Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları yardımcı abla konusunda bilgisi olan var mı?

nazar boncuxgxum

Guru
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2008
517
8
37
kızlar anaokulunda yardımcı abla larak çalışan warmı aranızda ne kadar maaş weriolar igorta felan warmı bide illa çocuk gelişimcimi olmak gerkio düz lise mezunları çalışabilirmi bu milli eğitim bakalnlığıın sertifikası nisan ayıda başlıomuş kursu nisana daha çok war bence bilginiz warmı şartları nedir

15 bin genç kıza MEB’den iş imkânı

Lise mezunu işsiz genç kızlara müjdeli haber. MEB 15 bin kadını eğitip ‘yardımcı abla’ sertifikası verecek. Gençler, sertifikayla devlet ve özel okulların ana sınıflarında görev alabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, 15 bin kadına istihdam kapısı açacak olan “yardımcı ablalık” sertifika programını hayata geçiriyor. 2009, 2010 ve 2011 yıllarında kademeli olarak 15 bin lise mezunu kadına “yardımcı ablalık” eğitimi verilecek.

Okul öncesi eğitim çağındaki çocukların okullaşma oranını yüzde 35’e yükselten ve bunu yüzde 50’ye yükseltme çalışmalarına hız veren Bakanlık, personel ihtiyacını da sertifikalı “yardımcı ablalar” ile kapatacak. 30 milyon YTL’lik projeyi AB finanse ediyor. Proje çerçevesinde ilk kursiyerler 2009 yılı Nisan ayında eğitime alınacak.

Projeyle lise mezunu olan kadınlar, MEB’in vereceği teorik ve pratik eğitimin ardından sertifika almaya hak kazanacak. “Yardımcı abla” sertifikası alan 15 bin kadın devlette de iş imkânı bulabilecek. Bakanlığın yaklaşık 2 bin 500 kadını istihdam etmesi planlanıyor. Eğitim alan diğer “yardımcı ablalar” ise özel kreşler ve ana okullarında iş imkânı bulacak.

canım eğer devlete dair bi anaokulunda çalışırsan askeri ücret yemek ve sigorta kesin derim ben ama özel kreşlerde bunu yaparlarmı bilemiyorum sana bi adres vereyim ankaradaymışsın devlete ait olan ve etlikte bulunan sevgi anaokuluyla bi görüş derim ben sana sigorta kesin çünkü devlete ait bi yer

ya bu konuyu çok merak ediyorum yardımcı olabilecek bir arkadaş varmıdır acaba bende bu kursa gitmek istiyorum acaba nereye başvuru yapabilirim:uhm:

yaa aslında yardımcı abla işini devlet lise stajyerleriyle hallediyo araştırmalarımdan bunu öğrendim..bende düz lise mezunuyum çocuk gelişimi eğitimi aldım bikaç okula başvurmak için gittim söyledikleri tek şey bize millieğitim lise stajyer öğrenci yolluyor biz almıyoruz dışardan eğer alırsakta kendimiz sigorta+maaş vermek zorunda kalıyoruz dediler..hee birde şöyle bişey var yemek yapmak çocukları wcye götürmek temizlik yapan bayanda alıyolar ben ama onu istemiyorum öğretmene yardımcı olarak girmek istiyorum bukonuda bizi aydınlatıcak biri olursa çok memnun olurum.

ben bi haftadır bunu arastırıorum canm bı kac ozel kursla gorustum 6 hafta kurs gorup sertıfıka alıosun sonra kurs sana meb onaylı cocuk gelısım sertıfıkası verıo ve anlasmalı anaokullarına senı yerlestırıo subat 6da balıycak ben cuma gunu gıdıp yazılcam :)

ben bi haftadır bunu arastırıorum canm bı kac ozel kursla gorustum 6 hafta kurs gorup sertıfıka alıosun sonra kurs sana meb onaylı cocuk gelısım sertıfıkası verıo ve anlasmalı anaokullarına senı yerlestırıo subat 6da balıycak ben cuma gunu gıdıp yazılcam :)

canım bende gitmek istiyorum bu özel kurslara nereden ulaşabilirim bilgi verirsen adı veya ulaşabilieceğim bir numara çok seviinirim

merhaba arkadaşlar ben bir süre yardımcı ablalık yaptım.devlet okullarında yapılan iş sadece öğretmene yardım ediyosun.bir nevi yardımcı öğretmensin ama çocuk gelişimi mezunu olmak gerkiyor...asgari ücret_sigorta_yemek okula ait

bence 6 haftalık bir eğitimle böyle bir sıfat verilmesi çok yanlış, muhtemelen sınıfta bir öğrencinin başına bir şey geldiğinde fatura doğrudan sınıf öğretmenine kesilir. eğer böyle bir uygulama düşünülüyorsa da bunun süresi 6 hafta değil bence 6 ay olmalıdır ki, herkes olaya maddi açıdan yaklaşmasın. Şimdi çıkıp da parası iyiymiş sigortada yapılıyormuş diye bakılırsa içinde çocuk sevgisi bile olmayan insanlar sırf iş olsun diye buna başvurur ki bu çok büyük bir sorumluluk ister.

