmusdum
cok gecmedende 17aylik bebegin basina gelen tecavüz olayiyla sarsilmisdim lanet etmisdim o anneye acikcasi
kizim 3-5aylikkende bizim burda esimin köylüsünün 5 yada6yasindaki oglu anaokuluna giderken 3-4pitbull tarafindan parcalanarak öldürülmüsdüsenağlama
ve en kötüsü köpeklerin sahibi bir iki ay yatip cikartildi sözde italyaya atildi ama o pislik suan gene evinde pitbull besliyo fotograflarla ispatlandi
hic ders almiyo bu millet yasenağlama

Son düzenleyen: Moderatör:
ben çok kötü oldum canlarım,bu yaratıklar insan demeye dilim varmıyor nasıl bu hale gelmiş.hiçmi vicdanları yok.Sardunya_Zakkum mum sen tam bir meleksin.seni yüreğimin en derin yerinden kutluyorum.yüce Allahdan diliyorum ki dünya üzerindeki hiç bir çocuk böyle acılarla karşılaşmasın.
bilgilendirdiğin için sana çok teşekkür ederim canım.yüreğin dert görmesin.

Benim kızkardeşimde çocuklarıma karşı aynen senin hissettiklerini hissediyor cadum.
Sardunya'nın açtığı bir konu daha vardı çocuk istismarı ile ilgili. Birde resim koymuştu Sardunya, resimdeki mail adresine mail attım. Dr. Betül hanımla irtibata geçip konu ile ilgili afiş istedim. Sağolsun gönderdi ve bunu arkadaşlarımın çocuklarının, kendi çocuklarımın ve işyerimin duvarlarına astım. Birer afişte çocukların duvarına astım. Hangi durumlarda tacize veya şiddete uğradıklarını bilsinler ve bunu hemen ana babalarına iletebilsinler diye. Afişlerde çocuklar için çok açıklayıcı bilgiler var.
Mail adresi bilgi@cbgd.org isterseniz buradan sizlerde talep edip gerekli yerlere asarsanız ve etrafınızdaki çocukları bilgilendirirseniz çok faydalı olacağını sanıyorum.

burbukum canım benimm....bu mesajını 1 hafta banlı kaldığım sırada yazmışsın....maalesef henüz geçen gün farkettim.

seni tebrik ederim canım...ve bu topikler yararlı oldu diye bilmek beni çok mutlu etti...diğer KK ardaşlarıma da bu mesajın ulaşsın diye elimden geleni yapacağım.

tekrar tekrar teşekkürler burbukuma.s.

ALLAHkahretsin böyle canıleri.küçücük çocuklara bunu nasıl yapıyolar sapıklar...senağlama

bunlara bakarken hep kızlarım gözümün öneüne geliyo. içim acıyo valla.allahım korusun. hepimizin yavrularını sanada teşekkür ederim duyarlıgın için sardunyacım...iyilik melegi olmuşsun haberin yok..kaydirigubbakcemile3

teşekkür ederim canım bilgilendirdiğin için

arkadaşlar burda kaçırdığınız çok önemli bir şey var.....

sevgili burbuk mail yazmış ve çocuk istismarını anlatan bir afiş istemiş...bu afişden bizlerde isteyerek evimize çocuğumuzun odasına asabilir, eşimize dostumuza akrabamıza komşumuza verebiliriz.....

arkadaşlar çocuğunuz yoksa veya evli değilseniz lütfen benim çocuğum yok deyip işin içinden çıkmayın, kardeşiniz, yeğeniniz, akrabalarınız, eşiniz dostunuz komşunuz için istekte bulunun....

evlatlarımızı masum meleklerimizi bilinçlendirmek korumak için bireysel olarak çok çaba harcayacağınıza inanıyorum.

Son düzenleme:
O çocuğun hali neydi öyle,can dayanmaz.Nasıl yapıyorlar inanılır gibi değil.:1no2:Kesin normal insan işi değil.:çok üzgünüm:Çok şükür çevremdeki insanlarda duyarlı.:Saruboceq:Biraz cahilliklede alakalı ne yazıkki bu yaşananlar.Her şeyin başı eğitim.a.s.

allahıma şükürler olsunki etrafımda böyle insan kılığında dolaşan caniler yok. olursa da sadece ihbar etmekle kalmam:eek:klava:kötükedihüso

Arkadasım Allah razı olsun..çok guzel bır paylasım..
Ne zor durumda olanlar var.. Allah yarduncıları olsun yaa :KK43:((

X