Boza

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.856
29.741
60
Bulgur ve suyu tencereye alıp, ocağa oturtun. Kaynadığında ocağın altını kısıp, kapağı kapalı şekilde 30 dakika pişirin. Sıcakken 5 dakika süreyle el blenderinden geçirin. Başka büyük bir tencerenin üzerine ince bir tel süzgeç koyun. İki ya da üç kepçe, pişen bulgurdan koyup tahta kaşıkla ezin. Bulgurun beyaz özünü tencereye akıtıp, süzgeçte sadece posa kaldığından emin olun. Tüm bulgur bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Süzme işlemi bittikten sonra tozşekeri katıp, karıştırın. Mayalanması için 1 su bardağı bozayı ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Bu işlemi bulguru soğutmadan seri bir şekilde yapın. Tencerenin kapağını kapatıp, mayalanması için sıcak bir yere yerleştirin. Bu şekilde 2-3 gün dinlendirin. 12 saatte bir kapağını açıp, karıştırın ve tahta kaşıkla alıp, yukarıdan aşağıya dökerek gazının uçmasını sağlayın. Leblebi ile servis yapın.

canım bunu sen denedin mi hiç... ben malzemeleri yarı yarıya indirip denedim.. hala mayalanmasını bekliyorum... yanlız bunun ekşimsi kötü bir tadı var... hiç boza yemedim şimdiye kadar.. acaba beceremedim mi... yoksa tadının öyle mi olması lazım...

Canım denemedim ben eski yemek forumundaki tarifleri taşıyorum.Yanlız bildiğim böyle olması gerekiyor yani ekşimesi gerek :)ama araştırim bir ekşimi kalacak tadı değişecekmi :)

çok teşekkür ederim ablacım.. a.s.
yellowcanary sana da teşekkürler... a.s.
demekki yapabilmişim...hihoyyyt ama tadını beğenmedim...:1no2:
çok süt yapıyo diye duymuştum.. o yüzden denemiştim...

dedem bursanın en iyi bozacısıydı
ama bozayı darı ile yaparmış dedem en ıyısı öyle olurmuş
sonra darı üretimi azalıp maliyette yükselince mısır unundan yapmaya başlamış
barış manço bile içmiş bozasını
çok özledim valla keşke hayatta olsada yine yapsa yine içsem
onun yerini kimse tutamaz:KK43:

bayilirim bozaya ama burda bulamiyorum annemde boyle yapardi hemde koca kazanla:)) herkes cok begenerek icerdi paylasim icin saol canim

eksik yazmışım
veba bozacısına gidip leblebi ile arabada içmek süper bi keyf ya her kış yaparız eşimle ailemle bak şimdi canım çekti nerde bulcam bozayıkaydirigubbakcemile3

X