bence 6 haftalık bir eğitimle böyle bir sıfat verilmesi çok yanlış, muhtemelen sınıfta bir öğrencinin başına bir şey geldiğinde fatura doğrudan sınıf öğretmenine kesilir. eğer böyle bir uygulama düşünülüyorsa da bunun süresi 6 hafta değil bence 6 ay olmalıdır ki, herkes olaya maddi açıdan yaklaşmasın. Şimdi çıkıp da parası iyiymiş sigortada yapılıyormuş diye bakılırsa içinde çocuk sevgisi bile olmayan insanlar sırf iş olsun diye buna başvurur ki bu çok büyük bir sorumluluk ister.

ortada onca lise çocuk gelişimi mezunu varken ki bende onlardan biriyim.iş bulamazken anaokullarında,tutupta hiç bu konudsa bilgisi olmayan insanları bu kadar kısa sürede eğitipte nası çocuk emanet edicekler ben onu anlamış değilim.burakında lise mezunları yararalansın maden ihtiyac var yardımcı öğretmenlere.neden sürekli özellerde bile üni. mezunları öğretmen olarak tercih ediliyoda bize fırsat verilmiyo anlamış değilim.hiç değilse yardımcı öğretmenlik yapıcak fırsatımız varken şimdi onunda önüne bisürü cahil insanı anaokullarına almaya calışarak geçiyolar

ufunkitos arkadaşıma katılıyorum.
boşuna uğraşmayın arkadaşlar bu işin eğitimini almadan olmuor inanın. halk eğitimlerde oryantasyon kursları açılıyordu bir ara yard öğretmenlik için ama iş bulmak çok zor özel de çalışılır oda çok yakın vasıtası gerekiyor hadi diyelim bi özel kreşte anaokulunda başladınız ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan gelir inanın çok ezerler. size tavsiyem üniv okuyun ne yapın edin öyle 2 yıllık öocuk gelişimi yard öğretmenlik yard ablalık hikaye 2 3 ay çalışırsınız kadrolu yada sözleşmeli( bunlarda 4 yıllık okulöncesi mezunları tabi) öğretmen gelir siz hoop kapıya. fakülte şaaaaaaaart

hepsi hikaye,meslek lisesi mezunu olmakta kurs bitirmekte. 5 senelik öğretmenim. 2 yıl idarecilik yaptım. Sonuçta şunu gördüm bu işi sadece dayısı amcası olanlar kapıyor. Şu andaki okulumda yardımcı abladan biri müdürün kardeşi diğer müdür baş yardımcısınn yeğeni 3. ise üni. mezunu bir kadın.İdercilk yaptığım ilçede de meslek lisesi mezunu bulmakta zorlanıyorduk. Yardımcı ablalığı beğenmiyordu hanımlar...Ülkede bu kadar üni mezunu varken neden lise mezununa öğretmenlik versinler. Elbette öncelik okul öncesi öğretmenliği mezunlarınn.

ufunkitos arkadaşıma katılıyorum.
boşuna uğraşmayın arkadaşlar bu işin eğitimini almadan olmuor inanın. halk eğitimlerde oryantasyon kursları açılıyordu bir ara yard öğretmenlik için ama iş bulmak çok zor özel de çalışılır oda çok yakın vasıtası gerekiyor hadi diyelim bi özel kreşte anaokulunda başladınız ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan gelir inanın çok ezerler. size tavsiyem üniv okuyun ne yapın edin öyle 2 yıllık öocuk gelişimi yard öğretmenlik yard ablalık hikaye 2 3 ay çalışırsınız kadrolu yada sözleşmeli( bunlarda 4 yıllık okulöncesi mezunları tabi) öğretmen gelir siz hoop kapıya. fakülte şaaaaaaaart

aynen öle ben 2 yıllık çocuk gelişimi meslek yüksekokul mezunuyum ama daha ilk yılımdan kaç kere kapıya kondum.neden yerime 4 yıllık mezun geldi emeğim boşa gidiyor o yüzden şart 4 yıllık okumak keşke tamamlama çıksa açıktan ama yok sadece dgs var...

aynen öle ben 2 yıllık çocuk gelişimi meslek yüksekokul mezunuyum ama daha ilk yılımdan kaç kere kapıya kondum.neden yerime 4 yıllık mezun geldi emeğim boşa gidiyor o yüzden şart 4 yıllık okumak keşke tamamlama çıksa açıktan ama yok sadece dgs var...

insanlar sınavla çalışıp çabalayıp biyerlere gelmeye çalışıyorlar siz kolay yoldan 4yıllık okulöncesi öğretmenliğe girmenin yollarını arıyorsunuz.ben kesinlıkle karşıyım buna 4yıllık açıköğretime sınavsız geçişin asla ve asla kabul edilmesini istemiyorum.2 yıllık mezunların dgs hakkı var ve bu sınav kazanılamayacak kadar zor değildir yükünüz az arkadaşım yeterki kazanmak isteyin.

bende sizden tamamen farklı bi düşünce atayım ortaya bari kardeşler ; bir iş var ortada evet örneğin bir sürü çocuğa tuvaletinin yaptırılması lazım yada etrafın sürekli temiz tutulması lazım yani zor işler.
eeee üniversite mezunları bunu yapmak istemiyor kendilerine yakıştırmıyorlar ama bunu birinin yapması lazım. o halde hiç bişey okumamış ilkokul mezunu kadın zevkle yapabilir bunu kazanacağı 3-5 kuruş için.
o zaman niye kızıp duruyorsunuz? önemli olan bişeyler mezunu olmak değil evini geçindirmek istemektir.... napalım okutmadılarsa belki kadını onun suçu mu biraz empati kurun

X