Etsiz Çiğköfte Nasıl Yapılır

cokokiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2007
105
0
kızlar yılbaşı gecesi eşim etsiz çiğköfte yapmamı istedi çiğ etin kullanılmasına ne kadar yoğrulsada karşı durduğu için etsiz istedi bende internetten biraz araştırma yaptım ama tarifler çok değişkenlik gösteriyor sizin denediğinizz beğendiğiniz bir tarif varsa lütfen yardım edin!!!

ya be naypıyorum bir tane ama ölçü olarak tam bilmiyorum yani göz kararı yapğıyorum anlatayım
göz kararı kısırlık bulguru derin bir kaba koyuyorum daha önceden difrizdeki küçük buzlar varya onları donduruyorum bu bulgurun içine atıyorum ve yavaş yavaş yoğurmaya başlıyorum eller donuyor tabi bu arada yoğurdukça buzlar eriyor ve bulgurlar şişiyor çok ufak ufak kıymış olduğum domatesleride atıyorum ve onlarlada yoğuruyorum çokince kıyılmış soğanlarıve sarımsaklarıda atıyorum arkasından arzuya göre salça biber yada domates veya her ikiside yoğurmaya devam ediyorum kenarda yaktığım yağımıda içine döküyorum ve istenildiği kadar acı biber pul biber vs. koyuyorum tuzunu ekliyorum ve yoğuruyorum bu andan sonra zaten tam tamına toparlanıyor biraz daha yoğurduktan sonra içine ince kıyılmış maydonozları atıyorum ve fazla yoğurmadan karıştırıyorum sonrada şikş elimle birden kıvırcık dizilmiş servis tabağına alıyorum bol limonla ve yine kıvırcıklarla beraber yiyiyorum afiyet olsun

yastev çok teşekkür ederim buzla ilk defa duyuyorum bunu deniycem mutlaka güzel oluyordurr...

canım bende çiğ et düşüncesiyle yemiyorum.dayım bana et yerine haşlanmış patetesle yaptı.herkes hayran kaldı.zaten araştırdık dışarda hazır aldığımız çiğ köftelerde et yokmuş.patetesle dene bayılıcaksın:)) kimse anlamıyor zaten etli mi etsiz mi diye...

patatesli de güzel olurr bak evet çok sağolunn arkadaşlar. aşk kırıntısı evet malzeme olarak çok fark yok ama yapınca gerçekten çiğköfteye benziyorr anlaşılmıyor içinde et olmadığıı...

Kızlar etsiz çiğ köftenin kısırdan farkı ne acaba?

canım her yöreye ait kısırı yaparım bilirim.kısırıda çiğ köfte gibi ovarak yaparım.ama çiğ köfte bambaşka bişey.rende soğan pul biber biber salçasıyla sarımsakla ovulur çiğ köfte.patetesli denersen sen de bi fark göremeyeceksin.dışarda hazır satılanların içinde et olduğunu mu sanıyorsun?cokacimcoook

canım her yöreye ait kısırı yaparım bilirim.kısırıda çiğ köfte gibi ovarak yaparım.ama çiğ köfte bambaşka bişey.rende soğan pul biber biber salçasıyla sarımsakla ovulur çiğ köfte.patetesli denersen sen de bi fark göremeyeceksin.dışarda hazır satılanların içinde et olduğunu mu sanıyorsun?cokacimcoook

Dışardakilerde güzel ama eşim etli yapar ve ben dışardakinden daha çok seviyorum. Peki çiğköftelik bulgurmu, köftelik bulgurmu kullanıyorsunuz?

ben şanlıurfada yaşıyrm ama buralı değilim burda çok yapıyorlar etli patatesli yumurtalı vb.. ama ben en çok yumurtalıyı tercih ederm tadı çok güzel oluyo bence sizde ondan yapın nede olsa onun içine et konulmuyr

valla cnm ben etsiz yapacagım zaman baya bi domates rendeliyorum onun suyuyla hiç normal su koymadan yapıyorum öle çok lezzetli oluyo etli gibi dene derin

Daha yeni akşam yaptı eşim..Etsiz çiğ köfteyi herzaman yaparız..

Ama yağlı olarak..Bak dinle canım..Çok güzel olacak pişman olmayacaksın..Zaten Urfa yöresine aittir bu..Adı: Yağlı Çiğ köfte..

Bulgur, kuru soğan, salça biber baharat vs.. normal çiğ köfte gibi yoğurun..Bulgurlar yumuşadıktan sonra, sıvıyağ, (az olmasın ama) mesela yarım kilo bulgur kullandıysan 2 su bardağı kadar sıvıyağ iyice ama iyice kızdırıp dökücen üzerine..

cazır cozur diye ses çıkcak o an..çatalla ya da elin dayanabildiği gibi tekrar yağı yediricen..En son ince kıyılmış maydanoz ve taze soğanı ekliycen..Şekil vericen..Offf

Sonra da bana dua etcen ok?

vallahi çiğ köfte için hazır paket bulgur almayın iyi bir aktardan yada kurubakliyatçıdan çiğköftelik bulgur diyerek alın.çok fark var hazır paketlerde alınanla..
herkes farklı tarif verebilir elbet sen damak tadına en uygun olanını tercih edersin canım..

vallahi çiğ köfte için hazır paket bulgur almayın iyi bir aktardan yada kurubakliyatçıdan çiğköftelik bulgur diyerek alın.çok fark var hazır paketlerde alınanla..
herkes farklı tarif verebilir elbet sen damak tadına en uygun olanını tercih edersin canım..

çok teşekkür ederim cnmm bunu değerlendiricem bulguru paket almıycam tamama.s.

Valla bencede pek kısırdan farkı yok acısı biraz daha fazla birde dışardan aldığımızda patates koyuyorlar haşlanmı bol baharat salça ohhh bitti.....

ben tam bir çiğköfte delisi olarak hepinizin yazılarını dikkatle okudum arkadaşlar açıkçası ben etsizde neymiş çiğköfte etli yenir diyenlerdendim ama en son evimizin yakınına açılan etsiz çiğköfteyi yedikten sonra fikrim değişti hiç anlaşılmıyor.Şimdi bir çok tarif okudum o nedenle kafam karıştı ama deniz gunes arkadasımızın cazır cozurlu tarıfını hemen gıdıp yapacağım oyle bır anlatmıskı yani canım nasıl çekti :) hemen deneyip size fikrimi yazacağım ama eminimki mükemmel olacak

2 su bardağı köftelik bulgur
2 adet orta boy soğan rende
1 çorba kaşığı domates salçası
1çorba kaşığı biber salçası
1-2limon suyu
karabiber, pul biber, bol isot, kimyon, tuz
1-2 domates rendesi
yarım çay bardağı zeytinyağı(ayçiçekyağı olmasın!)
2-3 diş sarımsak
3-4dal taze soğan, yarım demet maydanoz

bulgurla köfteyi iyice yoğurun. zorlanmak istemiyorsanız arada bir çok az su ile elinizi ıslatın. bulgur daha kolay yumuşar. bulgurlar yumuşayıncaya, yenilebilir kıvama gelene kadar yoğurun.

limon suyu, salçalar, baharatları ekleyin. yoğurmaya devam. 5-10 dk kadar.

domates rendesi, sarımsak ve yeşillikleri en son koyun. iyice karışana kadar biraz daha yoğurun.
şekil verip marulla birlikte yiyin.
yanında limon ve turşu ile çok güzel gidiyor.

X