Köfteler Malatya Usulü Ekşili Fasülye Yaprağı Köftesi-Resimli

yabangulumZ

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2008
9.722
23
41
çok güzel leziz bi yemektir..fasülye yaprağından olduğu gibi,ayva ve kiraz yaprağındanda yapılmaktadır..

3 su bardağı yarma

1/2 kilo kadar fasülye yaprağı

1 kg. yoğurt

1/2 kg. kuru soğan

45 yemek kaşığı tereyağı(tercihe göre sıvıyağ veya diğer yağlarda olabilir)

2 kaşık un ve tuz

Yarma tuz ve su ilâvesi ile yoğrulur, yumuşak bir hamur hazırlanır. fasülye yaprakları yıkanır. Hazırlanan hamurla pamuklu tarafı içe, parlak tarafı dışa gelecek şekilde kalem gibi sarılır. Hazırlanan köfteler bir tencereye muntazam bir şekilde dizilir, tuz atılır, üzerini geçinceye kadar sıcak su ilâvesi ile pişirilir. Diğer tarafta yoğurt-unla birlikte bir tencerede karıştırılır üzerine iki su bardağı kadar su ilâve edilir, karıştırıla karıştırıla kaynatılır.(karıştırılmazsa ayran kesilir).tuzu en son atılır. Pişmiş olan köftelerin üzerine kaynamakta olan karışım boşaltılır, birkaç taşım kaynatıldıktan sonra servis tabağına alınır. Üzerine doğranıp tereyağında kavrulmuş soğan gezdirilir, ılık olarak servis yapılır.
afiyet olsun..

kiraz_eksi.JPG

45 yemek kaşığı yağmıııı yiyen kalpten kollestrolden gider ellerine sağlık arkadaşım

45 yemek kaşığı yağmıııı yiyen kalpten kollestrolden gider ellerine sağlık arkadaşım

Canım bence o 45 değil 4,5 kaşığı demek istemiştir.
Bu arada fasulye yaprağından yemek hiç duymamıştım, tadina bakmak isterdim.

alllllllllllaaaaaaaaaaaaaahhh naptınız yaa rejimdeyim bennnncokacimcoook

eline sağlık arkadaşım annem malatyalı ananem ne güzel yapar bunu hele üzerinin sosu da fazla olacak abooo.
bi kere annem hasta olmuştu bunu yemekten 3 tabak götürdükka.s

ayyyyyyyyyyy en sevdiğim yemek bu işte:)malatyalıyım..annem kiraz yapragıyla yaparr ..kiraz yapragıyla daha güzel oluyorrrrrrrrrrrrrrrrrrr

valla hergün yesem bıkmam bunuuu...deneyin derimmmm..annem yarınn yapcak :)burda görünce tutturdum yapsın diye:)

valla hergün yesem bıkmam bunuuu...deneyin derimmmm..annem yarınn yapcak :)burda görünce tutturdum yapsın diye:)

yaa çok kıskandım yaaa ben denesem neye benzerki acabakaydirigubbakcemile3
hoş kiraz yaprağını nerden bulucam. valla ananem fındık yaprağıyla bile yapar.gerçi kirazı tek geçerim:sm_cool:
valla malatyada her türlü otu sarıp "küfte" yapıyolar çok ta güzel oluyocokacimcoook

hoş kiraz yaprağını nerden bulucam. valla ananem fındık yaprağıyla bile yapar.gerçi kirazı tek geçerim:sm_cool:
valla malatyada her türlü otu sarıp "küfte" yapıyolar çok ta güzel oluyocokacimcoook

ayy cnm bnmmmm atla uçaga gel bize:)bu arada malatyalımısın:)her otu vallaaa küfte yaparıss:)üniversiteyi okurken derdim kiraz yapragından,fasülye ayva yapragından küfte yaparıs...herkes şaşırırdı..bildigimiz kiraz yapragımı derdi şaşkınlıkla:):dance:

yinede 45 yemek kaşığı yağ çok fazla. yese yese,kaç kişi yiyecek. bir yanlışlık olmalı.....

cnm 45 yemek kaşıgı yagla düğün yemegi yapılır valla.delikafadulden..yanlış yazılmış bencedee..:1shok:ama sosu biraz normalden yaglı oluyor:)yerimsenibena.s.

ayy merak ettim dogrusu lezzetini :)

valla nap et bi malatyalıyla arkadaş ol yaptır bunusırnaşık şey a.s.
çok güzel olur tavsiye ederim.gel yapayım sana ben.

yinede 45 yemek kaşığı yağ çok fazla. yese yese,kaç kişi yiyecek. bir yanlışlık olmalı.....
canım o yağda soğan kavuruyorsun üstünün yağı fazla oluyor.her tabağa 2 yemek kaşığı konulur nerdeyse.
ayy cnm bnmmmm atla uçaga gel bize:)bu arada malatyalımısın:)her otu vallaaa küfte yaparıss:)üniversiteyi okurken derdim kiraz yapragından,fasülye ayva yapragından küfte yaparıs...herkes şaşırırdı..bildigimiz kiraz yapragımı derdi şaşkınlıkla:):dance:
evet ayvadanda güzel oluyor.kiraz yaprağındanda.kaynanam sardı yazın fasülyesinden attı dondurucuya kışın pişirip yiyoruz.
bencede bir yanlışlık var... 4 buçuk tur belki........

canım isteğe göre yapabilirsin ama çok kişilik olduğu için yağ normal..

X